Արցախի թեմի առաջնորդի խոսքը համաժողովրդական հանրահավաքին
Այսօր մենք հերթական անգամ համախմբվել ենք մայրաքաղաք Ստեփանակերտի վերածննդի հրապարակում առաջին հերթին ինքներս մեզ և ապա արտաքին աշխարհին ցույց տալու մեր միասնականությունն ու վճռականությունը, և կարող ենք արձանագրել, որ այս հարցում մենք հաջողել ենք։ Բայց սրանով հանդերձ մեզ այսօր միավորել է նաև բազում խնդիրների լուծման ու ապագայի հանդեպ վստահության վերականգնման ընդհանուր մտահոգությունը․«ինչպես պետք է լինի մեր ազգի փրկությունը»։
Այո, նեղությունները հաճախ մեզ օգնում են սթափվելու, միավորվելու և փրկության ուղիներ փնտրելու, բայց այս ամենը ինքնանպատակ ու անպտուղ չպետք է լինի, այլ առիթ պետք է տա գործնական ու շոշափելի քայլերի։
Հոգևոր իրականության և մարդկային փորձառության մեջ կան երկու իրար զուգահեռ և փոխկապակցված, բանաձև դարձած ճշմարտություններ, որ բավականին արդիական են նաև մեզ համար։ Առաջինն ասում է․ «Փրկիր ինքդ քեզ, և քո շուրջը կփրկվեն շատերը», իսկ երկրորդը․ «Հաղթիր ինքդ քեզ, և բոլորը կխոնարհվեն քո առաջ»։
Վստահաբար բոլորս էլ մտածում ենք, որ եթե արցախյան վերջին պատերազմում մենք հաղթեինք, ապա այսօր կանգնած չէինք լինի այսպիսի դժվարությունների առջև։ Բայց ուզում եմ, որ մենք կարողանանաք իրողությունները ավելի խորությամբ քննել և հասկանալ, որ արտաքին թշնամիներից առավել վտանգավոր թշնամիները ներսում են՝ մեր մեջ։ Ցավոք սրտի մեր ազգը շատ հաճախ է ընկնում մի ծայրահեղությունից մեկ այլ ծայրահեղության մեջ։ Երբ 30 տարիներ առաջ երկիրը գտնվում էր կործանման եզրին, համախմբվեցինք, ազգովի ապաշխարհեցինք և կերտեցինք մեծամեծ հաղթանակներ։
Բայց իրական փորձությունը գալիս է հաղթանակից հետո, երբ անհրաժեշտ է խոհեմություն և շրջահայացություն՝ հոգեկան հավասարակշռությունը պահելու, արդարության և մարդկանց հավասարության այն նույն զգացումները ունենալու, որոնք որ ունեինք վտանգի ժամանակ։
Ինչպես պատմությունը բազմիցս ցույց է տվել, հաճախ հաղթանակից հետո գլուխ են բարձրացնում մեր ներքին թշնամիները՝ Ես-ը, նյութապաշտությունը, անձնական շահը և 8-րդ մահացու մեղքը՝ անտարբերությունը դիմացինի և ազգի հանդեպ, ու փչացնում են մեր նկարագիրը, մոռացվում են Աստված ու Եկեղեցի, և ներկան համարելով որպես վերջնական և մնայուն մի վիճակ, բոլորը սկսում են աշխարհի գանձերը գերադասել երկնային գանձերից։
Ահա այս մահացու շրջապտույտից դուրս գալը պետք է լինի ազգային մեր կյանքի հիմնական խնդիրը, և եթե կարողացանք հաղթել վերը նշված ներքին թշնամիներին, ապա որևէ արտաքին թշնամի չի հանդգնի գործ ունենալ մեզ հետ։
Իսկ ինչպես պայքարել դրանց դեմ․ Մեր հավատքի զորագլուխը՝ Հիսուս Քրիստոս, 2000 տարիներ ի վեր գրկաբաց կանչում է բոլոր անհատներին և ազգերին՝ տալով նրանց ճշմարիտ հաղթանակի և փրկության բանալին․«Ես եմ Ճանապարհը, Ճշմարտությունը և Կյանքը»։
Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր, երբ Արցախը թշնամու կողմից ենթարկվել է ֆիզիկական շրջափակման, և երբ մեր շուրջը բոլոր ճանապարհները փակ են, մեր հայացքները ուղղենք դեպի վերև և տեսնենք, որ դեպի երկինք տանող ճանապարհները միշտ էլ բաց են։ Աշխարհից մեկուսացած լինելու այս օրերը առիթ են մեր ինքնամաքրման ու միասնականության վերականգնման համար, ուստի սկսենք իրար ավելի շատ սիրել, ներել ու գնահատել, որովհետև բոլորս էլ նույն նավի մեջ ենք, և բոլորիս մտածումներն ու հոգսերը նույնն են։
Արցախի ապագան այսօր կրկին անգամ դարձել է հայի արժանապատվության հերթական քննությունը, և որպեսզի այդ քննությունը ստանա պատվաբեր գնահատական, պետք է ազգովի սթափվենք ու զգաստանանք։
