«Արցախի սիրտը բաբախում է». Թեմակալ առաջնորդ
Ուխտագնացության կազմակերպման խնդիրների շուրջ Oragir.news-ը զրուցել է Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ։
⎯ Սրբազան, տևական ժամանակ է ադրբեջանական կողմը խոչընդոտում է ուխտագնացությունների կազմակերպմանը դեպի Դադիվանք, այս անգամ հնարավոր կլինի՞ իրականացնել ուխտագնացությունը, կա՞ն արդեն ձեռքբերված պայմանավորվածություններ։
⎯ Եթե ես չմտածեի, որ կկարողանաք հասնել դրան՝ չէի դիմի, ինչ-որ ներքին մղում կա, որ այս անգամ քարացած սրտերը կարող են կոտրվել և մեզ թույլ կտան գնալ՝ մեր աղոթքը անելու։ Մինչև այս պահը դեռ խոչընդոտներ, կարծես, չկան։
⎯ Այսինքն, արդեն կա՞ վերջնական պայմանավորվածություն խաղաղապահների ու ադրբեջանական կողմի հետ, թույլ կտա՞ն Ձեզ այս անգամ անցնել։
⎯ Չգիտեմ, թույլ կտան, թե ոչ։ Խաղաղապահները միանշանակ մեր կողմն են, պիտի ասեմ, որ խաղաղապահները Դադիվանքի նկատմամբ ուրիշ հոգատարություն ունեն և ամեն ինչ անում են, որ պայմանավորվածությունները կյանքի կոչվեն։
⎯ Որքան ժամանակ է, որ չեք կարողանում ուխտագնացություններ ունենալ դեպի Դադիվանք։
⎯ Մեկ ամսից կլրանա մեկ տարին, որ չենք կարողանում ուխտագնացություններ կազմակերպել։ Չնայած՝ եկեղեցին գործում է։ Դադիվանքը միարժեք Արցախի թեմի վանքերից է, այնտեղ միաբանություն կա, վանահայր կա, այնտեղ են խաղաղախահները, մեր հոգևորականները լիարժեք իրենց հոգևոր առաքելության մեջ են և մեզ հետ մշտական կապի մեջ։
⎯ Սրբազան, բայց ադրբեջանական կողմի հետ պայմանավորվածություններ կային ուխտագնացությունների կազմակերպման առնչությամբ։ Ինչո՞վ են հիմնավորում այդ պայմանավորվածությունները խախտելը։
⎯ Դե, միայն դա չի, որ խախտվում է, ցավոք, ամեն ինչն է խախտված, ամբողջ համակարգն է խախտված։ Հիմա, որ դարդս պատմեմ, միայն Դադիվանքը չէ, շատ խնդիրներ կան։
⎯ Անցած մի քանի օրերին ՀՀ Ազգային ժողովում քննարկվում է Արցախի կարգավիճակի նվազեցման, այսինքն՝ Ադրբեջանի կազմում Արցախը թողնելու հարցը։ Այս համատեքստում Արցախում ինչ տրամադրություններ են։
⎯ Ես կարող եմ մի բան ասել, ասացիք՝ «Ազգային Ժողո՞վ», ես կարող եմ չհամաձայնել, որ դա «ազգային» է, կարող է դա ժողովական վայր լինի, բայց ոչ ազգային, որովհետև Ազգային ժողովը ազգի մասին պիտի մտածի, խորհի, քայլեր անի, այնտեղ ժողովականներով, իրենք՝ իրենց համար որոշումներ են կայացնում, բայց Արցախի սիրտը կա, բաբախում է և Արցախի սիրտն ապրելու է՝ անկախ այդ ժողովականների որոշումներից։ Եթե ազգային է, ապա ազգայինով պետք է առաջնորդվի։ Ինչ վերաբերում է մարդկանց տրամադրությանը՝ ես քրիստոնեական շեշտադրմամբ ասեմ, երբ Քրիստոսին խաչեցին՝ բոլոր աշակերտները փախան, հուսահատ, հուսալքված, բայց Հարությունից հետո համախմբվեցին։ Կարծում եմ՝ Քրիստոսի հրաշափառ Հարությունից հետո, մեր ժողովուրդն ավելի կհամախմբվի և կհասկանա, որ Արցախում ապրելն ու պայքարելն է միակ այն միջոցը, որով Արցախը կարելի է պահել հայկական, քրիստոնեական։
⎯ Ի՞նչ կասեք, այն մարդկանց, ովքեր գտնում են, որ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում, այդ դեպքում արցախահայերը կկարողանա՞ն ապրել իրենց երկրում։ Նման բան հնարավո՞ր է։
⎯ Ոչ, հնարավոր չէ․։ Ստալինի կայացրած անարդար որոշումից սկսյալ՝ արցախցին պայքարել է միանալ Հայաստանին, որովհետև Արցախը Հայաստանի անբաժան մաս է։ Արցախը չի կարող օտարության մեջ լինել։ Նման բաներ ասող մարդիկ, որ կարողանան մտածել՝ էդպիսի բաներ չեն ասի, նրանք ուրիշի ծրագիրն են արտաբերում։
⎯ Աժ-ում եղան պատգամավորներ, որ ասացին, թե եկեղեցին ու հեգևորականները չպետք է զբաղվեն քաղաքականությամբ, ինչ կասեք։
⎯ Ես քաղաքականությամբ չեմ զբաղվել, չեմ էլ ուզում զբաղվել, ես միայն իմ ժողովրդի ցավն եմ արտահայտում։ Ամեն մարդ պետք է իր առաքելության մեջ լինի, մենք մեր առաքելության մեջ ենք, դրա համար էլ կոչվում ենք ազգային եկեղեցի։ Մեր ազգի դարդուցավերը մերն են, ուրախությունը, առաջխաղացումը մերն է։ Եկեղեցին մշտապես եղել է պետականության, իր բանակի և ժողովրդի կողքին, ով կասկածում է՝ թող պատմությունը նորից ընթերցի։

"Artsakh's heart is still beating". The Primate of the Artsakh Diocese
