Ստեփանակերտ քաղաքի «Զատիկ» կիրակնօրյա դպրոց
Ստեփանակերտի Ս. Աստվածածին եկեղեցուն կից «Զատիկ» կիրակնօրյա դպրոցը բացվեց 2022թ. փետրվարին: Դասարանում ի սկզբանե գրանցված էին 8-12 տարեկան 34 աշակերտներ: «Զատիկ» կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչներն են Սոֆիյա Բաբայանը և Լուսինե Գասպարյանը: Սուրբ Գրքին ծանոթանալուց և գործնական աշխատանքներ կատարելուց զատ դպրոցի երեխաները մասնակցում են նաև ուխտագնացությունների և ճամբարների:
Դպրոցի առաջին ուսումնական տարվա ամառային արձակուրդի ժամանակ երեխաներից մի քանիսը մասնակցել են Գուգարաց թեմում կազմակերպված ճամբարին, և երեխաներից մեկն արժանացել է պատվոգրի՝ կարգապահության համար: Կիրակնօրյա դպրոցի Աստվածաշնչյան գիտելիքների ուսուցչուհի Սոֆիյա Բաբայանը չի հերքում, որ դասարանում կան նաև չարաճճի երեխաներ, բայց հավատում է, որ հոգևոր հովվի և ուսուցիչների համատեղ ջանքերով կկարողանան քրիստոնեական արժեքներ սերմանել բոլոր երեխաների մեջ:
Մյուս կողմից, ուսուցչուհին նշեց, որ ծնողները նկատել են, թե ինչպես են մեծ հաճույքով երախաները հաճախում կիրակնօրյա դասերին, իսկ ոմանք վկայում են, որ երեխաների վարքը փոխվել է դեպի լավը: Նա ընդգծեց նաև ուսուցիչ-երեխա փոխադարձ ուսուցումը. «Անկեղծ լինելու համար, պետք է ասեմ, որ երեխաներից ես ինքս կարևոր դասեր եմ քաղել ինձ համար, թե ինչպիսին պետք է լինի իսկական քրիստոնյան: Այնպես, որ ոչ միայն մենք ենք դասավանդում, այլև նրանք՝ մեզ»:
Ըստ կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցչի՝ Ս. Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մատթեոս քահանա Դրավանցն էլ հեռուն գնացող նպատակներ ունի. աղջիկներին ներգրավել եկեղեցու երգչախմբի մեջ, տղաներին էլ՝ Սուրբ Խորանին ծառայելու գործում:
Կիրակնօրյա դպրոցը եկեղեցու երիտասարդաց միության հետ էլ սերտ կապի մեջ է. պլանավորում են միասնական ծրագրեր և կիրակնօրյա դասերին կազմակերպում երեխաների հետ հանդիպումներ:

Sunday School "Zatik" in Stepanakert
Sunday school "Zatik" at the Church of the Holy Mother of God in Stepanakert was opened in February 2022. Initially, there were 34 students in the class, aged 8 to 12. «Zatik» Sunday School teachers are Sofia Babayan and Lusine Gasparyan. In addition to studying the Holy Book and needlework, students also participate in pilgrimages and camps. During the summer holidays of the first academic year of the school, some children participated in a camp organized in the Diocese of Gugark, and one of the children was awarded a medal for discipline.
Sofia Babayan, a Bible teacher of Sunday School, does not deny that there are naughty children in the class, but she believes that through the joint efforts of the spiritual pastor and teachers, they will be able to show Christian values ​​in all children. On the other hand, the teacher mentioned that parents have noticed how the children are enjoying attending Sunday classes, and some testify that the children's behavior has changed for the better.
She also stressed the importance of mutual learning between teachers and children. “Honestly, I must say that I learned important lessons for myself from children about what a true Christian should be. Therefore, not only do we teach, but they also teach us.”
According to the Sunday school teacher, the spiritual pastor of the Church of the Holy Mother of God Matteos Dravants also pursues far-reaching goals: to involve girls in the church choir and young men in the service of the Holy Altar.
The Sunday school is in close contact with the youth union of the church: they plan joint programs and organize meetings with children during Sunday classes.