Միջազգային գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը
Սույն թվականի սեպտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցավ Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի Երրորդ Հանրապետության հռչակման 30-րդ տարեդարձին նվիրված միջազգային գիտաժողովի հանդիսավոր բացումը:
Ողջույնի խոսք ասացին ԱՀ ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ՀԱԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը, ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանը, ՀՀ ԳԱԱ Հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս քարտուղար Յուրի Սուվարյանը: ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի ողջույնի խոսքը ներկայացրեց Նախագահի մամլո խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը: ԱՀ ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանը իր խոսքի մեջ ընդգծեց, որ անկախությունը մեր հոգևոր, ինտելեկտուալ, բարոյական, գաղափարական, ուժային և բոլոր մնացած ռեսուրսների կենտրոնացումն ու մեկտեղումն է, դա մեր՝ մեկ ուղղությամբ նայելն է:
Վրթանես Սրբազանը իր օրհնությունը փոխանցեց գիտաժողովի մասնակիցներին մեջբերելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Վազգեն Ա-ի խոսքերը՝
Հայրենիք ստեղծելը հերոսություն է, Հայրենիք շենացնելը առաքինություն:
«ԱՀ ազգային ժողովի մեծարգո նախագահ տիար Արթուր Թովմասյան, ԱՀ Կրթության, Գիտության, Մշակույթի և Սպորտի մեծազնիվ նախարար տիկին Լուսինե Ղարախանյան, գիտաժողվի պատվարժան մասնակիցեր, սիրելի քույրեր և եղբայրներ,
Իսկապես Մայր Հայաստանի և Արցախի Հանրապետության անկախության վերականգնումը հայ ժողովրդի դարավոր իղձերի իրականացումն էր և նրա ազատ ապրելու բնական ու Աստվածապարգև իրավունքի իրացումը։
Մեր ազգը, որպես Հայկի սերունդ և քրիստոնեական արժեհամակարգի կրող, մշտապես պայքարի մեջ է եղել չարի դեմ: Հազարամյակներ շարունակ փորձել են ու էլի փորձում են ջնջել Հային ու Հայկականը, բայց չեն հաջողի, որովհետև մեր ժողովրդի կյանքը բացի նյութական իրողություն լինելուց, նաև հոգևոր իրողություն է։ Երբ Հայկը ըմբոստացավ Բելի դեմ և վերադարձավ մեկ Աստծո պաշտամունք ունեցող իր հայրերի երկիրը, երբ 2000 տարի առաջ մեր ազգը վերադառնալով իր արմատներին՝ ընտրեց դեպի Աստված գնալու Քրիստոսի նախանշած ճանապարհը, մեկընդմիշտ ամրագրեց,որ նա դեպի հավիտենություն քայլող ազգ է։
Գաղտնիք չէ, որ հայ ազգը շատ երկար տարիներ ենթարկվել է հարևան ժողովուրդների ոտնձգություններին ու հալածանքներին, լինելով այլ ժողովուրդների լծի ու իշխանության տակ՝ հայը հարյուրամյակներ շարունակ չի կարողացել կերտել իր պետականությունը:
Այս է այն գլխավոր ազդակը, որ զգաստացնում է ամեն հայի միտք՝ հասկանալու, թե որքան է պետականություն ունենալու գինը: Երբ Հայոց ազգը պետականություն չուներ, Մայր Եկեղեցին էր կրում ժողովրդին առաջնորդելու ծանր լուծը։ Միշտ հալածանքի ժամին եկեղեցին դիմել է այլ պետությունների, որպեսզի կեղեքվածին ու որբացածին ողորմություն անեն, սակայն, ավաղ, աշխարհը ինչպես միշտ իր հոգսերով էր և բնավ մեզ լսելու անգամ ժամանակ չուներ:
Թե ինչպիսի նշանակություն ունի ինքնիշխան և ուժեղ պետություն ունենալը, կարծում ենք լավագույնս բնութագրել է Հայոց Հայրապետ, ազգային ազատագրական պայքարի առաջամարտիկներից Խրիմյան Հայրիկը. «Երբ գնացի Բեռլինի կոնգրես մեր ժողովրդի իրավունքները բարձրաձայնելու համայն աշխարհով, միայն այդժամ հասկացա, որ նախ և առաջ պետք է ունենալ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՆԱԼՈԻ իրավունք: Այդ իրավունքը նվաճում են զենքով: Երևի լսել եք երկաթե շերեփի մասին: Եվրոպական քաղաքակիրթ ազգերը, որոնք մեզ թվում էին օրինապաշտ և արդար, խղճահարությունից բացի ոչինչ մեզ չտվեցին: Ռուսաստանը, որ թվում էր մեր ժողովրդի մեծ բարեկամն է, իր շահերից բացի ոչինչ չէր տեսնում և չէր լսում: Հայ ժողովուրդը կարծես ձմռան սառնամանիքին դրսում հայտնված անոթի երեխա լիներ, որի առջև բոլորը փակեցին իրենց տան դռները: Հայ ժողովուրդը անտեր էր: Բայց ամենից կարևորը, որ ես հասկացա՝ այն էր, որ մենք տերեր չպետք է փնտրենք դրսում…»
