Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի
Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին գտնվում է քաղաքի կենտրոնական հատվածում՝ Կարկառի հովտի նկատմամբ 1378 մետր բարձրության վրա: Այն իր բարձրադիր տեղադրության շնորհիվ իշխում է ողջ սարահարթի վրա:
Սուրբ Ամենափրկիչն ունի ազդեցիկ չափեր (34,7x27x42 մ) և հայկական ամենամեծ եկեղեցիներից մեկն է: Ուղղանկյուն հատակագծով եկեղեցու չորս ճակատներն ունեն արտաքուստ շեշտված աբսիդներ, որոնք կառույցին հաղորդում են խաչաձևություն:
Ճակտոններին կան պատկերաքանդակներ: Աղոթասրահի կենտրոնում, չորս հաստահեղույս մույթերի վրա բարձրանում է գմբեթը: Ընդհանուր ծավալային լուծումով Սուրբ Ամենափրկիչն ստացել է Էջմիածնի Մայր տաճարը հիշեցնող խաչաձև-գմբեթավոր հորինվածք:
Եկեղեցին ունի երեք շքամուտքեր, որոնք բացվում են դեպի արևմուտք, հարավ և հյուսիս: Դրանց առջևում կառուցված են եռակամար կիսաշրջանաձև, ներսից ու դրսից բազմանիստ գավիթ-նախասրահներ: Կամարները նախապես հինգն են եղել, բայց կողային երկուսը հետագայում շարվել-փակվել են: Սրանց գոյությունը Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու առանձնահատկություններից մեկն է: Նախասրահների վերնամասում բացված են փոքրիկ խաչաձև լուսամուտներ։ Դռների վերնամասերը զարդարված են շրջանակի մեջ ներառված պատկերաքանդակներով:
Եկեղեցու արտաքին հարդարանքը ներկայացված է բազմաթիվ դեկորատիվ գոտիներով, ծավալային շքամուտքերով, լուսամուտատեղերի երիզումներով, դռների և լուսամուտների զարդարուն կամարներով:
Սլացիկ է նաև եկեղեցու գմբեթը՝ թմբուկի նիստերը մշակված են ուղղաձիգ համաչափություններով, իրար մեջ ներգծված պատուհան-որմնախորշերով: Թմբուկը պսակված է հովհարաձև վեղարով։ Եկեղեցու պատերին կան բազմաթիվ հայերեն արձանագրություններ:
Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու արևմտյան կողմում, քիչ հեռու, տեղադրված է եռահարկ զանգակատունը: Առաջին հարկի խորանարդաձև ծավալը արևելք-արևմուտք առանցքով շեշտված է միջանցիկ կամարակապ բացվածքով: Այս հարկի վերնամասի անկյուններում հրեշտակների չորս արձանիկներ են, որոնք փող են փչում: Զանգակատան երկրորդ և երրորդ հարկերի նիստավոր պատերը իրար են միացած լայն կամարակապ բացվածքներով: Զանգակատան երրորդ հարկը՝ եկեղեցու նման, պսակված է հովհարաձև վեղարով: Առանձնահատուկ վարպետությամբ է իրականացված զանգակատան դրվագազարդ գոտին: Կառույցի արևելյան պատի ընդարձակ արձանագրությունից տեղեկանում ենք, որ այն կառուցել է շուշեցի Աբրահամ Խանդամիրյանցը՝ ի հիշատակ Գաբրիել Հովսեփյան-Բատիրյանցի, ով ծնունդով ղազանչեցի էր և ուխտավոր Մկրտիչ Մարգարյան-Խանդամիրյանցի, նրա կնոջ՝ Բալասանի, որդիներ՝ Արուպի ու Ստեփանի, ինչպես նաև բոլոր ղազանչեցիների: Հարավային պատի վերևի հատվածում նշված է զանգակատան կառուցման թվականը՝ 1858 թ. ամառ: Այս գրառումից դժվար չէ նկատել, որ զանգակատունն ավելի վաղ է կառուցվել, քան Սուրբ Ամենափրկիչ տաճարը (1868 թ.) և որ այստեղ՝ ներկայիս Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցու փոխարեն կառուցված է եղել Մեսրոպ Թաղիադյանի հիշատակված հին՝ թերևս 18-րդ դարում կառուցված եկեղեցին: Սրանով էլ պայմանավորված է զանգակատան առանձին կանգնած լինելու հանգամանքը:
Խորհրդային շրջանում եկեղեցին փակվել էր։ 1940-ականներին այն որպես հացահատիկի պահեստ էր օգտագործվում: 1950-ականների ընթացքում վնասվել են եկեղեցու մուտքի մոտ դրված հրեշտակների արձանները, ավերվել՝ գմբեթը։ Քաղաքում բնակվող ադրբեջանցիները տանիքների սրբատաշ սալերն ու ճակատների վերին շարքի քարերը պոկել են և տներ կառուցել:
1960-ականների վերջին եկեղեցին վեր էր ածվել գյուղտեխնիկայի կայանատեղիի։ Սրանից տասնամյակ անց բարբարոսաբար և միտումնավոր պայթեցումներ ու հրդեհներ էին կազմակերպվում եկեղեցու ներսում, եղծվում՝ վավերագրերը: Այս ամենը մշտապես առաջացրել է հայ ազգաբնակչության բողոքը: 1982 թվականին սկսվել են Ամենափրկիչ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները, որոնք սահուն չէին ընթանում: Վերականգնող վարպետ Վալոդյա Բաբայանի վկայությամբ Ադրբեջանի բարձր ղեկավարությունը խոչընդոտում էր գմբեթի կառուցմանը: Նրանք գիտակցում էին, որ դրանից հետո եկեղեցին կդառնա ոչ միայն Շուշիի, այլև Կարկառի ընդարձակ հովտի դոմինանտը (Мкртчян, Давтян 1997, 121):
Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցիները եկեղեցին վերածել էին ռազմապահեստի: Շուշիի ազատագրումից հետո ավերված գմբեթի և ողջ համալիրի վերականգնումն ավարտվեց 1998 թվականին ։
2020 թվականի հոկտեմբերի 8-ին էլ Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին թշնամու թիրախում էր. հրթիռակոծվել է, վնասվել են եկեղեցու գմբեթը, խաչաթևերի տանիքները: Եկեղեցու աղոթասրահն ամբողջությամբ լցվել էր շինարարական թափվածքով: Այսօր, ադրբեջանական կողմին անցնելուց հետո այդ թափվածքը մաքրվել է: Եկեղեցու ներկա վիճակը հայտնի չէ:

Holy All Savior Ghazanchetsots Church
Holy All Savior Ghazanchetsots Church of Shushi is located in the central part of the city, 1378 m above the Karkar valley. Thanks to its elevated location, it dominates the entire plateau.
