Թեմակալ առաջնորդի խոսքը «Արցախյան շարժման» 35 ամյակին
Աստվածաշնչի Առակաց գրքից այս իմաստուն խոսքերը գալիս են փարատելու մեր բոլոր հակասական մտածումները, որոնք ծնվում են մեր մեջ, երբ հիշում ենք 35 տարիներ առաջ մեր ժողովրդի ազգային վերազարթոնքը և երբ միաժամանակ հայացք ենք գցում մեր ներկա կյանքին։
Իսկապես հիշատակի և գնահատման արժանի օրեր էին, երբ արցախահայությունը միակամ դարձած, սկսեց իր աստվածապարգև ազատության համար այդ շարժումը։ Հետաքրքիր անվանում ենք տվել այդ օրերի մեր պայքարին. «Արցախյան շարժում»։ Սա նշանակում է, որ ժողովուրդը սկսել էր շարժվել, աշխատել, կրավորական անտարբերությունից ու անգործությունից անցնել գործնական քայլերի, և արդյունքը եղավ հաղթական։ Այո, դժվար էր և շարժման սկիզբը, և դրա բնական շարունակություն հանդիսացող Արցախյան գոյապայքարը, բայց նույնքան, և միգուցե ավելի դժվար է այդ ամենը պահելը։
Այսօր, երբ կրկին հավաքվել ենք վերարժևորելու 35 տարի առաջ սկսված և մինչև օրս չավարտված «Արցախյան Շարժումը», տարբեր հարցեր ու զգացումներ են համակել բոլորիս։ Ազգային և պետական մեր կյանքում տեղ գտած դժվարությունները, պատերազմի պատճառած անգնահատելի կորուստները, ներկա փորձություններն ու մարտահրավերները խռովել են յուրաքանչյուր մտածող հայի միտքն ու հոգին։ Արցախյան վերջին պատերազմի վերքերը դեռ չեն սպիացել, իսկ թշնամին անընդհատ աղ է լցնում այդ վերքին։ Այսօր էլ նա տարատեսակ մեթոդներով փորձում է մարել մեր ազատության և անկախության շարժումը։
Մեր երկրի փրկության համար արվող քաղաքական, դիվանագիտական ջանքերի և վերլուծությունների պակաս կարծես թե չունենք, որոնք, անշուշտ կարևոր են, բայց ո՛չ բավարար և խորքային։
Մենք, որպես Հայ Առաքելական եկեղեցու հոգևորականներ, ամեն օր մեր հայացքն ենք ուղղում դեպի երկինք և Աստծուց խնդրում ենք Արցախի համար ազատություն, ուժ և փրկություն։ Բայց Աստված հենց այնպես որևէ մարդու կամ ազգի սկուտեղի վրա փրկություն չի մատուցում, այլ տալիս է գործիքներ, ցույց է տալիս ճանապարհը և պատրաստ է ուղեկից լինելու այդ ճանապարհին, եթե մենք ցանկանում ենք։ Մեր Տերը՝ Հիսուս Քրիստոս ասում է․ «Հոգին է կենդանարար. մարմինը ոչ մի բան չի կարող անել» (Հովհ․6։64)։ Մենք, որպես քրիստոնյա ազգ, պետք է գիտակցենք, որ կյանքում բոլոր խնդիրների բուն արմատը թաքնված է հոգևոր դաշտում, ուստի վստահաբար կարող ենք ասել, որ ազգերի, պետությունների քաղաքագիտական ամբողջ իմաստությունը ամփոփված է Սուրբ Գրքի հետևյալ խոսքերի մեջ, թե՝ «Արդարությունը բարձրացնում է ազգին, բայց մեղքը ժողովուրդներ է կործանում»։
Արդարությունն է ազգին բարձրացնում, և ոչ թե մեծերի քաղաքագիտությունը, ոչ թե երկրի հարստությունը, ոչ թե զորքերի բազմությունը։ Հմուտ քաղաքականությունը և դիվանագիտությունը իսկապես կարող են երկրին մի քանի տասնյակ տարիներ բախտավոր վիճակի հասցնել, բայց եթե ազգի մեջ չկա հոգևոր բարձր մղում բարու և ճշմարտության հանդեպ, ապա կառավարիչների ջանքերն ու եռանդը պտուղ չեն տա։
Ինչպես որ մեղքը պատճառ է դառնում մարդու կորստյան, նույնկերպ է լինում նաև այն ազգերի պարագայում, որոնց մոտ պակասում է Աստուծո երկյուղը և զորանում է եսասիրությունը։ Աստծո հանդեպ անկեղծ հավատքի և բարոյական, առաքինի կյանքի մեջ է թաքնված մեր ազգի փրկության բանալին։ Աստվածային օրենքներից զուրկ երկրում ամեն մարդ ինքն է իր աստվածը և աշխարհը իր շուրջն է պտտվում։ Ակամա ամենքը ապրում և գործում են ամենքի դեմ, և այս ծածուկ պատերազմի հետևանքը լինում է այն, որ ազգը ջնջվում է երկրի երեսից, կամ էլ գերի դառնում ուրիշ ազգի։
Սիրելիներ, հետաքրքիր կերպով այսօրը համընկել է մեր եկեղեցու Մեծ Պահքի առաջին օրվա հետ, որ նորից որպես մի ազդակ, հրավիրում է բոլորիս հոգևոր առումով քննելու մեր անկախության պայքարի էությունը։ Եթե մենք արդար, հավատարիմ ու անկեղծ չենք մեր կոչման մեջ, ապա բարոյական իրավունք չունենք փնտրելու դավաճաններ և ներքին թշնամիներ, փորձելով նրանց վրա գցել մեր մեղքը, որը, ցավոք հաճախ չենք տեսնում և չենք ընդունում։
Այսօր թշնամու կողմից Արցախի դիտավորյալ շրջափակումը մեր մեջ ակամա արթնացրել է այն օրերի հիշողությունը, երբ նոր էր սկսվում մեր պայքարը։ Իր բոլոր նեղություններով ու դժվարություններով հանդերձ, այս շրջափակումը ցույց տվեց նաև, որ մեր ժողովրդի մեջ դեռևս առկա է 88-յան ներուժը, որ արցախցիները չեն ուզում լքել իրենց հայրենիքը և ի զորու են միասնաբար դիմագրավելու ամեն մի նեղություն։ Այսօր նորից թարմ է այն գիտակցությունը, որ առանց մեր հայրենիքի մենք որպես ազգ լինել չենք կարող, որովհետև հայրենիքն է ազգի օրրանը, ազգություն ստեղծողը, հայրենիքն է ազգի սիրտը, միտքն ու բովանդակ էությունը կերտողը։
Ուստի սիրելիներ, մեր աղոթքն ու մաղթանքն է, որ Աստված իմաստություն տա մեր ազգին, որպեսզի մշտապես լինենք շարժման մեջ հանուն հայրենիքի անկախության, լինենք զգոն և խիզախ՝ մեր սխալները ընդունելու և արդարության ճանապարհով մեր ազգին նորից բարձրացնելու համար։

