«Նեղությունները համբերություն են առաջ բերում
Այսօր՝ ուղիղ 30 տարի հետո, բոլորիս միավորել է հիշողությունն ու վերարժևորումը այն օրվա, երբ տասնամյակների ծանր շղթաները կոտրվեցին, երբ արցախցիների հոգու մեջ դարերով ծածկված, ճնշված ու խտացված ուժի վերածված ազատության ձգտումը ժայթքեց և ստացավ իր արժանի բանաձևումը՝ Արցախը այլևս անկախ է։
Անկախության հռչակագիրը բարի ավետիսի պես Արցախի բարձունքներից տարածվեց և մտավ ամեն հայի տուն՝ ի Հայաստան և ի Սփյուռս աշխարհի։ Անկախությունը, միայն հռչակագիր չէ՛, միայն սահմանադրություն չէ՛, սրանք երկուսն էլ իհարկե անհրաժեշտ են, բայց այն առաջին հերթին անկախ ապրելու արժանապատվություն է, երբ դու քո քրտնինքով, աշխատանքով կարողանում ես դառնալ ինքնանկախ՝ և՛ իբրև անհատ, և՛ իբրև ազգ։
Մեր ժողովուրդը ընտրեց արժանապատիվ ապրելու ուղին՝ գիտակցելով թե ինչ թանկ գին պետք է վճարի այդ ընտրության համար, կամավոր ընտրեց և վճարեց այդ գինը, բազում փորձություններ հաղթահարելով ազատեց Արցախը, որպեսզի այնտեղ կարողանա իրականություն դարձնել իր հռչակագիրը։
Վստահաբար բոլորս էլ համակվում ենք անսովոր զգացողություններով, երբ Արցախյան վերջին գոյապայքարից հետո կանգնում ենք դրան նախորդող մեր որևէ հաղթանակի կամ ձեռքբերման հիշատակի առաջ, որովհետև ներքին հարցեր են առաջանում․ արդյո՞ք հիմա պետք է տոնենք կամ հիշատակենք այն տոները, որոնց ձեռքբերումներն այսօր կարծես թե չկան։ Մարդկային պարզ տրամաբանությամբ չկա ո՛չ կարիք, ոչ էլ տոնելու սիրտ։ Բայց արդյո՞ք մեր ազգային կյանքը միայն մարդկային տրամաբանությանն է ենթակա: Ո՛չ իհարկե, մեր ժողովրդի կյանքը բացի նյութական իրողություն լինելուց, ավելի շատ հոգևոր իրողություն է։ Երբ 2000 տարի առաջ մեր ազգը ընտրեց դեպի Աստված գնալու Քրիստոսի նախանշած ճանապարհը, այդ օրվանից դարձավ դեպի հավիտենություն քայլող ազգ։ «Մի վախեցեք նրանցից, որոնք մարմինն են սպանում, բայց հոգին սպանել չեն կարող» (Մատթ․ 10:24): Ավետարանական այս խոսքերն են դարձել մեր ազգի կյանքի շարունակականության բանալին։
Ինչքան էլ խոցել են մեր մարմինը, հոգին մնացել է կենդանի։ Ուստի այս առումով ինչքան էլ լինենք դժվարին կացության մեջ, ունենանք կորուստներ, երբեք չպետք է մոռանանք ոգու սխրանքի այն փառավոր էջերը, որոնք մեր ժողովրդին պարգևել են հաղթական օրեր։ Դրանք երբեք էլ չպետք է կորցնեն իրենց նշանակությունն ու ուժականությունը։
Մի բան պետք է սովորենք ցավից՝ լինել համախմբված, միասիրտ, միակամ, միաձայն։ Ճիշտ է, մեր երկրում շատ հարցեր կան, բայց դրանք բոլորն էլ մերն են, ուրախությունն էլ է մերը, ցավն էլ է մերը, Հայրենիքը իր բոլոր կողմերով՝ դրական և ժխտական, մերն է։
Հիմա, երբ կանգնած ենք մեր կարևոր ձեռքբերումներից մեկի հիշատակի առջև, լավագույն առիթն ունենք մտորելու, դասեր քաղելու, մեր բացթողումները վեր հանելու և առաջ շարժվելու կամքը ավելի հզորացնելու համար։ Այսօր մենք պետք է մեր անձը մոռանանք, միանանք հոգեկան հաղորդությամբ և մեր աղոթքներն ու ջանքերը ուղղենք մեր հայրենիքի հզորացման վրա, որովհետև ամեն ինչ անհետ կորած չէ։ Աստված թողել է այս մնացորդացը, որի վրա պետք է ամուր կանգնենք ու առաջ շարժվենք։
