Քրիստոս ծնաւ եւ յայտնեցաւ
Սուրբ Ծննդյան նախատոնական այս երեկոյին, երբ ազգային մեր կյանքում և մեր հոգիներում դեռևս թևածում են հոգևոր խավարի ու անորոշության որոշ նշույլներ, փրկչական այս խոսքերն են գալիս փարատելու մռայլն ու աղջամուղջը մեր սրտերի. «Ես եմ աշխարհի լույսը…»:
Ծննդոց գրքում Աստծո արարչությունը սկսվում է «Եղիցի Լույս…» հրամանի արձակումով, որով հալածվում է տիեզերական խավարն ու անորոշությունը՝ քաոսը և սկզբնավորվում են տեսանելի ու անտեսանելի բոլոր արարածները: Բայց այսքանով չի ավարտվում Աստծո Խոսքից ծագող Լույսի առաքելությունը, որովհետև լինելով աստվածային անսահման սիրո զեղում, այն բնականորեն պետք է լինի հարատև և շարունակական՝ ինչպես և հաստատում է Ավետարանիչը. «Այդ ճշմարիտ Լույսն էր, որ լուսավորում է ամեն մարդու, որ աշխարհ է գալու»(Հովհ.1:9):
Հիսուս Քրիստոսի հրաշափառ Ծնունդը ոչ այլ ինչ էր, եթե ոչ վերստին հռչակումը աստվածային Եղիցի Լույս հրամանի: Աստված խոնարհվեց մարդկային մակարդակի՝ վերականգնելու արարչության խաթարված ներդաշնակությունը և կանգնեցնելու մարդկության նորից դեպի քաոս գնացող վայրընթացը: Հայ ժողովուրդը առաջիններից մեկը ընդառաջ գնաց աստվածային ճշմարիտ Լույսին, որովհետև իր ենթագիտակցական ոլորտում դեռևս կրում էր հիշողությունը և նշույլները նախաստեղծ լույսի: Ուստի Քրիստոսի բերած հոգևոր նորոգումը մենք անվանեցինք լուսավորություն, մեր ազգի առաքյալներին և պաշտոնական առաջին հայրապետին անվանեցինք լուսավորիչներ, իսկ մեզ էլ սկսեցինք համարել Լուսո Որդիներ:
Սուրբ Ծննդյան այս հոգենորոգ տոնին, որ տարեվերջյան ու գալիք տարվա հաշվետու մի հանգրվան է ամեն մի քրիստոնեայի համար, հետադարձ հայացք գցենք մեր անցած տարիների վրա և փորձենք լույս սփռել մեր ներքին մտահոգությունների ու անորոշության խավարի վրա: Այսօր զրկված ենք վերջին տասնամյակներում ազգային մեր կյանքը միավորող, ոգեշնչող և ուղորդող վառ ջահերից մեկից՝ Արցախից ու մտամոլոր հարցնում ենք. «Որտեղից ստանանք մեզ համար այդքան անհրաժեշտ ու կենսական լույսը, որով վերստին պիտի վառենք մեր հանգած լապտերը»:
Սակայն Աստծո փրկությունը միակողմանի և մեկ անգամյա ակտ չէ և իրենից ենթադրում է ընդառաջ գնացող մոտեցում: 19-րդ դարի սկզբի անգլիացի նկարիչներց մեկի վրձնին պատկանող հայտնի մի կտավ կա, որ կոչվում է «Աշխարհի Լույսը»։ Գիշերվա մթության մեջ պատկերված է Տեր Հիսուս Քրիստոս, ով թակում է փակ և մամռակալած մի դուռ, որը դրսից բռնակ չունի: Ի պատասխան այն հարցին, թե ինչու դուռը բռնակ չունի՝ նկարիչը պատասխանել է, որ բռնակը ներսի կողմից է։ Այդ մենք է, որ պիտի բացվենք Լույսին»։
Այն պահից, երբ մենք ընդունեցինք Քրիստոսի ժողովուրդը լինելու հրավերը և ուխտեցինք լինելու Լուսո Որդիներ, փոխվեց նաև մեր կյանքի ու պարտականությունների ուղին՝ «Ում շատ է տրված, շատ էլ պահանջվում է»: Ուստի, երբ մենք հեռանում ենք այդ լույսից և մեր առաքելությունից, անմիջապես կրում ենք դրա կործանարար հետևանքները: Խոսքիս կենդանի ու դեռևս թարմ վկաները հենց մենք ենք, այստեղ հավաքված յուրաքանչյուր ոք:
