Արկտիկական բեմի գրավումը Ստեփանակերտի ռուսական դրամատիկական թատրոնի կողմից
«Արկտիկական բեմ» երկրորդ միջազգային թատերական փառատոնի կազմկոմիտեի հրավերով և ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության ղեկավարության աջակցությամբ Ստեփանակերտի ռուսական դրամատիկական թատրոնը 2024թ․ նոյեմբերի 15-22-ը Մուրմանսկում մասնակցել է այս նշանակալի մշակութային իրադարձությանը և դրա արդյունքում պարգևատրվել երկու հատուկ դիպլոմով։ Սա երիտասարդ թատրոնի առաջին միջազգային բեմելը հանդիսացավ, որը 2022 թվականին հիմնադրած լինելով Ստեփանակերտում տեղի ռուսական համայնքի նախագահ Ալեքսանդր Բորդովի նախաձեռնությամբ, 2023թ․ սեպտեմբերին Լեռնային Ղարաբաղի ողջ բնակչության հետ միասին իր հարազատ հողից ենթարկվել է բռնի տեղահանության, ինչից հետո ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության թիմի և բարեկամների աջակցության շնորհիվ վերածնվել և գործում է Երևանում։
Արցախյան թատերախումբը ռուսական Արկտիկայի մայրաքաղաք Մուրմանսկ էր եկել Վլադիմիր Մայակովսկու ստեղծագործությունների մոտիվներիվ կազմված «Ողջ ձայնով» ներկայացմամբ, որը հատուկ արժեք ունի․ այն վերջինն էր, որ դերասանները 2023թ․ հուլիսին ներկայացրեցին շրջափակված Լեռնային Ղարաբաղում և 2024 հունվարին դարձավ առաջին ներկայացումը երևանյան բեմում՝ թատրոնի Հայաստանում վերածնվելուց հետո։ Դերասաններ Մարթա Ալթունյանը, Զոյա Սարկիսյանը, Ռուդոլֆ Հայրյանը, Բելլա Պատվականյանը, Էլիզա Կրիկորյանը, Էմմա Օգոլցովան և Հարություն Անդրեասյանը բեմում Ա․ Շնիտկեի երաժշտության ուղեկցությամբ և պլաստիկ շարժումների օգնությամբ ստեղծել են սևի և սպիտակի ներդաշնակ անսամբլ։ Վերլուծելով Մայակովսկու լավագույն ստեղծագործությունները, որոնց թեմաները չեն կորցրել իրենց հրատապությունը, գեղեցիկ բեմական խոսքով նրանք դրսևորել են իրենց վերաբերմունքը այն ամենի նկատմամբ, ինչը կատարվել է իրենց հարազատ հողի հետ և այսօր տեղի է ունենում մեր շուրջը։ Ռեժիսոր, թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ժաննա Կրիկորովայի բեմադրությունը, համադրելով մեկ դար առաջվա սուր հարցերին Մայակովսկու մոտեցումը և ժամանակակից դրսևորումների նկատմամբ Արցախի ձայնը, ստեղծել է էմոցիոնալ լարվածություն՝ հիացնելով հանդիսատեսին, որոնցից շատերը չեն զսպել իրենց արցունքները։ Դահլիճում ներկաները՝ ժյուրիի անդամները, փառատոնի մասնակիցները և Մուրմանսկի բնակիչները, որոնց շարքում շատ էին տեղի հայերը, ներկայացումը ընդունել են հենց թատրոնի պատմության և անցած ոչ հեշտ ճանապարհի միջոցով, ինչը կարելի է քաղաքացիական սխրանք անվանել։ Ներկայացման ավարտից հետո բեմ է բարձրացել Մուրմանսկի մշակույթի կոմիտեի նախագահ, Ռուսաստանի թատերական գործիչների տարածաշրջանային բաժանմունքի նախագահ Ելենա Կրինժինան, ով, հաջող ելույթի համար շնորհավորելով Հայաստանից եկած հյուրերին, խոսել է թատրոնի կողմից բնավորության դրսևորման և ռուս մեծ բանաստեղծի ստեղծագործությունների միջոցով սեփական զգացմունքների և դիրքորոշման հմուտ ներկայացման մասին։
