Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. ԳԱՐԵԳԻՆ Բ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ՀԱՅՈՑ ԲԱՆԱԿԻ ՕՐՎԱ ԱՌԻԹՈՎ
Հայոց բանակի օրվա առիթով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ու բարեմաղթանքներն ենք բերում մեր բանակի սպաներին ու զինվորներին և համայն մեր ժողովրդին:
Մեր նորանկախ պետականության և մեր ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության սրբազան գործում անգնահատելի է Հայոց բանակի դերն ու վաստակը։ Այսօր մեր պետության առջև ծառացած լրջագույն անվտանգային մարտահրավերների պայմաններում հրամայական է մեր բանակի առավել հզորացումը, որպեսզի մեր զորականները բարձր մարտունակությամբ և իրենց անսասան ոգով շարունակեն հայրենյաց պաշտպանության նվիրական առաքելությունը։ Զինվորականների արիասիրտ ծառայության և սխրանքների ամուր հիմքը միշտ եղել և մնալու է հայրենիքի հանդեպ սերն ու նախանձախնդրությունը, ազգային արժեքների նկատմամբ հավատարմությունը։
Աղոթում ենք հանուն հայրենիքի պաշտպանության նահատակված քաջորդիների հոգիների հանգստության համար։
Հայցում ենք, որ Ամենակալն Աստված Իր Սուրբ Աջի հովանու ներքո պահպանի Հայոց բանակի զինվորներին ու հրամանատարական կազմին, ապահովություն ու բարօրություն պարգևի մեր հայրենիքին և աշխարհասփյուռ մեր ժողովրդին։
Թող Աստծո խաղաղությունը և մեր Տեր Հիսուս Քրիստոսի շնորհները լինեն մեզ և ամենքի հետ այսօր և միշտ. ամեն։

ПОСЛАНИЕ ЕГО СВЯТЕЙШЕСТВА ГАРЕГИНА ВТОРОГО, КАТОЛИКОСА ВСЕХ АРМЯН, ПО СЛУЧАЮ ДНЯ АРМЯНСКОЙ АРМИИ
По случаю Дня Армянской армии из Первопрестольного Святого Эчмиадзина мы направляем наше Патриаршее благословение и наилучшие пожелания офицерам и солдатам нашей армии, а также всему нашему народу.
В священном деле защиты нашего новообретенного государства и прав нашего народа неоценима роль и заслуги Армянской армии. Сегодня, перед лицом серьезнейших вызовов безопасности, стоящих перед нашим государством, первостепенной задачей является дальнейшее укрепление нашей армии, чтобы наши воины, обладая высокой боеспособностью и непоколебимым духом, продолжали свою священную миссию по защите Родины. Прочной основой для самоотверженной службы и героизма наших воинов всегда были и останутся любовь и преданность Родине, верность национальным ценностям.
Мы молимся за упокой душ доблестных сынов, отдавших жизнь за защиту Родины.
Просим Всемогущего Бога, чтобы Он Своей Святой Десницей хранил солдат и командование Армянской армии, даровал безопасность и благополучие нашему Отечеству и всему нашему народу, рассеянному по всему миру.
Да пребудут с нами и со всеми мир Божий и благодать Господа нашего Иисуса Христа ныне и во веки веков. Аминь.