Հոգեհանգստյան արարողություն արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհվածների համար
Սեպտեմբերի 27-ին, Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ, Ստեփանակերտի Աստվածամոր Սուրբ Հովանի մայր տաճարում կատարվեց հոգեհանգստյան արարողություն արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհված հայորդիների հոգիների խաղաղության համար։
Արարողությանը ներկա էին Արցախի Հանրապետյան նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը, այլ պետական այրեր, հասարակական և քաղաքական գործիչներ, զինծառայողներ և հավատացյալներ:
Սրբազան Հայրը իր խոսքը սկսեց մեջբերելով ամենայն հայոց բանստեղծ Հովհաննես Թումանյանի քառատողը.
«Բայց գնում ենք մենք անվեհեր
Զարկերի տակ չար բախտի,
Մեր աչքերը միշտ դեպի վեր՝
Դեպի լույսը մեր ուխտի»,
այնուհետև շարունակեց.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, հարգարժան պետական այրեր, պարոնայք սպաներ և զինվորներ, սիրելի հայրենակիցներ,
Ամենայն հայոց բանաստեղծի այս խոսքերը կարծես թե մեր ժողովրդի ամբողջ պատմության կարճ բանաձևումը լինեն։ Իսկապես հայ ազգը Աստվածաստեղծ այս աշխարհում ունեցել է յուրահատուկ սկզբնավորում, ծանր փորձություններով լի ընթացք, բայց շարունակել է հաստատուն կերպով քայլել հավիտենության ճանապարհով։
Այսօր, երբ բոլորով կանգնած ենք մեկ տարի առաջ Արցախ աշխարհին պատուհասած և պարտադրված անհավասար պատերազմի հիշատակի առաջ, նորից կարիք ունենք վերհիշելու մեր ուխտի մասին․ ո՞վ ենք մենք որպես ազգ, որտեղի՞ց ենք գալիս և ու՞ր ենք գնում։
Մենք Հայկի որդիներն ենք, և մենք էլ Հայկի նման կոչված ենք Չարի դեմ մշտական պայքարի։ Մենք ընտրել ենք Քրիստոսին և Նրանով գնում ենք դեպի Հավիտենություն։ Ահա սա է մեր սրբազան Ուխտը։ Այո, թշնամուն հաջողվեց անարդար կերպով և անմարդկային միջոցներով հասնել հաղթանակի և մեզ զրկել մեր սրբազան հայրենիքի զգալի մի մասից, բայց արդյո՞ք դրանով դադարեց մեր Ուխտը․- Իհարկե ոչ, այլ այն ավելի սրբագործվեց մեր նորօրյա նահատակների թափած արյամբ։ Երևի թե աշխարհում չկա այնպիսի մի երկիր, որը այսքան շատ ներկված լինի հերոսների արյամբ, ինչպես որ Արցախն է։ Մեր հողը ջրից առավել արյամբ է ոռոգված։ Սա և՛ ցավ է, և՛ հպարտություն։ Մենք ի սկզբանե սիրեցինք մեր հողը և պիտի շարունակենք սիրել։ Մեր հողը կոչված է միայն մերը լինելու։
Մենք միասնական աղոթքով հոգեհանգստյան կարգ կատարեցինք վասն հայրենյաց մեր նահատակների հոգու հանգստության համար, և իսկապես կարևոր է նրանց համար մատուցված ամեն մի աղոթք, բայց նրանց հոգիները չեն կարող լիարժեք հանգիստ գտնել միայն մեր աղոթքներով։ Ինչպես Սուրբ Հակոբոս Առաքյալն է ասում, թե Հավատքն առանց գործերի մեռած է , ապա ամենևին սխալված չենք լինի, եթե ասենք, որ Աղոթքը ևս առանց գործերի մեռած է։ Օրինակ ինչ օգուտ ունի մեկի աղոթքը, ով աղոթելուց հետո շարունակում է հարատևել մեղքի մեջ, ուստի մեր աղոթքը մեր նահատակների հանգստության համար անպտուղ է, եթե մեր գործով չպիտի մխիթարենք նրանց։
