Հոգեհանգստյան արարողություն արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհվածների համար
Սեպտեմբերի 27-ին, Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի մայր տաճարում կատարվեց հոգեհանգստյան արարողություն արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված հայորդիների հոգիների խաղաղության համար։
Արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետյան նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, այլ պետական այրեր, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, զինծառայողներ և հավատացյալներ:
Սրբազան Հայրը իր խոսքը սկսեց մեջբերելով ամենայն հայոց բանստեղծ Հովհաննես Թումանյանի քառատողը.
«Բայց գնում ենք մենք անվեհեր
Զարկերի տակ չար բախտի,
Մեր աչքերը միշտ դեպի վեր՝
Դեպի լույսը մեր ուխտի»,
այնուհետև շարունակեց.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, հարգարժան պետական այրեր, պարոնայք սպաներ և զինվորներ, սիրելի հայրենակիցներ,
Ամենայն հայոց բանաստեղծի այս խոսքերը կարծես թե մեր ժողովրդի ամբողջ պատմության կարճ բանաձևումը լինեն։ Իսկապես հայ ազգը Աստվածաստեղծ այս աշխարհում ունեցել է յուրահատուկ սկզբնավորում, ծանր փորձություններով լի ընթացք, բայց շարունակել է հաստատուն կերպով քայլել հավիտենության ճանապարհով։
Այսօր, երբ բոլորով կանգնած ենք մեկ տարի առաջ Արցախ աշխարհին պատուհասած և պարտադրված անհավասար պատերազմի հիշատակի առաջ, նորից կարիք ունենք վերհիշելու մեր ուխտի մասին․ ո՞վ ենք մենք որպես ազգ, որտեղի՞ց ենք գալիս և ու՞ր ենք գնում։
Մենք Հայկի որդիներն ենք, և մենք էլ Հայկի նման կոչված ենք Չարի դեմ մշտական պայքարի։ Մենք ընտրել ենք Քրիստոսին և Նրանով գնում ենք դեպի Հավիտենություն։ Ահա սա է մեր սրբազան Ուխտը։ Այո, թշնամուն հաջողվեց անարդար կերպով և անմարդկային միջոցներով հասնել հաղթանակի և մեզ զրկել մեր սրբազան հայրենիքի զգալի մի մասից, բայց արդյո՞ք դրանով դադարեց մեր Ուխտը․- Իհարկե ոչ, այլ այն ավելի սրբագործվեց մեր նորօրյա նահատակների թափած արյամբ։ Երևի թե աշխարհում չկա այնպիսի մի երկիր, որը այսքան շատ ներկված լինի հերոսների արյամբ, ինչպես որ Արցախն է։ Մեր հողը ջրից առավել արյամբ է ոռոգված։ Սա և՛ ցավ է, և՛ հպարտություն։ Մենք ի սկզբանե սիրեցինք մեր հողը և պիտի շարունակենք սիրել։ Մեր հողը կոչված է միայն մերը լինելու։
Մենք միասնական աղոթքով հոգեհանգստյան կարգ կատարեցինք վասն հայրենյաց մեր նահատակների հոգու հանգստության համար, և իսկապես կարևոր է նրանց համար մատուցված ամեն մի աղոթք, բայց նրանց հոգիները չեն կարող լիարժեք հանգիստ գտնել միայն մեր աղոթքներով։ Ինչպես Սուրբ Հակոբոս Առաքյալն է ասում, թե Հավատքն առանց գործերի մեռած է , ապա ամենևին սխալված չենք լինի, եթե ասենք, որ Աղոթքը ևս առանց գործերի մեռած է։ Օրինակ ինչ օգուտ ունի մեկի աղոթքը, ով աղոթելուց հետո շարունակում է հարատևել մեղքի մեջ, ուստի մեր աղոթքը մեր նահատակների հանգստության համար անպտուղ է, եթե մեր գործով չպիտի մխիթարենք նրանց։
