Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական այցն Արցախ
Հունիսի 4-ին, ավարտելով իր այցը Սյունյաց թեմ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը եռօրյա այցով մեկնեց Արցախ։ Այցի առիթով Վեհափառ Հայրապետն Արցախ է տարել Մայր Աթոռում պահվող մեր հավատի հայր Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի մասունքները՝ որպես օրհնության և մխիթարության աղբյուր Արցախի բարեպաշտ ժողովրդի համար։
Ամենայն Հայոց Հայրապետի շքախմբին և ՀԲԸՄ նախագահ Պերճ Սեդրակյանի գլխավորած պատվիրակությանը սահմանի վրա դիմավորեցին Արցախի թեմի առաջնորդ Տ․ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը թեմի եկեղեցականների հետ և ռուսաստանյան խաղաղապահ ուժերի հրամանատարի տեղակալ գնդերեց Բորիս քահանա Գրիշինը։
Այնուհետև Վեհափառ Հայրապետն ուղևորվեց Ստեփանակերտ, ուր այցելեց եղբայրական գերեզմանոց։ Հուշարձանի առջև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին դիմավորեցին Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և կառավարության անդամները։ Անմար կրակի առջև ծաղկեպսակ զետեղելուց և հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո Նորին Սրբությունը հոգևոր դասի հետ աղոթք բարձրացրեց առ Աստված արցախյան երկրորդ պատերազմում զոհված հայ քաջորդիների հոգիների հանգստության համար։ Երկրի ղեկավարության ուղեկցությամբ Հայոց Հայրապետն այցելեց նաև նահատակ զինվորականների շիրիմներին:
Նույն օրը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը ԱՀ վաստակյալ նախագահ Բակո Սահակյանի և հոգևոր դասի ուղեկցությամբ այցելեց Ամարասի վանք, որտեղ Նորին Սրբությանը դիմավորեցին մոտակա համայնքներից այս առիթով համախմբված հայորդիները և զինծառայողներ։
Ս․ Գրիգորիսի եկեղեցում «Հրաշափառի» արարողությունից հետո Գարեգին Բ․ Հայրապետի նախագահությամբ կատարվեց հոգեհանգստյան արարողություն հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված հերոս զավակների հոգիների խաղաղության համար։ Միասնական աղոթք բարձրացվեց հայցով, որ Ամենողորմ Աստված խաղաղության ու ապահովության մեջ պահպանի Արցախը և Իր անսահման ողորմածությունն ու Սուրբ Աջի պահպանությունը տարածյալ պահի արցախահայոց և համայն հայ ժողովրդի վրա։
Վերջում Նորին Սրբությունն իր օրհնությունն ու պատգամը բերեց ներկա ժողովրդին։
«Սիրելիներ, հայրական սիրո ջերմագին զգացումներով ենք ուղևորվել դեպի ձեզ՝ առ մեր Սուրբ Եկեղեցու հավատավոր զավակներդ, տագնապալի օրերից հետո գոտեպնդվելու միմյանցով, զորանալու մեր Տիրոջ Խոսքով, Ով խոստանում է՝ ասելով.
«Քանի որ պահեցիր Իմ համբերության խոսքը, Ես էլ քեզ պիտի պահեմ քո փորձության ժամին…»։ Մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի այս խոստումը, որ կոչում է մեզ համբերության և հավատարմության, պիտի օգնի առաջ ընթանալու և հառնած դժվարություններն ու նեղությունները, ցավն ու վիշտը հաղթահարելու։ Ծանր փորձությունը, որի միջով անցանք և հիմնախնդիրները, որոնք մեր առջև են, չեն կարող մատնել մեզ հուսալքության, այլ ընդհակառակը՝ պիտի առավել համախմբեն ու ամրացնեն մեզ, առավել պիտի իմաստացնեն մեզ՝ դասեր քաղելու սխալներից և սթափ գնահատելու իրավիճակները։ Փորձության ու նեղության ժամին հատկապես առավել անհրաժեշտ է, որ մենք լինենք համախմբված, հավատարիմ մնանք մեր հայրերի հավատքին, մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսին, դարեր շարունակ մեր ժողովրդի արյուն քրտինքով սրբացած մեր հայրենիքին՝ անխախտ հավատով, որ Տերը մեզ հետ է նաև մեր փորձության ժամին և պարգևում է մեզ վեր հառնելու զորությունը։
