Շնորհավոր տոնդ Հայոց Բանակ
Բանակը դարձավ այն վեմը, որի վրա կառուցվեց մեր անկախ պետականությունը։ Այսօր մեր երկիրն ու բանակը վիրավոր են, բայց եթե լինենք միասնական և դառնանք դեպի Աստված, կկարողանանք կերտել նորանոր հաղթանակներ։
Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյան
Վրթանես Սրբազանի ելույթը Մեխակավանում 28.09.2020թ.
Նախ ես որպես մարդ, որպես հոգևորական եկել եմ ձեր մոտ իմ խորին երախտագիտությունը և շնորհակալությունը հայտնելու։
Մենք շնորհակալություն հայտնում ենք Աստծուն, և այդ շնորհը թող միշտ ձեր մեջ լինի:
Պատերազմ է: Բոլորս քաջ գիտակցում ենք դա։ Հայի համար պատերազմը սկսվել է այն օրից, երբ որ ինքը ընտրել է լույսը այլ ոչ թե խավարը։ Այդ պատճառով մեզ նաև ասում են լույսի որդիներ։ Այն լույսը, որը ուզում է չարը մարել՝ մենք չպիտի թողնենք:
Այդ լույսը մեր Հայաստան աշխարհն է:
Այդ լույսը մեր քրիստոնեական ապրելակերպն է: Այդ լույսը ձեր եղբայրությունն է:
Մենք եղբայրներ ենք Քրիստոսով:
Եղբայրներ ենք դավանանքով: Եղբայրներ ենք գաղափարախոսությամբ:
Մենք պատերազմի պետք է դուրս գանք պատվով և հաղթանակով: Որպեսզի հաղթենք պետք է մեկ գաղափարի հետևորդ լինենք։ Իսկ այդ գաղափարը մեր նվիրումն է առ հայրենիք: Մեր նվիրումն է առ մեր ընտանիք: Եվ մեր եղբայրասիրությունը։ Ձեռքիս խաչի մեջ կա սրբազան մասունք, որը Դադիվանքի հիմնադրի՝ Դադիի ոսկորն է։ Ես բերել եմ, որ այս խաչով օրհնեմ ձեզ։ Օրհնեմ մեր նախնիների սուրբ հավատքով: Որ դուք ամուր բռնեք մեր նախնիների հոգևոր ձեռքը: Ամուր բռնեք մեր ընտանիքների սրբությունը: Ուստի տղաներ ևս մեկ անգամ օրհնելով օրհնում եմ ձեզ: Համբուրում եմ ձեր բոլորի ճակատը։ Համբուրում եմ ձեր ձեռքերը, որը պետք է լինի ապտակ թշնամուն: Ձեր սիրտը թող միշտ եղբայրասիրություն թելադրի, և դուք հոգեպես խաղաղ լինեք: Աղոթեք ամեն անգամ մի կարևոր առաջադրանք կատարելիս: Եթե մարդու հոգին խաղաղ է՝ կարող է ապահովել խաղաղություն մեր սահմաններում։
Վրդովված սրտով պատերազմի չգնաք։
Այլ խաղաղ՝ մտածելով ինչի համար ես գմնում՝ հանուն ինչի ես գնում։ Աստված օրհնի ձեզ: Թող հաղթանակներ արձանագրվեն: Թող Հայաստանի սահմանները և Արցախի Հանրապետության սահմանները ապահով լինեն: Եվ մենք պատերազմող և պատերազմի մեջ վիճակված մեր առաքելությունը չփոխանցենք մեր սերունդներին: Ավարտենք և վերջնական ավարտենք:

С праздником, Армянская Армия!
Армия стала той скалой, на которой было построено наше независимое государство. Сегодня наша страна и армия ранены, но если мы будем едины и обратимся к Богу, то сможем одержать новые победы.
Епископ Вртанес Абраамян
Выступление Его Преосвященства, епископа Вртанеса Абрамяна в Мехакаване 28.09.2020 г.
Прежде всего, как человек и как священнослужитель, я пришел к вам, чтобы выразить свою глубокую благодарность и признательность.
Мы благодарим Бога, и пусть эта благодать всегда будет с вами!
Идет война. Все мы хорошо осознаем это. Война для армянина началась в тот день, когда он выбрал свет, а не тьму. Поэтому нас называют сынами света. Этот свет, который зло хочет погасить, мы не должны позволить ему угаснуть!
Этот свет – наша Армения.
Этот свет – наш христианский образ жизни. Этот свет – ваше братство.
Мы братья во Христе.
Братья по вере. Братья по идеологии.
Мы должны выйти из войны с честью и победой! А чтобы победить, мы должны быть последователями одной идеи. И эта идея – наше преданное служение Родине. Наше преданное служение семье. И наша братская любовь. В этом кресте, который я держу в руках, находится священная реликвия – кость основателя Дадиванка, Святого Дади. Я принес его, чтобы благословить вас этим крестом. Благословить святой верой наших предков. Чтобы вы крепко держались за духовное наследие наших предков. Крепко держались за святость наших семей. Поэтому, братья, еще раз благословляю вас! Целую ваши лбы. Целую ваши руки – руки, которые должны стать ударом для врага. Пусть ваши сердца всегда внушают братскую любовь, и пусть ваша душа будет в мире. Молитесь каждый раз перед важным заданием. Если душа человека находится в мире, он сможет обеспечить мир и на наших границах.
Не идите на войну с возмущенным сердцем.
Идите с миром, осознавая, ради чего и за что вы идете. Да благословит вас Бог! Пусть будут одержаны победы! Пусть границы Армении и Арцаха будут защищены! И пусть мы, оказавшиеся в этой войне, не передадим нашу миссию будущим поколениям. Доведем до конца и окончательно завершим!