«Հապաղելը մեր ազգի համար կարող է ճակատագրական վատ հետևանքներ ունենալ». Վրթանես Սրբազան
– Սրբազան, Ձեր վերջին հարցազրույցներից մեկում ասել էիք, որ ՀՀ-ում բնակվող մարդիկ կարող են գոնե զանգահարել Արցախում ապրող իրենց բարեկամներին, ծանոթներին, զրուցեն նրանց հետ։ Բացի զանգահարելուց, այսօր ի՞նչ կարող է անել ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի Արցախի և 120.000 արցախահայության համար։
– Արցախ զանգահարելու մասին ասել եմ հետևյալ կոնտեքստում՝ որպեսզի մարդիկ լավ հասկանան, թե ինչ է տեղի ունենում, թող զանգահարեն, տեղեկատվություն ունենան նաև իրենց բարեկամներից ու հարազատներից։ Արցախցիներին զանգահարելը տարբերակներից մեկն է, որը կարող է հոգեբանական, բարոյական աջակցություն լինել։
Այդ զանգերը կարող են մարդու էներգետիկան, տրամադրվածությունը փոխել։ Եթե զանգահարում ես մարդու ու քո օգնությունն առաջարկում, դա մարդուն ջերմություն տվող քայլ է։ Երբ մարդը հիվանդանոցում պառկած է լինում, ու նրան չեն այցելում, աչքը միշտ դռան վրա է լինում։
Սակայն բոլոր առումներով այսօր անհասկանալի ու անբացատրելի մի երևույթ է տեղի ունենում, որն ընկալելի չէ՝ որպես հայ, քրիստոնյա, հազարամյա պատմություն ունեցող ազգ, որը գենետիկորեն միշտ ունեցել է իր պաշտպանվողականությունը։
Բայց այսօր կարծես թե այս արհավիրքները, զոհերը չեն նկատում, մարդիկ կարծես թե սառել են, մարդկանց պետք է արթնացնել։ Թե ինչ ձևաչափեր կան արթնացնելու համար, չգիտեմ, ինքս հոգեբան չեմ, չեմ կարող ասել։ Բայց այդուհանդերձ այս իրավիճակի մեջ մենք տեսնում ենք, որ այն պատասխանները, որոնք ազգը պետք է տա՝ միանշանակ չի տրվում։
Արցախն այնպիսի իրավիճակում է գտնվում, որ րոպե անգամ իրավունք չունենք հապաղելու՝ դանդաղկոտությունը շատ ավելի վատ հետևանքներ է ունենալու։ Երբ թշնամին տեսնում է մեր այսկերպ ապրելը, և երբ իր հարվածներին հակահարված չենք տալիս, տպավորություն են ստանում, որ այստեղ պատրաստ են զոհվելու։ Կարծես թե զոհին տանում են սպանդանոց, և նա պատրաստ է զոհվել և միայն տխուր աչքերով նայում է իր դահիճին։ Մենք իրավունք չունենք այս ձևաչափով ապրելու, և սա անհասկանալի մի երևույթ է և՛ եկեղեցականների, և՛ քաղաքական գործիչների, և՛ հասարակ մարդկանց համար, չի ընկալվում։ Պետք է ինչ-որ ձևաչափ ազգովի մտածենք, որպեսզի այս ամենի դեմն առնենք։ Եթե կան առաջնորդներ, թող քաջություն ունենան ու դուրս գան հրապարակ, համապատասխան կարգավիճակ տան այս ամենին, որպեսզի գտնվի փրկության ճանապարհը։
– Այս համատեքստում սփյուռքն ի՞նչ կարող է անել։
– Իրապես մենք տեսել ենք, որ սփյուռքը մշտապես մեր կողքին կանգնած է։ Խնդիրն այն է, թե այսօր ինչ ձևաչափերով են սփյուռքի հետ աշխատում, դա կլինի հանձնակատարի գրասենյակ կոչեցյալը, եթե այդպիսին կա, դիվանագիտական ծառայողները, եկեղեցին, թեմերը և այլն։ Այս օրերին առհասարակ ո՛չ կրոնական, ո՛չ քաղաքական, և ո՛չ էլ կուսակցական հարցեր չպիտի քննարկվի, այս օրերին միայն ու միայն համախմբման կոչ պետք է հղվի, սա կենաց-մահու հարց է, սա երկրորդ Սարդարապատ է։
Մենք բոլորս ոտքի պիտի կանգնենք՝ կլինի զանգի ղողանջի ներքո, մտավորականության, եկեղեցու կամ քաղաքական գործիչների հովանու ներքո՝ չգիտեմ։ Կարծում եմ՝ այդուհանդերձ առաջնորդները պետք է լինեն, որպեսզի այդ առաջնորդներն էլ քաջություն ունենան ի հայտ գալու և առաջնորդելու մեր ազգին՝ այս կործանարար վիճակից հանելու համար։
– Այսինքն՝ կան փրկության ճանապարհներ, միայն համախմբո՞ւմ է անհրաժեշտ։
– Միանշանակ, բոլորն էլ գիտեն, ձևը գիտեն, թշնամին նոր թշնամի չէ, նրան լավ ենք ճանաչում և նրա վարքագիծն էլ լավ գիտենք։ Նրա ծրագրերին էլ ենք տեղյակ։ Եթե դուրս գանք փողոց ու ամեն մեկին խոսեցնենք, ապա կտեսնենք, որ բոլորն էլ ոտքից գլուխ մեր թշնամուն ճանաչում են։
Այսինքն՝ թշնամուն ճանաչելով հանդերձ, որն արդեն իսկ կարևոր հանգամանք է, այդուհանդերձ դեռևս քաջություն չենք ունենում համախմբվելու և թշնամու պորտը տեղը դնելու համար։ Սա է ինձ համար ամենատարօրինակը, եթե անճանաչելի ու անտեսանելի մի թշնամի լիներ, այդ պարագայում հասկանալի կլիներ, բայց այս պարագայում մենք այդ թշնամու հետ առիթ ենք ունեցել ճակատամարտելու բոլոր տեղերում։ Նորից եմ ուզում կրկնել՝ հապաղելը մեր ազգի համար կարող է ճակատագրական վատ հետևանքներ ունենալ։

