Ստեփանակերտ քաղաքի «Զատիկ» կիրակնօրյա դպրոց
Ստեփանակերտի Ս. Աստվածածին եկեղեցուն կից «Զատիկ» կիրակնօրյա դպրոցը բացվեց 2022թ. փետրվարին: Դասարանում ի սկզբանե գրանցված էին 8-12 տարեկան 34 աշակերտներ: «Զատիկ» կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչներն են Սոֆիյա Բաբայանը և Լուսինե Գասպարյանը: Սուրբ Գրքին ծանոթանալուց և գործնական աշխատանքներ կատարելուց զատ դպրոցի երեխաները մասնակցում են նաև ուխտագնացությունների և ճամբարների:
Դպրոցի առաջին ուսումնական տարվա ամառային արձակուրդի ժամանակ երեխաներից մի քանիսը մասնակցել են Գուգարաց թեմում կազմակերպված ճամբարին, և երեխաներից մեկն արժանացել է պատվոգրի՝ կարգապահության համար: Կիրակնօրյա դպրոցի Աստվածաշնչյան գիտելիքների ուսուցչուհի Սոֆիյա Բաբայանը չի հերքում, որ դասարանում կան նաև չարաճճի երեխաներ, բայց հավատում է, որ հոգևոր հովվի և ուսուցիչների համատեղ ջանքերով կկարողանան քրիստոնեական արժեքներ սերմանել բոլոր երեխաների մեջ:
Մյուս կողմից, ուսուցչուհին նշեց, որ ծնողները նկատել են, թե ինչպես են մեծ հաճույքով երախաները հաճախում կիրակնօրյա դասերին, իսկ ոմանք վկայում են, որ երեխաների վարքը փոխվել է դեպի լավը: Նա ընդգծեց նաև ուսուցիչ-երեխա փոխադարձ ուսուցումը. «Անկեղծ լինելու համար, պետք է ասեմ, որ երեխաներից ես ինքս կարևոր դասեր եմ քաղել ինձ համար, թե ինչպիսին պետք է լինի իսկական քրիստոնյան: Այնպես, որ ոչ միայն մենք ենք դասավանդում, այլև նրանք՝ մեզ»:
Ըստ կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցչի՝ Ս. Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մատթեոս քահանա Դրավանցն էլ հեռուն գնացող նպատակներ ունի. աղջիկներին ներգրավել եկեղեցու երգչախմբի մեջ, տղաներին էլ՝ Սուրբ Խորանին ծառայելու գործում:
Կիրակնօրյա դպրոցը եկեղեցու երիտասարդաց միության հետ էլ սերտ կապի մեջ է. պլանավորում են միասնական ծրագրեր և կիրակնօրյա դասերին կազմակերպում երեխաների հետ հանդիպումներ:

Воскресная школа "Затик" города Степанакерта
Воскресная школа «Затик» при церкви Св. Богородицы Степанакерта открылась в феврале 2022 года. Первоначально в классе было 34 ученика в возрасте от 8 до 12 лет. Воспитатели воскресной школы «Затик» – София Бабаян и Лусине Гаспарян.
Помимо изучения Священной Книги и рукоделия, ученики также участвуют в паломничестве и лагерях. Во время летних каникул первого учебного года школы некоторые дети участвовали в лагере, организованном в Гугаркской епархии, и один из детей был награжден медалью за дисциплину. София Бабаян, учитель библейских знаний воскресной школы, не отрицает, что в классе есть и непослушные дети, но считает, что совместными усилиями духовного пастыря и учителей они смогут посеять христианские ценности у всех детей. С другой стороны, учитель упомянул, что родители заметили, как дети с большим удовольствием посещают воскресные занятия, а некоторые свидетельствуют, что поведение детей изменилось в лучшую сторону.
Она также подчеркнула важность взаимного обучения учителей и детей. «Честно говоря, должна сказать, что я получила важные уроки для себя от детей о том, каким должен быть истинный христианин. Поэтому, не только мы учим, но и они учат нас».
По словам учителя воскресной школы далеко идущие цели преследует и духовный пастор церкви Св. Богородицы Маттеос Драванц: вовлекать девушек в церковному хору, а юношей к служению Святому Алтарю.
Воскресная школа находится в тесном контакте с молодежным союзом церкви: планируют совместные программы и организовывают встречи с детьми во время воскресных занятии.