Ո՞րն է լավագույն հարգանքը և լավագույն աղոթքը մեր նահատակ քաջերի համար։ Առաջինը մենք մեր ապրելով պետք է պահենք այն, ինչը որ իրենք իրենց արյան գնով պահեցին։ Պատերազմից հետո այսօր այլ հրամայական է դրված մեր առջև․ «Կարևոր է, որ դու պատրաստ լինես մեռնել հանուն քո հայրենիքի, բայց ավելի կարևոր է, որ դու պատրաստ լինես ապրել հանուն նրա»։ Թեոդոր Ռուզվելտի այս խոսքերը այժմեական են այսօրվա մեր իրականության համար։ Սա նշանակում է, որ մենք բարոյական իրավունք չունենք մեր ապահով ու հանգիստ կյանքի համար թողնել ու հեռանալ մեր երկրից, այլ մնալ և այնպես ապրել, որ այստեղ լինի ապահով և անվտանգ։ Հողը նույնպես հոգի ունի, առավել ևս արյամբ սրբացած հողը, և առանց հարազատ հողի հետ սերտ կապի, մարդը չի կարող գտնել ինքն իրեն, իր հոգին։ Առանց մեր հողի ու հայրենիքի մենք նման կլինենք ժամանակի ու տարածության մեջ պատահականությունների քմահաճույքին մատնված ավազահատիկի։
Երկրորդ իրողությունը, որ մեր նահատակների արյան ձայնը շշնջում է մեր ականջին, այն է, որ մենք պետք է վերանայենք մեր ընթացքը, նորոգենք մեր անհատական և հասարակական կյանքը, իսկ նորոգություն կարող է լինել միայն ու միայն այն պարագային, երբ մենք սկսենք իրար ավելի շատ սիրել, սկսենք ապրել Աստվածավախ և հայրենանվեր կյանքով։ Աստվածաշունչ մատյանը լավագույնս բացատրում է մեզ, թե երբ են ժողովուրդները ենթարկվում արհավիրքների ու պատերազմների։ Դա տեղի է ունենում, երբ մարդիկ հեռանում են Աստծուց և կորցնում են իրենց բարոյականությունն ու առաքինությունը։ Այսօր մենք քաջություն պիտի ունենանք տեսնելու մեր սխալները և մեղքերը, որոշենք քայլել առաքինի ընթացքով, այլապես անօգուտ են թե՛ մեր աղոթքները և թե՛ մեր հիշատակի միջոցառումները։
Պատմությունը ցույց է տալիս, որ երբ հայոց հայրենիքը հայտնվում է պատերազմական իրավիճակում, իր նվիրյալ զավակների մեջ արթնանում է զոհողության և քաջության ոգին, և շատերն են ինքնամոռաց նետվում ռազմի դաշտ և հերոսական սխրանքներ գործում։ Արցախյան 44 օրյա պատերազմում ևս պակասը չունեցանք այդպիսի նվիրումի ու սխրանքի, բայց չունեցանք ցանկալի ավարտ։ Հետաևաբար հերոսաբար կռվող և զոհվելու պատրաստ զավակներ ունենալը բավարար չեն հարատև հաղթանակներ արձանագրելու համար։ Մեր երկիրը պետք է ունենա խաղաղ պայմաններում հերոսաբար ապրող զավակներ, որ ցավոք սրտի այնքան էլ շատ չեղան և ունեցանք այն, ինչ որ ունեցանք։
Ամեն մի հայ ինչ դիրքում և պաշտոնում էլ լինի, պետք է իր անձնական շահը ստորադասի Հայրենիքի շահին, ապրի արդար վաստակով ու առաքինի կյանքով։ Սա կլինի իրական հերոսություն և լավագույն նվեր մեր նահատակ հայորդիներին։ Եվ իսկապես, ամենադժվար հաղթանակը ինքդ քեզ հաղթելն է։ Եթե մենք կարողանանք հաղթել ինքներս մեզ, այսինքն հաղթենք մեր միջի չար ցանկությունները և դրանց տեղը լցնենք եղբայրասիրությամբ ու հայրենասիրությամբ, ապա ոչ մի թշնամի չի կարող խաթարել մեր խաղաղ անդորրը, որովհետև միայն այդ ժամանակ Աստված ամբողջական ներկա կլինի մեր կյանքում և ո՞վ կարող է լինել մեզ հակառակ, եթե Աստված մեզ հետ է։ Իսկ իրականում Աստված մեզ երբեք էլ չի լքում, այդ մենք ենք մեր կյանքով մեզ հեռացնում Նրանից։