Речь главы епархии к 35-летию "Арцахского движения"
Эти мудрые слова из книги Притчей Библии развеивают все наши противоречивые мысли, возникающие в нас, когда мы вспоминаем о национальном пробуждении нашего народа 35 лет назад и когда одновременно смотрим на нашу нынешнюю жизнь.
Это были действительно достойные памяти и признательности дни, когда арцахцы, сплотившись, начали движение за Богом данную свободу. Мы дали интересное название нашей борьбе тех дней - «Арцахское движение». Это значит, что люди начали двигаться, работать, переходить от эмоционального равнодушия и бездействия к практическим шагам, и результат был победным. Да, было трудно начать движение и борьбу за Арцах, что является его естественным продолжением, но столь же, а может и сложнее все это удержать.
Сегодня, когда мы снова собрались, чтобы переоценить «Арцахское движение», начавшееся 35 лет назад и до сих пор не законченное, нас всех переполняет разные вопросы и чувства. Трудности в нашей национальной и государственной жизни, неоценимые потери, причиненные войной, нынешние испытания взволновали ум и душу каждого мыслящего армянина. Раны последней Арцахской войны еще не зажили, а враг постоянно подсыпает соль на эту рану. Даже сегодня он пытается различными методами погасить наше движение за свободу и независимость.
Кажется, у нас нет недостатка в политико-дипломатических усилиях и анализах для спасения нашей страны, которые, безусловно, важны, но недостаточны и не глубоки.
Мы, священнослужители Армянской Апостольской Церкви, каждый день смотрим в небо и просим у Бога свободы, силы и спасения для Арцаха. Но ни одному человеку или народу Бог не предлагает спасения просто так, а дает нам инструменты, указывает путь и готов быть спутником на этом пути, если мы захотим. Господь наш Иисус Христос говорит: «Душа — творец жизни, плоть ничего не может творить» (Иоанна 6:64). Мы, как христианский народ, должны осознать, что корень всех проблем в жизни скрыт в духовной сфере, поэтому мы можем с уверенностью сказать, что вся политическая мудрость народов и государств сводится к следующим словам Священного Писания: « Справедливость возвышает нацию, а грех губит народы».
Справедливость возвышает нацию, а не политология старцев, не богатство страны, не множество войск. Умелая политика и дипломатия действительно могут привести страну к счастливому состоянию на несколько десятков лет, но если в народе нет духовного порыва к добру и правде, то усилия и рвение правителей не принесут плодов.
Подобно тому, как грех приводит к потере человека, также происходит и в случае с теми народами, которые лишены страха Божия и у которых растет эгоизм. Ключ к спасению нашего народа кроется в искренней вере в Бога и нравственной, добродетельной жизни. В стране, лишенной божественных законов, каждый человек сам себе бог, и мир вращается вокруг него. Невольно все живут и действуют против всех, и результатом этой тайной войны является то, что нация стирается с лица земли, или становится пленником другой нации.
Дорогие, интересным образом сегодняшний день совпал с первым днем ​​Великого поста нашей Церкви, который опять же, как порыв, приглашает всех нас духовно оссмотреть суть нашей борьбы за независимость. Если мы не справедливы, верны и искренни в своем призвании, то мы не имеем морального права искать предателей и внутренних врагов, пытаясь обвинить их в своем грехе, чего мы, к сожалению, часто не видим и не принимаем.
Сегодня преднамеренная врагом блокада Арцаха невольно пробудила в нас память о днях, когда наша борьба только начиналась. Эта блокада со всеми ее бедами и трудностями также показала, что у нашего народа еще есть потенциал 1988 года, что народ Арцаха не хочет покидать свою Родину и способен вместе противостоять любым невзгодам. Сегодня вновь свежо осознание того, что мы не можем существовать как нация без Родины, ведь Родина – колыбель нации, создательница нации, Родина – сердце нации, разум и сущность нации.
Поэтому, дорогие, мы молимся и желаем, чтобы Бог дал мудрости нашему народу, чтобы мы всегда могли быть в движении за независимость Родины, быть бдительными и мужественными, чтобы признать свои ошибки и снова поднять наш народ на путь справедливости.