«Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու ռմբակոծում» թեմայով գեղաթերթիկ
Սույն թվականի սեպտեմբերի 14-ին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Ռուբեն Սևակի անվան թանգարանում մարվեց և շրջանառության մեջ դրվեց «Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու ռմբակոծում» թեմայով երկու նամականիշով գեղաթերթիկ:
Միջոցառման բացումը օրհնության խոսքով և աղոթքով կատարեց Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը:
Մարումն իրականացվեց ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության փոստի բաժնի պետ Ծովինար Գալստյանի, ՀայՓոստի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Կարապետյանի, Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի, ՀՀ-ում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Սերգեյ Ղազարյանի և ՀՀ Ֆիլատելիստների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանի կողմից:
Վրթանես Սրբազանը նամականիշի թողարկումը համեմատեց Նոյի աղավնու հետ:
“Ինչպես Նոյը բաց թողեց աղավնուն, հասկանալու համար արդյո՞ք աշխարհում կենդանություն կա, այնպես էլ մենք ենք այսօր բաց թողնում այս նամականիշները Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից, որպեսզի դրանք հասնեն մարդկանց քարացած սրտերին, խոսեն նրանց հետ, և գուցե, կարողանան փշրել այդ սրտերը և դարձնել առ Քրիստոս, որպեսզի մարդկությունը հասկանա ու գիտակցի վերջապես, թե ինչ է նշանակում ոչնչացնել դարավոր քրիստոնեական մշակույթը”,- ասել է թեմակալ առաջնորդը:
Երկու նամականիշների վրա էլ Ղազանչեցոցն է պատկերված, սակայն առաջինի՝ 940 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա այն կանգուն է, իսկ երկրորդի՝ 950 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով նամականիշի վրա արդեն հրթիռակոծված է ադրբեջանական անօդաչու թռչող սարքերի կողմից:
Գեղաթերթիկի աջ հատվածում եկեղեցու հրեշտակ քանդակներից մեկն է, ձախ հատվածում արդեն հրեշտակի տեղում պատկերված է անօդաչու թռչող սարք:

A souvenir sheet with two postage stamps under the theme “Bombing of Ghazanchetsots Holy Savior Cathedral of Shushi”
On September 14, 2021, a souvenir sheet with two postage stamps under the theme “Bombing of Ghazanchetsots Holy Savior Cathedral of Shushi” has been canceled and put into circulation.
The event was launched with the blessing and prayer of the Primate of the Artsakh Diocese, Bishop Vrtanes Abrahamyan.
The cancellation was carried out by Head of the Post Office of the RA Ministry of High Technologies Tsovinar Galstyan, Director General of HAYPOST, Hayk Karapetyan, Primate of the Artsakh Diocese, His Excellency, Bishop Vrtanes Abrahamyan, Permanent Representative of the Republic of Artsakh in Armenia Sergey Ghazaryan and President of the Armenian Philatelic Association Hovik Musayelyan.
Bishop Vrtanes compared the issue of the stamp with Noah's dove.
“As Noah sent a dove to understand if there is life in the world, so today we are issuing these stamps from the Mother See of Holy Etchmiadzin to reach hearts of stone, break them and turn them from darkness to light, to make humanity understand and realize, what does it mean to destroy the centuries-old Christian culture,” said the diocesan leader.
The postage stamp of the souvenir sheet with the nominal value of 940 AMD depicts Ghazanchetsots Holy Savior Cathedral of Shushi (XIX c.) and the postage stamp of the souvenir sheet with the nominal value of 950 AMD depicts Ghazanchetsots Holy Savior Cathedral damaged by the strikes of Azerbaijani unmanned aerial vehicles.
The left part of the souvenir sheet depicts Ghazanchetsots Holy Savior Cathedral of Shushi before the bombing as well as one of the angel sculptures of the church. The right part of the souvenir sheet depicts Ghazanchetsots Holy Savior Cathedral, being bombed as a result of the Azerbaijani aggression, as well as the unmanned aerial vehicle.