Մեր շուրջը դեռևս մութ ամպեր կան, Արցախի հարցը դեռ ամբողջովին լուծված չէ, բազմաթիվ հայորդիներ դեռևս գտնվում են անհայտության և գերության մեջ, մեր տնտեսական, ստեղծագործական, արդյունաբերական զորությունը նորից տկարացել է, և ոչինչ անյպես չէ, ինչպես որ մենք կուզեինք։ Բայց մենք է, որ ամեն բան պետք է անենք այս վիճակը փոխելու համար։ Աստված երկնքից հրեշտակներ չի ուղարկելու մեր կյանքը բարելավելու համար։ Մենք ենք Աստծո գործակիցները այս հողի վրա՝ մեր աշխատանքով, մեր ջանքերով, որպեսզի մեր զավակները մի օր չասեն․ «մեր հայրերը և մայրերը այնպիսի ճղճիմ հարցերով, ներքին պայքարներով իրար դեմ ելան, որ մթագնեցին մեր ազատությունն ու անկախությունը»։
Անկախության հիշատակի այս տոնին ավելի ակնհայտ է դառնում, որ Արցախի արդար դատի վերջնական հաղթանակի գաղտնի ուժը մեր ամբողջ հայության միասնականության մեջ է թաքնված։ Եկել է ժամանակը, հատկապես այսքան փորձություններից հետո, որ սկսենք հասկանալ, որ մենք ազգի տարբեր «կարկատաններ» չենք՝ հայաստանահայ, արցախահայ, սփյուռքահայ ստորոգելիներով բաժանված։ Մենք մեկ ազգ ենք, ուր էլ որ լինենք, աշխարհագրական ինչ վայրում էլ գտնվենք, վերջիվերջո՝ Արցախի անկախության լավագույն հանգրվանը Հայկական միասնական հայրենիքին միանալն է։
«Նահատակների արյունը գծում է մեր կյանքի և մեր պարտականության ճանապարհը»։ ԵՎ իսկապես այսօր մեր նվիրյալ նահատակների պատգամն է, որ մենք կարողանանք մեր կյանքով հարգել այն, ինչ որ նրանք մահով և արյունով հարգեցին, և սա պետք է ամեն մեկիս համար մի նոր մղում լինի։ Պետք է հասկանանք, որ մեզնից վեր է մեր հողը, մեզնից վեր է մեր հայրենիքը, մեզնից վեր է մեր Եկեղեցին և այդ գիտակցությունն է, որ պետք է փրկի Արցախը։ Ո՛չ դրամը և ո՛չ զենքը չեն կարող փրկել, եթե չլինի մեր նվիրումը հողին և հավատքին։
Ուստի կոչ ենք անում հայ ժողովրդի բոլոր զավակներին, որ միասնական կեցվածքով, ամբողջական և անվերապահ աջակցությամբ զորավիգ լինեն Արցախի մեր արիասիրտ ժողովրդին, իրենց եղբայրներին և քույրերին, և հաճախակի այցելություններով և հանձնառու մասնակցությամբ ներդրումներ կատարեն Արցախի մեր ժողովրդի զորացման և կյանքի բարգավաճման համար։
Կոչ ենք անում հատկապես Արցախի մեր ժողովրդին մնալ տոկուն, անխախտ իրենց քրիստոնեական Սուրբ հավատքի մեջ և հավատարիմ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցուն, կապված մնալ իրենց պապերի սուրբ հողին։
Հորդորում ենք Արցախի մեր այն զավակներին, ովքեր պատերազմի և այլ պատճառներով հարկադրված են եղել թողնել իրենց տներն ու հողերը, վերադառնալ Արցախ և տեր կանգնել իրենց հայրենական ժառանգությանը։ Որքան աճի Արցախի բնակչությունը, որքան շատ մշակվի հողը և զարգանա տնտեսությունը, հոգևոր, կրթական, մշակութային կյանքը, այնքան ավելի կամրանա ազատ ապրելու մեր կամքը, որը սիրտն է Արցախյան ազատագրական պայքարի։
Այո, շատ են նեղություններն ու դժվարությունները, բայց մենք ուրիշ ճանապարհ չունենք․ միայն աշխատանքով և նվիրվածությամբ հաղթահարել այսօրվա բոլոր դժվարությունները՝ միշտ վառ պահելով ավելի պայծառ օրերի հույսը։
Աստվածաշունչ մատյանը Սուրբ Պողոս Առաքյալի բառերով ասում է․ «Նեղությունները համբերություն են առաջ բերում և համբերությունը՝ տոկունություն, և տոկունությունը՝ հույս. և հույսը երբեք չի ամաչեցնի» (Հռոմ. Ե 4-5):

от терпения опытность,
Сегодня - ровно 30 лет спустя, всех нас объединяет память и переосмысление дня, когда были сломлены тяжелые цепи десятилетий, когда веками подавленное и удрученное стремление к свободе вдруг вспыхнуло в сердцах арцахцев небывалой силой и получило свою достойную формулировку: “Арцах наконец независим!”
