ԾԱՂԿԱԶԱՐԴՆ ԱՐՑԱԽԻ ԹԵՄԻ ԳՈՐԾՈՂ ԵԿԵՂԵՑԻՆԵՐՈՒՄ
Ծաղկազարդը նշվում է Սուրբ Հարության տոնին նախորդող կիրակի օրը, որը նվիրված է Հիսուս Քրիստոսի` Երուսաղեմ հաղթական մուտքի հիշատակին։
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին այս տարի Ծաղկազարդը տոնում է ապրիլի 10-ին :
Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ տոնը տարիներ առաջ հռչակվել է նաև որպես մանուկների օրհնության օր:
Տոնի կապակցությամբ Ծաղկազարդի առավոտյան Արցախի թեմի գործող եկեղեցիներում մատուցվեց Սուրբ Պատարագ և կատարվեց մանուկների օրհնության կարգ։ Այնուհետև եկեղեցիներում հավաքված հավատացյալ ժողովրդին բաժանվեց օրհնված ուռենու ճյուղերը։
Ասկերանի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցում տոնական ծեսը կատարվեց Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի հանդիսապետությամբ։ Պատարագիչը եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Մեսրոպ քահանա Մկրտչյանն էր։
Աստծո տանն ընդգծված շատ էին մանուկները, ովքեր եկել էին ստանալու Սրբազան հոր օրհնությունը։
Ասկերանի Սբ. Աստվածածին եկեղեցում կատարվեց նաև կիրակնօրյա դպրոցի անկնունք երեխաների և նրանց ընտանիքների անդամների մկրտություն։

Праздник входа господня в Иерусалим в действующих церквях Арцахской Епархии
Праздник входа господня в Иерусалим отмечается в воскресенье перед Пасхой, которое посвящён  торжественному въезду Иисуса Христа в Иерусалим.
В этом году Армянская Апостольская Святая Церковь отмечает праздник входа господня в Иерусалим 10 апреля.
По благословению Его Святейшества Гарегина Второго, Католикоса Всех Армян, много лет назад праздник был объявлен днем благословения детей.
По случаю праздника, утром «вербного воскресенья» в действующих церквях Арцахской епархии была отслужена Святая литургия, и состоялся чин благословения детей. После этого освященные ветви вербы раздавали верующим, собравшимся в церквях.
Торжественная церемония в церкви Св. Богродицы города Аскеран, совершилось под председательством главы Арцахской епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна. Лигургию отслужил пастор церкви отец Месроп Мкртчян.
В доме Божием было много детей, которые пришли получить благословение Святого Отца.
В церкви Св. Богродицы города Аскеран состоялось, также, крещение детей воскресной школы и членов их семей.