Տեր Ներսես քահանա Ասրյանի հարցազրույցը aparaj.am — ին
Հայ առաքելական եկեղեցու տոնացույցի համաձայն՝ տարին բաժանվում է տոնական և պահոց օրերի: Պահոց 158 օրերի մեծ մասը կարճատև պահքեր են` օրապահքեր (չորեքշաբթի և ուրբաթ օրերը` ի հիշատակ Հիսուս Քրիստոսի մատնության և չարչարանքների) և շաբաթապահքեր, իսկ առավել ժողովրդականություն վայելող և ամենաերկարատև պահքը Մեծ կամ Քառասնորդական պահքն է: Այս տարի Մեծ պահքը սկսվել է փետրվարի 15-ին: Մեծ պահքի շրջանը նախորդում է Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Հարության տոնին և տևում է 48 օր։
Մեծ պահքի խորհրդի, ներկա իրավիճակում եկեղեցու դերի և այլ հարցերի շուրջ «Ապառաժ»-ը զրուցել է Ստեփանակերտի սուրբ Աստվածածին մայր եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Ներսես քահանա Ասրյանի հետ: Նա նշել է, որ Մեծ պահքը խորը ապաշխարության շրջան է, հոգևոր ճանապարհորդություն, որը հավատացյալին աստիճան առ աստիճան նախապատրաստում է՝ մաքրագործվելով մոտենալ սուրբ Հարության տոնին:
«Մեծ պահքից երեք շաբաթ առաջ սկսվում է Առաջավորաց պահքը, և տարին սկսում ենք ապաշխարությամբ: Առաջվորաց պահքը կարևոր խորհուրդ ունի, որն սկսվում է անհատի ապաշխարության խորհրդից, այսինքն՝ Ադամի և Եվայի՝ առաջին մարդկանց ապաշխարության խորհուրդն ունի իր մեջ և հասցնում է մինչև նինվեացիների ապաշխարություն: Աստվածաշնչում, Հովնան մարգարեի գրքում նինվեացիների պատմություն կա, երբ Աստված որոշում է, որ Նինվեն պետք է կործանվի, և Հովնան մարգարեին ուղարկում է այնտեղ հստակ պատգամով՝ երեք օրից քաղաքը կործանվելու է: Մարդիկ իրենց մեղքերի համար ապաշխարում են, և կատարվում է բացառիկ երևույթ, երբ Աստված փոխում է իր կայացրած որոշումը՝ ողորմելով ապաշխարող քաղաքին»,- ասում է քահանան՝ սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի հաստատած Առաջավորաց պահքը դիտարկելով որպես յուրահատուկ փրկության բանալի: Նրա խոսքով՝ հիմա բոլորն իրար մեղադրում են, հայհոյում, ծաղրում, մեղքը մեկը մյուսի վրա գցում, իսկ ապաշխարությունը փրկության ճանապարհ է ցույց տալիս:
Մեծ պահքի շրջանում ամեն կիրակի ունի իր խորհուրդը, ընդհանուր 7 կիրակիներ են՝ Բուն Բարեկենդանից մինչև Սուրբ Հարության տոն: «Հիմնականում չորս ազդակներ կամ հոգևոր ճանապարհներ կան, որոնք գործնականորեն ցույց են տալիս, թե ինչպես հավատացյալը պետք է ինքնամաքրվի, վերականգնվի և մաքրագործվի: Դրանք են՝ պահեցողությունը, ապաշխարությունը, ողորմությունը և աղոթքը: Այս չորսն իրարից անբաժան են, և իրար հետ կիրառելով է, որ հավատացյալն իրոք հոգևոր որոշակի մաքրություն կարող է ձեռք բերել, վերականգնել իր հոգևոր ներաշխարհը և ինչ-որ չափով մոտենալ Աստծուն»,- նշում է նա:
Անդրադառնալով առկա իրավիճակից ելքեր գտնելու մասին հարցին, Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը գտնում է, որ մեզ հետ չի կատարվում մի բան, որի արմատները մեր մեջ չեն: «Այս իրավիճակն այսպիսի ողբերգական հանգրվանի չէր հասնի, եթե մեր խնդիրներն այս աստիճան սրված չլինեին և մենք առաջին հերթին կարողանայինք այս երեսուն տարիները ճիշտ օգտագործել, այդ բացառիկ հնարավորությունը չմսխել: Հին կտակարանում այսպիսի պատմություն կա, երբ Աստված հրեաներին դուրս է հանում եգիպտական գերությունից, նշաններով, հրաշքներով, եգիպտացիներին հասցված հարվածներով անապատով բերում է դեպի