Սուրբ Ծնունդը Բերձորում և Աղավնոյում
Սուրբ Ծննդյան տոնը քրիստոնյայի համար մշտապես եղել է ինքնամաքրումի, նորոգումի և ուժականության աղբյուր: Ձյունառատ մաքրությամբ ծածկված Բերձորում ահա այս մտածումներով ու հույսով տրվեց նաև քրիստոնեական մեծ ավետիսը, որ Դավթի քաղաքում ծնվել է աշխարհի Փրկիչը, որն Օծյալ Տերն է։
Սուրբ Համբարձում եկեղեցու խորանից այդ բարի լուրը Բերձորի հավատավոր հոտին փոխանցեց Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ, արժանապատիվ տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանը։ Հավարտ Սուրբ Ծննդյան պատարագի կատարվեց ջրօրհնեքի կարգ, որը խորհրդանշում է Հիսուս Քրիստոսի՝ Հորդանան գետում Սուրբ Հովհաննես Մկրտչի ձեռքով մկրտվելը և աշխարհին հայտնվելը:
Այնուհետև հոգևորականներն ու պատարագի ներկաները Քաշաթաղի շրջանի վարչակազմի ղեկավար Մուշեղ Ալավերդյանի և Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանի ուղեկցությամբ ուղևորվեցին Քաշաթաղի շրջանի Աղավնո համայնք: Տեր Մինասի կատարած տնօրհնեքի արարողությամբ տեղի միջնակարգ դպրոցը Սուրբ Ծննդյան խորհրդով վերածվեց Բեթղեհեմյան այրի, որովհետև Աստված այցելեց այնտեղ։
Տնօրհնեքի արարողությամբ Աղավնոյի դպրոցը հոգևոր առումով ավելի զորացավ, և այնտեղ ներթափանցեց Տիրոջ սերն ու խաղաղությունը, քանզի ինչպես սաղմոսն է ասում․ Եթե Տերը տունը չշինի, իզուր են չարչարվում այն շինողները, եթե Տերը քաղաքը չպահպանի, իզուր են հսկում պահապանները նրա»։
2020 թվականի աշնանն Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմից հետո համայնքի ղեկավար Անդրանիկ Չավուշյանի ջանքերով Աղավնոն օրավուր վերականգնում է իր բնականոն շնչառությունը։ Դպրոցի վեցերորդ դասարանի աշակերտ Աիդա Մաթևոսյանը մեկ երազանք ունի միայն․ Պատերազմ էլ չլինի, միայն խաղաղություն եմ ուզում:
Հոգևորականի ձեռամբ օրհնված դպրոցը մեկ համերաշխ ընտանիք էր հիշեցնում, որն Աղավնո անունն ունի, և Աղավնոն՝ մեկ օրհնված ընտանիք, որն Արցախ, Հայաստան ու Հայոց տուն անունն ունի։

Рождество в Бердзоре и Агавно
Рождество всегда было для христиан источником самоочищения, восстановления и силы. В заснеженном Бердзоре именно с такими мыслями и надеждами была передана благая весть о том, что в городе Давидовом родился Спаситель мира, Помазанник.
Благую весть из алтаря церкви Св. Амбарцума передал верной пастве Бердзора досточтимый пастырь церкви Св. Акопа в Степанакерте отец Минас Мовсисян. В конце Рождественской литургии было совершено обряд омовения, символизирующее явление миру и крещение Иисуса Христа в реке Иордан рукой святого Иоанна Крестителя.
Затем священнослужители и присутствующие на литургии в сопровождении главы администрации Кашатагского района Мушега Алавердяна и мэра Бердзора Нарека Алексаняна направились в общину Агавно Кашатагского района. С благословения отца Минаса местная средняя школа по Рождественскому совету превратилась в вифлеемскую вдову, потому что Бог посетил туда.
С обрядом благословения школа Агавно окрепла в духовном плане, и туда проникли любовь и мир Господня, ибо, как сказано в псалме «Если Господь не построит дома, напрасно трудятся строители, если Господь не убережёт города, напрасно будут охранять его стражи».
После войны, развязанной Азербайджаном осенью 2020 года, благодаря усилиям лидера общины Андраника Чавушяна, Агавно изо дня в день восстанавливает своё нормальное дыхание. У шестиклассницы Аиды Матевосян есть только одна мечта:
«Пусть больше не будет войны, я только хочу мира». Освященная священнослужителем школа напоминала одну дружную семью Агавно, которая имеет имя Агавно и благодатную семью Агавно, которая имеет имя Арцах, Армения и Дом Армян.