Տասնամյակներ շարունակ իր անկախության համար մաքառող Արցախը, պատմության մեջ առաջին անգամ ենթարկվեց ամբողջական հայաթափման։ Ադրբեջանի կողմից հատուկ նպատակով իրագործված իննամսյա շրջափակման և մարդասիրական ճգնաժամի հետևանքով հյուծված մեր ժողովուրդը հերոսական դիմադրություն ցույց տվեց նաև ռազմի դաշտում․ ցավոք ուժերն անհավասար էին, իսկ Արցախը մենակ։
Ճրագալույցի լուսառատ այս երեկոյան մտովի տեղափոխվում ենք երկու կարևոր տաճարներ: Առաջինը Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ Տաճարն է, որտեղ անգամ շրջափակման պայմաններում Ծննդյան տոներին եկեղեցին լցված էր աննկարագրելի սիրով ու ջերմությամբ: Այսօր այստեղ պատարագի ընթացքին առաջին շարքերում մեզ հետ աղոթակից ունենալով Արցախի օրենսդիր և գործադիր իշխանություններին՝ գլխավորությամբ Արցախի Նախագահ Տիար Սամվել Շահրամանյանի, թվում է թե հերթական տոնական պատարագն է Արցախի առաջնորդանիստ եկեղեցում, որի ընթացքին մեծ ուրախություն ենք ունեցել վայելելու նաև հայրական ներկայությունն ու օրհնությունը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի:
Վեհափառ Տեր, տոնական այս առիթով, Հանուն Արցախի մեր հավատավոր ժողովրդի, մեր որդիական ջերմ սերն ու անկեղծ երախտիքներն ենք բերում Ձերդ Սրբությանը, որ տակավին Արարատյան Թեմի առաջնորդական փոխանորդության տարիներից սկսյալ անմնացորդ նվիրումով աջակից եք եղել Արցախի ազատագրական սրբազան պայքարին։ Մենք մշտապես զգում էինք Ձեր Հայրական խնամքն ու ներկայությունը հատկապես մեր նեղության օրերին, և այսօր էլ ի հեճուկս բազմաթիվ խոչընդոտների, Հայոց Եկեղեցին հաստատակամորեն շարունակում է հավատալ հայկական Արցախի լուսավոր գալիքին։
Սիրելի ներկաներ, մեր մտապատկերում հառնող երկրորդ տաճարը Սուրբ Ծննդյան տաճարն է, այն համեստ մսուրը, որի անշուք ու խոնարհ մեծության առջև այսօր ծնկած, փորձում ենք հասկանալ, թե ինչու զրկվեցինք առաջին տաճարից:
Այս տարի տասնյակ հազարավոր մեր հայրենակիցներ առաջին անգամ ամանօրյա և Սուրբ Ծննդյան տոները պիտի դիմավորեն իրենց փայփայած օջախներից հեռու, բայց ո՛չ օտարության մեջ, ուստի այնպիսի սիրով ու ջերմությամբ պետք է պարուրենք Արցախի մեր քույրերին ու եղբայրներին, որ նրանք նորից սկսեն հավատալ իրենց լուսավոր գալիքին։ Սիրելի արցախցինե՛ր, լցվեք աստվածային հույսով և լավատեսությամբ, ապրեք և արարեք Մայր Հայաստանում, որովհետև միայն այս ձևով կարող է արթուն մնալ և իրագործվել վերադարձի հույսը։
Երբ ծառը խնամքով են հանում հողից և չեն վնասում նրա արմատները, ինչ-որ չափով հնարավոր է դառնում նրան այլ տեղ աճեցնել, իսկ մի ժողովրդի, որի արմատները դարերով են սերտաճել հայրենի հողի մեջ, անհնար է առանց արմատները վնասելու հանել իր հողից: Մեզ բռնի կերպով քաշեցին ու պոկեցին մեր դարավոր այգուց, իսկ մեր արմատները մնացին այնտեղ: Ուստի նորից պիտի ձգտենք միանալ մեր արմատներին, այլապես, որպես պտղատու ծառ, դատապարտված ենք չորանալու:
