Ոստիկանական պատնեշ՝ ընդդեմ աղոթքի
Մայիսի 28-ին, Գայանյանց տոնի առիթով մատուցված Ս. Պատարագի և Հանրապետական մաղթանքի ավարտից հետո Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հոգևոր դասի ուղեկցությամբ այցելեց Սարդարապատի հուշահամալիր:
Հայոց Հայրապետը և հոգևոր դասը հանդիպեցին հուշահամալիրի տարածք մուտք գործելու արգելքի, ապա, մի քանի անգամ հաղթահարելով ոստիկանական ուժերի պատնեշները, հուշակոթողի առջև ծաղիկներ խոնարհեցին և աղոթք բարձրացրեցին առ Աստված՝ մայիսյան հերոսամարտերում նահատակված քաջարի հայորդիների հոգիների հանգստության համար:
Դատապարտում ենք ոստիկանական ուժերի նման վարքագիծը Հայոց Հայրապետի ու եկեղեցականների նկատմամբ և կոչ ենք անում զերծ մնալ ազգային մասնատման տանող նմանատիպ քայլերից:

Police Barriers Against Prayer
On May 28, after the Divine Liturgy and the Republican Blessing in celebration of the Feast of St. Gayane, His Holiness the Catholicos of All Armenians, accompanied by the clergy, visited the Sardarapat Memorial Complex.
The Armenian Patriarch and the clergy faced police barricades that initially barred them from entering the memorial site. After overcoming these barriers multiple times, they managed to lay flowers at the memorial and offer prayers for the souls of the brave Armenians martyred in the May battles.
We strongly denounce such actions by law enforcement against the Armenian Patriarch and clergy. These actions only exacerbate divisions within the nation. We urge authorities to refrain from steps that lead to national fragmentation.