Նա շնորհակալություն է հայտնել դերասաններին գեղեցիկ խաղի և բեմական հրաշալի խոսքի, իսկ ռեժիսոր Ժաննա Կրիկորովային՝ ներկայացման բարդ խնդիրների ինքնատիպ գեղարվեստական լուծումների համար։ Դիմելով դահլիճում ներկա ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության ղեկավար, Ստեփանակերտի ռուսական դրամատիկական թատրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Յուրի Նավոյանին, հանձին նրա Ելենա Կրինժինան «Արկտիկական բեմ» փառատոնի կազմկոմիտեի անունից շնորհակալություն է հայտնել Մոսկվայի հայ համայնքին մշակութային ավանդույթների պահպանմանը նպաստելու և փառատոնին թատրոնի մասնակցությունը ապահովելու համար։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում հինգ երկրի 14 թատրոններ Մուրմանսկի բեմերում ցուցադրել են իրենց լավագույն ներկայացումները, որոնք գնահատել է բարձրարվեստ ժյուրին՝ կազմված բեմի անվանի վարպետներից, թատերական գործիչներից, Ռուսաստանի առաջատար թատերագետներից։ Գործել է նաև այլընտրանքային ժյուրի, որը մրցույթային ներկայացումներին անկախ գնահատական է տվել։
Նոյեմբերի 22-ին փառատոնի հանդիսավոր փակման ժամանակ ժյուրիի կողմից (նախագահ՝ Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստուհի, Մոսկվայի «Et Cetera» թատրոնի առաջատար դերասանուհի Լյուդմիլա Դմիտրիևա) Ստեփանակերտի ռուսասկան դրամատիկական թատրոնը արժանացել է «Ռուսաց լեզվի պահպանման համար» հատուկ դիպլոմի։ Իսկ այլընտրանքային ժյուրին (ղեկավար՝ «Միասնական կամավորական կենտրոն» կազմակերպության դիտորդական խորհրդի նախահահ Եվգենյա Չիբիս) թատրոնին շնորհել է «Ռուսաց լեզվի և մշակույթի պահպանման և ներկայացման դրամատուրգիական հիմքի միջոցով քաղաքացիական ակտիվ դիրքորոշման դրսևորման համար» հատուկ դիպլոմը։ Փառատոնի շրջանակներում Ստեփանակերտի ռուսական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը և դերասանները ակտիվորեն մասնակցել են թատերական արվեստի առաջատար գործիչների վարպետության դասերին և դասախոսություններին, ներկա են եղել փառատոնի մասնակից մյուս թատրոնների մրցութային ներկայացումներին։
Տեղի է ունեցել նաև թատրոնի հանդիպումը Մուրմանսկի հայ համայնքի հետ, որի համար, անշուշտ, «Արկտիկական բեմ» փառատոնին Հայաստանից թատերախմբի մասնակցությունը իրադարձություն է հանդիսացել։ Ռուսական Արկտիկայի մայրաքաղաքում գտնվելու ընթացքում ԴԻԱԼՈԳ կազմակերպության նախագահ Յուրի Նավոյանը մի շարք հանդիպումներ է ունեցել Մուրմանսկի վարչակազմի և տեղի ստեղծագործական միավորումների ներկայացուցիչների հետ։
Հետագա համագործակցության զարգացման քննարկումների արդյունքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առաջիկայում Մուրմանսկի թատերախմբերից մեկի Հայաստան այցի, հայկական բեմում նրա ելույթի և Ստեփանակերտի ռուսական դրամատիկական թատրոնի հետ համատեղ հայ-ռուսական թատերական երիտասարդական ճամբարի կազմակերպման վերաբերյալ։

Завоевание арктической сцены русским драматическим театром Степанакерта
Согласно приглашению организаторов второго Международного театрального фестиваля «Арктическая сцена» и при поддержке руководства организации ДИАЛОГ, Русский драматический театр Степанакерта с 15 по 22 ноября 2024 года принял участие в этом значимом культурном событии в Мурманске и был награжден двумя особыми дипломами. Это было первое международное выступление молодого театра, который был основан в 2022 году по инициативе лидера российской общины Степанакерта Александра Бордова, а в сентябре 2023 года, вместе с населением Нагорного Карабаха, был вынужден подвергнуться насильственной депортации из своей родной земли. После этого, благодаря поддержке команды ДИАЛОГ и друзей, театр был возрожден и продолжает свою деятельность в Ереване.