Ո՞րն է լավագույն հարգանքը և լավագույն աղոթքը մեր նահատակ քաջերի համար։ Առաջինը մենք մեր ապրելով պետք է պահենք այն, ինչը որ իրենք իրենց արյան գնով պահեցին։ Պատերազմից հետո այսօր այլ հրամայական է դրված մեր առջև․ «Կարևոր է, որ դու պատրաստ լինես մեռնել հանուն քո հայրենիքի, բայց ավելի կարևոր է, որ դու պատրաստ լինես ապրել հանուն նրա»։ Թեոդոր Ռուզվելտի այս խոսքերը այժմեական են այսօրվա մեր իրականության համար։ Սա նշանակում է, որ մենք բարոյական իրավունք չունենք մեր ապահով ու հանգիստ կյանքի համար թողնել ու հեռանալ մեր երկրից, այլ մնալ և այնպես ապրել, որ այստեղ լինի ապահով և անվտանգ։ Հողը նույնպես հոգի ունի, առավել ևս արյամբ սրբացած հողը, և առանց հարազատ հողի հետ սերտ կապի, մարդը չի կարող գտնել ինքն իրեն, իր հոգին։ Առանց մեր հողի ու հայրենիքի մենք նման կլինենք ժամանակի ու տարածության մեջ պատահականությունների քմահաճույքին մատնված ավազահատիկի։
Երկրորդ իրողությունը, որ մեր նահատակների արյան ձայնը շշնջում է մեր ականջին, այն է, որ մենք պետք է վերանայենք մեր ընթացքը, նորոգենք մեր անհատական և հասարակական կյանքը, իսկ նորոգություն կարող է լինել միայն ու միայն այն պարագային, երբ մենք սկսենք իրար ավելի շատ սիրել, սկսենք ապրել Աստվածավախ և հայրենանվեր կյանքով։ Աստվածաշունչ մատյանը լավագույնս բացատրում է մեզ, թե երբ են ժողովուրդները ենթարկվում արհավիրքների ու պատերազմների։ Դա տեղի է ունենում, երբ մարդիկ հեռանում են Աստծուց և կորցնում են իրենց բարոյականությունն ու առաքինությունը։ Այսօր մենք քաջություն պիտի ունենանք տեսնելու մեր սխալները և մեղքերը, որոշենք քայլել առաքինի ընթացքով, այլապես անօգուտ են թե՛ մեր աղոթքները և թե՛ մեր հիշատակի միջոցառումները։
Պատմությունը ցույց է տալիս, որ երբ հայոց հայրենիքը հայտնվում է պատերազմական իրավիճակում, իր նվիրյալ զավակների մեջ արթնանում է զոհողության և քաջության ոգին, և շատերն են ինքնամոռաց նետվում ռազմի դաշտ և հերոսական սխրանքներ գործում։ Արցախյան 44 օրյա պատերազմում ևս պակասը չունեցանք այդպիսի նվիրումի ու սխրանքի, բայց չունեցանք ցանկալի ավարտ։ Հետաևաբար հերոսաբար կռվող և զոհվելու պատրաստ զավակներ ունենալը բավարար չեն հարատև հաղթանակներ արձանագրելու համար։ Մեր երկիրը պետք է ունենա խաղաղ պայմաններում հերոսաբար ապրող զավակներ, որ ցավոք սրտի այնքան էլ շատ չեղան և ունեցանք այն, ինչ որ ունեցանք։
Ամեն մի հայ ինչ դիրքում և պաշտոնում էլ լինի, պետք է իր անձնական շահը ստորադասի Հայրենիքի շահին, ապրի արդար վաստակով ու առաքինի կյանքով։ Սա կլինի իրական հերոսություն և լավագույն նվեր մեր նահատակ հայորդիներին։ Եվ իսկապես, ամենադժվար հաղթանակը ինքդ քեզ հաղթելն է։ Եթե մենք կարողանանք հաղթել ինքներս մեզ, այսինքն հաղթենք մեր միջի չար ցանկությունները և դրանց տեղը լցնենք եղբայրասիրությամբ ու հայրենասիրությամբ, ապա ոչ մի թշնամի չի կարող խաթարել մեր խաղաղ անդորրը, որովհետև միայն այդ ժամանակ Աստված ամբողջական ներկա կլինի մեր կյանքում և ո՞վ կարող է լինել մեզ հակառակ, եթե Աստված մեզ հետ է։ Իսկ իրականում Աստված մեզ երբեք էլ չի լքում, այդ մենք ենք մեր կյանքով մեզ հեռացնում Նրանից։
