Սուրբ Ծնունդը Բերձորում և Աղավնոյում
Սուրբ Ծննդյան տոնը քրիստոնյայի համար մշտապես եղել է ինքնամաքրումի, նորոգումի և ուժականության աղբյուր: Ձյունառատ մաքրությամբ ծածկված Բերձորում ահա այս մտածումներով ու հույսով տրվեց նաև քրիստոնեական մեծ ավետիսը, որ Դավթի քաղաքում ծնվել է աշխարհի Փրկիչը, որն Օծյալ Տերն է։
Սուրբ Համբարձում եկեղեցու խորանից այդ բարի լուրը Բերձորի հավատավոր հոտին փոխանցեց Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ, արժանապատիվ տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը։ Հավարտ Սուրբ Ծննդյան պատարագի կատարվեց ջրօրհնեքի կարգ, որը խորհրդանշում է Հիսուս Քրիստոսի՝ Հորդանան գետում Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի ձեռքով մկրտվելը և աշխարհին հայտնվելը:
Այնուհետև հոգևորականներն ու պատարագի ներկաները Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Մուշեղ Ալավերդյանի և Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանի ուղեկցությամբ ուղևորվեցին Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո համայնք: Տեր Մինասի կատարած տնօրհնեքի արարողությամբ տեղի միջնակարգ դպրոցը Սուրբ Ծննդյան խորհրդով վերածվեց Բեթղեհեմյան այրի, որովհետև Աստված այցելեց այնտեղ։
Տնօրհնեքի արարողությամբ Աղավնոյի դպրոցը հոգևոր առումով ավելի զորացավ, և այնտեղ ներթափանցեց Տիրոջ սերն ու խաղաղությունը, քանզի ինչպես սաղմոսն է ասում․ Եթե Տերը տունը չշինի, իզուր են չարչարվում այն շինողները, եթե Տերը քաղաքը չպահպանի, իզուր են հսկում պահապանները նրա»։
2020 թվականի աշնանն Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմից հետո համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Չավուշյանի ջանքերով Աղավնոն օրավուր վերականգնում է իր բնականոն շնչառությունը։ Դպրոցի վեցերորդ դասարանի աշակերտ Աիդա Մաթևոսյանը մեկ երազանք ունի միայն․ Պատերազմ էլ չլինի, միայն խաղաղություն եմ ուզում:
Հոգևորականի ձեռամբ օրհնված դպրոցը մեկ համերաշխ ընտանիք էր հիշեցնում, որն Աղավնո անունն ունի, և Աղավնոն՝ մեկ օրհնված ընտանիք, որն Արցախ, Հայաստան ու Հայոց տուն անունն ունի։

Christmas in Berdzor and Agavno
Christmas has always been a source of self-purification, restoration, and strength for Christians. In the snow-covered Berdzor, it was with such thoughts and hopes that the Christian good news was conveyed that the Savior of the world- the Anointed One, was born in the city of David.
The good news was conveyed from the altar of the church of St. Hambardzum to the faithful flock of Berdzor by the reverand pastor of the church of St. Hakob in Stepanakert, the Father Minas Movsisyan. At the end of the Christmas Liturgy, the rite of ablution was performed, symbolizing the appearance to the world and the baptism of Jesus Christ in the Jordan River by the hand of St. John the Baptist.
Then the clergy and those present at the liturgy went to the Agavno society of the Kashatag region, accompanied by the head of the administration of the Kashatag region Mushegh Alaverdyan and the mayor of Berdzor Narek Aleksanyan. The local secondary school was transformed into the widow of Bethlehem by the Christmas Council with the blessing of Father Minas, because God had visited there.
With the rite of blessing, the school of Agavno became spiritually stronger, and the peace and the love of the God penetrated there, for, as it is said in the psalm, “If the God does not build houses, the builders work in vain, if the God does not save the city, its guards save in vain".
After the war unleashed by Azerbaijan in the fall of 2020, due to the efforts of the leader of the community Andranik Chavushyan, Aghavno is restoring her normal breathing. Sixth grader Aida Matevosyan has only one dream: "Let there be no more war, I just want peace".
The school, consecrated by a clergyman, resembled one friendly Aghavno family, which has the name Aghavno, the grace-filled Aghavno family, which has names Artsakh, Armenia and the House of Armenians.