Հիշատակն արդարոց օրհնությամբ եղիցի
«Արթու՛ն եղեք և պատրաստ, քանի որ ձեր ոսոխը՝ սատանան մռնչում է առյուծի պես, շրջում է և փնտրում, թե ում կուլ տա» (Ա Պետրոս 5։8)
Սիրելի հայորդիներ, Պետրոս առաքյալի այս կոչը 2000 տարվա հեռավորությունից մշտապես արդիական է բոլոր նրանց համար, ովքեր իրենց համարում են «Լույսի որդիներ»։ Հայ ժողովրդի և ի մասնավորի Արցախի համար փորձություններով ու անորոշություններով լի շրջանում մենք համախմբվել ենք հիշելու ցեղասպանության մեր բյուրավոր նահատակներին, խնդրելու նրանց բարեխոսությունը մեր ազգի համար և, ամենակարևորը, փորձելու լսել, թե այս պահին ինչ են շշնջում նրանք մեր հոգևոր ականջին, ինչ պատգամ են տալիս մեզ։ Եթե փորձենք համառոտել նրանց կոչը, ապա այն կհնչի այսպես․ «Սովորեք մեր սխալներից և միշտ արթուն եղեք»։
Այս կոչը արդեն մղում է մեզ մտածելու այն բացթողումների մասին, որոնք ազգին կանգնեցնում են կործանման վտանգի առաջ՝, հավատի և բարոյական կյանքի թուլացում, անմիաբանություն ազգային կյանքում, վտանգավոր դյուրահավատություն թշնամու խաղաղասիրական խոստումներին և այս ամենի որպես «չարափառ պսակ»՝ անտարբերություն երկրի բախտի հանդեպ։ Այս բոլոր թվարկվածները կային 1915 թ-ից առաջ և ցավոք կարծես թե ուզում են ծլարձակել ներկա ժամանակներում։
Մեր հայրերը, որոշ չափով լավ սերտեցին ցեղասպանության դասը և հասկացան պետականություն ունենալու արժեքը, և մենք ունեցանք հերոսական Սարդարապատ, Բաշ-Ապարան, Ղարաքիլիսա, Արցախյան գոյապայքար՝ կանգնեցնելով հայ ժողովրդին ոչնչացնող կրակե օղակը։ Բնականաբար չարը չի կարող հաշտվել մեր այս արդար պայքարի և հաջողությունների հետ, ուստի նորից ասպարեզ նետեց իր վաղեմի փորձված զենքերը՝ մեղքը իր բոլոր դրսևորումներով, մարդկանց դարձնելով վախկոտ, եսասեր, հաճոյապաշտ, որով և ազգային, պետական հարցերի հանդեպ անտարբեր ու միայն սպառող քաղաքացիներ։ Այսպիսի հասարակությանը բաժանելը և տիրելը դառնում է ամենահեշտ գործը։ Մեզ միշտ թուլացրել է ոչ թե մեր հավատքը, ազգային մեր արժեհամակարգը, մեր ընտրած գաղափարականը, այլ դրանց թերի ընկալումն ու գործադրումը։ Այս ամենի դառը պտուղները մենք տեսանք 2020թ․ պատերազմի ընթացքում, երբ թշնամին կրկին ցույց տվեց դիմակի տակ թաքնված իր ցեղասպան դեմքը։
Ի տարբերություն 1915թ.-ի, այսօր մենք գտնվում ենք ավելի շահեկան վիճակում, ունենք պետականություն, թեկուզ և վիրավոր, ունենք հսկայական ներուժ ամբողջ աշխարհում, բայց և ունենք միաբանության խնդիր, իսկ դրա համար պետք է ազգովի արթնանալ կործանարար անտարբերության թմբիրից, լսել ցեղասպան Թուրքիայի վայրագություններից տուժած մեր ժողովրդի ցավից ծնված օրորոցային երգի կոչը․ «Զարթիր Լաո, մեռնիմ քեզի…» , որը նաև իմաստավորում է այսօրվա մեր ջահերթը:
Մենք կոչ չե՛նք անում վրեժի ծարավով լցվել, որովհետև վրեժը Աստծունն է, ինչպես պատգամում է Սուրբ Գիրքը (Հռոմ. 12:19) և վաղ թե ուշ Աստված կհատուցի ամենքին ըստ իրենց գործերի, այլ խնդրում ենք բոլոր հայերին՝ լինել միակամ և միասիրտ ազգային բոլոր հարցերում, հայրենասեր լինելուց ավելի լինել հայրենատեր, համախբվել մեր դարավոր հոգևոր արժեհամակարգի շուրջ և կառուցել ամուր պետություն։ Դարձյալ Սուրբ Գիրքն է մեզ ասում, որ եթե մենք հավատարիմ լինենք այս քչի մեջ, Աստված ավելին կտա մեզ։
Ուստի, մշտապես լսելով մեր նահատակների ձայնը՝ մենք պետք է մեր անձնական շահը չգերադասենք հայրենի պետականության շահից, պետք է նախ սիրենք իրար, ապա նաև մեր երկիրը և այս պարագային հաղթանակը իրեն շատ սպասել չի տա։

Пусть память будет благословением.