Oragir.news talked with the Primate of the Artsakh diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan, about issues related to the organization of the pilgrimage.
⎯ Your Eminence, for some time now the Azerbaijani side has been preventing the organization of the pilgrimage to Dadivank. Will it be possible to make the pilgrimage this time? Are there any agreements already reached?։
⎯ If I didn't think that we could achieve this, I wouldn't have converted, there is some inner desire that this time hardened hearts can be broken, they will allow us to go and pray. So far, there seem to be no obstacles.
⎯ That is, there is already a final agreement with the peacekeepers and the Azerbaijani side, will they allow you to pass this time?
⎯ I don't know if it's allowed or not. The peacekeepers are definitely on our side, I must say that the peacekeepers have a different attitude towards Dadivank, they are doing everything to fulfill the agreements.
⎯ How long have you been unable to make the pilgrimage to Dadivank?
⎯ In a month it will be a year since we have not been able to organize a pilgrimage. Although the church is active. Dadivank is one of the monasteries of the Artsakh diocese, there is unanimity there, the abbot of the monastery is there, peacekeepers are there, our clergy are completely immersed in their spiritual mission, they are in constant contact with us.
⎯ Your Eminence, but there were agreements with the Azerbaijani side regarding the organization of the pilgrimage. What are the reasons for the violation of these agreements?
⎯ Not only this is violated, unfortunately, everything is violated, the whole system is violated. Now, to my regret, this is not only Dadivank, there are many problems.
⎯ In recent days, the RA National Assembly has been discussing the issue of lowering the status of Artsakh, that is, the issue of transferring Artsakh to Azerbaijan. What are the moods in Artsakh in connection with this?
⎯ I can say one thing, did you say " National Assembly"? I can not agree that this is " national ", maybe this is a place for an assembly, but not a national one, because the National Assembly should think about the nation, there, the members of the assembly are for themselves make decisions, but the heart of Artsakh is there, it is still beating and will be beating, regardless of the decisions of these members of the assembly. If it is national, then it should be guided by national law. As for the mood of the people, I must say with a Christian accent that when Jesus Christ was crucified, all the disciples fled in despair, but united after the Resurrection. I think that after the miraculous Resurrection of Christ, our people will become even more united and understand that life and struggle in Artsakh is the only way to keep Artsakh Armenian and Christian.
⎯ What would you say to people who think that Artsakh can be part of Azerbaijan, in which case the people of Artsakh will be able to live in their own country? Is it possible?
⎯ No, it's not possible. Due to Stalin's unfair decision, the people of Artsakh struggled to join Armenia because Artsakh is an inherent part of Armenia. Artsakh cannot be in a foreign land. People who say such things, if they could think, they would not say such things, they express another’s intention.
⎯ There were deputies in the National Assembly who said that the Church and the clergy should not be involved in politics, what do you say?
⎯ I have not been involved in politics and do not intend to, I only express the pain of my people. Everyone should be in his mission and we are in our mission, that's why we are called the national Church. The sadness of our people is our sadness, their joy, successes are ours. The Church has always been close to the state, with the army and the people. Anyone who doubts, let him read history again.