Արևային ջրատաքացուցիչներ և արևային պանելներ
Մերօրյա հասարակության բնականոն կենսագործունեության կարևոր գործոններից է էներգետիկ բաղադրիչը, և առանց դրա անհնար է պատկերացնել մարդու կյանքը 21-րդ դարում։ Գաղտնիք չէ, որ 2020թ.-ի հայ-ադրբեջանական պատերազմից հետո Արցախի մեծ մասը օկուպացվել է Ադրբեջանի կողմից, որի արդյունքում մնացյալ հատվածը հայտնվել է շրջափակման մեջ, իսկ Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը անընդհատ արգելափակվում է հակառակորդի կողմից։ Ադրբեջանական կողմը, ի թիվս տարատեսակ ճնշման մեխանիզմների, լայնորեն կիրառում է էներգետիկ տեռորի իր գործիքակազմը՝ կտրելով Հայաստանից Արցախ մատակարարվող բարձրավորլտ էլեկտրաէներգիայի լարերը, վնասելով Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը, որոնք անցնում են Ադրբեջանի կողմից օկուպացված տարածքներով։
Այսպիսով ադրբեջանական կողմը հնարավություն ունի անընդհատ միջամտելու, և օգտվելով առիթից, նրանք ժամանակ առ ժամանակ անջատում էին Արցախ մուտք գործող գազը, իսկ 2023թ. ապրիլ ամսվանից առ այսօր գազամատակարարումը անորոշ ժամկետով խափանված է Ադրբեջանի կողմից, էլեկտրականությունը նույնպես երբեմն անջատում են ամիսներ շարունակ: Նպատակը մեկն է․ կիրառելով նաև էներգետիկ ճնշման մեխանիզմը՝ Արցախում խորացնել տնտեսական ճգնաժամը և ստիպել Արցախցիներին հեռանալ իրենց հայրենիքից։
Այս իրավիճակին զուգահեռ այսօր Արցախն ունի շատ քիչ Էլեկտրաէներգիայի պաշարներ երկրի պահանջները բավարարելու համար, որի պատճառով հաճախակի տեղի են ունենում հովհարային անջատումներ՝ օրվա մեջ 3 անգամ 2-ական ժամով։ Էլեկտրաէներգիայի սակավությունը և Արցախի միակ հիդրոէլեկտրակայանի գերծանրաբեռնված աշխատանքը գրեթե ցամաքեցրել և բնական աղետի շեմին են հասցրել Սարսանգի ջրամբարն ու շրջակա բնությունը։
Ծրագրի նպատակն է․
• Հաշվի առնելով ներկա կացությունը և սոցիալական ճգնաժամային իրավիճակը, Արցախի թեմի գործող եկեղեցիները, վանքերն ու երիցատները ապահովել արևային ջրատաքացուցիչներով և հոսանքի արևային պանելներով, որը հնարավորրություն կտա մշտապես ունենալ տաք ջուր և էլեկտրականություն։
• Սրանով Արցախի թեմը էներգետիկ առումով կդառնա ինքնաբավ, ավելացած հոսանքը կտա պետությանը, ինչպես նաև կխթանի Արցախում կանաչ էներգիայի մշակույթի ներդրման ու զարգացմանը։
• Եկեղեցու հովվական կյանքում կարևոր է տաք ջրի առկայությունը՝ մկրտությունները տաք ջրով կատարելու համար՝ հատկապես մանուկներին մկրտելիս, ինչպես նաև առհասարակ հիգենիայի առումով բավարար կենցաղավարության մակարդակ ապահովելու համար։
Արցախի թեմում տաք ջրի և էլեկտրականության մշտական ապահովման առաջնային նշանակության օբյեկտներն են․
1. Գանձասարի վանք (20ԿՎ/Ժ)
2. Շոշկավանք (25ԿՎ/Ժ)
3. Հակոբավանք (20ԿՎ/Ժ)
4. Ամարասի վանք (20ԿՎ/Ժ)
5. Ասկերանի Ս․Աստվածածին եկեղեցի (10ԿՎ/Ժ)
6. Ասկերանի երիցատուն (10ԿՎ/Ժ)
7. Մաճկալաշենի երիցատուն (10ԿՎ/Ժ)
8. Մարտունու Երիցատուն (20ԿՎ/Ժ)
9. Նորշենի երիցատուն (10ԿՎ/Ժ)
10. Ճարտարի Ս. Վարդան եկեղեցի (10ԿՎ/Ժ)
11. Վաղուհասի Ս. Աստվածածին եկեղեցի (10 ԿՎ/Ժ)
12. Մարտակերտի մշակույթի տուն (20ԿՎ/Ժ)
13. Մարտակերտի երիցատուն (10ԿՎ/Ժ)
14. Ստեփանակերտի Ս. Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցի (20ԿՎ/Ժ)
15. Ստեփանակերտի Ս․Հակոբ եկեղեցի (10ԿՎ/Ժ)
16. Արցախի թեմի առաջնորդարան (25ԿՎ/Ժ)
Ընդհանուր 16 արևային ջրիատաքացուցիչ և պանելային կայան (250 ԿՎ/Ժ)
Ծրագրի բյուջե
1 հատ արևային ջրատաքացուցիչն արժե $1300։ Ընդհանուր՝ — $1300 x 16 = $20800։
1 ԿՎ/Ժ արևային պանելն արժե $1300։ Ընդհանուր՝ — 250 ԿՎ/ժ x $1300 = $325000։
Տեղափոխման ծախսերը Երևանից Ստեփանակերտ և Արցախի տարածքում կազմում է $5000։ Ծրագրի ամբողջական ֆինանսը կազմում է – $350800։

Solar water heater and solar panel