Սուրբ Ծննդյան լուսաբեր այս երեկոյան աղոթում ենք մեր երկրի և պետականության անսասանության համար, մեր նահատակ քաջորդիների հոգիների խաղաղության, անհայտ կորած և գերյալ մեր զավակների շուտափույթ վերադարձի համար, ինչպես նաև այս պահին սահմանը հսկող մեր զինվորների համար։ Աղոթում ենք նաև գերության մեջ գտնվող Արցախի ղեկավարության տոկունության և վերադարձի համար: Մեր ցանկությունն է, որ Արցախը իր պետական կառույցներով շարունակի գոյատևել՝ թեկուզ Մայր Հայաստանում, որը հիմք պիտի լինի հայրենի երկիր վերադարձի համար:
Ինչպես հովիվները և մոգերը գտան Հիսուս Մանկանը բեթղեհեմյան աստղին հետևելով, այդպես էլ մենք խոնարհությամբ ու իմաստությամբ կարողանանք վերագտնել ազգային մեր կյանքի զարթոնքի ուղիները և մեր կորուսյալ հայրենիքը՝ Սուրբ Ծննդյան Լույսին հետևելով: Արցախը Հայոց Դրախտն է, իսկ քրիստոնեաների համար Դրախտ վերադարձը հնարավոր է միայն Հիսուս Քրիստոսի միջոցով։ Ուստի սիրելի հավատավոր քույրեր և եղբայրներ, Մանուկ Հիսուսի խոնարհ մսուրի առջև ծնկած, մաղթում ենք բոլորիս Քրիստոսով վերադարձ դրախտ՝ Արցախ:

Christ was born and appeared
“I am the light of the world; whoever follows Me will no longer wander in darkness, but he will have the light of life”
(John 8:12)
On this pre-Christmas evening, when some signs of spiritual darkness and uncertainty still remain in our national life and in our souls, these words of salvation come to dispel the darkness and sadness in our hearts: “I am the light of the world...”
In the book of Genesis, God's creation begins with the issuance of the command “Let there be Light...”, which expels cosmic darkness and uncertainty, chaos and begins all visible and invisible creation. But the mission of the Light arising from the Word of God does not end there, for, being an expression of infinite divine love, it naturally must be strong and continuous, as the Evangelist states: “It was the true Light, enlightening every person who comes into the world.” (John 1:9).
The miraculous Nativity of Jesus Christ was nothing more than a re-proclamation of the Divine Light of the Lord. God stooped down to the human level to restore the broken harmony of creation and stop humanity's descent back into chaos. The Armenian people were one of the first to meet the divine true Light, because they still carried in their subconscious the memory and traces of the pre-created light. Therefore, we called the spiritual renewal brought by Christ enlightenment, we called the apostles of our people and the official first patriarch Illuminators and began to consider ourselves the Sons of Light.
