Ս. Գայանե վանքում սպասված ավետիսը հայտնեց Արցախի թեմի առաջնորդը
Հունվարի 5-ին մեր Տեր և Փրկիչ Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան և Աստվածհայտնության տոնի առիթով, հանդիսապետությամբ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Սուրբ Գայանե վանքում Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի ձեռամբ մատուցվեց Ճրագալույցի Սուրբ Պատարագ:
Պատարագին մասնակցում էին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միաբանները, Արցախի նախագահ տիար Սամվել Շահրամանյանը, ԱՀ պետական այրեր և ուխտավոր հայորդիներ։ Ճրագալույցի Պատարագին ուխտավորաբար մասնակից են եղել նաև Հայաստանի տարբեր բնակավայրերում բնակվող արցախցիներ, Արցախի թեմի երիտասարդաց միությունների անդամներ, ուսանողներ:
Վրթանես Սրբազանն իր քարոզում յուրահատուկ ջերմությամբ անդրադարձավ Արցախի հարցին և գոտեպնդման կոչ արեց արցախցիներին, մասնավորապես նշելով. «Սիրելի արցախցինե՛ր, լցվեք աստվածային հույսով և լավատեսությամբ, ապրեք և արարեք Մայր Հայաստանում, որովհետև միայն այս ձևով կարող է արթուն մնալ և իրագործվել վերադարձի հույսը»:
Սուրբ Պատարագի ավարտին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը բարձրացավ Սուրբ Խորան և վառեց Հիսուս Քրիստոսին խորհրդանշող մոմը, որի կենսատու լույսը բաշխվեց հավատացյալներին:
Այնուհետև Մայր Աթոռի միաբանությունը մեկտեղվեց Վեհարանում, ուր, Նորին Սրբություն Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ, կատարվեց տարվա առաջին Տնօրհնեքը:

В монастыре Св. Гаяне долгожданную весть возвестил глава Арцахской Епархии
5 января, по случаю праздника Рождества Господа и Спасителя нашего Иисуса Христа, в монастыре Св. Гаяне под председательством Его Святейшества Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, глава Арцахской епархии Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян совершил Святую литургию сочельника.
В литургии приняли участие священнослужители Святого Эчмиадзина, президент Арцаха Самвел Шахраманян, государственные деятели Арцаха и паломники. В литургии также приняли участие жители Арцаха, проживающие в различных населенных пунктах Армении, члены молодежных союзов Арцахской епархии, студенты.
В своей проповеди епископ Вртанес с особой теплотой обратился к вопросу Арцаха и призвал граждан Арцаха подбодриться, в частности заявив: «Дорогие арцахцы, наполнитесь божественной надеждой и оптимизмом, живите и работайте в Армении, потому что только так можно сохранить и реализовать надежду на возвращение».
По окончании Святой литургии Католикос Всех Армян подошел к Святому Алтарю и зажег свечу, символизирующую Иисуса Христа, животворный свет которого раздавался верующим.
Затем священнослужители Первопрестольного Святого Эчмиадзина собрались в Патриаршую Резиденцию, где под председательством Католикоса Всех Армян Гарегина Второго было совершено первый в году обряд освящения здания.