Քրիստոս ծնաւ եւ յայտնեցաւ
Սուրբ Ծննդյան նախատոնական այս երեկոյին, երբ ազգային մեր կյանքում և մեր հոգիներում դեռևս թևածում են հոգևոր խավարի ու անորոշության որոշ նշույլներ, փրկչական այս խոսքերն են գալիս փարատելու մռայլն ու աղջամուղջը մեր սրտերի. «Ես եմ աշխարհի լույսը…»:
Ծննդոց գրքում Աստծո արարչությունը սկսվում է «Եղիցի Լույս…» հրամանի արձակումով, որով հալածվում է տիեզերական խավարն ու անորոշությունը՝ քաոսը և սկզբնավորվում են տեսանելի ու անտեսանելի բոլոր արարածները: Բայց այսքանով չի ավարտվում Աստծո Խոսքից ծագող Լույսի առաքելությունը, որովհետև լինելով աստվածային անսահման սիրո զեղում, այն բնականորեն պետք է լինի հարատև և շարունակական՝ ինչպես և հաստատում է Ավետարանիչը. «Այդ ճշմարիտ Լույսն էր, որ լուսավորում է ամեն մարդու, որ աշխարհ է գալու»(Հովհ.1:9):
Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Ծնունդը ոչ այլ ինչ էր, եթե ոչ վերստին հռչակումը աստվածային Եղիցի Լույս հրամանի: Աստված խոնարհվեց մարդկային մակարդակի՝ վերականգնելու արարչության խաթարված ներդաշնակությունը և կանգնեցնելու մարդկության նորից դեպի քաոս գնացող վայրընթացը: Հայ ժողովուրդը առաջիններից մեկը ընդառաջ գնաց աստվածային ճշմարիտ Լույսին, որովհետև իր ենթագիտակցական ոլորտում դեռևս կրում էր հիշողությունը և նշույլները նախաստեղծ լույսի: Ուստի Քրիստոսի բերած հոգևոր նորոգումը մենք անվանեցինք լուսավորություն, մեր ազգի առաքյալներին և պաշտոնական առաջին հայրապետին անվանեցինք լուսավորիչներ, իսկ մեզ էլ սկսեցինք համարել Լուսո Որդիներ:
Սուրբ Ծննդյան այս հոգենորոգ տոնին, որ տարեվերջյան ու գալիք տարվա հաշվետու մի հանգրվան է ամեն մի քրիստոնեայի համար, հետադարձ հայացք գցենք մեր անցած տարիների վրա և փորձենք լույս սփռել մեր ներքին մտահոգությունների ու անորոշության խավարի վրա: Այսօր զրկված ենք վերջին տասնամյակներում ազգային մեր կյանքը միավորող, ոգեշնչող և ուղորդող վառ ջահերից մեկից՝ Արցախից ու մտամոլոր հարցնում ենք. «Որտեղից ստանանք մեզ համար այդքան անհրաժեշտ ու կենսական լույսը, որով վերստին պիտի վառենք մեր հանգած լապտերը»:
Սակայն Աստծո փրկությունը միակողմանի և մեկ անգամյա ակտ չէ և իրենից ենթադրում է ընդառաջ գնացող մոտեցում: 19-րդ դարի սկզբի անգլիացի նկարիչներց մեկի վրձնին պատկանող հայտնի մի կտավ կա, որ կոչվում է «Աշխարհի Լույսը»։ Գիշերվա մթության մեջ պատկերված է Տեր Հիսուս Քրիստոս, ով թակում է փակ և մամռակալած մի դուռ, որը դրսից բռնակ չունի: Ի պատասխան այն հարցին, թե ինչու դուռը բռնակ չունի՝ նկարիչը պատասխանել է, որ բռնակը ներսի կողմից է։ Այդ մենք է, որ պիտի բացվենք Լույսին»։
Այն պահից, երբ մենք ընդունեցինք Քրիստոսի ժողովուրդը լինելու հրավերը և ուխտեցինք լինելու Լուսո Որդիներ, փոխվեց նաև մեր կյանքի ու պարտականությունների ուղին՝ «Ում շատ է տրված, շատ էլ պահանջվում է»: Ուստի, երբ մենք հեռանում ենք այդ լույսից և մեր առաքելությունից, անմիջապես կրում ենք դրա կործանարար հետևանքները: Խոսքիս կենդանի ու դեռևս թարմ վկաները հենց մենք ենք, այստեղ հավաքված յուրաքանչյուր ոք:
Տասնամյակներ շարունակ իր անկախության համար մաքառող Արցախը, պատմության մեջ առաջին անգամ ենթարկվեց ամբողջական հայաթափման։ Ադրբեջանի կողմից հատուկ նպատակով իրագործված իննամսյա շրջափակման և մարդասիրական ճգնաժամի հետևանքով հյուծված մեր ժողովուրդը հերոսական դիմադրություն ցույց տվեց նաև ռազմի դաշտում․ ցավոք ուժերն անհավասար էին, իսկ Արցախը մենակ։
Ճրագալույցի լուսառատ այս երեկոյան մտովի տեղափոխվում ենք երկու կարևոր տաճարներ: Առաջինը Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ Տաճարն է, որտեղ անգամ շրջափակման պայմաններում Ծննդյան տոներին եկեղեցին լցված էր աննկարագրելի սիրով ու ջերմությամբ: Այսօր այստեղ պատարագի ընթացքին առաջին շարքերում մեզ հետ աղոթակից ունենալով Արցախի օրենսդիր և գործադիր իշխանություններին՝ գլխավորությամբ Արցախի Նախագահ Տիար Սամվել Շահրամանյանի, թվում է թե հերթական տոնական պատարագն է Արցախի առաջնորդանիստ եկեղեցում, որի ընթացքին մեծ ուրախություն ենք ունեցել վայելելու նաև հայրական ներկայությունն ու օրհնությունը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի:
Վեհափառ Տեր, տոնական այս առիթով, Հանուն Արցախի մեր հավատավոր ժողովրդի, մեր որդիական ջերմ սերն ու անկեղծ երախտիքներն ենք բերում Ձերդ Սրբությանը, որ տակավին Արարատյան Թեմի առաջնորդական փոխանորդության տարիներից սկսյալ անմնացորդ նվիրումով աջակից եք եղել Արցախի ազատագրական սրբազան պայքարին։ Մենք մշտապես զգում էինք Ձեր Հայրական խնամքն ու ներկայությունը հատկապես մեր նեղության օրերին, և այսօր էլ ի հեճուկս բազմաթիվ խոչընդոտների, Հայոց Եկեղեցին հաստատակամորեն շարունակում է հավատալ հայկական Արցախի լուսավոր գալիքին։
Սիրելի ներկաներ, մեր մտապատկերում հառնող երկրորդ տաճարը Սուրբ Ծննդյան տաճարն է, այն համեստ մսուրը, որի անշուք ու խոնարհ մեծության առջև այսօր ծնկած, փորձում ենք հասկանալ, թե ինչու զրկվեցինք առաջին տաճարից:
Այս տարի տասնյակ հազարավոր մեր հայրենակիցներ առաջին անգամ ամանօրյա և Սուրբ Ծննդյան տոները պիտի դիմավորեն իրենց փայփայած օջախներից հեռու, բայց ո՛չ օտարության մեջ, ուստի այնպիսի սիրով ու ջերմությամբ պետք է պարուրենք Արցախի մեր քույրերին ու եղբայրներին, որ նրանք նորից սկսեն հավատալ իրենց լուսավոր գալիքին։ Սիրելի արցախցինե՛ր, լցվեք աստվածային հույսով և լավատեսությամբ, ապրեք և արարեք Մայր Հայաստանում, որովհետև միայն այս ձևով կարող է արթուն մնալ և իրագործվել վերադարձի հույսը։
Երբ ծառը խնամքով են հանում հողից և չեն վնասում նրա արմատները, ինչ-որ չափով հնարավոր է դառնում նրան այլ տեղ աճեցնել, իսկ մի ժողովրդի, որի արմատները դարերով են սերտաճել հայրենի հողի մեջ, անհնար է առանց արմատները վնասելու հանել իր հողից: Մեզ բռնի կերպով քաշեցին ու պոկեցին մեր դարավոր այգուց, իսկ մեր արմատները մնացին այնտեղ: Ուստի նորից պիտի ձգտենք միանալ մեր արմատներին, այլապես, որպես պտղատու ծառ, դատապարտված ենք չորանալու:
Սուրբ Ծննդյան լուսաբեր այս երեկոյան աղոթում ենք մեր երկրի և պետականության անսասանության համար, մեր նահատակ քաջորդիների հոգիների խաղաղության, անհայտ կորած և գերյալ մեր զավակների շուտափույթ վերադարձի համար, ինչպես նաև այս պահին սահմանը հսկող մեր զինվորների համար։ Աղոթում ենք նաև գերության մեջ գտնվող Արցախի ղեկավարության տոկունության և վերադարձի համար: Մեր ցանկությունն է, որ Արցախը իր պետական կառույցներով շարունակի գոյատևել՝ թեկուզ Մայր Հայաստանում, որը հիմք պիտի լինի հայրենի երկիր վերադարձի համար:
Ինչպես հովիվները և մոգերը գտան Հիսուս Մանկանը բեթղեհեմյան աստղին հետևելով, այդպես էլ մենք խոնարհությամբ ու իմաստությամբ կարողանանք վերագտնել ազգային մեր կյանքի զարթոնքի ուղիները և մեր կորուսյալ հայրենիքը՝ Սուրբ Ծննդյան Լույսին հետևելով: Արցախը Հայոց Դրախտն է, իսկ քրիստոնեաների համար Դրախտ վերադարձը հնարավոր է միայն Հիսուս Քրիստոսի միջոցով։ Ուստի սիրելի հավատավոր քույրեր և եղբայրներ, Մանուկ Հիսուսի խոնարհ մսուրի առջև ծնկած, մաղթում ենք բոլորիս Քրիստոսով վերադարձ դրախտ՝ Արցախ:

ХРИСТОС РОДИЛСЯ И ЯВИЛСЯ
В этот предрождественский вечер, когда некоторые признаки духовной тьмы и неуверенности еще сохраняются в нашей народной жизни и в наших душах, эти слова спасения приходят, чтобы рассеять мрак и печаль в наших сердцах: «Я свет миру…»
В книге Бытия творение Божие начинается с издания повеления «Да будет Свет…», которое изгоняет космическую тьму и неопределённость, хаос и начинает всё видимое и невидимое творение. Но миссия Света, возникающего из Слова Божия, на этом не заканчивается, ибо, будучи выражением бесконечной божественной любви, она, естественно, должна быть прочной и непрерывной, как утверждает Евангелист: «Это был Свет истинный, просвещающий всякого человека, приходящего в мир» (Иоанна 1:9).
Чудесное Рождество Иисуса Христа было не чем иным, как повторным провозглашением Божественного Света Господня. Бог склонился до человеческого уровня, чтобы восстановить нарушенную гармонию творения и остановить скатывание человечества обратно в хаос. Армянский народ одним из первых встретил божественный истинный Свет, потому что еще носил в своем подсознании память и следы предсотворенного света. Поэтому духовное обновление, принесенное Христом, мы назвали просветлением, мы назвали апостолов нашего народа и официального первого патриарха просветителями и стали считать себя Сынами Света.
В этот восстанавливающий душу праздник Рождества Христова, который является для каждого христианина важной вехой в конце года и наступающего года, давайте оглянемся на наши прошлые годы и попытаемся пролить свет на тьму наших внутренних тревог и неуверенности. Сегодня мы лишены одного из ярких факелов, который объединял, вдохновлял нашу национальную жизнь в последние десятилетия, - Арцаха, и мы вдумчиво просим: «Откуда мы возьмем столь необходимый и жизненно важный для нас свет, которым мы вновь зажжем наш погасший факел?»
Однако Божье спасение не является односторонним и разовым действием и предполагает подход навстречу друг друга. Есть знаменитая картина английского художника начала 19 века под названием «Свет мира». Во тьме ночной изображен Господь Иисус Христос, который стучится в закрытую и покрытую мхом дверь, не имеющую ручки снаружи. На вопрос, почему у двери нет ручки, художник ответил, что ручка находится внутри. Это мы должны открыться Свету».
