Խոնարհությունը մայրն է բոլոր առաքինությունների,
Այսօր վերստին համախմբվել ենք միասնաբար տոնելու մեր Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից մեկը՝ Աստվածամոր Վերափոխման գեղեցիկ տոնը: Ո՞վ է Աստվածամայրը, ո՞վ է այդ խորհրդավոր Կինը, որ հազարամյակներ շարունակ ակնածանք է ներշնչում իր հանդեպ, որ մխիթարում է տառապյալներին ու սրտով բեկյալներին: Իր կատարյալ խոնարհության և Աստծո կամքին ամբողջական հնազանդության շնորհիվ դեռատի այդ աղջնակը արժանացավ Աստծո Միածին Որդու երկրավոր ծնողը լինելու անպատմելի շնորհին: Աստվածամոր կերպարը կենդանի ու ապրված ավետարան է յուրաքանչյուր քրիստոնյայի համար, որովհետև նա էլ իր Որդու նման իր գիտակցական կյանքի ճանապարհը սկսեց Աստծու կամքին հնազանդվելով, սեր և հոգատարություն սփռեց իր շուրջը և Իր Որդու չարչարանքներին ամբողջական կերպով ապրումակցելով՝ արժանացավ երկնային անթառամ պսակի:
Վերափոխման պատմությունը արձանագրված չէ ավետարանների մեջ և մեզ է հասել Սրբազան Ավանդության միջոցով: Ըստ ավանդության, երբ Փրկչի համբարձումից անցավ տասներկու տարի և երբ սուրբ Կույսն արդեն պետք է ննջեր, երեսուն օր առաջ նրա մոտ եկավ Գաբրիել հրեշտակապետը՝ տալով Կույսին երկրից երկինք փոխման ավետիսը: Երբ Աստվածամայրը արդեն պառկած էր մահվան մահճի մեջ, խնդրեց, որ վերջին անգամ պատարագ մատուցեն և Սուրբ Հաղորդություն տան իրեն, ապա շրջապատված առաքյալների բազմությամբ՝ խաղաղությամբ իր հոգին ավանդեց և սենյակը լցվեց երկնային աննկարագրելի անուշահոտությամբ: Երբ Տիրամայրը ննջեց, հավաքվեցին հավատացյալ կանայք ու սուրբ կույսերը և օրենքի համաձայն պատանեցին նրա մարմինը, որպեսզի տանեն Տիրոջ կողմից վաղօրոք նշված վայրը՝ Գեթսեմանի, ապա առաքյալները սաղմոսներով ու օրհնություններով օրհնյալ մարմինը դրեցին գերեզման:
Առաքյալները Տիրամոր թաղումից հետո՝ մի քանի օր ևս մնացին Երուսաղեմում: Սակայն նրանցից մեկը՝ հայոց առաքյալ Բարդուղիմեոսը, ներկա չէր Աստվածամոր ննջման ժամանակ, իսկ երբ նա եկավ ու իմացավ կատարվածը, խիստ վշտացավ, որ չի արժանացել Աստվածամոր տեսությանը և չի ընդունել վերջին օրհնությունը, ինչպես մյուս առաքյալները: Հետո սկսեց աղաչել Պետրոսին և մյուսներին, որ իրեն ցույց տան Աստվածածնի մարմինը: Առաքյալները ահով ու դողով աղոթք արեցին ու հոժարելով կատարեցին իրենց եղբոր փափագը՝ բացեցին գերեզմանը, և այն դատարկ գտան: Այնտեղ էին միայն Աստվածամոր պատանքները: Նրանք սկզբում խիստ զարմացան, սակայն հետո իմացան, որ Տիրուհին փոխադրվել է դեպի մեծ ու լուսապատիվ փառքը, և հիանալով փառք տվեցին Աստծուն:
Ահա սա է Սբ. Մարիամ Աստվածածնի Վերափոխման տոնի նախապատմությունը, որը Հայ Եկեղեցու հինգ տաղավար տոներից չորրորդն է և Տիրամորը նվիրված տոներից ամենահինը: Ուրախարար այս օրը հակասական զգացումներ են պատել մեր սիրտն ու հոգին. մի կողմից այն դառը իրականությունը, որ մեր 120,000 հարազատները դեռևս գտնվում են օրեցօր խորացող հումանիտար ճգնաժամի մեջ, մյուս կողմից այն արհեստական խոչընդոտները, որ այսօր խանգարում են մեզ լինելու Արցախում և