Ավետյաց երկիր: Այդ ժամանակ հետախույզներ են ուղարկում, որպեսզի տեսնեն այն երկիրը, որ Աստված իրենց խոստացել է: Հետախույզները, բացառությամբ երկու հոգու, վերադառնալով՝ սարսափած պատմում են, որ այն հսկաների երկիր է, անհնար է հաղթել, իրենք երկիրը գրավելու որևէ շանս չունեն: Այստեղ Աստծո համբերության բաժակը լցվում է: Աստված բազմաթիվ հրաշքներով իր առաջնորդությամբ մարդկանց հասցնում է Ավետյաց երկիր: Բայց այդքանը բավարար չի լինում, որպեսզի մարդիկ կտրվեն ստրկության ժամանակաշրջանից, անընդհատ երանությամբ հիշում են, որ Եգիպտոսում մսով լցված կաթսաների շուրջ նստած էին, հանգիստ, խաղաղ կյանքով ապրում էին ստրկության մեջ: Աստված ասում է՝ 40 տարի պիտի անապատներով շրջեք, մինչև ստրկության սերունդը մեռնի, նոր ազատության սերունդը գա»,- Հին կտարակարանի պատմությունը մեջբերում է քահանան ու կապելով այսօրվա իրավիճակի հետ՝ նշում, որ մեզ մոտ էլ այսպիսի մի «անապատային» շրջան է սկսվել:
«Մեծ պահքի խորհրդի առումով՝ գտնվել ենք դրախտում, բայց դրա արժեքը չենք զգացել ու վտարվել ենք այնտեղից: Հիմա ավելի ծանր ճանապարհով ենք ընթանում, որի ընթացքում սխալները պետք է սրբագործվեն: Առաջին հերթին, մեր մեջ եղած այս ամբողջ մաղձը պետք է հանենք: Մենք տեսնում ենք, թե ինչ է կատարվում. ներքին սահմանազատումներ, բաժանումներ կան՝ քաղաքական, սոցիալական, կրոնական: Եվ մեր ժողովուրդը կարծես ավելի շատ մտահոգված է այլ հարցերով, քան իր մաշկի վրա տեղացող հարվածներով: Մենք պետք է գիտակցենք՝ անկախ նրանից, թե քո երկրի փրկությունը հյուսիսի, արևմուտքի, հարավի կամ որևէ այլ տեղի հետ ես կապում, դրանցից որևէ մեկը իրատեսական չէ, եթե դու ինքդ չես սիրում քո երկիրը, քո պետականությունը, քո ազգակցին և ընդհանուր մտահոգությունների շուրջ չես համախմբվում»,- ասում է Տեր Ներսեսը:
Խոսելով պառակտված, հուսահատված վիճակում հոգևոր իշխանության շուրջը համախմբվելու մասին, Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը նկատում է, որ այն անհրաժեշտություն է. «Տարբեր պատասխանատու անձանց հրապարակային ելույթները նայելով՝ կարելի է ասել, որ ամենապետականամետը, ամենաադեկվատը հենց ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հորդորները, ելույթները, կոչերն են: Պարտադիր չէ, որ եկեղեցին կամ որևէ եկեղեցական պետական պաշտոն զբաղեցնի: Ընդհակառակը, ես կարծում եմ, որ եկեղեցին այդ ամենից միշտ բարձր պետք է մնա: Այդ բարձրության մեջ պիտի կարողանալ համախմբել բոլորին, ոչ թե իջնել պաշտոնի մակարդակի: Ամենաբարձր պաշտոնը հենց հոգևոր իշխանությունն է, որովհետև այն մարդկանց սրտերի հետ է կապված: Մարդիկ կամովին են ընդունում այդ իշխանությունը, այն դիտարկում որպես դուռ դեպի հավիտենականություն»:
Մեր եկեղեցին բացառիկ է նաև այն առումով, որ կրկնակի առաքելություն է ստանձնել՝ իր հոգևոր հոտի փրկությունը ոչ միայն հավիտենական կյանքի համար, այլ նաև հենց այս աշխարհում ազգապահպանության խնդիրը, որը ժամանակին տարբեր փուլերում եկեղեցին իրականացրել է:
Սակայն, ըստ քահանայի, հոգևորականը թևերը կտրած թռչուն է, լավագույն դեպքում՝ կարող է քայլել, բայց թռչել չի կարող: Հավատացյալները, ժողովուրդն են թևեր տալիս եկեղեցականին:
Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը պատերազմից հետո հավատացյալների նոր շարժ է նկատում դեպի եկեղեցի: Շփվելով հազարավոր մարդկանց հետ, նա համոզված է, որ շատ դեպքում առկա խնդիրները ամենալավը հոգևորականն է տեսնում: «Հասարակությունը պայմանականորեն կարելի է երկու մասի բաժանել, մի մասը տեսնում է այս ամբողջ ողբերգությունը, կրում է իր վրա, մի մասի համար էլ կարծես թե ոչինչ չկա, եթե պահի տակ պայթյուններ բան չկան, լրահոսը մի փոքր հանգստանում է, անցնում են բնական, առօրյա կյանքին: Դժվար է ասել, թե ինչպես կարելի է կամրջել հասարակության այս երկու հատվածները: Պարզ է, մարդիկ ձգտում են լավ ապրել, բարեկեցության հասնել, բայց պիտի քո հնարավորությունները հաշվարկես, քո իրավիճակը, առաջնահերթությունները ճիշտ դիտարկես, որպեսզի հասկանաս՝ նախ ինչ խնդիր պիտի լուծես, նոր անցնես երկրորդականին»,- նշում է քահանա:
Նրա կարծիքով՝ մեր առաջնահերթ խնդիրը, ամենամեծ բացթողումը եղել է դաստիարակության ոլորտը՝ դպրոցից մինչև հասարակական դաստիարակություն: Երկրորդ առաջնահերթությունը ռազմական անվտանգությունն է: «Եթե մենք այսօր ունենայինք պահի լրջությունը լիարժեք գիտակցող, հայրենասեր, հոգևոր արժեքներով ապրող հասարակություն, ապա այդպիսի հասարակությանը հնարավոր չէր լինի խաբել պոպուլիստական բառերով կամ կեղծ հայրենասիրական, ռազմահայրենասիրական պաթոսով: Իսկ ճիշտ կրթված, դաստիարակված հասարակությունը նման խաբկանքների չէր ենթարկվի և ամեն ինչ հալած յուղի տեղ չէր ընդունի», — նշում է Տեր Ներսեսը:

Interview with father Nerses Fsryan to aparaj.am
According to the calendar of the Armenian Apostolic Church, the year is divided into holidays and fast days. Most of the 158 fast days are short one-day fasts (on Wednesdays and Fridays in memory of the betrayal and suffering of Jesus Christ) and daily fasts, and the most popular and long fast is the Great Lent or Forty Day Fast. This year Lent began on February 15th. The period of Great Lent precedes the feast of the Resurrection of Jesus Christ and lasts 48 days.
"Aparaj" talked with Father Nerses Asryan, pastor of the Cathedral of the Holy Mother of God in Stepanakert, about Great Lent, the role of the church and other issues in the current situation. He noted that Great Lent is a period of deep repentance, a spiritual journey that gradually prepares the believer for spiritual purification until the feast of the Holy Resurrection.
“Three weeks before Lent, the First Lent begins, and we begin the year with repentance. The First Lent is important, which begins with the sacrament of repentance of the person, that is, the sacrament of repentance of the first people - Adam and Eve, leading to the repentance of the Ninevites. In the Bible, in the book of the prophet Jonah, there is a story of the Ninevites, when God decides that Nineveh must be destroyed and the prophet Jonah sends with a clear message: in three days the city will be destroyed. “People repent of their sins. An exceptional event takes place when God changes his mind, having mercy on the penitent city,” the pastor said, considering Great Lent, established by Gregory the Illuminator, a kind of key to salvation. According to him, now everyone blames each other, swears, mocks, and repentance shows the way to salvation.