Արցախը՛ և ձեզանից յուրաքանչյուրը պիտի դառնա մեր ազգի Հոգու և Խղճի Զարթուցիչը։
Օգտվելով այսօրվա մեր համախմբման ընձեռած հնարավորությունից և զգալով ամեն մեկիդ ներքին մտածումները, որպես Արցախի թեմի առաջնորդ ցանկանում եմ դիմել Մայր Հայաստանում և աշխարի տարբեր ծայրերում սփռված արցախցիներին․ Այո, Արցախը ամեն մի հայի սեփականությունն է, բայց առաջին հերթին կարիքն ունի իր ծոցից ծնված զավակների։ Արցախն այսօր իր համար աղոթելուց, արցախցի լինելու հանգամանքով հպարտանալուց առավել ունի իր բնիկ զավակների ֆիզիկական ներկայության կարիքը, ուստի սիրելի արցախցիներ, նայեք ձեր հոգու ներսը, փորձեք հասկանալ, թե Աստուծո մոտ ինչ պիտի այս կյանքից շահեք, եթե կորցնեք ձեզ վստահված գանձը, ձեր ինքնության հենարանը։
Խնդրում եմ և հորդորում, վերադարձե՛ք Արցախ և տեր կանգնեք ձեզ վստահված այս Սրբազան Մասունքին։ Արցախու՛մ, նախքան պատերազմը եթե ունենայինք առնվազն կես միլիոն հայություն, 2020թ-ի պատերազմի ժամանակ կունենայինք լրիվ այլ պատկեր, և միգուցե պատրազմ էլ չլիներ։
Այս ամենին զուգահեռ մենք մեր խոնարհումն ու աղոթքն ենք վերառաքում առ Աստված մեր հերոս նահատակների հիշատակի համար: Մեր երախտիքն ու օրհնությունն ենք բերում բոլոր այն արցախցիներին, որ այսքան դժվարություններից հետո կառչած են մնում իրենց արմատներին ու հայրենի հողին։ Դուք հերոսական ժողովուրդ եք, և ձեր հիմքի վրա են կերտվելու մեր ապագա հաղթանակները։
Արցախի պետականության գոյութենապայքարի այս ընթացքին մենք բարձր ենք գնահատում Արցախի Հանրապետության պետական այրերի նվիրյալ ծառայությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի առաքելությունը:
Սիրելի հայրենակիցներ, արցախցիների այս համախմբման առիթով Ձեզ ենք փոխանցում Ն․Ս․Օ․Տ․Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրական օրհնությունն ու ողջ մեր Եկեղեցու աջակցությունը Արցախի արդար պայքարին։
Հայոց Եկեղեցին այսօր անում է հնարավորն ու անհնարինը՝ թե մեր ժողովրդին իր աղոթքով գոտեպնդելու և Արցախի հարցում համախբելու համար, և թե միաջազգային տարբեր հարթակներում արցախցիների ձայնը լսելի դարձնելու հարցում։
Այսօր Կաթոլիկ Եկեղեցին տոնում է Սուրբ Ծննդյան տոնը, ուստի այս առիթով նաև մեր կոչն ենք ուղղում համայն քրիստոնյա աշխարհին՝ վեր կանգնելու քաղաքական շարժառիթներից և քրիստոնեական սիրուց մղված՝ անդրադառնալու Արցախում ապրող իրենց հավատակից քույրերի և եղբայրների մարդկային տարրական իրավունքների պահպանության հիմնախնդրին, որպեսզի մենք էլ հնարավորություն ունենանք լիարժեք և խախաղ պայմաններում նշելու Սուրբ Ծննդյան հրաշափառ տոնը։
Հավատացե՛ք, Օրհնյալ է մեր ուղին, զի Աստված ընդ մեզ է և ինչպիսի փորձություններ էլ լինեն, դրանք անզոր են մեզ կործանելու, եթե մենք Աստծո խոսքի համաձայն սիրով ծառայենք միմյանց (հմմ։ Գաղ. 5:13): Աստված օրհնի Արցախ աշխարհը, Աստված օրհնի մեր արդար պայքարը։

Speech of the Primate of the Artsakh Diocese at a nationwide rall
Today we once again gathered at the Renaissance Square in the capital of Stepanakert to show our unity and determination, first to ourselves and then to the outside world, and we can record that we have succeeded in this matter. But despite this, we are united today by a common concern for solving many problems and restoring confidence in the future: “What should be the salvation of our people?”
