Տարեվերջյան քահանայից ժողով Արցախի թեմում
Տարին ամփոփելու, իրականացրած աշխատանքները ներկայացնելու և հետագա ծրագրերը քննարկելու նպատակով, դեկտեմբերի 21-ին թեմակալ առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել քահանայից ժողով:
Ժողովն սկսվեց տերունական աղոթքով և թեմակալ առաջնորդի ողջույնի խոսքով։ Հոգևոր հայրերն իրենց հերթին հանդես եկան ամփոփիչ զեկույզներով՝ ներկայացնելով անցնող տարվա ընթացքում իրենց հովվական ծառայության մեջ գրանցած հաջողություններն ու կատարված աշխատանքները: Ժողովի ընթացքում քննարկվեցին գալիք նոր տարում Արցախի թեմում կատարվելիք ծրագրերը՝ հատուկ կարևորություն տալով երկրի հոգևոր անվտանգությանն ու հոգևոր քարոզչության ակտիվացմանը:
Առանձնահատուկ մտահոգությամբ քննարկվեց Արցախում տիրող ներկայիս իրավիճակը, որը հոգեբանորեն վատ ազդեցություն է թողնում երկրի բնակչության վրա՝ անկախ արցախցու ամուր կամքից ու տոկունությունից։ Որոշվեց առավել ակտիվ գործունեություն վարել հոգևոր համայնքներում՝ այս դժվար օրերին ժողովրդին գոտեպնդելու նպատակով։
Ժողովի ավարտին թեմակալ առաջնորդը հույս հայտնեց, որ բոլորիս մշտական աղոթքներով Արցախ աշխարհում կտիրի հարատև խաղաղություն, և թեմը կկարողանա գալիք տարում ամբողջապես իրականացնել նախատեսված ծրագրերը։

The final meeting of the clergy of the Artsakh Diocese at the end of the year
In order to take stock of the year, present the work done and discuss future plans, a meeting of priests was held on December 21 under the chairmanship of the Primate of the diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan.
The meeting began with the prayer "Our Father" and greetings from the Primate of the diocese. The clergy, in turn, made final reports, telling about the successes and work done in their pastoral ministry over the past year. During the meeting, plans were discussed that will be implemented in the Artsakh diocese in the coming new year, attaching particular importance to the spiritual security of the country and the intensification of spiritual propaganda.
The current situation in Artsakh was discussed with particular concern, which has a psychologically bad effect on the population of the country, despite the strong will and endurance of the people of Artsakh. It was decided to be more active in spiritual communities in order to support people in these difficult days.
At the end of the meeting, the Primate of the diocese expressed the hope that with our constant prayers a lasting peace will reign in Artsakh, and the diocese will be able to fully implement its plans in the coming year.