Each Sunday of Great Lent has its own sacrament, there are 7 Sundays in total, from True Shrovetide to the feast of the Resurrection of Christ. “Basically, there are four signs or spiritual paths that show in practice how a believer should be cleansed and restored. These are fasting, repentance, mercy and prayer. “These four are inseparable from each other. Using them together, a believer can really achieve a certain degree of spiritual purification, restore his spiritual inner world and, to some extent, come closer to God,” he said.
Regarding the issue of how to get out of this situation, Father Nerses Asryan believes that something does not happen to us that is not rooted in us. “This situation would not have reached such a tragic stage if our problems were not so acute and we would first be able to properly use these thirty years, not to miss this unique opportunity. There is a story in the Old Testament where God brings the Jews out of Egyptian captivity, brings them to the Promised Land through the wilderness with signs, wonders and blows inflicted on the Egyptians. Then they send out scouts to see the land that God promised them.
All the scouts, except for two, return in horror and say that this is the country of giants, it is impossible to win, and that they have no chance of capturing the country. Here the cup of God's patience is filled. God through numerous miracles leads people to the Promised Land. But this is not enough for people to come out of the era of slavery, they constantly remember with joy that, in Egypt, they sat around cauldrons full of meat and lived a quiet, peaceful life in slavery. God says that it is necessary to walk in the deserts for 40 years, until the generation of slaves dies and a new generation of freedom comes,” the father quotes a story from the Old Testament and connects it with the current situation, noting what “in our country now, too, has begun desert period.
“According to the sacrament of Great Lent, we were in paradise, but did not feel its value and were expelled from there. Now we are on a more difficult path, in which it is necessary to correct errors. First of all, we need to get rid of all this bile in us. We see what is happening. There are internal demarcations, divisions: political, social, religious. And our people seem to be more concerned about other problems than the blows that are inflicted on them. We must understand that whether you associate the salvation of your country with the north, west, south or any other place, none of them is valid, if you yourself do not love your country, your statehood, your compatriot, you do not unite around common concerns ”, says Father Nerses. Speaking about uniting around the spiritual, in this fragmented, desperate state, Father Nerses Asryan notes that this is a necessity. “Looking at the public speeches of various responsible persons, we can say that the most pro-state, the most adequate are the speeches and appeals of the Catholicos of All Armenians. It is not necessary for a clergyman to hold any public office. On the contrary, I think that the Church should always remain above it. At such a height, one must be able to unite everyone, and not sink to the level of a position. The highest position is spiritual power, because it is connected with the hearts of people. "People voluntarily accept this power, they see in it the door to eternity."
Our Church is unique in that it has taken on a dual mission: the salvation of its spiritual flock not only for eternal life, but also the task of preserving the nation in this world, which the Church once carried out at different stages of life.
However, according to the father, the clergyman is a bird whose wings have been cut off; at best, it can walk, but cannot fly. Believers and the people give wings to the clergy.
Father Nerses Asryan noticed a new movement of believers to the Church after the war. Communicating with thousands of people, he is convinced that in many cases the existing problems are best seen by the clergyman. "Society can be conditionally divided into two parts, one part sees all this tragedy, endures it, and for the other part, it seems that nothing happened, if there are no explosions at the moment, the news calms down a bit, they move on to natural, everyday life. It is difficult to say how these two parts of society can be connected. It is clear that people strive to live well, to achieve prosperity, but you need to correctly calculate your capabilities, your position, your priorities in order to understand what problem needs to be solved in the first place, and then move on to a secondary one,” says the priest.
According to him, our priority, the biggest omission was education, from school to public education. The second priority is military security. “If today we had a patriotic society that lives by values and is fully aware of the seriousness of the moment, then such a society could not be deceived either by populist words or false patriotic, military-patriotic pathos. And an educated society would not have been subjected to such deceptions, everything would not have taken such easy,” says Father Nerses.