Օրվա խորհրդի շուրջ համախմբված` մեր միասնական աղոթքն ենք բարձրացնում առ Աստված մեր գերիների շուտափույթ վերադարձի համար, դեռևս անհայտության և անորշության ծանր քողով ծածկված մեր զավակների համար։ Անասելի է նրանց հարազատների ցավն ու սպասումը, բայց մենք այլ ուղի չունենք, քան Աստծո արդարությանը և ողորմածությանը ապավինելուն։ Մեզ մխիթարում է հոգևոր այն ճշմարտությունը, որ նրանք, ովքեր տառապեցին ի սեր հայրենիքի և մեր ժողովրդի, Աստծուց են ստանում իրենց վարձն ու երանելի հանգիստը։ Այս կյանքը հավիտենական չէ, ուստի և հավիտենական չեն այստեղի ուրախությունն ու վիշտը։ Մեր որդեկորույս և հերոսածին մայրերին մաղթում ենք ոգու արիություն, որ կարողանան իրենց զավակների մեծագույն սիրո դրսևորման գաղափարի շուրջ իմաստավորել իրենց ժամանակավոր կյանքը, սրտի ջերմություն և խաղաղություն գտնեն նրանց հետ հոգևոր կապի միջոցով, աղոթքով և Աստծո հավիտենական օթևաններում նրանց հետ հանդիպման սպասումով։
Ուստի սիրելի ներկաներ, դառնանք դեպի Աստված, բռնենք մեզ մեկնված Տիրոջ հոգատար Ձեռքը և քայլենք նրա նախանշած ճանապարհներով, որպեսզի արժանի լինենք մեր երկրավոր կյանքը այս հողի վրա մշտապես ապրելու և երկնքում Մեր Սուրբ նահատակների վիճակին արժանանալու։
Աստված Պահապան Հայոց Արցախ Աշխարհին։»
Հավարտ արարողության ներկաները քայլերթով շարժվել են դեպի Ստեփանակերտի Եղբայրական հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհել և հարգանքի տուրք մատուցել պատերազմում զոհվածների հիշատակին:

Заупокойная служба за спокойствие душ героев
27 сентября рукою предстоятеля Арцахской епархии Армянской Апостольской церкви епископа Вртанеса Абраамяна в Материнском соборе Пресвятой Богородицы в Степанакерте состоялась заупокойная служба за спокойствие душ героев, погибших в 44-дневной Арцахской войне.
На церемонии присутствовали Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, Председатель НС Артур Товмасян, другие государственные, общественные и политические деятели, военнослужащие и верующие.
Его Святейшество начал свою речь со слов великого поэта Ованеса Туманяна.
"Но идем мы неуклонно
Под ударами невезения,
Наши глаза всегда к небу,
К свету нашего завета",
затем он продолжил.
«Уважаемый господин Президент, уважаемые государственные деятели, господа офицеры, солдаты, дорогие соотечественники!
Эти слова всеармянского поэта кажутся краткой формулировкой всей истории нашего народа. Действительно, армянский народ имел уникальное начало в этом созданном Богом мире, имел тяжелый и полный лишениями путь, но он продолжал неуклонно идти по пути в вечность.
Сегодня, когда мы все сталкиваемся с воспоминаниями о принужденной и неравноправной войне, обрушившейся на Арцах год назад, нам необходимо снова вспомнить наш вековой завет: кто мы как нация, откуда и куда идем?
Мы сыновья Айка и как и Айк, призваны к постоянной борьбе со Злом. Мы выбрали Христа и по Его пути идем в Вечность. Это наш священный Завет. Да, врагу удалось несправедливо, бесчеловечными методами лишить нас значительной части нашей священной родины, но разве это положило конец нашему Завету? Конечно же нет, теперь он еще больше освящен кровью, пролитой нашими погибшими сынами. Пожалуй, нет в мире страны, залитой кровью героев так сильно, как Арцах. Наша земля орошена кровью больше, чем водой. Это одновременно и боль, и гордость. Мы всегда любили и будем любить свою землю. Наша земля призвана быть только нашей.
