Արցախի թեմի առաջնորդի խոսքը համաժողովրդական հանրահավաքին
Այսօր մենք հերթական անգամ համախմբվել ենք մայրաքաղաք Ստեփանակերտի վերածննդի հրապարակում առաջին հերթին ինքներս մեզ և ապա արտաքին աշխարհին ցույց տալու մեր միասնականությունն ու վճռականությունը, և կարող ենք արձանագրել, որ այս հարցում մենք հաջողել ենք։ Բայց սրանով հանդերձ մեզ այսօր միավորել է նաև բազում խնդիրների լուծման ու ապագայի հանդեպ վստահության վերականգնման ընդհանուր մտահոգությունը․«ինչպես պետք է լինի մեր ազգի փրկությունը»։
Այո, նեղությունները հաճախ մեզ օգնում են սթափվելու, միավորվելու և փրկության ուղիներ փնտրելու, բայց այս ամենը ինքնանպատակ ու անպտուղ չպետք է լինի, այլ առիթ պետք է տա գործնական ու շոշափելի քայլերի։
Հոգևոր իրականության և մարդկային փորձառության մեջ կան երկու իրար զուգահեռ և փոխկապակցված, բանաձև դարձած ճշմարտություններ, որ բավականին արդիական են նաև մեզ համար։ Առաջինն ասում է․ «Փրկիր ինքդ քեզ, և քո շուրջը կփրկվեն շատերը», իսկ երկրորդը․ «Հաղթիր ինքդ քեզ, և բոլորը կխոնարհվեն քո առաջ»։
Վստահաբար բոլորս էլ մտածում ենք, որ եթե արցախյան վերջին պատերազմում մենք հաղթեինք, ապա այսօր կանգնած չէինք լինի այսպիսի դժվարությունների առջև։ Բայց ուզում եմ, որ մենք կարողանանաք իրողությունները ավելի խորությամբ քննել և հասկանալ, որ արտաքին թշնամիներից առավել վտանգավոր թշնամիները ներսում են՝ մեր մեջ։ Ցավոք սրտի մեր ազգը շատ հաճախ է ընկնում մի ծայրահեղությունից մեկ այլ ծայրահեղության մեջ։ Երբ 30 տարիներ առաջ երկիրը գտնվում էր կործանման եզրին, համախմբվեցինք, ազգովի ապաշխարհեցինք և կերտեցինք մեծամեծ հաղթանակներ։
Բայց իրական փորձությունը գալիս է հաղթանակից հետո, երբ անհրաժեշտ է խոհեմություն և շրջահայացություն՝ հոգեկան հավասարակշռությունը պահելու, արդարության և մարդկանց հավասարության այն նույն զգացումները ունենալու, որոնք որ ունեինք վտանգի ժամանակ։
Ինչպես պատմությունը բազմիցս ցույց է տվել, հաճախ հաղթանակից հետո գլուխ են բարձրացնում մեր ներքին թշնամիները՝ Ես-ը, նյութապաշտությունը, անձնական շահը և 8-րդ մահացու մեղքը՝ անտարբերությունը դիմացինի և ազգի հանդեպ, ու փչացնում են մեր նկարագիրը, մոռացվում են Աստված ու Եկեղեցի, և ներկան համարելով որպես վերջնական և մնայուն մի վիճակ, բոլորը սկսում են աշխարհի գանձերը գերադասել երկնային գանձերից։
Ահա այս մահացու շրջապտույտից դուրս գալը պետք է լինի ազգային մեր կյանքի հիմնական խնդիրը, և եթե կարողացանք հաղթել վերը նշված ներքին թշնամիներին, ապա որևէ արտաքին թշնամի չի հանդգնի գործ ունենալ մեզ հետ։
Իսկ ինչպես պայքարել դրանց դեմ․ Մեր հավատքի զորագլուխը՝ Հիսուս Քրիստոս, 2000 տարիներ ի վեր գրկաբաց կանչում է բոլոր անհատներին և ազգերին՝ տալով նրանց ճշմարիտ հաղթանակի և փրկության բանալին․«Ես եմ Ճանապարհը, Ճշմարտությունը և Կյանքը»։
Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր, երբ Արցախը թշնամու կողմից ենթարկվել է ֆիզիկական շրջափակման, և երբ մեր շուրջը բոլոր ճանապարհները փակ են, մեր հայացքները ուղղենք դեպի վերև և տեսնենք, որ դեպի երկինք տանող ճանապարհները միշտ էլ բաց են։ Աշխարհից մեկուսացած լինելու այս օրերը առիթ են մեր ինքնամաքրման ու միասնականության վերականգնման համար, ուստի սկսենք իրար ավելի շատ սիրել, ներել ու գնահատել, որովհետև բոլորս էլ նույն նավի մեջ ենք, և բոլորիս մտածումներն ու հոգսերը նույնն են։
Արցախի ապագան այսօր կրկին անգամ դարձել է հայի արժանապատվության հերթական քննությունը, և որպեսզի այդ քննությունը ստանա պատվաբեր գնահատական, պետք է ազգովի սթափվենք ու զգաստանանք։
