ՈՒխտի պատարագ Ս. Ստեփանոս Նախավկայի տոնին
Տոնի առթիվ այսօր Ասկերանի շրջանի Խաչեն գյուղի Ս. Ստեփանոս եկեղեցում թեմակալ առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ ուխտի պատարագ է մատուցել արժանապատիվ Տեր Հուսիկ քահանա Դոխոլյանը:
Սրբազան Հայրն իր շնորհավորհավորանքները բերեց Արցախի թեմում սպասավորող և Հայ Եկեղեցու ողջ սարկավագաց դասին:
Սուրբ Պատարագին իրենց մասնակցությունն էին բերել թեմի քահանայից և սարկավագաց դասերը: Արարողությանը ներկա էին Արցախի տարբեր բնակավայրերից եկած մեր հավատավոր ժողովուրդը, համայնքի կիրակնօրյա դպրոցի սաները, ինչպես նաև ք. Ստեփանակերտի Ս. Աստվածածին եկեղեցու երիտասարդաց միության անդամները:
Պատարագիչ Տեր Հայրն իր քարոզի խոսքում ներկայացրեց Ս. Ստեփանոս Նախավկայի անցած քրիստոսապաշտ ուղին, որից հետո շնորհավորեց ու իր բարեմաղթանքները բերեց ներկա գտնվող սարգավագներին:
Հավարտ Պատարագի կատարվեց հոգեհանգստյան կարգ՝ հանուն մեր Եկեղեցու և հայրենիքի համար նահատակվածների հոգու խաղաղության:

Литургия завета в праздник Архидьякона св. Стефана
По случаю праздника, сегодня под председательством главы епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна в церкви Св. Стефана села Хачен Аскеранского района преподобный отец Хусик Дохолян отслужил литургию.
Его Преосвященство передал свои поздравления сословию диаконов, служащих в Арцахской епархии, и всему сословию диаконов Армянской Церкви.
В Святой Литургии приняли участие сословия священников и диаконов епархии. В церемонии присуствовали наш верный народ из разных населенных пунктов Арцаха, ученики воскресной школы общины, а также члены молодежного союза церкви Св. Богородицы Степанакерта.
В своей проповеди преподобный отец представил пройденный христианский путь Св. Стефана, после чего он поздравил и передал добрые пожелания присутствующим диаконам.
По окончании литургии была совершена панихида во имя умиротворения душ павших за нашу Церковь и родину.