Ուղղափառ եկեղեցու բացում Արցախում
Սույն թվականի նոյեմբերի 10-ին, Ստեփանակերտի մերձակայքում գտնվող ռուսական խաղաղապահ առաքելության կենտրոնակայանի տարածքում բացվել է նորակառույց ռուս ուղղափառ Սուրբ Ծննդյան եկեղեցին: Եկեղեցու բացումից հետո այնտեղ կարդացվել է առաջին աղոթքը։
Բացման արարողությանը հրավիրված էին Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ինչպես նաև Արցախում ուխտավորաբար գտնվող Արմավիրի թեմի առաջնորդ Տեր Սիոն արքեպիսկոպոս Ադամյանը և հարավային Ռուսաստանի Եսենդուկի քաղաքի հոգևոր հովիվ Տեր Գյուտ քահանա Ղահրամանյանը։ Վրթանես եպիսկոպոսը շնորհավորել է խաղաղապահներին եկեղեցու բացման կապակցությամբ ասելով.
«Սիրելի քույրեր և եղբայրներ, հարգարժա՛ն գեներալ-լեյտենանտ Գենադիյ Անաշկին և գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադով, պարոնա՛յք գեներալներ և սպաներ, արժանապատիվ Հայր Վադիմ:
Հայոց Եկեղեցու ողջ հոգևոր դասի անունից, ի գլուխ ունենալով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին, մեր սրտի անկեղծ ուրախությունն ու շնորհավորանքն ենք բերում Ձեզ` Արցախում ռուսական խաղաղապահ առաքելության կենտրոնակայանում Սուրբ Ծննդյան այս հրաշալի եկեղեցու բացման առիթով։ Այս գեղեցիկ աղոթատունը գալիս է ևս մեկ անգամ հաստատելու, որ խաղաղություն հաստատելը դա Աստվածային գործ է, ինչպես ասում է մեր Տեր Հիսուս Քրիստոս. «Երանի՜ խաղաղարարներին, որովհետև նրանք Աստծու որդիներ պիտի կոչվեն» (Մատթ. 5։9)
Այս եկեղեցին պետք է օգնի այստեղ ծառայող զինվորականներին ձեռք բերել ներքին խաղաղություն և ներդաշնակություն, որը նրանք կօգտագործեն իրենց խաղաղապահ առաքելության մեջ։ Իսկապես, որպես Արցախի թեմի առաջնորդ, մեզ համար ուրախալի է տեսնել, թե ինչպիսի մեծ կարևորություն է տրվում զինվորականի հոգևոր պատրաստությանը։ Այս առիթով մեր գնահատանքն ենք բերում Արցախում խաղաղապահ ուժերի առաջին հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովին, ով ամեն կերպ աջակցեց այս ծրագրի իրագործմանը, և իր անմիջական հսկողության տակ զինվորականների ձեռքերով կառուցվեց այս աղոթատունը, և մեր շատ սիրելի հոգևոր եղբորը` հայր Բորիսին, ում նախաձեռնությամբ և տքնաջան աշխատանքով սկսվեց և վեր հառնեց այս գեղեցիկ տաճարը։ Այսօր արդեն այստեղ աղոթքի շարունակականությունը կապահովի Մեր սիրելի հոգևոր եղբայր Հայր Վադիմը, և այդ աղոթքները զորավիգ կլինեն Նորանշանակ հրամանատար գեներալ-լեյտենանտ Անաշկինին՝ Արցախում խաղաղության պահպանման կարևոր առաքելության մեջ:
Սրտի մեծ ուրախությամբ հիշում եմ, թե ինչպես ամիսներ առաջ Ռուսական Խաղաղապահների կենտրոնակայան այցելեց Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, անձամբ ծանոթացավ այս ձեռնարկին և ունեցավ իր զգալի ներդրումը։ Սա շատ խորիմաստ ու պատմական աննախադեպ իրողություն է և սա նշանակում է, որ այս Սուրբ Ծննդյան եկեղեցին ինչ որ տեղ ծնունդ է հայ և ռուս ժողովրդի հոգևոր միասնական ջանքերի։
Օգտվելով առիթից, նաև մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ՝ հարգարժան պարոն Վլադիմիր Պուտինին, ում ջանքերի շնորհիվ Արցախում հաստատվեց կայուն խաղաղություն, և որ նա իր հատուկ հոգածության տակ վերցրեց Դադիվանքի վանական համալիրը։ Մեր գնահատանքն ենք բերում Խաղաղապահ ուժերի հրամանատարությանը, որ իրենց դժվարին առաքելության հետ մեկտեղ կարողանում են աջակցել Արցախի թեմին` Դադիվանքի պահպանության հարցում, Ամարասի անվտանգության հարցում և այլ առիթներով։
Ահա այսօր մենք այստեղ տեսնում ենք իրար կողքի կանգնած երկու տարբեր կրոնների՝ քրիստոնեական և մուսուլմանական աղոթատներ, և ես կարծում եմ, որ սրա մեջ ևս խորհուրդ կա. Իրականում Աստված մեկ է, իսկ դեպի նրան տանող ճանապարհները տարբեր, բայց Աստված խաղաղության Աստված է, և վերջիվերջո սա է բոլոր այստեղ հավաքվածներիս նպատակը։ Ուստի մաղթանքս է, որ կարղանանք հասնել կատարյալ խաղաղության թե մեր հոգում և թե մեր երկրում։ Աստված օրհնի բոլորիդ։»
Նույն վայրում՝ եկեղեցու մոտ, տեղի է ունեցել Խաղաղապահի հուշարձանի և «Ռուսական փառքի պուրակ»-ի բացման արարողությունը՝ ի պատիվ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի Արցախում գտնվելու միամյակի:

Открытие Православной Церкви в Арцахе
10 ноября на территории российского военного городка неподалеку от Степанакерта открылся православный храм, названный в честь Рождества Христова. После открытия в храме был отслужен первый молебен.