“Замедление для нашей нации может иметь фатальные последствия»: епископ Вртанес
- Ваше Преосвященство, в одном из своих последних интервью Вы сказали, что люди, живущие в РА, могут хотя бы позвонить своим друзьям и знакомым, проживающим в Арцахе, и поговорить с ними. Кроме звонков, что сегодня может сделать каждый гражданин РА для Арцаха и 120 тысяч арцахцев?
- О звонках в Арцах я сказал в следующем контексте: чтобы люди понимали, что происходит, пусть позвонят и получат информацию от своих друзей и родственников. Звонки арцахцам – один из вариантов, который может оказать психологическую и моральную поддержку.
Эти звонки могут изменить энергию и настроение человека. Если вы звоните человеку и предлагаете свою помощь, это шаг, который согревает человека. Когда человек лежит в больнице и его не посещают, он всегда смотрит на дверь.
Однако во всех отношениях сегодня происходит непонятное и необъяснимое явление, которое никак мы не можем воспринимать как армянская, христианская нация с тысячелетней историей, которая генетически всегда имела свою обороноспособность.
Но сегодня кажется, что этих бедствий и жертв не замечают, люди словно замерли, людей надо будить. Я не знаю, какие есть методы пробуждения, я сам не психолог, не могу сказать. Но все же в этой ситуации мы видим, что ответы, которые должна дать нация, не даются.
Арцах находится в такой ситуации, что мы не имеем права медлить ни на минуту, медлительность будет иметь гораздо худшие последствия. Когда враги видят, что мы так живем, и когда мы не сопротивляемся, создается впечатление, что здесь готовы умереть. Кажется, что жертву везут на бойню, а он готов умереть и только грустными глазами смотрит на своего палача. Мы не имеем права жить в таком формате, и это непонятное явление и для священнослужителей, и для политиков, и для простых людей. Нам нужно всей нацией продумать каком-то формат, чтобы противостоять всему этому. Если есть лидеры, пусть наберутся мужества и выйдут на площадь, придадут всему этому соответствующий статус, чтобы был найден путь спасения.
- Что может сделать диаспора в этом контексте?
- Действительно, мы видим, что диаспора всегда с нами. Проблема в том, в каких форматах сегодня работают с диаспорой, это будет учриждение уполномоченного, если он есть, дипломатические работники, церковь, епархии и т.д. В эти дни ни религиозные, ни политические, ни партийные вопросы вообще не должны обсуждаться, в эти дни должен звучать только и только призыв к объединению, это вопрос жизни и смерти, это второй Сардарапат.
Мы все должны встать на ноги, это будет под звон колокола, под покровительством интеллигенции, церкви или политиков, я не знаю. Я думаю, должны быть лидеры, и чтобы у этих лидеров хватило мужества идти вперед и вывести наш народ из этой разрушительной ситуации.
- Другими словами, пути спасения есть, нужна только консолидация?
- Несомненно, все знают, знают способ, враг не новый, мы его хорошо знаем и хорошо знаем его поведение. Мы также знаем о его планах. Если мы выйдем на улицу и начнем задавать вопросы, мы увидим, что все знают нашего врага с ног до головы.
То есть, хорошо зная нашего врага, что уже является важным обстоятельством, у нас еще не хватает мужества объединиться и поставить врага на место. Это самое странное для меня, если бы был неузнаваемый и невидимый враг, то это было бы понятно, но в этом случае у нас была возможность сражаться с этим врагом во всех фронтах. Хочу вновь повторять, что замедление может иметь фатальные последствия для нашей нации.