Ուխտագնացություն Ս. Աստվածածնի ծննդյան տոնին
Սուրբ Աստվածածնի ծննդյան տոնն է նշում այսօր Հայոց Եկեղեցին: Մարդկության Փրկչին աշխարհ բերած Մայրը բոլոր ժամանակների վառ օրինակն է անմնացորդ սիրո, բարեգթության և հոգատարության:
Աստվածամոր ծննդյան լուսավոր տոնին Ստեփանակերտի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Մինաս քահանա Մովսիսյանի օրհնությամբ և առաջնորդությամբ եկեղեցու տիկնանց միությունը նախաձեռնել է ուխտագնացություն դեպի Խնածախ գյուղի Սուրբ Աստվածածնի անունը կրող եկեղեցի: Ուխտագնացությանը միացել են եկեղեցու երիտմիության անդամները և համայնքի մյուս հավատացյալները, ինչպես նաև Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցու համայնքի անդամներից:
Այսօրվա անձրևային եղանակը չխանգարեց ուխտավորներին ոտքով հասնել դեպի սրբավայր:
Օրվա պատարագիչն էր տեղի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Անդրեաս քահանա Թավադյանը, ով իր քարոզում նկարագրեց Աստվածամոր խորհրդավոր կերպարը` շեշտելով. «Պատահական չէ, որ մեր եկեղեցինների մեծամասնությունը կրում են հենց Աստվածածնի անունը»: Տեր Հայրը հորդորեց ներկաներին միշտ աչքի առաջ ունենալ Սուրբ Կույսի առաքինի կերպարը, ում մասին ասում է Սողոմոնը. «Շատ դուստրեր հարստություն ձեռք բերին, շատերն էլ սխրագործություններ կատարեցին, բայց դու գերազանցեցիր նրանց և անցար բոլորից: Քո մեջ կանացի կեղծ բարեհաճություն չկա և ոչ էլ սին գեղեցկություն»(Առակ 31:29-30):
Պատարագի կեսից միացել են նաև օրվա դասերն ավարտած փոքրիկ դպրոցականները` իրենց ուսուցիչների հետ: Տեր Հայրը Պատարագի ավարտին կատարեց նաև մշակների օրհնության կարգ` մաղթելով արդյունավոր և խաղաղ ուսումնական տարի:

Поломничество в праздник рождества Святой Богородицы
Армянская Церковь сегодня отмечает день рождества Святой Богородицы. Мать, родившая Спасителя человечества, является ярким примером неизменной любви, доброжелательности и заботы на все времена.
В светлый праздник дня рождения Божией Матери, по благословению и руководству духовного пастора церкви Св. Якова в Степанакерте преподобного отца Минаса Мовсисяна, женский союз церкви инициировал паломничество в церковь имени Св. Богородицы села Хнацах. К паломничеству присоединились члены молодежного союза церкви и другие верующие общины, а также члены общины церкви Святой Богородицы Степанакерта.
Сегодняшняя дождливая погода не помешала паломникам добраться до святыни пешком.
Литургию отслужил местный духовный пастор преподобный отец Андреас Тавадян, который в своей проповеди описал таинственный образ Божией Матери, подчеркнув: «Неслучайно большинство наших церквей носят имя Богородицы». Отец призвал присутствующих всегда иметь перед глазами добродетельный образ Святой Девы, о которой Соломон говорит: «Многие дочери приобрели богатство, многие совершили подвиги, но ты превзошла их и превзошла их всех. Нет в тебе ни ложной женской милости, ни тщеславной красоты» (Притчи 31:29-30).
В середине Литургии со своими учителями присоединились и маленькие школьники, закончившие дневные уроки. По окончании Литургии Отец Андреас Тавадян также совершил чин благословения деятелей образовательной сферы, пожелав им плодотворного и мирного учебного года.