Արցախը՛ և ձեզանից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա մեր ազգի Հոգու և Խղճի Զարթուցիչը։
Օգտվելով այսօրվա մեր համախմբման ընձեռած հնարավորությունից և զգալով ամեն մեկիդ ներքին մտածումները, որպես Արցախի թեմի առաջնորդ ցանկանում եմ դիմել Մայր Հայաստանում և աշխարի տարբեր ծայրերում սփռված արցախցիներին․ Այո, Արցախը ամեն մի հայի սեփականությունն է, բայց առաջին հերթին կարիքն ունի իր ծոցից ծնված զավակների։ Արցախն այսօր իր համար աղոթելուց, արցախցի լինելու հանգամանքով հպարտանալուց առավել ունի իր բնիկ զավակների ֆիզիկական ներկայության կարիքը, ուստի սիրելի արցախցիներ, նայեք ձեր հոգու ներսը, փորձեք հասկանալ, թե Աստուծո մոտ ինչ պիտի այս կյանքից շահեք, եթե կորցնեք ձեզ վստահված գանձը, ձեր ինքնության հենարանը։
Խնդրում եմ և հորդորում, վերադարձե՛ք Արցախ և տեր կանգնեք ձեզ վստահված այս Սրբազան Մասունքին։ Արցախու՛մ, նախքան պատերազմը եթե ունենայինք առնվազն կես միլիոն հայություն, 2020թ-ի պատերազմի ժամանակ կունենայինք լրիվ այլ պատկեր, և միգուցե պատրազմ էլ չլիներ։
Այս ամենին զուգահեռ մենք մեր խոնարհումն ու աղոթքն ենք վերառաքում առ Աստված մեր հերոս նահատակների հիշատակի համար: Մեր երախտիքն ու օրհնությունն ենք բերում բոլոր այն արցախցիներին, որ այսքան դժվարություններից հետո կառչած են մնում իրենց արմատներին ու հայրենի հողին։ Դուք հերոսական ժողովուրդ եք, և ձեր հիմքի վրա են կերտվելու մեր ապագա հաղթանակները։
Արցախի պետականության գոյութենապայքարի այս ընթացքին մենք բարձր ենք գնահատում Արցախի Հանրապետության պետական այրերի նվիրյալ ծառայությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի առաքելությունը:
Սիրելի հայրենակիցներ, արցախցիների այս համախմբման առիթով Ձեզ ենք փոխանցում Ն․Ս․Օ․Տ․Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրական օրհնությունն ու ողջ մեր Եկեղեցու աջակցությունը Արցախի արդար պայքարին։
Հայոց Եկեղեցին այսօր անում է հնարավորն ու անհնարինը՝ թե մեր ժողովրդին իր աղոթքով գոտեպնդելու և Արցախի հարցում համախբելու համար, և թե միաջազգային տարբեր հարթակներում արցախցիների ձայնը լսելի դարձնելու հարցում։
Այսօր Կաթոլիկ Եկեղեցին տոնում է Սուրբ Ծննդյան տոնը, ուստի այս առիթով նաև մեր կոչն ենք ուղղում համայն քրիստոնյա աշխարհին՝ վեր կանգնելու քաղաքական շարժառիթներից և քրիստոնեական սիրուց մղված՝ անդրադառնալու Արցախում ապրող իրենց հավատակից քույրերի և եղբայրների մարդկային տարրական իրավունքների պահպանության հիմնախնդրին, որպեսզի մենք էլ հնարավորություն ունենանք լիարժեք և խախաղ պայմաններում նշելու Սուրբ Ծննդյան հրաշափառ տոնը։
Հավատացե՛ք, Օրհնյալ է մեր ուղին, զի Աստված ընդ մեզ է և ինչպիսի փորձություններ էլ լինեն, դրանք անզոր են մեզ կործանելու, եթե մենք Աստծո խոսքի համաձայն սիրով ծառայենք միմյանց (հմմ։ Գաղ. 5:13): Աստված օրհնի Արցախ աշխարհը, Աստված օրհնի մեր արդար պայքարը։

Речь главы Арцахской Епархии на всенародном митинге
Сегодня мы в очередной раз собрались на площади Возрождения столицы Степанакерта, чтобы показать наше единство и решимость сначала самим себе, а затем и внешнему миру, и можем фиксировать, что преуспели в этом вопросе. Но вопреки этому нас сегодня объединяет и общая забота о решении многих проблем и восстановлении уверенности в завтрашнем дне: «Каким должно быть спасение нашего народа?»
Да, неприятности часто помогают нам отрезвиться, сплотиться и искать пути спасения, но все это не должно быть самоцелью и бесплодным, а должно давать возможность для практических и ощутимых шагов.