Խրիմյան Հայրիկ
Այսօր՝ ուղիղ 30 տարի հետո, բոլորիս միավորել է հիշողությունն ու վերարժևորումը այն օրվա, երբ տասնամյակների ծանր շղթաները կոտրվեցին, երբ հայի հոգու մեջ դարերով ծածկված, ճնշված ու խտացված ուժի վերածված ազատության աստվածաստեղծ ձգտումը ժայթքեց և ստացավ իր արժանի բանաձևումը՝ Արցախն ու Մայր Հայրենին այլևս անկախ են։ 30 տարի առաջ հայը ի լուր աշխարհի արձանագրեց, որ ինքը ունի իր այս դարավոր հայրենի հողում ազատ ապրելու իրավունք: Մեր ժողովուրդը ընտրեց արժանապատիվ ապրելու ուղին՝ գիտակցելով թե ինչ թանկ գին պետք է վճարի այդ ընտրության համար, կամավոր ընտրեց և վճարեց այդ գինը՝ բազում փորձություններ հաղթահարելով ազատեց Արցախը, որպեսզի այնտեղ կարողանա իրականություն դարձնել իր ազատ ապրելու իրավունքը։
Արցախի անկախության վերջին ծանր փորձությունը և նրա թողած վերքերը դեռ չեն սպիացել, մեր շուրջը դեռևս մութ ամպեր կան, Արցախի հարցը դեռ ամբողջովին լուծված չէ, մեր տնտեսական, ստեղծագործական, արդյունաբերական զորությունը նորից տկարացել է, և ոչինչ անյպես չէ, ինչպես որ մենք կուզեինք։ Բայց մենք է, որ ամեն բան պետք է անենք վիճակը փոխելու համար։ Աստված երկնքից հրեշտակներ չի ուղարկելու մեր կյանքը բարելավելու համար։ Մենք ենք Աստծո գործակիցները այս հողի վրա՝ մեր աշխատանքով ու մեր ջանքերով, չլինի թե մեր զավակները մի օր ասեն․ «Մեր հայրերը և մայրերը այնպիսի ճղճիմ հարցերով ու ներքին պայքարներով իրար դեմ ելան, որ մթագնեցին մեր ազատությունն ու անկախությունը»։
Հիմա, երբ ասյտեղ համախմբվել ենք մեր կարևոր ձեռքբերումներից մեկի՝ անկախությանը նվիրված այս գիտաժողովի շրջանակներում, լավագույն առիթն ունենք մտորելու, դասեր քաղելու, մեր բացթողումները վեր հանելու և առաջ շարժվելու կամքը ավելի հզորացնելու համար։ Այսօր մենք պետք է մեր անձը մոռանանք, միանանք հոգեկան հաղորդությամբ և մեր աղոթքներն ու ջանքերը ուղղենք մեր հայրենիքի հզորացման վրա, որովհետև ամեն ինչ անհետ կորած չէ։ Աստված թողել է այս մնացորդացը, որի վրա պետք է ամուր կանգնենք ու առաջ շարժվենք։
«Նահատակների արյունը գծում է մեր կյանքի և մեր պարտականության ճանապարհը»։ Մեր նվիրյալ նահատակների պատգամն է, որ մենք կարողանանք մեր կյանքո՛վ հարգել այն, ինչ որ նրանք մահով և արյունով հարգեցին, և սա պետք է ամեն մեկիս համար մի նոր մղում լինի։ Պետք է հասկանանք, որ մեզնից վեր է մեր հողը, մեր հայրենիքը, մեր Եկեղեցին, և այդ գիտակցությունն է միայն, որ պետք է փրկի Արցախը։
Մենք՝ քրիստոնյաներս, ունենք դեպի մի ուրիշ աշխարհ ձգտելու իդեալը, Ավետարանական խոսքով Աստծո թագավորության աշխարհը, որը հենց Սիրո աշխարհն է: Այս կապակցությամբ Քրիստոս ասաց, թե Ես այս աշխարհից չեմ, այլ մի ուրիշ աշխարհից, Գերագույն Սիրո աշխարհից և բոլորդ հրավիրված եք այդ աշխարհ:
Եթե մենք որպես ազգ, որպես գիտակից քրիստոնյա ժողովուրդ չենք ձգտում մեկ մեկու սիրել Աստվածային պատվիրանով, ապա մեր ազգի նկատմամբ աշխարհի անտարբեր վերաբերմունքը կարող ենք արդարացված համարել: Սակայն եթե մենք հանձն ենք առնում մերձավորին սիրելու պատվիրանը, հենց այդ սերն էլ դառնում է թե անձնային, թե համազգային գերագույն պատվանդանն ու ամրոցը:
Աստված մարդուն ստեղծել է իր պատկերով և նմանությաբ, և այն արտահայտվում է մարդու ազատ կամքի և ինքնիշխան բնությամբ: Մարդը իմացական արարած է՝ օժտված ազատությամբ և իր արարքների տերը լինելու կարողությամբ: Հետևաբար՝ կամքը մերն է և ընտրությունը ևս:
