«Արցախի սիրտը բաբախում է». Թեմակալ առաջնորդ
Ուխտագնացության կազմակերպման խնդիրների շուրջ Oragir.news-ը զրուցել է Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ։
⎯ Սրբազան, տևական ժամանակ է ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է ուխտագնացությունների կազմակերպմանը դեպի Դադիվանք, այս անգամ հնարավոր կլինի՞ իրականացնել ուխտագնացությունը, կա՞ն արդեն ձեռքբերված պայմանավորվածություններ։
⎯ Եթե ես չմտածեի, որ կկարողանաք հասնել դրան՝ չէի դիմի, ինչ-որ ներքին մղում կա, որ այս անգամ քարացած սրտերը կարող են կոտրվել և մեզ թույլ կտան գնալ՝ մեր աղոթքը անելու։ Մինչև այս պահը դեռ խոչընդոտներ, կարծես, չկան։
⎯ Այսինքն, արդեն կա՞ վերջնական պայմանավորվածություն խաղաղապահների ու ադրբեջանական կողմի հետ, թույլ կտա՞ն Ձեզ այս անգամ անցնել։
⎯ Չգիտեմ, թույլ կտան, թե ոչ։ Խաղաղապահները միանշանակ մեր կողմն են, պիտի ասեմ, որ խաղաղապահները Դադիվանքի նկատմամբ ուրիշ հոգատարություն ունեն և ամեն ինչ անում են, որ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեն։
⎯ Որքան ժամանակ է, որ չեք կարողանում ուխտագնացություններ ունենալ դեպի Դադիվանք։
⎯ Մեկ ամսից կլրանա մեկ տարին, որ չենք կարողանում ուխտագնացություններ կազմակերպել։ Չնայած՝ եկեղեցին գործում է։ Դադիվանքը միարժեք Արցախի թեմի վանքերից է, այնտեղ միաբանություն կա, վանահայր կա, այնտեղ են խաղաղախահները, մեր հոգևորականները լիարժեք իրենց հոգևոր առաքելության մեջ են և մեզ հետ մշտական կապի մեջ։
⎯ Սրբազան, բայց ադրբեջանական կողմի հետ պայմանավորվածություններ կային ուխտագնացությունների կազմակերպման առնչությամբ։ Ինչո՞վ են հիմնավորում այդ պայմանավորվածությունները խախտելը։
⎯ Դե, միայն դա չի, որ խախտվում է, ցավոք, ամեն ինչն է խախտված, ամբողջ համակարգն է խախտված։ Հիմա, որ դարդս պատմեմ, միայն Դադիվանքը չէ, շատ խնդիրներ կան։
⎯ Անցած մի քանի օրերին ՀՀ Ազգային ժողովում քննարկվում է Արցախի կարգավիճակի նվազեցման, այսինքն՝ Ադրբեջանի կազմում Արցախը թողնելու հարցը։ Այս համատեքստում Արցախում ինչ տրամադրություններ են։
⎯ Ես կարող եմ մի բան ասել, ասացիք՝ «Ազգային Ժողո՞վ», ես կարող եմ չհամաձայնել, որ դա «ազգային» է, կարող է դա ժողովական վայր լինի, բայց ոչ ազգային, որովհետև Ազգային ժողովը ազգի մասին պիտի մտածի, խորհի, քայլեր անի, այնտեղ ժողովականներով, իրենք՝ իրենց համար որոշումներ են կայացնում, բայց Արցախի սիրտը կա, բաբախում է և Արցախի սիրտն ապրելու է՝ անկախ այդ ժողովականների որոշումներից։ Եթե ազգային է, ապա ազգայինով պետք է առաջնորդվի։ Ինչ վերաբերում է մարդկանց տրամադրությանը՝ ես քրիստոնեական շեշտադրմամբ ասեմ, երբ Քրիստոսին խաչեցին՝ բոլոր աշակերտները փախան, հուսահատ, հուսալքված, բայց Հարությունից հետո համախմբվեցին։ Կարծում եմ՝ Քրիստոսի հրաշափառ Հարությունից հետո, մեր ժողովուրդն ավելի կհամախմբվի և կհասկանա, որ Արցախում ապրելն ու պայքարելն է միակ այն միջոցը, որով Արցախը կարելի է պահել հայկական, քրիստոնեական։
⎯ Ի՞նչ կասեք, այն մարդկանց, ովքեր գտնում են, որ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում, այդ դեպքում արցախահայերը կկարողանա՞ն ապրել իրենց երկրում։ Նման բան հնարավո՞ր է։
⎯ Ոչ, հնարավոր չէ․։ Ստալինի կայացրած անարդար որոշումից սկսյալ՝ արցախցին պայքարել է միանալ Հայաստանին, որովհետև Արցախը Հայաստանի անբաժան մաս է։ Արցախը չի կարող օտարության մեջ լինել։ Նման բաներ ասող մարդիկ, որ կարողանան մտածել՝ էդպիսի բաներ չեն ասի, նրանք ուրիշի ծրագիրն են արտաբերում։
⎯ Աժ-ում եղան պատգամավորներ, որ ասացին, թե եկեղեցին ու հեգևորականները չպետք է զբաղվեն քաղաքականությամբ, ինչ կասեք։
⎯ Ես քաղաքականությամբ չեմ զբաղվել, չեմ էլ ուզում զբաղվել, ես միայն իմ ժողովրդի ցավն եմ արտահայտում։ Ամեն մարդ պետք է իր առաքելության մեջ լինի, մենք մեր առաքելության մեջ ենք, դրա համար էլ կոչվում ենք ազգային եկեղեցի։ Մեր ազգի դարդուցավերը մերն են, ուրախությունը, առաջխաղացումը մերն է։ Եկեղեցին մշտապես եղել է պետականության, իր բանակի և ժողովրդի կողքին, ով կասկածում է՝ թող պատմությունը նորից ընթերցի։

«Сердце Арцаха еще бьется». Глава Арцахской епархии
Oragir.news побеседовал с главой Арцахской епархии епископом Вртанесом Абрамяном о вопросах касающихся организации паломничества.
