Առաջնորդի խոսքը 1918թ․ Մայիսան հերոսամարտերի վերարժևորման առիթով
​Սարդարապատի հերոսամարտին նվիրված հայտնի երգի տողերն են գալիս մեր մտքին, երբ վերստին հիշում ենք 1918 թ. հայ ժողովրդի մայիսյան հերոսամարտերի մասին: Բավականին դժվար օրեր էին. եղեռնից մազապուրծ ժողովուրդը դեռ չէր հասցրել ուշքի գալ, պատմական Հայաստանից մնացել էր մի փոքրիկ հողակտոր, իսկ դարավոր թշնամին վերստին փորձում էր վերացնել նաև այդ մնացորդացը: Կարծես թե իրապես փրկության ոչ մի ելք ու ճար չկար, և խենթություն էր նման տկար վիճակով այդպիսի անհամաչափ ուժի դեմ ելնելը: Բայց փակուղում հայտնված մեր ազգը կայացրեց վերջին հույսի իր որոշումը` մահ կամ ազատություն: Մայր Աթոռը լքելու և ավելի ապահով վայր տեղափոխվելու առաջարկի մերժումը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գևորգ 5-ի կողմից՝ գոտեպնդեց ու ոգևորեց օրվա ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, ովքեր միասնաբար լծվեցին պայքարի կազմակերպմանը: Եկեղեցու զանգերի ղողանջը կենաց մահու մարտի էր կանչում բոլորին, և հոգևորականների կողմից օրհնված և անմիջական մասնակցությամբ առաջնորդված պայքարը իրականություն դարձրեց Սարդարապատի հրաշքը:
Կարևոր ենք համարում արձանագրել, որ մայիսյան հերոսամարտերի գլխավոր դերակատարներից մեկը, եթե ոչ հիմնականը, եղել է արցախցի դաշնակցական Արամ Մանուկյանը: Արցախից մահապարտների գունդը՝ Դանիել Բեկ-Փիրումյանի գլխավորությամբ մասնակցել է այդ պայքարին, իսկ Մայր Աթոռի միաբան հոգևորականներից կազմված մահապարտների գունդը ևս ղեկավարում էր ծնունդով արցախցի Գարեգին եպս․ Հովսեփյանցը։ Սա նշանակում է, որ Արցախը անմնացորդ նվիրված էր Հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարին, որովհետև այլ կերպ լինել չէր կարող:
​Սիրելիներ, այսօր էլ, երբ մեր ազգը ապրում է այդ ժամանակներին հար և նման օրեր, երբ արդեն Արցախը ունի համազգային միասնության կարիք, շատ կարևոր է մայիսյան հերոսամարտերի և դրանց պտուղը հանդիսացող առաջին հանրապետության հիմնադրման պատմական իրողությունների հիշատակումն ու գործնական վերարժևորումը: Ուշագրավ է, որ այն օրերին երկրի աշխարհիկ ղեկավարները լսեցին Վեհափառի հորդորները և փոխեցին իրենց ծրագրերը: Դարերի հեռավորությունից հստակ տեսանելի է, որ երբ հոգևոր և աշխարհիկ իշխանությունները գործում են ներդաշնակ, երկիրը դառնում է գրեթե անպարտելի մի ամրոց:
Մայիսյան հերոսամարտերը ապացուցեցին, որ մեր ամենամեծ և անդավաճան դաշնակիցները երկուսն են՝ Աստված ու մենք ինքներս։ Չմոռանանք մեր հերոսական անցյալը, և հիշենք որ այդ անցյալը հենց մերն է եղել, ու նորից կարող է մերը դառնալ: Թող Աստված միաբան սիրով պահի Ազգս Հայոց և Եկեղեցիս Հայաստանեայց:

Speech of the Primate of the diocese on the reassessment of the May heroic battles of 1918.
When we again recall the May heroic battles of 1918, the lines of a famous song dedicated to the heroic Sardarapat battle come to mind. Those were some pretty hard days. The people had not yet come to their senses, a small piece of land remained from historical Armenia, and the eternal enemy again tried to destroy this remnant. It seemed like there really was no way out, and it was madness to go up against such a disproportionate force in such a weak state. But our bewildered people have made the decision of last resort: death or freedom. The refusal of the Catholicos of All Armenians Gevorg 5 from the proposal to leave the Mother See and move to a safer place encouraged the then military-political leadership, who unanimously took up the organization of the struggle. The ringing of church bells called everyone to a battle, and this struggle, blessed and directed by the clergy, made the Sardarapat miracle a reality.
We consider it important to record that if not the main, then one of the main characters of the May heroic battles was Aram Manukyan from Artsakh. A suicide squad from Artsakh, led by Daniel Bek-Pirumyan, participated in this struggle, a suicide squad, composed of the clergy of the Mother See, was headed by Bishop Garegin Hovsepyants, also from Artsakh. This means that Artsakh was invariably devoted to the national liberation struggle of the Armenian people, because it could not be otherwise.
Dear ones, even today, when our people live in such days when Artsakh needs national unity, it is very important to remember and practically re-evaluate the historical realities of the May heroic battles and the founding of the first republic, which was their fruit. It is noteworthy that in those days, the secular leaders of the country heeded the instructions of His Holiness and changed their plans. From a distance of centuries it is clearly seen that when the spiritual and secular authorities work in harmony, the country becomes an almost invincible fortress.
The heroic battles of May proved that we have two of our biggest and most insidious allies: God and ourselves. Let's not forget our heroic past and remember that this past was ours and can be ours again. God bless our Armenian people and our Armenian Church.