Այս մտածումներով մեր օրհնությունն ենք բերում այս կարևոր նախաձեռնության հեղինակներին և գիտաժողովի բոլոր մասնակիցներին՝ մաղթելով բարի և արդյունաբեր ընթացք:
Աստծո օրհնությունը և խաղաղությունը ամենքիս:»
Լիագումար նիստում զեկուցումներով հանդես են եկել ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն, ակադեմիկոս Աշոտ Մելքումյանը, ԱՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Վահրամ Բալայանը, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր անդամ(Լոնդոն) Ռուբեն Գալչյանը, ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի պրոֆեսոր, պ.գ.դ. Ալեքսան Հակոբյանը:

Торжественное открытие международной конференции
20 сентября в зале заседаний Национального Собрания Республики Арцах состоялось торжественное открытие международной конференции, посвященной 30-летию провозглашения Республики Арцах и Республики Армения.
С приветственным словом выступили Председатель Национального Собрания Арцахской Республики Артур Товмасян, Предстоятель Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абраамян, министр образования и науки Арцахской Республики Лусине Караханян, президент Национальной академии Ашот Сагян, ученый секретарь отдела арменоведения и общественных наук Юрий Суварян. Приветственное слово Президента Арцахской Республики Араика Арутюняна представила пресс-секретарь президента Лусине Аванесян. Министр образования и науки Арцахской Республики Лусине Караханян в своем выступлении подчеркнула, что независимость - это концентрация и сочетание наших духовных, интеллектуальных, нравственных, идеологических, силовых ресурсов и всех остальных ресурсов, это наш общий взгляд, направленный в одну сторону.
Епископ Вртанес передал участникам конференции свое благословение, процитировав слова Католикоса Всех Армян Вазгена I:
Создание Родины - это героизм, строительство Родины - добродетель.
Уважаемый Председатель Национального Собрания Арцахской Республики г-н Артур Товмасян, Уважаемый министр образования, науки, культуры и спорта Арцахской Республики г-жа Лусине Караханян, уважаемые участники конференции, дорогие сестры и братья!
Восстановление независимости Матери-Армении и Республики Арцах было воплощением многовековых желаний армянского народа реализовать свое естественное и данное Богом право на свободную жизнь.
Наш народ, как поколение Айка и как носитель христианской системы ценностей, всегда находился в борьбе со злом. Тысячелетиями пытались и продолжают пытаться стереть армян и все армянское, но им это не удается, потому что жизнь нашего народа является духовной ценностью. Когда Айк восстал против Бэла и вернулся на землю своих отцов, поклонявшихся единому Богу, когда наша нация2000 лет назад вернулась к своим корням и выбрала путь к Богу, она раз и навсегда утвердила, что мы нация, которая пойдет к вечности. Не секрет, что армянский народ на протяжении многих лет подвергался посягательствам и гонениям со стороны соседних народов, находясь под игом и властью других народов, армяне веками не могли построить свою государственность.
Это главный сигнал, пробуждающий сознание каждого армянина к пониманию цены государственности.
Когда у армянского народа не было государственности, Мать-Церковь несла тяжелое иго руководства народом. Всегда в час гонений церковь призывала другие государства помиловать угнетенных и осиротевших, но, увы, мир, как всегда, был озабочен своими проблемами и даже не слушал нас.
