Առաջնորդի խոսքը 1918թ․ Մայիսան հերոսամարտերի վերարժևորման առիթով
​Սարդարապատի հերոսամարտին նվիրված հայտնի երգի տողերն են գալիս մեր մտքին, երբ վերստին հիշում ենք 1918 թ. հայ ժողովրդի մայիսյան հերոսամարտերի մասին: Բավականին դժվար օրեր էին. եղեռնից մազապուրծ ժողովուրդը դեռ չէր հասցրել ուշքի գալ, պատմական Հայաստանից մնացել էր մի փոքրիկ հողակտոր, իսկ դարավոր թշնամին վերստին փորձում էր վերացնել նաև այդ մնացորդացը: Կարծես թե իրապես փրկության ոչ մի ելք ու ճար չկար, և խենթություն էր նման տկար վիճակով այդպիսի անհամաչափ ուժի դեմ ելնելը: Բայց փակուղում հայտնված մեր ազգը կայացրեց վերջին հույսի իր որոշումը` մահ կամ ազատություն: Մայր Աթոռը լքելու և ավելի ապահով վայր տեղափոխվելու առաջարկի մերժումը Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գևորգ 5-ի կողմից՝ գոտեպնդեց ու ոգևորեց օրվա ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը, ովքեր միասնաբար լծվեցին պայքարի կազմակերպմանը: Եկեղեցու զանգերի ղողանջը կենաց մահու մարտի էր կանչում բոլորին, և հոգևորականների կողմից օրհնված և անմիջական մասնակցությամբ առաջնորդված պայքարը իրականություն դարձրեց Սարդարապատի հրաշքը:
Կարևոր ենք համարում արձանագրել, որ մայիսյան հերոսամարտերի գլխավոր դերակատարներից մեկը, եթե ոչ հիմնականը, եղել է արցախցի դաշնակցական Արամ Մանուկյանը: Արցախից մահապարտների գունդը՝ Դանիել Բեկ-Փիրումյանի գլխավորությամբ մասնակցել է այդ պայքարին, իսկ Մայր Աթոռի միաբան հոգևորականներից կազմված մահապարտների գունդը ևս ղեկավարում էր ծնունդով արցախցի Գարեգին եպս․ Հովսեփյանցը։ Սա նշանակում է, որ Արցախը անմնացորդ նվիրված էր Հայ ժողովրդի ազգային-ազատագրական պայքարին, որովհետև այլ կերպ լինել չէր կարող:
​Սիրելիներ, այսօր էլ, երբ մեր ազգը ապրում է այդ ժամանակներին հար և նման օրեր, երբ արդեն Արցախը ունի համազգային միասնության կարիք, շատ կարևոր է մայիսյան հերոսամարտերի և դրանց պտուղը հանդիսացող առաջին հանրապետության հիմնադրման պատմական իրողությունների հիշատակումն ու գործնական վերարժևորումը: Ուշագրավ է, որ այն օրերին երկրի աշխարհիկ ղեկավարները լսեցին Վեհափառի հորդորները և փոխեցին իրենց ծրագրերը: Դարերի հեռավորությունից հստակ տեսանելի է, որ երբ հոգևոր և աշխարհիկ իշխանությունները գործում են ներդաշնակ, երկիրը դառնում է գրեթե անպարտելի մի ամրոց:
Մայիսյան հերոսամարտերը ապացուցեցին, որ մեր ամենամեծ և անդավաճան դաշնակիցները երկուսն են՝ Աստված ու մենք ինքներս։ Չմոռանանք մեր հերոսական անցյալը, և հիշենք որ այդ անցյալը հենց մերն է եղել, ու նորից կարող է մերը դառնալ: Թող Աստված միաբան սիրով պահի Ազգս Հայոց և Եկեղեցիս Հայաստանեայց:

Речь главы епархии по поводу переоценки майских героических сражений 1918г.
Когда мы снова вспоминаем о майских героических битвах 1918 года, в памяти всплывают строки известной песни, посвященной героической Сардарапатской битве. Это были довольно трудные дни. Народ еще не успел опомниться, от исторической Армении остался небольшой клочок земли, и извечный враг снова пытался уничтожить и этот остаток. Казалось, что выхода действительно нет, и было безумием идти против такой несоразмерной силы в таком слабом состоянии. Но наш зашедший в тупик народ принял решение последней надежды: смерть или свобода. Отказ Католикоса Всех Армян Геворга 5 от предложения покинуть Первопрестольный и переселиться в более безопасное место, подбодрял и воодушил тогдашнее военно-политическое руководство, единодушно взявшееся за организацию борьбы. Звон церковных колоколов звал всех на битву и эта борьба, благословленная и направляемая духовенством, сделала реальностью Сардарапатское чудо.
Считаем важным зафиксировать, что если не главным, то одним из главных действующих лиц майских героических боев был Арам Манукян из Арцаха. В этой борьбе участвовал отряд смертников из Арцаха под предводительством Даниэля Бек-Пирумяна, отряд смертников, составленный из духовенства Первопрестольного, возглавлял епископ Гарегин Овсепянц также из Арцаха. Это означает, что Арцах был неизменно предан национально-освободительной борьбе армянского народа, потому что иначе и быть не могло.
Дорогие, даже сегодня, когда наш народ живет такие дни, когда Арцах нуждается в национальном единстве, очень важно помнить и практически переоценивать исторические реалии майских героических боев и основание первой республики, которая была их плодом. Примечательно, что в те дни светские руководители страны прислушались к наставлениям Его Святейшества и изменили свои планы. Издалека веков ясно видно, что когда духовная и светская власти работают в гармонии, страна становится почти несокрушимой крепостью.
Героические майские сражения доказали, что у нас двое самых больших и коварных союзников: Бог и мы сами. Давайте не забывать наше героическое прошлое и помнить, что это прошлое было нашим и может снова стать нашим. Да хранит Бог наш армянский народ и нашу Армянскую Церковь.