Օրվա խորհրդի շուրջ համախմբված` մեր միասնական աղոթքն ենք բարձրացնում առ Աստված մեր գերիների շուտափույթ վերադարձի համար, դեռևս անհայտության և անորշության ծանր քողով ծածկված մեր զավակների համար։ Անասելի է նրանց հարազատների ցավն ու սպասումը, բայց մենք այլ ուղի չունենք, քան Աստծո արդարությանը և ողորմածությանը ապավինելուն։ Մեզ մխիթարում է հոգևոր այն ճշմարտությունը, որ նրանք, ովքեր տառապեցին ի սեր հայրենիքի և մեր ժողովրդի, Աստծուց են ստանում իրենց վարձն ու երանելի հանգիստը։ Այս կյանքը հավիտենական չէ, ուստի և հավիտենական չեն այստեղի ուրախությունն ու վիշտը։ Մեր որդեկորույս և հերոսածին մայրերին մաղթում ենք ոգու արիություն, որ կարողանան իրենց զավակների մեծագույն սիրո դրսևորման գաղափարի շուրջ իմաստավորել իրենց ժամանակավոր կյանքը, սրտի ջերմություն և խաղաղություն գտնեն նրանց հետ հոգևոր կապի միջոցով, աղոթքով և Աստծո հավիտենական օթևաններում նրանց հետ հանդիպման սպասումով։
Ուստի սիրելի ներկաներ, դառնանք դեպի Աստված, բռնենք մեզ մեկնված Տիրոջ հոգատար Ձեռքը և քայլենք նրա նախանշած ճանապարհներով, որպեսզի արժանի լինենք մեր երկրավոր կյանքը այս հողի վրա մշտապես ապրելու և երկնքում Մեր Սուրբ նահատակների վիճակին արժանանալու։
Աստված Պահապան Հայոց Արցախ Աշխարհին։»
Հավարտ արարողության ներկաները քայլերթով շարժվել են դեպի Ստեփանակերտի Եղբայրական հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհել և հարգանքի տուրք մատուցել պատերազմում զոհվածների հիշատակին:

A memorial service for the heroes who died in the 44-day Artsakh war
On September 27, by the hand of the Primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church, Bishop Vrtanes Abrahamyan, a memorial service for the heroes who died in the 44-day Artsakh war was held at the Mother Cathedral of the Most Holy Theotokos in Stepanakert.
The ceremony was attended by the President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan, President of the National Assembly Artur Tovmasyan, other state, public and political figures, military personnel, and believers.
His Holiness started his speech with the words of the great poet Hovhannes Tumanyan.
"But we go steadily
Under the blows of bad luck
Our eyes are always to the sky
To the light of our covenant."
then he continued:
“Dear Mr. President, dear statesmen, officers, soldiers, dear compatriots!
These words of the pan-Armenian poet seem to be a short formulation of the entire history of our people. Indeed, the Armenian people had a unique beginning in this world created by God, had a difficult and full of hardships path, but they continued to steadily follow the path to eternity.
Today, when we are all confronted with the memories of the forced and unequal war that struck Artsakh a year ago, we need to once again recall our age-old covenant: who are we as a nation, where are we from and where are we going?