Театр Арцаха представил на фестивале в Мурманске спектакль «Во весь голос», который составлен на основе произведений Владимира Маяковского. Этот спектакль имеет особую ценность, так как стал последним, который актеры представили в июле 2023 года в блокированном Нагорном Карабахе, а в январе 2024 года — первым на сцене Еревана после возрождения театра в Армении. Актеры Марта Алтунян, Зоя Саркисян, Рудольф Айрян, Белла Патваканян, Элиза Крикорян, Эмма Огольцова и Арутюн Андреасян с музыкальным сопровождением А. Шнитке и пластическими движениями создали гармоничное сочетание черного и белого на сцене. Анализируя лучшие произведения Маяковского, чьи темы остаются актуальными, они выразили свои чувства и отношение ко всему, что произошло с их родной землей и что происходит вокруг нас сегодня. Режиссер, художественный руководитель театра Жанна Крикорова, сочетая актуальные вопросы века назад с подходом Маяковского и голосом Арцаха, создала эмоциональное напряжение, которое поразило зрителей, многие из которых не смогли сдержать слез.
После окончания представления на сцену поднялась председатель Комитета по культуре Мурманска, председатель регионального отделения Союза театральных деятелей России Елена Кринжина, которая, поздравив гостей из Армении с успешным выступлением, отметила мастерство театра в выражении характера и эмоций через произведения великого русского поэта. Она поблагодарила актеров за красивую игру и сценическую речь, а режиссера Жанну Крикорову — за оригинальные художественные решения сложных задач спектакля. Обратившись к Юри Навояну, председателю Совета попечителей театра и руководителю ДИАЛОГ, Елена Кринжина от имени организаторов фестиваля поблагодарила армянскую общину Москвы за содействие в сохранении культурных традиций и участие театра в фестивале.
В течение недели 14 театров из 5 стран представили свои лучшие спектакли на сценах Мурманска, которые оценивались высококлассным жюри, состоящим из мастеров сцены, театральных деятелей и ведущих театроведов России. Работало также альтернативное жюри, которое дало независимую оценку конкурсным постановкам. 22 ноября, на торжественном закрытии фестиваля, театр Степанакерта был удостоен специального диплома «За сохранение русского языка» от жюри (председатель — народная артистка России, ведущая актриса театра «Et Cetera» Людмила Дмитриева). Альтернативное жюри (руководитель — председатель Совета наблюдателей организации «Единый добровольный центр» Евгения Чибис) присудило театру специальный диплом «За сохранение и представление русского языка и культуры через драматургическую основу и проявление гражданской активности».
В рамках фестиваля художественный руководитель театра и актеры активно участвовали в мастер-классах и лекциях ведущих театральных деятелей, а также посещали конкурсные спектакли других театров. Состоялась также встреча театра с армянской общиной Мурманска, для которой участие театра Степанакерта в фестивале стало важным событием.
В ходе пребывания в Мурманске Юрий Навоян, президент ДИАЛОГ, провел ряд встреч с представителями местных властей и творческих объединений. В результате обсуждения дальнейшего сотрудничества было достигнуто соглашение о визите одного из мурманских театров в Армению, его выступлении на армянской сцене и организации совместного армяно-русского театрального молодежного лагеря с театром Степанакерта.