⎯ Ваше Преосвященство, уже некоторое время азербайджанская сторона препятствует организации паломничества в Дадиванк.Удастся ли на этот раз совершить паломничество?Есть ли уже достигнутые договоренности?
⎯ Если бы я не думал, что можем этого добиться, я бы не обратился, есть какое-то внутреннее стремление, что на этот раз очерствевшие сердца могут быть разбиты, они позволят нам пойти и помолиться. До сих пор, вроде, никаких препятствий нет.
⎯ То есть, окончательная договоренность с миротворцами и азербайджанской стороной уже есть, позволят ли они вам пройти на этот раз?
⎯ Не знаю, разрешат или нет. Миротворцы однозначно на нашей стороне, должен сказать, что у миротворцев другое отношение к Дадиванку, они делают все для выполнения договоренностей.
⎯ Как давно не можете совершить паломничество в Дадиванк?
⎯ Уже через месяц будет год, как мы не сможем организовать паломничество. Хотя церковь действующая. Дадиванк – один из монастырей Арцахской епархии, там есть единодушие, там находится настоятель монастыря, там находятся миротворцы, наши священнослужители полностью погружены в свою духовную миссию, они в постоянном контакте с нами.
⎯ Ваше Преосвященство, но были договоренности с азербайджанской стороной по поводу организации паломничества. Каковы причины нарушения этих соглашений?
⎯ Не только это нарушается, к сожалению, нарушается все, нарушается вся система. Теперь, к моему сожалению, это не только Дадиванк, есть много проблем.
⎯ В последние дни в Национальном Собрании РА обсуждался вопрос о снижении статуса Арцаха, то есть вопрос о переходе Арцаха в состав Азербайджана. Каковы настроения в Арцахе в связи с этим?
⎯ Могу сказать одно,вы сказали "Народное Собрание"?Я могу не согласиться,что это "народное",может быть это место для собрания,но не национальное,потому что Национальное Собрание должно думать о нации,там, члены собрания сами для себя принимают решения, но сердце Арцаха есть, оно еще бьется и будет бьется, независимо от решений этих членов собрания. Если оно национальное, то и должен руководствоваться национальным правом. Что касается настроения народа, то я должен с христианским акцентом сказать, что когда Иисуса Христа распяли, все ученики сбежали отчаявшись,но объединились после Воскресения. Я думаю, что после чудесного Воскресения Христова наш народ станет еще более сплоченным,и поймет, что жизнь и борьба в Арцахе – это единственный способ сохранить Арцах армянским и христианским.
⎯ Что бы вы сказали людям, которые считают, что Арцах может быть частью Азербайджана, в этом случае арцахцы смогут жить в своей стране? Возможно ли такое?
⎯ Нет, это невозможно. Из-за несправедливого решения Сталина, народ Арцаха изо всех сил пытался присоединиться к Армении, потому что Арцах является неотъемлемой частью Армении. Арцах не может быть на чужбине. Люди, которые говорят такие вещи, если бы они сумели думать, они не говорили бы такие вещи, они выражают чужой замысел.
⎯ Были депутаты в Национальном Собрании, которые говорили, что Церковь и священнослужители не должны заниматься политикой, что скажете?
⎯ Я не занимался политикой и не собираюсь, я лишь выражаю боль своего народа. Каждый должен быть в своей миссии и мы в своей миссии, поэтому мы и называемся национальной Церковью. Печаль нашего народа – наша печаль,и радость и успехи - наши. Церковь всегда была рядом с государством, с армией и народом. Тот кто сомневается, пусть еще раз почитает историю.