Мы отслужили литургию по поминанию душ наших мучеников во имя Родины. Каждая вознесенная за них молитва очень важна, но их души не могут найти полного покоя только в наших молитвах. Как апостол Иаков говорит, что Вера мертва без деяний, мы не ошибемся, если скажем, что Молитва тоже мертва без деяний. Например, какая польза от молитвы того, кто продолжает жить во грехе после молитвы? Какой в ней смысл, если молитва об утешении душ наших мучеников бесплодна, если мы не утешаем их своей работой?
Что является лучшим уважением, лучшей молитвой за наших храбрых мучеников? Прежде всего, своей жизнью мы должны сохранить то, что они сохранили ценой своей крови. После войны у нас появился еще один императив: «важно быть готовым умереть за свою родину, но еще важнее быть готовым жить за нее». Эти слова Теодора Рузвельта актуальны для нашей сегодняшней реальности. Это означает, что у нас нет морального права покидать нашу страну для нашей безопасной и спокойной жизни. Мы обязаны оставаться и жить так, чтобы здесь было безопасно и надежно. У земли тоже есть душа, особенно у земли, освященной кровью. Без тесной связи с родной землей человек не может найти себя и свою душу. Без нашей земли и родины мы будем как песчинка, пойманная в ловушку случайностей во времени и пространстве.
Второй указ, о котором шепчет нам на ухо звук крови наших мучеников заключается в том, что мы должны пересмотреть свой путь, переосмыслить нашу личную и социальную жизнь, а это переосмысление станет возможным только в том случае, если мы начнем больше любить друг друга, если начнем жить богобоязненной и патриотической жизнью. Библия очень внятно доносит до нас, в каком случае народы подвергаются бедствиям и войнам. Это случается, когда люди отворачиваются от Бога, теряют нравственность и добродетель. Сегодня мы должны иметь смелость увидеть свои ошибки и грехи, чтобы принять решение идти добродетельным путем, иначе все наши молитвы и памятные мероприятия будут бесполезны.
История показывает, что, когда Армения оказывается в беде, в ее преданных детях пробуждается дух жертвенности и мужества, многие самоотверженно бросаются на поле битвы, совершают героические подвиги. В 44-дневной арцахской войне у нас не было недостатка в такой самоотверженности и героизме, но желаемого конца мы не получили. В конце концов, наличия героически сражающихся героев, готовых умереть, недостаточно для того, чтобы удерживать длительные победы. В нашей стране должны быть сыны, героически живущие в мирных условиях, которых, к сожалению, у нас было не так много, и в итоге мы получили то, что получили.
Каждый армянин, в каком бы положении он ни находился, должен подчинять свои личные интересы интересам Родины, жить справедливо и добродетельно. Это будет настоящий героизм и лучший подарок нашим погибшим воинам. Самая трудная победа - это победа над собой. Если мы сможем преодолеть самих себя, то есть преодолеть злые желания внутри нас, заменить их братолюбием и патриотизмом, тогда ни один враг не сможет нарушить наш мирный покой, потому что только тогда Бог будет полностью присутствовать в нашей жизни. А если Бог с нами, кто может быть против нас? На самом деле, Бог никогда не оставляет нас, это мы отдаляемся от Него нашими поступками.
Сегодня мы возносим нашу совместную молитву к Богу о скорейшем возвращении наших пленников, во имя наших сынов, все еще покрытых тяжелой пеленой безвестности. Боль и ожидания их родственников невыразимы, но у нас нет другого выбора, кроме как верить в Божью справедливость и милосердие. Нас утешает духовная истина о том, что те, кто пострадал из любви к Родине и к своему народу, получают от Бога высшую награду и блаженный покой. Эта жизнь не вечна, поэтому радости и печали здесь не вечны.
Мы желаем крепкого духа матерям, потерявшим своих сыновей, чтобы они смогли наполнить смыслом их временную жизнь величайшей любовью, которую имели их сыновья, обрести душевное тепло и мир через молитвы и ожидать встречи со своими детьми в вечной обители Бога. Поэтому, дорогие присутствующие, давайте обратимся к Богу, примем протянутую Руку Господа, и пойдем путями, которые Он проложил для нас, чтобы мы были достойны жить своей земной жизнью и быть достойными Святых Мучеников Наших Небесных.
Да благословит Бог Армянский Арцах».
По окончании церемонии, присутствующие прошли к Мемориалу Братства в Степанакерте, возложили цветы и почтили память жертв войны.