ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի 10-րդ համաշխարհային ֆորում
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը մասնակցել է ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի 10-րդ համաշխարհային ֆորումին, որի շրջանակում հանդես է եկել ելույթով: Վրթանես Սրբազանն իր խոսքում նշել է.
«Ձերդ գերազանցություն, հարգելի ֆորումի մասնակիցներ, սիրելի եղբայրներ և քույրեր, սրտանց ողջունում եմ ձեզ երախտագիտությամբ` նման կարևոր միջազգային հարթակում ելույթ ունենալու համար, որտեղ քննարկվում են մշակութային և հոգևոր ժառանգության պահպանման հարցեր։
Որպես Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ` ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում Արցախի / Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վրա։
Դարեր շարունակ Արցախը եղել է ոչ թե պարզապես հող: Այն քրիստոնյաների սերունդների տունն էր, ովքեր կառուցեցին եկեղեցիներ, կանգնեցրին խաչեր և աղոթեցին բոլոր ազգերի համար հանուն խաղաղության: Սակայն այսօր այդ սրբավայրերը պղծվում ու ավերվում են։
Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են մեր աչքի առաջ ջնջվում հազարամյա մշակույթի հետքերը։ Դա միայն հայ ժողովրդի կորուստը չէ, դա կորուստ է ողջ աշխարհի համար։ Մշակութային ժառանգության ոչնչացումը մեր ընդհանուր հիշողության, մարդկային քաղաքակրթության ընդհանուր ժառանգության ոչնչացումն է։
Ես կոչով դիմում եմ բոլոր ներկաներին: Միջազգային հանրությունը պետք է միավորվի, որպեսզի դադարեցվի վանդալիզմի այս գործողությունները` քրիստոնեական սրբավայրերը պաշտպանելու և արդարությունը վերականգնելու համար։ Մենք չենք կարող անտարբեր մնալ, քանի դեռ խաչերը կոտրվում են, իսկ եկեղեցիները վերածվում են ավերակների։
Եթե ​​մենք` որպես մարդկություն, ցանկանում ենք ապրել ներդաշնակ և խաղաղ, ապա Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կրած անարդարությունը պետք է դատապարտվի և պատշաճ գնահատական ​​ստանա միջազգային հանրության կողմից։
Այսօր այնպիսի քայլերը, ինչպիսիք են ավելի քան հարյուր հիսուն հազար բնիկ քրիստոնյաների արժանապատիվ և անվտանգ վերադարձը, որոնք ստիպված են եղել լքել իրենց տները, և Բաքվում պահվող բանտարկյալների ազատ արձակումը կարող են հանգեցնել վստահության հաստատմանը և խաղաղ ապագայի հույս ներշնչել:
Պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ միայն միասնությունն ու վճռականությունը կարող են պահպանել մեր ընդհանուր ժառանգությունը ապագա սերունդների համար: Մենք պարտավոր ենք տեր կանգնել դարեր շարունակ ապրած և այդ ժառանգությունը կերտած մարդկանց ինքնության պաշտպանությանն ու պահպանմանը։

10-й Всемирный форум Альянса цивилизаций ООН
Глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян, принял участие в 10-м Всемирном форуме Альянса цивилизаций ООН, где выступил с речью. В своем выступлении Владыка Вртанес отметил:
«Ваше превосходительство, уважаемые участники форума, дорогие братья и сестры! Сердечно приветствую вас с благодарностью за возможность выступить на столь важной международной платформе, где обсуждаются вопросы сохранения культурного и духовного наследия.
Как глава Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви, я хочу обратить ваше внимание на проблему Арцаха / Нагорного Карабаха.
На протяжении веков Арцах был не просто землей. Это был дом поколений христиан, которые строили церкви, воздвигали кресты и молились за мир для всех народов. Однако сегодня эти святыни оскверняются и разрушаются.
Мы видим, как на наших глазах стираются следы тысячелетней культуры. Это потеря не только для армянского народа, но и для всего мира. Уничтожение культурного наследия — это разрушение нашей общей памяти, уничтожения общего достояния человеческой цивилизации.
Я обращаюсь с призывом ко всем присутствующим. Международное сообщество должно объединиться, чтобы остановить эти акты вандализма, защитить христианские святыни и восстановить справедливость. Мы не можем оставаться безразличными, пока кресты ломаются, а церкви превращаются в руины.
Если мы, как человечество, хотим жить в гармонии и мире, то несправедливость, пережитая народом Арцаха / Нагорного Карабаха, должна быть осуждена и получить надлежащую оценку со стороны международного сообщества.
Сегодня такие шаги, как достойное и безопасное возвращение более чем 150 тысяч коренных христиан, вынужденных покинуть свои дома, а также освобождение заключённых, удерживаемых в Баку, могут способствовать укреплению доверия и вселить надежду на мирное будущее.
История учит нас, что только единство и решимость могут сохранить наше общее наследие для будущих поколений. Мы обязаны защищать идентичность и самобытность людей, живших на этой земле веками и создавших это наследие.