Թեմակալ առաջնորդի հանդիպումը ԼՂՌՀ առաջնորդի հետ
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը հանդիպել է Լեռնային Ղարաբաղի ռուսական համայնքի առաջնորդ Ալեքսանդր Բորդովի հետ:
Վրթանեսը Սրբազանը ընգծել է ռուս համայնքի նշանակալի ներդրումը Արցախի Հանրապետությունում ռուս ուղղափառության վերածննդի, ազգամիջյան և միջկրոնական հարաբերությունների զարգացման գործում՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով Հայ Առաքելական և Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցիների ծխականների միջև կապերի ամրապնդման գործում ռուս համայնքի ներդրմանը։
Հանդիպման հիմնական թեման Լաչինի միջանցքի արգելափակումն էր՝ Ադրբեջանի կողմից 09.11.2020թ. եռակողմ հայտարարության հերթական կոպտագույն խախտումը, ինչպես նաև ներկայիս ստեղծված հումանիտար իրավիճակը։
Ընդգծվել է Ադրբեջանի ղեկավարության հանցավոր արարքների իրավական գնահատականի կարևորությունը։
Ալեքսանդր Բորդովն իր հերթին խորին երախտագիտություն է հայտնել Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին՝ վերջին հարյուր և ավել տարինների ընթացքում Արցախում առաջին Ուղղափառ եկեղեցու կառուցման գործում ներդրած ջանքերի համար, ինչպես նաև ԱՀ-ի ռուսական համայնքի և Ուղղափառ Եկեղեցու հավատացյալների հանդեպ ուշադիր վերաբերմունքի համար:

Встреча главы епархии с главой РОНК
Глава Арцахской епархии ААЦ епископ Вртанес Абрамян провёл встречу с главой РОНК Александром Бордовым.:
Владыка Вртанес отметил весомый вклад Русской общины в возрождение русского православия в Арцахской Республике, в развитие межнациональных и межконфессиональных отношений, особо обратив внимание на вклад общины в укрепление связей между прихожанами Русской Православной и Армянской Апостольской церквями.
Основной темой встречи было закрытие Лачинского коридора — очередное грубейшее нарушение азербайджанской стороной трёхстороннего заявления от 09.11.2020, а также сложившаяся гуманитарная ситуация.
Была отмечена важность правовой оценки преступных деяний азербайджанского руководства.
В свою очередь Александр Бордов выразил глубокую признательность главе Арцахской епархии ААЦ епископу Вртанесу Абрамяну за его усилия в возведении первого за сто с лишним лет православного храма на арцахской земле, за всегда чуткое отношение к русской общине и православным НКР.