Ուխտագնացություն՝ նվիրված Սուրբ Գևորգ Զորավարի տոն օրվան
Այսօր՝ սեպտեմբերի 25-ին, Հայ առաքելական եկեղեցին նշում է Սուրբ Գևորգ զորավարի տոնը: Սուրբ Գևորգ անունը կրող Հայ Առաքելական եկեղեցիներում մատուցվել է տոնական, սուրբ և անմահ պատարագ։ Արցախում էլ Սրբի անունը կրող Ասկերանի շրջանի Աստղաշեն և Մարտակերտի շրջանի Ներքին Հոռաթաղ (զորամասին կից) եկեղեցիներում մատուցվել է ուխտի պատարագ։
Աստղաշենի Սբ.Գևորգ եկեղեցում ուխտի պատարագ է մատուցել տեղի հոգևոր հովիվ արժանապատիվ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանը: Իր քարոզում Տեր Հայրը անդրադարձել է օրվա խորհրդին, մանրամասն ներկայացրել Սուրբ Գևորգի կյանքն ու գործունեությունը, այնուհետև պատարագիչ քահանան Զորավարի բարեխոսությունն է հայցել Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների, իշխանությունների, ժողովրդի ու բանակի անսասանության, հայոց սահմանների ամրության համար։ Աղոթք է հնչել գերյալ մեր եղբայրների և քույրերի ազատության, վիրավորների առողջության, նահատակված հերոսների հոգիների հանգստության ու փրկության համար։
Հավարտ պատարագի եկեղեցու բակում ներկայացվել է հոգևոր-մշակութային միջոցառում, որից հետո մատաղ է օրհնվել և բաշխվել ուխտավոր հավատացյալներին:
Սուրբ Գևորգ զորավարը հռոմեական բանակի զինվոր էր, տիեզերահռչակ մեծ զորավար, քրիստոնեության նահատակ, սրբադասված: Քրիստոսի վկա Սուրբ Գևորգը (որ թարգմանվում է երկրագործ), Դիոկղետիանոս կայսեր օրոք քրիստոնյաների դեմ մոլեգնող հալածանքների ժամանակ, արհամարհելով մահվան սպառնալիքը, կայսեր առաջ արիաբար խոստովանել է իր հավատը, որի համար 303թ. սրախողխող է արվել: Ս. Գևորգի մարմինը տարան Պաղեստին՝ Դիոսպոլիս քաղաքը կամ Ռամլե ավանը: Այնտեղ Ասորիների եկեղեցու մեջ նրա նշխարները ցուցադրվում էին մինչև 13-րդ դարը: Այնտեղ կար նաև մի հայկական եկեղեցի սուրբ Գևորգին նվիրված:
Սրբի նահատակությունից մահից հետո բազմաթիվ հրաշքներ գործվեցին (ու մինչ այսօր էլ գործվում են) և բազմաթիվ եկեղեցիներ կառուցվեցին նրա անունով: Սուրբ Գևորգն ամենաշատ մեծարվող սրբերից է Կաթոլիկ, Ուղղափառ և Հայ Առաքելական եկեղեցիներում և ամենահայտնի սուրբ զորավարներից: Սրբի նահատակությունից հետո բազմաթիվ հրաշքներ են տեղի ունեցել (ու մինչ այսօր էլ տեղի են ունենում) և բազմաթիվ եկեղեցիներ են կառուցվել նրա անունով:
Թող որ Սուրբ Գևորգը պահապան լինի ամենքիս՝ մեր Հայրենիքին, բանակին, գերիներին, զինվորներին և հրամանատարներին։ Թող իր բարեխոսությամբ կատարվեն ամենքիս բարի նպատակները և երազանքները։

Pilgrimage dedicated to the feast of St. George the Victorious
Today, on September 25th, the Armenian Apostolic Church celebrates the feast of St. George the Victorious. Inactive churches bearing the name of St. George, the holy and immortal Liturgy was served. In Artsakh liturgy was served in Astkhashen church of Askeran region and Nerkin Horatagh of Martakert region (next to the military unit).
In the Astkhashen Church of St. George the liturgy was held by the local priest Rev. Father Benjamin Tsaturyan. In his sermon, the Holy Father touched upon the history and meaning of the holiday, told in detail about the life and work of St. George the Victorious.
After that, the priest asked the intercession of the Saint for the resilience of Armenia and the Republic of Artsakh, for the authorities, people and army, and also asked for peace and security.
Prayers were raised for the freedom of our captured brothers and sisters, for the health of the wounded, for peace and the salvation of the souls of the fallen heroes. After the liturgy a spiritual-cultural event was held in the courtyard of the temple, after which the holy sacrificial meat was distributed to the pilgrims.
Saint George was a high-ranking Roman officer, a martyr of Christianity, ordained to the rank of saints. Saint George (translated as a farmer) could have reached the heights of power, but he chose a different path. Having once heard at the court the verdict on the extermination of Christians, George appeared to Diocletian and declared himself a Christian, and also denounced the emperor of cruelty and injustice. For his opposition to the persecution of Christians, Saint George was arrested and imprisoned and then subjected to torture. He was executed for his faith in Christ in 303. Saint George is one of the most revered saints in the Catholic, Orthodox and Armenian Apostolic Churches, one of the most famous holy commanders. After the saint's martyrdom, many miracles have occurred and still occurring. Many churches were built in his honor.
May Saint George protect all of us, our Motherland, our army, prisoners, soldiers and commanders. May all our good intentions and dreams come true through his intercession.