արցախցիների կողքին: Եվ ահա այս անհույս թվացող մտածումների միջից մեր առջև է գալիս տառապանքի բովով անցած, իր սիրտը բազում անգամներ խոցված, բայց ի վերջո Հարության հաղթանակը տեսած և մարմնապես երկինք տեղափոխված Աստվածամայրը: Երբ մեր Փրկչին դատապարտեցին խաչի մահվան, գրեթե բոլոր յուրայինները լքեցին Նրան, Մարիամը մինչև վերջ չլքեց իր Որդուն և անգամ իր կյանքին սպառնացող վտանգները անտեսելով`հավատարիմ մնաց իր մայրական աստվածատուր բարձր կոչմանը:
Արցախցիների ամենասիրելի խոսքերից մեկը, գոնե վերջին հարյուրամյակում, եղել է Մայր Հայաստան սրտաշարժ արտահայտությունը, որովհետև անարդար կերպով գերեվարված զավակը մշտապես փափագել է վերադառնալ իր հարազատ մոր գիրկը: Մինչև 44-օրյա պատերազմը, կարծես թե հնարավորություն էր ստեղծվել զավակի տունդարձի համար, որովհետև թե՛ Մայրն էր կամենում և թե՛ զավակը: Բայց չարը անդադար աշխատում է, որպեսզի յուրաքանչյուր ամուր ընտանիքի մեջ բաժանում մտցնի, և եթե տան ամեն մի անդամ չի պայքարում ընտանիքի ամրության համար, եթե իր ցանկությունների հարցում չի գնում զիջումների, ապա վաղ թե ուշ ներս է սողոսկում պառակտման չարիքը:
Այս լույսի ներքո բավականին մտահոգիչ ու անհասկանալի է անտարբերության այն մթնոլորտը, որ տիրում է Մայր Հայրենիքում և սփյուռքում: Առանձին սրտացավ մարդկանց եթե չհաշվենք, մեծ հաշվով դեռևս չկա այն անհրաժեշտ լրջությունն ու գիտակցումը, որ ամեն մի հայից է կախված մեր երկրի ապագան: Հիսուս իր փառքի մեջ մտնելու համար քայլեց խաչի ճանապարհով, իսկ միթե՞ մենք ուզում ենք դրան հասնել զվարճությունների միջոցով: Այդպիսինները չարաչար սխալվում են՝ մտածելով, թե այս հարցը իրենցը չէ: Երբ Արցախը ազատ էր, բոլորը մեծ ուրախությամբ գալիս էին վայելելու Արցախի բնությունը, բոլորը հպարտանում էին մեր հաղթանակներով, իսկ հիմա ուր են այդ մարդիկ: Միթե Ձեզ միայն առողջ ու անվտանգ հայրենիքն է գրավում, այն դեպքում, որ խոցված երկիրը ավելի շատ կարիք ունի Ձեր սիրո և հոգածության: Այսօր զավակը վիրավոր է և հյուծված, մայրը նույնպես, բայց մենք հավատում ենք, որ Աստվածամոր նման յուրաքանչյուր մայր, եթե չի կտրում իր կապը Աստծո հետ, եթե չի մոռանում իր Մայր լինելը, ապա ի զորու է տեսնելու իր որդու հաղթական Հարությունն ու Վերափոխումը:
Եթե քաղաքականության պարագային չկան մշտական բարեկամներ, այլ կան մշտական շահեր, ապա հոգևոր ոլորտում պատկերը շատ ցավալի է: Ինչու է ամբողջ քրիստոնյա աշխարհը՝ իրենց հովվապետերով հանդերձ աչք փակում հերթական անգամ արդարության խաչելության վրա: Որպես Քրիստոսի Սուրբ Խորանի համեստ սպասավոր, մեր խնդրանքն ու հորդորն է քրիստոնեական բոլոր եկեղեցիներին. «Ձեր հայացքն ուղղեք քրիստոնեության հնագույն օրրան հանդիսացող Արցախ աշխարհի վրա, հասկացեք, որ այս երկրի սրբությունները համամարդկային են և, երբ այն մատնվում է այլադավանների ձեռքն ու պղծվում, ապա Աստծո առաջ պատասխան պիտի տան բոլորը, որովհետև Ձեր եղբայրները նեղության մեջ էին, հիվանդ էին, բանտում էին և նրանց այցի չեկաք (Հմմտ. Մատթ. 25:31-46 )»։