С того момента, как мы приняли приглашение быть народом Христовым и поклялись быть Сынами Света, изменился и путь нашей жизни и обязанностей: «Кому много дано, с того много и спросится». Поэтому, когда мы отступаем от этого света и нашей миссии, мы немедленно начинаем страдать от его разрушительных последствий. Живые свидетели моего слова – это мы, все собравшиеся здесь.
Арцах, десятилетиями борющийся за свою независимость, впервые в истории остался без армян. Наш народ, истощенный в результате девятимесячной блокады со стороны Азербайджана и гуманитарного кризиса, также оказал героическое сопротивление на поле боя. к сожалению, силы были неравны, и Арцах остался один.
В этот светлый вечер мы мысленно перемещаемся к двум важным храмам. Первый – церковь Св. Богородицы в Степанакерте, где даже во время блокады церковь в рождественские праздники была наполнена неописуемой любовью и теплом. Сегодня, во время литургии здесь, когда законодательная и исполнительная власть Арцаха во главе с президентом Арцаха господином Самвелом Шахраманяном молятся вместе с нами в первых рядах, это похоже на еще одну праздничную литургию в церкви Св. Богородицы Арцаха, где мы имели огромную радость наслаждаться отеческим присутствием и благословением Католикоса Всех Армян.
Ваше Святейшествօ, в этот праздничный день, ради нашего верного народа Арцаха, мы приносим теплую сыновнюю любовь и искреннюю признательность за то, что Вы с неизменной самоотдачей с тех пор являетесь сторонником священной борьбы за освобождение Арцаха. годы руководства Араратской епархией. Мы всегда чувствовали Вашу Отеческую заботу и присутствие, особенно в дни нашего бедствия, и даже сегодня, несмотря на многие препятствия, Армянская Церковь непоколебимо продолжает верить в светлое будущее Армянского Арцаха.
Дорогие присутствующие, второй храм, который приходит на ум, это Рождественский собор, скромные ясли, стоя на коленях перед его грязным и скромным величием, мы пытаемся понять, почему нас лишили первого храма.
В этом году десятки тысяч наших соотечественников впервые будут отмечать Праздники Рождества вдали от родного дома, но не на чужбине, поэтому мы должны окутать наших братьев и сестер Арцаха такой любовью и нежностью, чтобы они начали снова поверить в свое светлое будущее. Дорогие арцахцы, наполнитесь божественной надеждой и оптимизмом, живите и работайте в Армении, потому что только так можно сохранить и реализовать надежду на возвращение.
Когда дерево аккуратно вынуто из земли и его корни не повреждены, становится в известной степени возможным посадить его в другом месте, но невозможно удалить народ, корни которого веками приросли к родной земле, не повредив при этом его корнеплоды. Нас насильно вытащили и вырвали из нашего векового сада, но наши корни остались там. Поэтому мы должны стремиться воссоединиться со своими корнями, иначе мы, как плодовое дерево, обречены на увядание.
В этот вечер перед Рождеством мы молимся о непоколебимости нашей страны и государственности, о упокоении душ наших павших воинов, о скорейшем возвращении наших пропавших и пленных детей, а также о наших солдатах, охраняющих границу. Мы также молимся за возвращение пленного руководства Арцаха. Мы желаем, чтобы Арцах с его государственными структурами продолжал существовать, и в Матери-Армении, которая станет основой для возвращения в родную страну.
Подобно тому, как пастухи и жрецы нашли Младенца Иисуса, следуя за Вифлеемской звездой, так и мы можем со смирением и мудростью заново открыть пути пробуждения нашей национальной жизни и нашей потерянной родины, следуя за Рождественским светом. Арцах – это армянский рай, и для христиан возвращение в рай возможно только через Иисуса Христа. Поэтому, дорогие верующие сестры и братья, преклоняя колени перед скромными яслями Младенца Иисуса, мы желаем всем нам возвращения в рай-в Арцах, с помощью Христа.