The energy component is one of the important factors in the normal functioning of modern society, without which it is impossible to imagine human life in the 21st century. It is no secret that after the Armenian-Azerbaijani war of 2020, most of Artsakh was occupied by Azerbaijan, as a result of which the rest was under siege, and the Lachin corridor connecting Armenia with Artsakh is constantly blocked by the enemy. The Azerbaijani side, among various mechanisms of pressure, widely uses its tools of energy terror, cutting high-voltage electrical wires coming from Armenia to Artsakh, damaging the only gas pipeline entering Artsakh, passing through the territories occupied by Azerbaijan.
Thus, the Azerbaijani side has the opportunity to constantly intervene, and, taking the opportunity, from time to time they cut off the flow of gas to Artsakh, and from April 2023 to the present, gas supply has been stopped by Azerbaijan for an indefinite period and sometimes they also cut off electricity for months. There is only one goal: to use the mechanism of energy pressure to deepen the economic crisis in Artsakh and force the people of Artsakh to leave their homeland.
Along with this situation, today there are very few electricity reserves in Artsakh to meet the needs of the country, which is why there are frequent power outages, 3 times a day for 2 hours each. The shortage of electricity and the overloaded work of the only hydroelectric power station in Artsakh have practically dried up and put the Sarsang reservoir and the surrounding nature on the brink of a natural disaster.
Purpose of the project:
• Taking into account the current situation and the social crisis situation, it’s important to provide the existing churches, monasteries and clergy houses of the Artsakh Diocese with solar water heaters and solar panels, which will make it possible to have hot water and electricity at any time.
• Thanks to this, the Artsakh Diocese will become self-sufficient in terms of energy, leave increases of energy to the state, and will also contribute to the introduction and development of a green energy culture in Artsakh.
• In the pastoral life of the church, the availability of hot water is essential for performing baptisms with warm water, especially for infant baptisms, and for maintaining an adequate standard of living in terms of hygiene in general.
The objects of paramount importance for the constant provision of hot water and electricity to the Artsakh Diocese are:
1. Gandzasar Monastery(20 kWh)
2. Shoshkavank Monastery (25 kWh)
3. Hakobavank Monastery(20 kWh)
4. Amaras Monastery(20 kWh)
5. Church of the Holy Mother of God in Askeran(10 kWh)
6. Clergy house of Askeran(10 kWh)
7. Clergy house of Machkalashen(10 kWh)
8. Clergy house of Martuni(20 kWh)
9. Clergy house of Norshen(10 kWh)
10. Church of St. Vardan in the town of Chartar(10 kWh)
11. Church of the Holy Mother of God in Vaguhas(10 kWh)
12. House of Culture in Martakert(20 kWh)
13. Clergy house of Martakert(10 kWh)
14. Church of the Holy Mother of God in Stepanakert(20 kWh)
15. Church of St. Jacob in Stepanakert(10 kWh)
16. Residence of the Artsakh Diocese(25 kWh)
A total of 16 solar water heaters and panel stations (250 kWh).
Project budget
1 solar water heater costs $1300. Total: $1300 x 16 = $20800.
The cost of a solar panel is 1 kWh - $1300. Total: 250 kWh x $1,300 = $325,000.
Transportation costs from Yerevan to Stepanakert and in the territory of Artsakh amount to $5000. The total funding for the project is $350800.