Սիրելի հայրենակիցներ, Աստվածամոր մայրական կատարյալ սերն է, որ գոտեպնդեց մեզ Արցախի համար այս դժվարին օրերին նորից դիմելու բոլորիս անդավաճան Մորը, որ իր անսպառ գթությամբ, ծանոթ լինելով մեր մարդկային տկարություններին ու թերացումներին, բարեխոսի իր Միածին Որդու և մեր Տիրոջ առաջ: Ուստի այս տեսիլքով, Վերափոխման նախորդող շաբաթապահքի ընթացքին հրավիրեցինք բոլորիդ, սաղմոսներ երգելով և մեր սրտի աղոթքը իրար միացնելով մեկ ընդհանուր աղաչանքի ներքո ասել. «Մա՜յր Սուրբ, բարեխոսյա՜…»

Смирение мать всех добродетелей,
Сегодня мы снова собрались, чтобы вместе отпраздновать один из пяти Господских праздников нашей Церкви – прекрасный праздник Успения Богородицы. Кто такая Богородица, кто та таинственная Женщина, которая тысячелетиями внушает к Себе благоговение, которая утешает страждущих и сокрушенных сердцем? Благодаря своему совершенному смирению и полному подчинению воле Божией эта молодая девушка получила неизреченную благодать быть земной родительницей Единородного Сына Божия. Образ Божией Матери является живым и прожитым Евангелием для каждого христианина, потому что Она, как и Сын, начала путь своей сознательной жизни с послушания воле Божией, распространяя вокруг Себя любовь и заботу, и полностью переживая страдания Своего Сына, она получила небесный венец, который не увядает.
История Успения не записана в Евангелиях и дошла до нас через Священное Предание. По преданию, когда прошло двенадцать лет от вознесения Спасителя и когда Святая Дева должна была уснуть, тридцать дней тому назад к Ней пришел Архангел Гавриил, сообщивший Богородице весть о Ее перенесении с земли на небо. Когда Богородица уже лежала на смертном одре, Она попросила отслужить последнюю Литургию и причастить Ей Святого Причастия, затем, окруженная множеством апостолов, с миром покаилась и комната была наполнена неописуемым небесным благоуханием. Когда Богородица покаилась, собрались верующие женщины и святые девы и по закону обернули Ее тело, чтобы отвезти его в ранее упомянутое Господом место - Гефсиманию, после чего апостолы с псалмами и благословениями положили блаженное тело во гроб.
Апостолы пробыли в Иерусалиме еще несколько дней после погребения Богоматери. Однако один из них, апостол Варфоломей, не присутствовал при Успении Божией Матери, а когда пришел и узнал о случившемся, был глубоко опечален тем, что не попрощался с Богородицей и не получил последнего благословения, как другие апостолы. Тогда он стал умолять Петра и других показать ему тело Богородицы. Апостолы со страхом и трепетом молились и охотно исполнили желание брата, открыли гроб и нашли его пустым. Там были только саван Девы Марии. Сначала они очень удивились, но потом узнали, что Богородица была перенесена к великой и светлой славе, и с восхищением прославили Бога.