В духовной реальности и человеческом опыте есть две параллельные и взаимосвязанные превращенные в формулу истины, которые вполне актуальны и для нас. Первый говорит: «Спаси себя, и многие вокруг тебя спасутся», а второе: «Победи самого себя, и все преклонятся перед тобой».
Уверенно мы все думаем, что если бы мы выиграли последнюю Арцахскую войну, то сегодня не столкнулись бы с такими трудностями. Но я хочу, чтобы мы смогли глубже изучить реалии и понять, что самые опасные враги, чем внешние враги, находятся внутри, среди нас. К сожалению, наша нация слишком часто впадает из одной крайности в другую. Когда 30 лет назад страна была на грани разрушения, мы объединились, всенародно покаялись и добились великих побед.
Но настоящее испытание приходит после победы, когда благоразумие и рассудительность нужны для сохранения душевного равновесия, для того, чтобы иметь такое же чувство справедливости и равноправия людей, какое было у нас в минуты опасности.
Как неоднократно показывала история, часто после победы, наши внутренние враги - эгоизм, корыстолюбие, личная выгода и 8-й смертный грех - равнодушие к другому человеку и нации - восстают и портят наш образ, забываются Бог и Церковь, и рассматривая настоящее как окончательное и постоянное состояние, все начинают предпочитать мирские ценности небесным ценностям.
Выход из этого смертоносного круговорота должен стать главной задачей нашей национальной жизни, и если бы мы смогли победить вышеупомянутых внутренних врагов, то никакой внешний враг не осмелился бы иметь дело с нами.
А как с ними бороться? Вождь нашей веры - Иисус Христос, уже 2000 лет любезно зовет всех людей и народы, давая им ключ к истинной победе и спасению: «Я есть Путь, Истина и Жизнь».
Дорогие соотечественники, сегодня, когда Арцах находится под физической блокадой врага, и когда все дороги вокруг нас закрыты, давайте взглянем вверх и увидим, что дороги, ведущие в небо, всегда открыты. Эти дни изоляции от мира - возможность для нашего самоочищения и восстановления единства, поэтому давайте начнем больше любить, прощать и ценить друг друга, ведь мы все в одной лодке, и у всех нас одинаковые мысли и заботы.
Сегодня будущее Арцаха снова стало очередным испытанием армянского достоинства, и для того, чтобы это испытание получило достойную оценку, мы как нация должны протрезветь и прийти в себя.
Арцах и каждый из вас станет пробудителем духа и совести нашего народа.
Пользуясь возможностью, предоставленной нашим сегодняшним собранием, и чувствуя сокровенные мысли каждого из вас, как глава Арцахской епархии, я хотел бы обратиться к арцахцам, живущим в Матери-Армении и в разных уголках мира. Да, Арцах – достояние каждого армянина, но в первую очередь ему нужны дети, рожденные из его лона. Сегодня Арцах больше нуждается в физическом присутствии своих коренных чад, чем в том, что они молятся за родину и гордятся тем, что они граждане Арцаха, поэтому, дорогие арцахцы, загляните в свою душу, попытайтесь понять, что вы приобретете от этой жизни перед Богом, если вы потеряете доверенное вам сокровище, опора вашей личности.
Обращаюсь с просбой и призываю - вернитесь в Арцах и примите во владение доверенную вам Священную Реликвию. Если бы у нас было хотя бы полмиллиона армян в Арцахе до войны, у нас была бы совсем другая картина во время войны в 2020 году, и, может быть, войны бы и не было.
Вместе со всем этим мы преклоняемся и молимся Богу за наших героических мучеников. Мы приносим нашу благодарность и благословение всем тем арцахцам, которые после стольких трудностей остаются привязанными к своим корням и родной земле. Вы героический народ, и на этой основе будут строиться наши будущие победы.
В этом русле борьбы за выживание арцахской государственности мы высоко ценим самоотверженную службу государственных деятелей Республики Арцах, а также миссию миротворческих сил Российской Федерации.
Дорогие соотечественники, по случаю этого собрания передаем вам отеческое благословение Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина Второго и поддержку всей нашей Церкви в праведной борьбе Арцаха.
Сегодня Армянская Церковь делает все возможное и невозможное, чтобы своими молитвами подбодрять наш народ и объединиться в вопросе Арцаха, чтобы голос народа Арцаха был услышан на различных международных площадках.
Сегодня Католическая Церковь празднует Рождество, поэтому по этому поводу мы также обращаемся с нашим призывом ко всему христианскому миру подняться над политическими мотивами и, движимые христианской любовью, отозваться на вопрос защиты основных прав человека своих братьев и сестер, проживающих в Арцахе, чтобы у нас тоже была возможность полноценно и в мирных условиях встретить замечательный праздник Рождества.
Поверьте, наш путь блажен, потому что с нами Бог, и какие бы ни были искушения, они бессильны погубить нас, если мы по слову Божию будем служить друг другу с любовью (ср. Гал. 5:13). Да благословит Господь Арцах, да благословит Господь нашу праведную борьбу.