Սուրբ Աստվածածնի Վերափոխման տոնը Ամարասում
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին այս տարի օգոստոսի 14-ին է տոնախմբում Սուրբ Աստվածածնի Վերափոխման տոնը:
Տոնի առթիվ այսօր Ամարասի վանական համալիրում ձեռամբ Արցախի թեմի առաջնորդ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի մատուցվեց տոնական Սուրբ Պատարագ։ Պատարագին իր մեծարժեք մասնակցությունն է բերել նաև Հոգեշնորհ Տեր Ավետիք աբեղա Սողոմոնյանը։
Սուրբ Պատարագին ներկա էին ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և այլ պաշտոնատար անձինք։
Պատարագի ավարտին կատարվեց խաղողօրհնեքի արարողությունը։ Թեմակալ առաջնորդի ձեռամբ օրհնվեց խաղողը և բաժանվեց ժողովրդին։
Տոնի կապակցությամբ բակում պատրաստվել էին տաղավարներ, որտեղ յուրաքանչյուր գյուղ ներկայացրել էր իր գյուղի ավանդական ուտեստները։

Праздник Успения Святой Богородицы в Амарасе
Святая Армянская Апостольская Церковь 14 августа сего года отмечает праздник вознесения святой богородицы.
По случаю праздника сегодня в монастырском комплексе Амарас глава Арцахской Епархии епископ Вртанес Абрамян отслужил праздничную святую литургию. В литургии также принял участие Его Преподобие иеромонах Аветик Согомонян.
На святой литургии присутствовали президент Республики Арцах Араик Арутюнян и другие должностные лица.
По окончании литургии был совершен обряд освящения винограда. Глава епархии освятил виноград и раздал народу.
По случаю праздника во дворе были подготовлены ларьки, где каждая деревня представила свои традиционные блюда.