Это Предыстория праздника Успения Св. Богородицы, который является четвертым из пяти Господских праздников Армянской Церкви и старейшим из праздников, посвященных Богородице. В этот радостный день противоречивые чувства наполнили наше сердце и душу: с одной стороны, горькая реальность того, что 120 тысяч наших родственников все еще находятся в усугубляющемся с каждым днем ​​гуманитарном кризисе, с другой стороны, искусственные препятствия, которые сегодня мешают нам находиться в Арцахе и рядом с народом Арцаха. И вот среди этих, казалось бы, безнадежных мыслей, перед нами предстает Богородица, которая прошла через страдания, ее сердце было много раз пронзено, но в конце концов она увидела победу Воскресения и была перенесена на небо. Когда наш Спаситель был приговорен к крестной смерти, почти все свои оставили Его, Мария не оставила Своего Сына до конца и, даже игнорируя опасности, грозившие ее жизни, осталась верна данному Богом высокому призванию матери.
Одним из любимых высказываний жителей Арцаха, по крайней мере, в прошлом веке, была трогательная фраза «Мать Армения», ведь несправедливо захваченный ребенок всегда жаждал вернуться в объятия родной матери. До 44-дневной войны у дитя, казалось, была возможность вернуться домой, потому что этого хотели и Мать, и дите. Но зло непрестанно работает над тем, чтобы внести разделение в каждую крепкую семью, и если каждый член дома не будет бороться за крепость семьи, если он не пойдет на компромисс со своими желаниями, рано или поздно закрадется зло разделения.
Под этим лучом вызывает тревогу и непонятность атмосфера безразличия, которая царит на Родине и в диаспоре. Если не считать отдельных сострадательных людей, то, по большому счету, еще нет необходимой серьезности и осознания того, что будущее нашей страны зависит от каждого армянина. Иисус прошел крестный путь, чтобы войти в Свою славу, но хотим ли мы достичь этого посредством развлечений? Такие люди глубоко заблуждаются, думая, что это дело не их. Когда Арцах был свободным, все с большой радостью приезжали наслаждаться природой Арцаха, все гордились нашими победами, а теперь где эти люди? Неужели Вас тянет только к здоровой и безопасной Родине, в то время, когда израненная страна больше нуждается в Вашей любви и заботе? Сегодня дитя ранен и измучен, и мать тоже, но мы верим, что каждая мама подобна Богородице, если она не порвет свою связь с Богом, если она не забудет, что она Мать, тогда она сможет увидеть торжествующее Воскресение и Вознесение своего ребенка.
Если в политике нет постоянных друзей, но есть постоянные интересы, то в духовной сфере картина очень печальна. Почему весь христианский мир вместе со своими пастырями в очередной раз закрывает глаза на распятие правосудия? Как смиренный служитель Святого Алтаря Христовой, наша просьба и увещевание обращены ко всем христианским церквям: «Обратите свой взор на Арцах, который является древней колыбелью христианства, поймите, что святыни этой земли общечеловеческие и, когда она будет передана в руки неверующих и будет осквернена, тогда каждый ответит перед Богом, потому что братья твои были в беде, болели, в темнице были, а ты не навестил их (ср. Мф. 25:31-46)».
Дорогие соотечественники, именно совершенная материнская любовь Божией Матери подбодряла нас в эти трудные для Арцаха дни вновь обратиться к верной Матери всех нас, которая своим неиссякаемым милосердием, которая знакома с нашими человеческими слабостями и недостатками, заступится пред Ее Единородным Сыном и Господом нашим. Посему с этим видением, в субботу, предшествовавшую празднику Успения, мы пригласили всех вас, распевая псалмы и соединяя молитву сердца нашего вместе в одном общем прошении: «Святая Матерь, заступись!»