Я думаю, что Хримян Айрик, один из ярких представителей национально-освободительной борьбы, лучше всего описал значение суверенного и сильного государства. «Когда я приехал на Берлинский конгресс, чтобы поднять права нашего народа во всем мире, только тогда я понял, что мы должны сначала иметь право ИМЕТЬ ПРАВО. А это право с завоевывают оружием. Наверно вы слышали о железном половнике? Цивилизованные народы Европы, казавшиеся нам законопослушными и справедливыми, не дали нам ничего, кроме жалости. Россия, казавшаяся большим другом нашего народа, не видела и не слышала ничего, кроме своих интересов. Армянский народ выглядел как голодное дитя, оказавшееся на улице в зимний мороз, перед которым все закрывали двери своего дома. Армянский народ остался беспомощным. Но самое главное, что я понял, это то, что не стоит искать хозяев снаружи ...»
Мкртич Хримян (Айрик)
Сегодня - ровно 30 лет спустя, всех нас объединяет память и переосмысление дня, когда были сломлены тяжелые цепи десятилетий, когда веками подавленное и удрученное стремление к свободе вдруг вспыхнуло в сердцах арцахцев небывалой силой и получило свою достойную формулировку: “Арцах и Мать Армения наконец независимы!”
Тридцать лет назад армяне заявили миру, что они имеют право свободно жить на своей многовековой родине. Наш народ выбрал достойный образ жизни, осознавая, какую дорогую цену ему придется заплатить за этот выбор, он добровольно выбрал и заплатил эту цену, преодолев многие испытания и освободив Арцах.
Последнее суровое испытание Арцаха и оставленные им раны еще не зажили, вокруг нас по-прежнему темные тучи, вопрос Арцаха до сих пор не решен полностью, наша экономическая, творческая, промышленная мощь снова ослабла, все идет не так, как хотелось бы. Но мы должны сделать все, чтобы изменить эту ситуацию. Бог не отправит ангелов с небес, чтобы улучшить нашу жизнь. Мы являемся инструментами Бога на этой земле и должны жить так, чтобы однажды наши дети не сказали: .
«Наши отцы и матери своими мелкими проблемами и внутренней борьбой омрачили нашу свободу и независимость»
Теперь, когда мы объединились здесь в рамках одного из наших самых важных достижений, этой конференции, посвященной независимости, у нас есть возможность поразмышлять, извлечь уроки из ошибок, указать на наши недостатки и укрепить нашу волю к движению вперед. Сегодня мы должны забыть себя, приобщиться к духовному таинству, направить свои молитвы и усилия на укрепление нашей Родины, потому что не все еще потеряно. Бог оставил этот клочок земли, на котором мы должны твердо стоять и двигаться вперед.
«Кровь погибших отмечает путь нашей жизни и определяет наш долг». И действительно, сегодня наши погибшие сыны указывают, что своей жизнью мы обязаны почтить то, что они почтили смертью и кровью, это должно стать новым импульсом для каждого из нас. Мы должны ставить нашу землю выше самих себя, наша Родина выше нас, наша Церковь выше нас, лишь осознание этого способно спасти Арцах. Ни деньги, ни оружие не спасет нас, без нашей преданности земле и вере.
У нас, христиан, есть идеал стремления к иному миру, к Царству Божьему, которое и есть мир Любви. В связи с этим Христос сказал: "Я не из этого мира, но из другого мира, мира Высшей Любви; вы все приглашены в этот мир."
Если мы, как нация, как сознательный христианский народ, не стремимся любить друг друга по Божественной заповеди, то безразличное отношение мира к нашему народу можно считать оправданным. Но если мы принимаем заповедь любить ближнего, эта любовь становится личным и национальным основанием и крепостью нации. Бог создал человека по своему образу и подобию; это выражается в свободной воле человека, в его суверенной природе. Человек - существо осознанное, наделенное свободой и способное быть хозяином своих действий. Следовательно, воля - это тоже наш выбор. С этими мыслями мы благодарим организаторов этой важной инициативы, всех участников конференции и желаем результативной работы.
Божье благословение и мира всем нам».
Директор Института истории НАН РА академик Ашот Мелкумян, председатель Комитета по внешним связям Национального Собрания Арцахской Республики, доктор философии профессор Ваграм Балаян, почетный член НАН РА (Лондон) Рубен Галчян и профессор Института археологии НАН РА к.э.н. Алексан Акопян выступили с докладами на пленарном заседании.