We are the sons of Hayk and, like Hayk, we are called to a constant struggle with Evil. We have chosen Christ and we are walking along His path into Eternity. This is our sacred Testament.
Yes, the enemy managed to unjustly, using inhuman methods deprive us of a significant part of our sacred homeland, but did this put an end to our Covenant? Of course not, now it is even more consecrated with the blood of our fallen heroes. Perhaps there is no country in the world that is drenched in the blood of heroes as much as Artsakh. Our land is watered with blood more than water. It is both pain and pride at the same time. We have always loved and will love our land. Our land is meant to be only ours.
We served a liturgy for the remembrance of the souls of our martyrs for the Motherland. Each prayer offered up for them is very important, but their souls cannot find complete peace only in our prayers. As the apostle James says that Faith is dead without deeds, we will not be mistaken if we say that Prayer is also dead without deeds.
For example, what is the use of our praying if we continue to live in sin after prayer? What is the point in it if the prayer for the peace of the souls of our martyrs is fruitless if we do not console them with our work?
So what is the best respect and the best prayer for our brave martyrs? First of all, with our lives we must preserve what they have saved at the cost of their blood. After the war, we had another imperative: “It is important to be ready to die for your homeland, but it is much more important to be ready to live for it”. These words of Theodore Roosevelt are relevant to our reality today. This means that we have no moral right to leave our country for our safe and secure life. We must stay and live to make it safe and secure living here. The earth also has a soul, especially the earth consecrated with blood. Without a close connection with his native land, a person cannot find himself and his soul. Without our land and homeland, we will be like a grain of sand trapped in randomness in time and space. The second decree, about which the sound of the blood of our martyrs whispers in our ears, is that we must reconsider our path, rethink our personal and social life, and this rethinking will only become possible if we begin to love each other more if we start living a God-fearing and patriotic life. The Bible very clearly conveys to us in which case nations are subjected to calamities and wars. This happens when people turn away from God, lose their morality and virtue. Today we must have the courage to face our mistakes and sins in order to make the decision to follow the virtuous path, otherwise, all our prayers and commemorative events will be useless.
History shows that when Armenia finds itself in trouble, a spirit of sacrifice and courage awakens in its devoted children, many selflessly rush to the battlefield and perform heroic deeds. In the 44-day Artsakh war, we did not lack such dedication and heroism, but we did not get the desired end. After all, having heroic sons ready to die is not enough to sustain lasting victories. In our country there should be sons, heroically living in peaceful conditions, of which, unfortunately, we did not have so many, and in the end, we got what we got. Every Armenian, in whatever position he is, must subordinate his personal interests to the interests of the Motherland, live justly and virtuously. This will be real heroism and the best gift for our fallen soldiers. The most difficult victory is victory over yourself. If we can overcome ourselves, that is, overcome the evil desires within us, replace them with brotherly love and patriotism, then no enemy can disturb our peace, because only then God will be fully present in our life. And if God is with us, who can be against us? Actually, God never leaves us, it is we who move away from Him by our actions.
Today we raise our joint prayer to God for the speedy return of our captives, in the name of our sons, who are still covered with a heavy veil of obscurity. The pain and expectations of their relatives are inexpressible, but we have no choice but to believe in God's justice and mercy. We are consoled by the spiritual truth that those who suffered out of love for the Motherland and for their people receive the highest reward and blessed peace from God. This life is not eternal, therefore joys and sorrows are not eternal here. We wish a strong spirit to mothers who have lost their sons, so that they can fill their temporary life with the greatest love that their sons had, find warmth and peace through prayers and expect to meet their children in the eternal abode of God.
Therefore, dear present, let us turn to God, accept the outstretched Hand of the Lord, and follow the paths that He paved for us, so that we would be worthy to live our earthly life and be worthy of our Holy Martyrs in Heaven.
God bless the Armenian Artsakh ”.
At the end of the ceremony, those present marched to the Brotherhood Memorial in Stepanakert, laid flowers, and honored the memory of the victims of the war.