Yes, troubles often help us sober up, unite and look for ways of salvation, but all this should not be an end in itself and fruitless, but should provide an opportunity for practical and tangible steps.
In spiritual reality and human experience, there are two parallel and interconnected truths turned into a formula, which are quite relevant for us as well. The first says: "Save yourself, and many around you will be saved," and the second: "Conquer yourself, and everyone will bow before you."
We all confidently think that if we had won the last Artsakh war, we would not face such difficulties today. But I want us to be able to study the realities more deeply and understand that the most dangerous enemies than external enemies are inside, among us. Unfortunately, our nation too often falls from one extreme to another. When the country was on the verge of destruction 30 years ago, we united, publicly repented and achieved great victories.
But the real test comes after victory, when prudence are needed to maintain peace of mind, in order to have the same sense of justice and equality of people that we had in moments of danger.
As history has repeatedly shown, often after victory, our internal enemies - selfishness, personal gain, and the 8th deadly sin - indifference to another person and nation - rise up and spoil our image, God and the Church are forgotten, and considering the present as a final and permanent state, everyone begins to prefer worldly values to heavenly values.
Getting out of this deadly cycle should be the main task of our national life, and if we could defeat the above-mentioned internal enemies, then no external enemy would dare to deal with us.
And how to deal with them? The leader of our faith - Jesus Christ, has been kindly calling all people and nations for 2000 years, giving them the key to true victory and salvation: "I am the Way, the Truth and the Life."
Dear compatriots, today, when Artsakh is under the physical blockade of the enemy, and when all the roads around us are closed, let's look up and see that the roads leading to the sky are always open. These days of isolation from the world are an opportunity for our self-purification and restoration of unity, so let's start to love, forgive and appreciate each other more, because we are all in the same boat, and we all have the same thoughts and concerns.
Today, the future of Artsakh has again become another test of Armenian dignity, and in order for this test to receive a worthy assessment, we, as a nation, must sober up and come to our senses.
Artsakh and each of you will become an awakener of the spirit and conscience of our people.
Taking advantage of the opportunity provided by our meeting today, and feeling the innermost thoughts of each of you, as the Primate of the Artsakh Diocese, I would like to address the people of Artsakh living in Mother Armenia and in different parts of the world. Yes, Artsakh is the property of every Armenian, but first of all, he needs children born from his womb. Today, Artsakh needs the physical presence of its indigenous children more than the fact that they pray for their homeland and are proud that they are citizens of Artsakh, therefore, dear people of Artsakh, look into your soul, try to understand what you will gain from this life before God if you lose the treasure entrusted to you, the backbone of your personality.
I appeal and urge you to return to Artsakh and take possession of the Holy Relic entrusted to you. If we had at least half a million Armenians in Artsakh before the war, we would have a completely different situation during the war in 2020, and maybe there would not have been a war.
Together with all this, we bow down and pray to God for our heroic martyrs. We bring our gratitude and blessings to all those people of Artsakh who, after so many hardships, remain attached to their roots and native land. You are a heroic people, and our future victories will be built on this basis.
In this vein of the struggle for the survival of the Artsakh statehood, we highly appreciate the selfless service of the statesmen of the Republic of Artsakh, as well as the mission of the peacekeeping forces of the Russian Federation.
Dear compatriots, on the occasion of this meeting, we convey to you the paternal blessing of His Holiness Karekin II, Catholicos of All Armenians, and the support of our entire Church in the righteous struggle of Artsakh.
Today, the Armenian Church is doing everything possible and impossible to cheer up our people with its prayers and unite on the issue of Artsakh so that the voice of the people of Artsakh can be heard at various international platforms.
Today the Catholic Church celebrates Christmas, therefore, on this occasion, we also address our call to the entire Christian world to rise above political motives and, driven by Christian love, respond to the issue of protecting the fundamental human rights of their brothers and sisters living in Artsakh, so that we too would have an opportunity to fully and peacefully celebrate the wonderful holiday of Christmas.
Believe me, our path is blessed, because God is with us, and whatever temptations may be, they are powerless to destroy us if, according to the word of God, we serve one another with love (cf. Gal. 5:13). May the Lord bless the Artsakh, may the Lord bless our righteous struggle.