Դուք, Արցախի քաջազուն զավակներ, այսօր արի հոգով ու հաստատակամ կանգնած եք մնում հայրենի հողին, որի յուրաքանչյուր թիզը վկան է մեր պատմության, քրիստոնեական մեր ինքնության, մեր ստեղծարար կյանքի և խաղաղության ու արդարության մեր ազնիվ ձգտումների։ Արցախը, որ նվիրական մասն է մեր բնօրրան հայրենիքի, բնօրրան է նաև քրիստոնեության», — ասաց Հայոց Հովվապետը՝ նշելով, որ Արցախում են քարոզել Սուրբ Թադեոս առաքյալի Դադի և Եղիշա աշակերտները, Արցախում է քրիստոնեության լույսը տարածել և ծաղկուն տարիքում նահատակվել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորչի թոռը՝ Սուրբ Գրիգորիս Հայրապետը, Արցախում է Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոցը բացել առաջին դպրոցներից մեկը, Արցախում են հազարավոր մեր սուրբ նահատակների մասունքները և նրանց վրա բարձրացած վանքերն ու եկեղեցիները։
«Այսօր սրբազան այս հողի վրա ձեր ներկայությունը, սիրելիներ, դժվարությունները հաղթահարելու ձեր հանձնառությունն ու նախանձախնդրությունը ոգեշնչում են համայն մեր ժողովրդին աշխարհի բոլոր կողմերում։ Արցախը, այո, շարունակում է մնալ մեր ժողովրդի հավատքի ու հայրենասիրության խորհրդանիշը և շարունակում է միավորել մեր ժողովրդին ազգային իղձերի շուրջ։ Աննվազ է մեր ժողովրդի պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունն Արցախին և ջանքեր ներդնելու՝ ի խնդիր այստեղ ապրող Մեր զավակներիդ իրավունքների պաշտպանության», — ընդգծեց Հայրապետը՝ կարևորելով ազգի ուժերի համախմբումը Արցախում ծանր պատերազմի հետևանքով ավերակված տների, դպրոցների, հիվանդանոցների վերականգնման, սրբատեղիների պահպանության գործում։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը պատգամեց արցախցիներին և համայն հայ ժողովրդին Աստծուն ապավինած, հույսով ու լավատեսությամբ յուրաքանչյուրն իր տեղում, յուրաքանչյուրն իր չափով նպաստելու Արցախի, մեր ժողովրդի կյանքի վերազարթոնքին և իր հայրենի հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու արդար իրավունքների պաշտպանությանը։
Նորին Սրբությունը նշեց, որ, միասնաբար տոկալով ու համբերելով նեղություններին, հանձն առնելով զոհողություններ, անվերապահ նվիրումով և հանձնառություններով պիտի արժանի լինենք մեր խիզախ զավակներին, ովքեր իրենց կյանքը նվիրեցին հայրենիքին՝ պաշտպանելով Արցախ և Հայաստան մեր հայրենիքը։
Վեհափառ Հայրապետը Աստծո շնորհները, օրհնությունն ու պահպանությունը մաղթեց արցախցիներին՝ Ամարասի նվիրական սրբավայրում հայցելով բարեխոսությունը Սուրբ Գրիգորիս Հայրապետի և աղոթելով, որ Աստված երկնային բարձունքներում խաղաղության մեջ հանգչեցնի հոգիները հայրենիքի պաշտպանության մարտերում զոհված հայորդիների, ապաքինություն պարգևի վիրավորներին, շուտափույթ դարձ՝ գերիներին և անհայտ կորածներին, մխիթարություն՝ հարազատներ կորցրած ընտանիքներին։
Նորին Սրբությունը հայցեց, որ Աստված օրհնի մեր ժողովրդի ջանքերը հանուն հայրենիքի և հանուն ազգային մեր իղձերի իրագործման:
Իր օրհնությունը ժողովրդին բաշխելուց հետո Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը իր խոնարհումը բերեց Ս․ Գրիգորիս Հայրապետի շիրիմին, ապա ծանոթացավ Ամարասի վանքի հիմնանորոգման աշխատանքներին։
Այնուհետև հայրապետական պատվիրակությունն ուղղվեց դեպի Մաճկալաշեն համայնք, ուր Ամենայն Հայոց Հայրապետը հանդիպում ունեցավ համայնքի զոհված հայորդիների ընտանիքների հետ՝ բերելով իր մխիթարությունն ու օրհնությունը։

Патриархальный визит Католикоса всех армян в Арцах
4 июня завершив визит в Сюникскую Епархию, Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, посетил Арцах с трехдневным визитом. По случаю визита, Его Святейшество привез в Арцах мощи святого Григория Просветителя, которые хранятся в Соборе св. Эчмиадзина, как источник благословения и утешения для благочестивого народа Арцаха.
Делегацию Патриарха Всех Армян и делегацию во главе с президентом АВБС Перчем Седракяном на границе встретил предстоятель Арцахской епархии Епископ Вртанес Абрамян вместе с духовенством и помощник командующего российским миротворческим контингентом по работе с верующими военнослужащими отец Борис Гришин.