Провозглашение независимости распространилось благой вестью с высот Арцаха, вошло в дом каждого армянина в Армении и в диаспоре. Независимость - это не только декларация и конституция, это прежде всего наличие достоинства жить самостоятельно, способность стать независимым собственным потом и трудом, как личность и как нация.
Наш народ выбрал достойный образ жизни, осознавая, какую дорогую цену ему придется заплатить за этот выбор, он добровольно выбрал и заплатил эту цену, преодолев многие испытания и освободив Арцах.
Конечно, всех нас переполняют необычные чувства, когда после последней кровопролитной войны за жизнь в Арцахе мы сталкиваемся с воспоминаниями о наших предыдущих победах или достижениях. Возникают внутренние вопросы: а в праве ли мы сейчас отмечать эти праздники, достижений которых сегодня вроде бы нет? По простой человеческой логике праздновать не нужно, да и сердца нет. Но разве наша национальная жизнь подчиняется только человеческой логике? Нет конечно, жизнь нашего народа подчиняется духовным законам. Когда 2000 лет назад наша нация избрала верный путь к Христу, мы стали нацией стремящейся к вечности. «Не бойтесь убивающих тело, души же не могущих убить» (Матфея 10:26). Эти евангельские слова стали ключом к непрерывности жизни нашей нации.
Сколько бы ни пронзали наше тело - душа оставалась живой. Поэтому каким бы тяжелым ни было наше положение, сколько бы потерь мы не понесли, мы никогда не должны забывать славные страницы героизма, подарившие нашему народу победные дни. Они никогда не должны терять своей значимости и силы.
Одна вещь, которую мы должны извлечь из боли - это быть едиными, искренними, единодушными и единогласными. Да, в нашей стране много проблем, но какие бы проблемы ни были - все они наши, и радость наша, и боль наша, Родина во всех ее аспектах, как положительных, так и отрицательных - наша.
Теперь, когда мы сталкиваемся с воспоминаниями об одном из наших самых значительных достижений, у нас есть возможность поразмышлять, извлечь из него уроки, указать на наши недостатки и укрепить нашу волю к движению вперед. Сегодня мы должны забыть себя, приобщиться к духовному таинству, направить свои молитвы и усилия на укрепление нашей Родины, потому что не все еще потеряно. Бог оставил этот клочок земли, на котором мы должны твердо стоять и двигаться вперед.
Вокруг нас по-прежнему темные тучи, вопрос Арцаха до сих пор не решен полностью, многие армяне все еще находятся в плену, наша экономическая, творческая, промышленная мощь снова ослабла, все идет не так, как хотелось бы. Но мы должны сделать все, чтобы изменить эту ситуацию. Бог не отправит ангелов с небес, чтобы улучшить нашу жизнь. Мы являемся инструментами Бога на этой земле и должны жить так, чтобы однажды наши дети не сказали: «Наши отцы и матери своими мелкими проблемами и внутренней борьбой омрачали нашу свободу и независимость».
В День памяти Независимости становится более очевидным, что тайная сила окончательной победы правого дела Арцаха кроется в нашем единстве. После стольких испытаний, пришло время понять, что мы не разные «кусочки» нации - армяне Армении, армяне Арцаха и армяне диаспоры. Мы единая нация, где бы мы ни находились, и лучшая кульминация для независимости Арцаха - это воссоединение с единой Арменией.
«Кровь погибших отмечает путь нашей жизни и определяет наш долг». И действительно, сегодня наши погибшие сыны указывают, что своей жизнью мы обязаны почтить то, что они почтили смертью и кровью, это должно стать новым импульсом для каждого из нас. Мы должны ставить нашу землю выше самих себя, наша Родина выше нас, наша Церковь выше нас, лишь осознание этого способно спасти Арцах. Ни деньги, ни оружие не спасет нас, без нашей преданности земле и вере.
Поэтому мы призываем армян всего мира поддерживать народ Арцаха частыми визитами, сплоченностью, полной и безоговорочной поддержкой для укрепления и процветания нашей страны.
Мы особо призываем наш Арцахский народ оставаться стойким, непоколебимым в своей христианской святой вере, верным Армянской Апостольской Святой Церкви, и оставаться связанным со святой землей своих предков.
Мы призываем сынов и дочерей Арцаха, которые из-за войны были вынуждены покинуть свои дома и земли вернуться в Арцах и заботиться о своей родине. Если население Арцаха будет расти, если наша земля будет обрабатываться, а экономика и духовно-культурная жизнь развиваться - наша воля к свободе будет сильней, а именно она является сердцем освободительной борьбы Арцаха.
Да, хлопот и сложностей много, но другого выхода у нас нет․ Только трудом и самоотверженностью можно преодолеть все препятствия всегда храня надежду на более светлые дни.
Словами апостола Павла, Библия говорит: «От скорби происходит терпение, от терпения опытность, от опытности надежда, а надежда не постыжает» (Послание к Римлянам 5 глава)