Կաթողիկոսի ուղերձը ԱՀ անկախության օրվա առիթով
Ն․ Ս․ Օ․ Տ․ Տ․ ԳԱՐԵԳԻՆ Բ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅԱՆ ՕՐՎԱ ԱՌԻԹՈՎ
Այսօր սեպտեմբերի 2-ն է՝ Արցախի Հանրապետության անկախության հռչակման օրը, որը դիմավորում ենք մեր կրած կորուստներից ամոքման հույսով, Աստծո զորակցության հավատով։
Արցախի անկախության երեսուներորդ տարեդարձի նախասեմին՝ 2020-2023 թվականներին, ողբերգական իրադարձություններ ծավալվեցին։ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի և ցեղասպանական գործողությունների հետևանքով բռնազավթվեց և ամբողջապես հայաթափվեց հայոց Արցախ աշխարհը, հազարավոր հայորդիներ զոհվեցին, պղծվեցին ու ոչնչացվեցին բազմաթիվ սրբավայրեր, և մինչ այսօր Բաքվում շարունակում են պատանդ մնալ Արցախի պետական այրեր և զինվորականներ։
Այս նվիրական օրը մեր խոնարհումն ենք բերում Արցախի անկախության, արցախահայության ապահովության համար ամենաթանկագինը՝ իրենց կյանքն ընծայած մեր քաջորդիների հիշատակի առաջ։
Մեր աղոթքն ենք բարձրացնում առ Աստված՝ հայցելով շուտափույթ վերադարձ գերյալ և անհայտ կորած մեր զավակներին, խաղաղություն մեր երկրին ու ժողովրդին։
Բարձր ենք գնահատում բոլոր երկրների և միջազգային կառույցների ջանքերը, որոնք շարունակվում են ուղղված մնալ Արցախի ողբերգական պատերազմի ծանր հետևանքների հաղթահարմանը, տարածաշրջանում սպառնալիքներ ու պարտադրանք բացառող կայուն և երկարատև խաղաղության հաստատմանը։
Արցախի Հանրապետության անկախության տարեդարձը հիշարժան առիթ է՝ արտահայտելու խաղաղության գաղափարին մեր ժողովրդի նվիրվածությունը, թոթափելու նաև հարմարվողական ու պարտվողական տրամադրությունները՝ արժանապատվորեն հաղթահարելու համար մեր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներն ու փորձությունները։
Հայրապետական մեր հորդորն է, որ բազմապատկենք մեր ջանքերը՝ միջազգային հանրության աջակցությամբ պաշտպանելու Արցախի մեր տեղահանված ժողովրդի իրավունքները, ոչնչացումից փրկելու հայկական հոգևոր-մշակութային բազմադարյա ժառանգությունը և հայրենիք վերադարձնելու գերեվարված մեր զավակներին։
Համախմբվենք հանուն մեր պետականության զորացման ու ամրապնդման, մեր երկրի տարածքային ամբողջականության անխախտելիության պահպանման։ Անաղարտ պահենք հայկական մեր ինքնությունն ու ազգային արժեքները՝ հուսառատ մեր հայացքը միշտ ուղղելով դեպի մեր կյանքի շնորհաբեր ապագան։
Աղոթում ենք, որ Աստծո ողորմությամբ վերականգնվի արդարությունը, և մեր ազգի զավակներն ապրեն խաղաղության ու բարօրության մեջ: Թող Աստված պահապան լինի մեր երկրին ու ժողովրդին ի Հայաստան և ի Սփյուռս: Ամեն:

Послание Его Святейшества Гарегина II
Послание Его Святейшества Гарегина II, Католикоса Всех Армян, по случаю Дня независимости Республики Арцах
Сегодня 2 сентября — День провозглашения независимости Республики Арцах, который мы встречаем с надеждой утешить наши утраты и с непоколебимой верой в Божью поддержку.
На пороге тридцатой годовщины независимости Арцаха, в 2020–2023 годах, произошли трагические события, потрясшие наш народ. В результате войны, развязанной Азербайджаном, и его геноцидальных действий армянский Арцах оккупирован, а армянство насильственно изгнано со своей тысячелетней родины.
Тысячи наших сыновей и дочерей пали за Родину, святыни осквернены и разрушены, а военно-политическое руководство Арцаха до сих пор удерживается в плену.
В этот священный день мы склоняем головы перед светлой памятью наших храбрых воинов, которые отдали самое дорогое — свои жизни ради независимости Арцаха и безопасности армянского народа.
Мы возносим горячие молитвы к Богу, прося о скорейшем возвращении всех наших пленных и без вести пропавших детей, о мире и благополучии для нашей страны и народа. Мы глубоко ценим усилия всех стран и международных организаций, которые продолжают направлять свои силы на преодоление тяжёлых последствий трагической войны в Арцахе и на установление в регионе прочного и длительного мира, свободного от угроз и принуждения.
Годовщина независимости Республики Арцах — это священный повод вновь заявить о приверженности нашего народа идее мира, отбросить приспособленческие и пораженческие настроения и с достоинством встретить вызовы и испытания, стоящие перед нашей Родиной.
Наш патриарший призыв — при поддержке международного сообщества удвоить усилия для защиты прав изгнанного народа Арцаха, сохранения многовекового армянского духовного и культурного наследия и возвращения наших пленных сыновей на родину.
Объединимся ради укрепления и консолидации нашей государственности, ради неприкосновенности и целостности нашей страны. Сохраним исконность нашей армянской идентичности и подлинность национальных ценностей, неизменно устремляя взгляд с надеждой к светлому и благодатному будущему.
Молимся, чтобы милостью Божией восторжествовала справедливость, и чтобы все дети нашего народа жили в мире, благополучии и духовной полноте. Да хранит Господь нашу страну и народ, в Армении и в Диаспоре. Аминь.