На церемонию открытия были приглашены предстоятель Арцахской епархии епископ Вртанес Абраамян, а также находящийся в Арцах предстоятель Армавирской епархии архиепископ Сион Адамян и пастырь южнорусского города Есентуки отец Гют Каграманян. Епископ Вртанес поздравил миротворцев с открытием церкви, выступив с речью:
«Дорогие братья и сестры, уважаемые генерал-лейтенант Геннадий Анашкин и генерал-лейтенант Рустам Мурадов, господа генералы и офицеры, достопочтенный Отец Вадим!
Հայր Վադիմ
От имени всего духовенства Армянской Церкви - во главе с Католикосом Всех Армян, мы выражаем нашу искреннюю радость и поздравляем с открытием этой замечательной церкви святого Рождества Христова в штабе Российской миротворческой миссии в Арцахе. Этот прекрасный дом молитвы еще раз доказывает, что установление мира - это дело Божье, как говорит наш Господь Иисус Христос: «Блаженны миротворцы, ибо они будут наречены сынами Божиими» (Матф. 5: 9).
Эта церковь будет способствовать достижению внутреннего мира и гармонии военнослужащим, служащим здесь. Эти благие качества они будут использовать в своей миротворческой миссии. Как глава Арцахской Епархии, я рад видеть, что духовной подготовке военных уделяется большое внимание. Пользуясь случаем, хотим выразить признательность первому Командующему Миротворческими силами в Арцахе генерал-лейтенанту Рустаму Мурадову, который всячески поддерживал реализацию этого проекта и под Его непосредственном руководством - руками военнослужащих, осуществлялись строительные работы церкви. Хотим поблагодарить также нашего любимого духовного брата – Отца Бориса, эта церковь построилась благодаря его настойчивости и упорному труду. Продолжительность молитвы здесь сегодня уже обеспечит наш дорогой духовный брат отец Вадим, а эти молитвы будут поддержкой новоназначенному главнокомандующему генерал-лейтенанту Геннадию Анашкину в его важной миссии по поддержанию мира в Арцахе.
ծառայող զինվորականներին ձեռք բերել ներքին խաղաղություն
С большой радостью вспоминаю, как Католикос Всех Армян Гарегин Второй несколько месяцев назад посетил Штаб миротворцев России, лично ознакомился с этой инициативой и внес значительный вклад в ее осуществление. Это очень глубокое и беспрецедентное историческое событие, значащее, что эта церковь Рождества Христова является в некой степени рождением совместных усилий армянского и русского народов.
Пользуясь случаем, мы выражаем признательность Президенту Российской Федерации господину Владимиру Путину, благодаря усилиям которого в Арцахе был установлен прочный мир, и за то, что он проявил особую заботу о монастырском комплексе Дадиванк. Мы выражаем признательность Командованию миротворческих сил за то, что вместе со своей сложной миссией они поддерживают Арцахскую епархию в защите Дадиванка, Амараса и в других вопросах.
Сегодня на наших глазах бок о бок стоят дома молитв двух разных религий – христианской и мусульманской. Я думаю, что и это явление таит в себе некое значение. На самом деле Бог един, а путей, ведущих к нему много, но Господь Бог наш, в первую очередь Бог мира, а мир, в конце концов является основной задачей всех присутствующих здесь. Поэтому я желаю, чтобы с Божьей помощью мы достигли полноценного мира в душе и в стране. Да благословит вас всех Бог!»
Там же, вблизи церкви, состоялась церемония открытия памятника миротворцу и Аллеи российской славы в честь годовщины со дня ввода миротворческого контингента в Арцах.