On this soul-restoring feast of the Nativity of Christ, which is a milestone for every Christian at the end of the year and the coming year, let us look back at our past years and try to shed light on the darkness of our inner worries and insecurities. Today we are deprived of one of the bright torches that united and inspired our national life in recent decades - Artsakh, and we thoughtfully ask: “Where will we get the light that is so necessary and vital for us, with which we will re-light our extinguished torch?”
However, God's salvation is not a one-sided and one-time action and involves approaching each other halfway. There is a famous painting by an English artist from the early 19th century called “The Light of the World.” In the darkness of the night, the Lord Jesus Christ is depicted, knocking on a closed and moss-covered door that does not have a handle on the outside. When asked why the door did not have a handle, the artist replied that the handle was inside. It is we who must open ourselves to the Light.”
From the moment we accepted the invitation to be the people of Christ and vowed to be the Sons of Light, the path of our lives and responsibilities changed: “To whom much is given, much will be required.” Therefore, when we step away from this light and our mission, we immediately begin to suffer its destructive consequences. Living witnesses to my word are all of us gathered here.
Artsakh, which has been fighting for its independence for decades, was left without Armenians for the first time in history. Our people, exhausted by a nine-month blockade by Azerbaijan and a humanitarian crisis, also put up heroic resistance on the battlefield. unfortunately, the forces were unequal, and Artsakh was left alone.
On this bright evening, we mentally move to two important temples. The first is the Church of the Holy Mother of God in Stepanakert, where even during the blockade the church on Christmas holidays was filled with indescribable love and warmth. Today, during the Liturgy here, when the legislative and executive authorities of Artsakh, headed by the President of Artsakh, Mr. Samvel Shahramanyan, pray with us in the front rows, it is like another festive Liturgy in the Church of the Holy Mother of God of Artsakh, where we had the great joy of enjoying the paternal presence and blessing of the Catholicos of All Armenians.
Your Holiness, on this feast, for the sake of our faithful people of Artsakh, we offer warm filial love and sincere gratitude for the fact that you have been a supporter of the sacred struggle for the liberation of Artsakh with constant dedication since then. years of leadership of the Ararat Diocese. We have always felt your Fatherly care and presence, especially in the days of our disaster, and even today, despite many obstacles, the Armenian Church unshakably continues to believe in the bright future of Armenian Artsakh.
Dear compatriots, the second temple that comes to mind is the Nativity Cathedral, a modest manger, kneeling before its dirty and modest grandeur, we are trying to understand why we were deprived of the first temple.
This year, tens of thousands of our compatriots will celebrate the Christmas holidays for the first time away from their home, but not in a foreign land, so we must envelop our brothers and sisters of Artsakh with such love and tenderness that they will begin to believe in their bright future again. Dear people of Artsakh, fill yourself with divine hope and optimism, live and work in Armenia, because this is the only way to preserve and realize the hope of return.
When a tree is carefully removed from the ground and its roots are not damaged, it becomes to a certain extent possible to plant it in another place, but it is impossible to remove a people whose roots have grown to their native land for centuries without damaging its roots. We were forcibly pulled out and torn from our century-old garden, but our roots remained there. Therefore, we must strive to reconnect with our roots, otherwise we, like a fruit tree, are doomed to wither.
This evening before Christmas, we pray for the steadfastness of our country and statehood, for the repose of the souls of our fallen soldiers, for the speedy return of our missing and captured children, as well as for our soldiers guarding the border. We also pray for the return of the captive leadership of Artsakh. We wish that Artsakh with its state structures will continue to exist in Mother Armenia, which will become the basis for returning to our native country.
Just as the shepherds and priests found the Child Jesus by following the Star of Bethlehem, so we can, with humility and wisdom, rediscover the ways of awakening our national life and our lost homeland by following the Christmas light. Artsakh is an Armenian paradise, and for Christians, returning to paradise is only possible through Jesus Christ. Therefore, dear believing sisters and brothers, kneeling before the humble manger of the Infant Jesus, we wish us all a return to paradise-Artsakh, with the help of Christ.