The complex of the Holy All Savior Ghazanchetsots Church is the architectural dominant of Shushi city. The church and the belfry are built of finely hewn white limestone.
The Holy All Savior has impressive dimensions (34.7x27x42 m) and is one of the largest Armenian churches. The four facades of the church with a rectangular plan have externally accentuated apses, which convey cruciformity to the structure.
There are bas-reliefs on the pediments. In the center of the prayer hall, the dome rises on four thick pillars. With its general volumetric solution, the Holy All Savior received a cross-domed composition reminiscent of the Mother Cathedral of Etchmiadzin. The church has three portals that open to the west, south and north. In front of them three-arched semicircle, inwardly and externally multi-faceted nartex-vestibules are built. Originally, there used to be five arches, but the two lateral ones were later lined and closed (perhaps, due to functional purposes). Their existence is one of the features of the Holy All Savior Church of Shushi. Small cruciform windows are opened at the top of the vestibules. The upper parts of the doors are decorated with bas-reliefs included within the frame.
The external decoration of the church is represented by numerous decorative zones, dimensional portals, window edgings, ornamented arches of doors and windows. Wide and high windows convey upsurge to the volume and abundance of light to the interior.
The dome of the church is also slender, the drum facets are designed in vertical symmetries, with inlined window-niches. The drum is crowned with a fan-shaped spire. There are numerous Armenian inscriptions on the walls of the church.
A three-storey belfry is located a little far away, on the western side of the Holy All Savior Ghazanchetsots Church. The cube-shaped volume of the first floor is accentuated by an east-west axis with a transversal arched opening. In the corners of the upper part of this floor there are four statues of angels blowing trumpets. The faceted walls of the second and third floor of the belfry are joined by wide arched openings. The third floor of the belfry, as in case of a church, is crowned with a fan-shaped spire. The embellished belt of the belfry is performed with an outstanding craftsmanship. We learn from the extensive inscription on the eastern wall of the building that it was built by Abraham Khandamiryants from Shushi in memory of Gabriel Hovsepyan-Batiryants, who originated from Ghazan and pilgrim Mkrtich Margaryan-Khandamiryants, his wife Balasan, sons of Arup and Stepan, as well as all residents of Ghazan. The date of construction is mentioned at the upper part of the southern wall of the belfry: the summer of 1858 (Мкртчян, 1989, 184). It is not difficult to notice from this inscription that the belfry had been built earlier than the temple of Holy All Savior (1868) and that the old church mentioned by Mesrop Taghiadyan, built in the 18th century, used to stand here instead of the current Holy All Savior Ghazanchetsots Church. This is the reason why the belfry stands separately.
The church was closed during the Soviet era. In the 1940s, it was used as a grain warehouse. During the 1950s, the statues of angels at the church entrance were damaged and the dome was destroyed. The Azeris living in the city tore down the hewn roof slabs and the stones of the upper row of the facades and built houses.
In the late 1960s, the church was turned into a parking lot for agricultural machinery. A decade later, barbaric and deliberate explosions and fires were organized inside the church, the epigraphs were effaced. All this has always provoked the protest of the Armenian population. In 1982, the restoration of the Church of All Savior began, which was not going smoothly. According to the restoration master Volodya Babayan, the high leadership of Azerbaijan was hindering the construction of the dome. They realized that after that the church would become dominant not only over Shushi but also in the vast Karkar valley.
During the first Artsakh war, the Azerbaijanis converted the church into a military depot. After the liberation of Shushi, the restoration of the destroyed dome and the whole complex was completed in 1998.
On October 8, 2020, the Holy All Savior Ghazanchetsots Church was targeted by the enemy: it was rocketed, the dome of the church and the roofs of the cross-wings were damaged. The prayer hall of the church was completely filled with construction debris. Today, after passing to the Azerbaijani side, the waste was cleared. The current state of the church is unknown.