«Будьте бдительны и бодрствуйте. Ваш враг, дьявол, бродит вокруг, как рычащий лев, в поисках жертвы.» (Петра 5:8)
Дорогие армяне, этот призыв апостола Петра с расстояния 2000 лет всегда актуален для всех тех, кто считает себя «Сынами Света». В период, полное испытаний и неопределенностей для армянского народа, особенно для Арцаха, мы собрались вместе, чтобы вспомнить наших многочисленных жертв геноцида, просить их заступничества за наш народ, и самое главное, постараться услышать, что они сейчас шепчут в наши духовные уши, какое послание нам передают. Если мы попытаемся обобщить их призыв, он будет звучать так: «Учитесь на наших ошибках и всегда будьте бдительны».
Уже этот призыв заставляет задуматься о тех недостатках, которые подвергают нацию опасности уничтожения- ослабление веры, нравственной жизни, несогласие в народной жизни, опасная доверчивость к миролюбивым обещаниям врага, все это как "венец зла" – равнодушие к судьбе страны. Все перечисленное существовало до 1915 года и к сожалению, в наши дни они, кажется , тоже хотят дать ростки.
Наши отцы в какой-то мере усвоили урок геноцида, поняли ценность государственности, и мы вели героическую борьбу за Сардарапат, Баш-Апаран, Каракилисa, Арцах, останавливая огненное кольцо, уничтожающее армянский народ . Естественно, зло не может примириться с нашей справедливой борьбой и успехами, поэтому оно вновь пустило в ход свое испытанное оружие- это вина во всех ее проявлениях, делая людей трусливыми, эгоистичными, гедонистами, равнодушными к национальным и государственным вопросам и только исчерпывающие граждане. Расколоть и владеть таким обществом становится самой легкой задачей. Нас всегда ослабляла не наша вера, не наша национальная система ценностей, не избранная нами идеология, а их неполное восприятие и применение. Горькие плоды всего этого мы увидели в 2020 году, во время войны, когда враг снова показал свое геноцидное лицо, скрытое под маской.
В отличие от 1915 года, сегодня мы в более выгодной положении, у нас есть государственность, хоть и раненая, у нас огромный потенциал во всем мире, но у нас есть проблема единства, а для этого наш народ должен проснуться от дремоты разрушительного равнодушия ,послушать призыв колыбельной рожденной от боли нашего народа, страдавшего от геноцида осуществленный Турцией: «Проснись, сын мой, я умру за тебя»,- это призыв, которое также осмысливает сегодняшнее факельное шествие.
Мы не призываем к жажде мести, потому что месть – это дело Бога, как сказано в Библии (Рим. 12:19) и рано или поздно Бог воздаст каждому по делам его. Мы просим всех быть единодушными в национальных вопросах, лучше быть хозяином своей родины, чем быть патриотом, объединиться вокруг нашей многовековой духовной системы ценностей и построить сильное государство. Опять же, Библия говорит нам, что если мы будем верны в этом малом, Бог даст нам больше.
Поэтому, всегда прислушиваясь к голосу наших мучеников, мы не должны ставить свои личные интересы выше интересов родной государственности, мы должны сначала любить друг друга, потом свою страну, в этом случае победа не заставит себя долго ждать.