Տարեվերջյան քահանայից ժողով Արցախի թեմում
Տարին ամփոփելու, իրականացրած աշխատանքները ներկայացնելու և հետագա ծրագրերը քննարկելու նպատակով, դեկտեմբերի 21-ին թեմակալ առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել քահանայից ժողով:
Ժողովն սկսվեց տերունական աղոթքով և թեմակալ առաջնորդի ողջույնի խոսքով։ Հոգևոր հայրերն իրենց հերթին հանդես եկան ամփոփիչ զեկույզներով՝ ներկայացնելով անցնող տարվա ընթացքում իրենց հովվական ծառայության մեջ գրանցած հաջողություններն ու կատարված աշխատանքները: Ժողովի ընթացքում քննարկվեցին գալիք նոր տարում Արցախի թեմում կատարվելիք ծրագրերը՝ հատուկ կարևորություն տալով երկրի հոգևոր անվտանգությանն ու հոգևոր քարոզչության ակտիվացմանը:
Առանձնահատուկ մտահոգությամբ քննարկվեց Արցախում տիրող ներկայիս իրավիճակը, որը հոգեբանորեն վատ ազդեցություն է թողնում երկրի բնակչության վրա՝ անկախ արցախցու ամուր կամքից ու տոկունությունից։ Որոշվեց առավել ակտիվ գործունեություն վարել հոգևոր համայնքներում՝ այս դժվար օրերին ժողովրդին գոտեպնդելու նպատակով։
Ժողովի ավարտին թեմակալ առաջնորդը հույս հայտնեց, որ բոլորիս մշտական աղոթքներով Արցախ աշխարհում կտիրի հարատև խաղաղություն, և թեմը կկարողանա գալիք տարում ամբողջապես իրականացնել նախատեսված ծրագրերը։

Итоговое собрание священнослужателей арцахской епархии в конце года
Для того, чтобы подвести итоги года, представить проделанную работу и обсудить дальнейшие планы, 21 декабря состоялось собрание священников под председательством главы епархии епископа Вртанеса Абрамяна.
Встреча началась с молитвы «Отче наш» и приветствия главы епархии. Священнослужатели в свою очередь, выступили с итоговыми докладами, рассказав об успехах и работах, совершенных в их пасторском служении за истекший год. В ходе встречи были обсуждены планы, которые будут реализованы в Арцахской епархии в наступающем новом году, придавая особое значение духовной безопасности страны и активизации духовной пропаганды.
С особой тревожностью обсуждалась текущая ситуация в Арцахе, которая психологически плохо сказывается на населении страны, несмотря на сильную волю и выносливость арцахцев. Было принято решение вести более активную деятельность в духовных общинах, чтобы поддержать людей в эти трудные дни.
В завершение встречи глава епархии выразил надежду, что нашими постоянными молитвами в Арцахе воцарится долговечный мир, и епархия сможет в наступающем году полностью реализовать намеченные планы.