Աստղաշեն գյուղի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու «Աստղիկներ» կիրակնօրյա դպրոց
Թեմակալ առաջնորդի օրհնությամբ կիրակնօրյա դպրոցի մեկնարկը տրվեց 2022 թվականի փետրվարին: Ծրագրում ընդգրկվեցին 8-12 տարեկան 20 և ավելի երեխաներ: Խումբը անվանվեց Սուրբ Գևորգ եկեղեցու «Աստղիկներ», քանի որ գյուղը հայտնի է իր քարե գեղեցիկ աստղիկներով, իսկ եկեղեցին կրում է Սուրբ Գևորգ Զորավարի անունը:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է ազգային և եկեղեցական ոգով կրթել և դաստիարակել երեխաներին: Կիրակնօրյա դպրոցում երեխաները ծանոթանում են ազգային-եկեղեցական տոներին, Աստվածաշնչյան պատմություններին, սրբերի վարքին, սովորում են ազգագրական երգեր, շարականներ, աղոթքներ, ձեռքի աշխատանք, նկարում են թեմատիկ պատկերներ, մասնակցում են ուխտագնացություններին: Կիրակնօրյա դպրոցում դասերը անցկացվում են ինտերակտիվ մեթոդներով՝ համեմված տարբեր խաղերով, որոնք պարունակում են երեխաների տրամաբանությունն ու հիշողությունը զարգացնող տարրեր:
Կիրակնօրյա դպրոցի դասընթացներն անցկացվում են 2 ուսուցչի և հոգևոր սպասավորի կողմից: Դասերն ընթանում են ջերմ մթնոլորտում, իսկ երեխաները մեծ հետաքրքրասիրությամբ և ոգևորությամբ մասնակցում են դասերին:

Воскресная школа "Звездочки" церкви Св. Георгия села Астгашен
По благословению главы епархии Воскресная школа открылась в феврале 2022 года. В программу было включено 20 и более детей в возрасте 8-12 лет . Группа получила название «Звездочки» церкви Св. Георгия, потому что село известно своими красивыми каменными звездами, а церковь названа в честь Святого полководца Георгия.
Основная цель программы – обучение и воспитание детей в национальном и церковном духе. В воскресной школе дети узнают о национальных и церковных праздниках, библейских историях, поведении святых, разучивают этнографические песни, песнопения, молитвы, рукоделие, рисуют тематические картинки, участвуют в паломничестве. Уроки воскресной школы проводятся с использованием интерактивных методов, совмещенные различными играми, содержащими элементы, развивающие логику и память детей.
Занятия в воскресной школе ведут 2 учителя и священнослужитель. Занятия проходят в теплой атмосфере, а дети участвуют в занятиях с большим интересом и энтузиазмом.