Затем Его Святейшество отправился в Степанакерт, где посетил братскую могилу. У памятника, Католикоса всех армян приветствовали президент Арцаха Араик Арутюнян и члены правительства. Возложив венок перед вечным огнем и отдав дань уважения, Его Святейшество помолился Богу об утешении душ армянских героев, погибших во Второй Арцахской войне. В сопровождении высшего руководства страны Армянский Патриарх посетил могилы павших воинов.
В тот же день Католикос Всех Армян в сопровождении бывшего президента Арцахской республики Бако Саакяна и духовенства епархии посетил монастырь Амарас, где Его Святейшество встретили армяне из близлежащих общин, а также военнослужащие.
После «Чудотворной» церемонии в церкви св. Григориса под председательством Патриарха прошла панихида за мир душ героев, погибших за защиту Родину. Была вознесена совместная молитва с просьбой о том, чтобы Всемилостивый Бог хранил в Арцахе мир и безопасность, проявил безграничную милость и защиту на армян Арцаха и на весь армянский народ. В конце Его Святейшество принес свое благословение и наставление присутствующим.
Его Святейшество Гарегин II, Верховный Патриарх и Католикос Всех армян
«Возлюбленные, мы пришли к вам с теплым чувством отцовской любви к вам, верным детям нашей Святой Церкви, чтобы после тревожных дней подбодрить друг друга и укрепиться Словом Господа нашего, Который обещает: «Поскольку ты сдержал слово терпения Моего, Я тоже сохраню тебя в час твоего испытания…». Тяжелые испытания, через которые нам пришлось пройти и проблемы, которые стоят перед нами, должны сплотить нас, сделать сильнее и мудрее, дабы мы могли извлечь уроки из допущенных ошибок и трезво оценить ситуацию.
Во времена испытаний и скорбей особенно необходимо, чтобы мы были едины, верны вере наших отцов, нашему Господу Иисусу Христу, нашей Родине, освященной кровью и потом нашего народа на протяжении веков, с непоколебимой верой в то, что Господь с нами в час испытаний и дает нам силы к возрождению.
Вы, отважные сыны Арцаха, стоите сегодня стойко и твердо на своей родной земле, каждый дюйм которой является свидетельством нашей истории, нашей христианской идентичности, нашей творческой жизни, наших искренних стремлений к миру и справедливости. Арцах, который является заветной частью нашей Родины, также является колыбелью христианства», - сказал Армянский Патриарх, отметив, что ученики святого Фаддея, Дади и Егише проповедовали и распространяли свет христианства в Арцахе. Внук св. Григория Просветителя св. епископ Григорис также проповедовал в Арцахе и был убит в молодом возрасте. Именно в Арцахе св. Месроп Маштоц открыл одну из первых армянских школ, мощи тысяч наших святых мучеников и возведенные на них монастыри и церкви находятся тоже в Арцахе.
«Сегодня ваше присутствие на этой священной земле, возлюбленные, ваша приверженность и стремление преодолевать трудности вдохновляют армян всего мира. Да, Арцах продолжает оставаться символом веры и патриотизма нашего народа, продолжает объединять наш народ вокруг национальных устремлений. Готовность нашего народа продолжать поддерживать Арцах, прилагать усилия для защиты прав наших детей, живущих здесь - не ослабевает», - отметил Патриарх, подчеркнув важность консолидации национальных сил в Арцахе для восстановления разрушенных тяжелой войной домов, школ, больниц и святынь.
Католикос Всех Армян поручил народу Арцаха и всему армянскому народу, полагаясь на Бога, с надеждой и оптимизмом вносить свой вклад в возрождение Арцаха, в жизнь нашего народа, в защиту справедливого права на свободную и независимую жизнь на своей Родине.
Его Святейшество отметил, что вместе преодолевая трудности, принося жертвы и с безоговорочной преданностью мы должны быть достойны наших храбрых сынов, посвятивших свою жизнь Родине, защищая Арцах и Армению нашу Родину.
Его Святейшество пожелал Божьей милости, благословения и защиты народу Арцаха, прося заступничества Святого Григориса в святилище Амарас и молясь, чтобы Бог упокоил души армян, погибших в боях за защиту Родины, даровал исцеление раненым, скорейшее возвращение пленным и пропавшим без вести и утешение семьям, потерявшим родных.
Его Святейшество попросил Бога благословить старания нашего народа на благо Родины и реализацию наших национальных чаяний.
Отдав свое благословение народу, Католикос Всех Армян воздал дань уважения могиле св. Григориса, затем ознакомился с работами по реконструкции монастыря Амарас.
В конце патриархальная делегация направилась в общину Мачкалашен, где Патриарх Всех Армян встретился с семьями погибших армян общины, принеся свое утешение и благословение.