Ս. Աստվածածին եկեղեցու ներքնահարկի սրահի բացման արարողություն
Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի օրհնությամբ, բարեկարգման ծավալուն աշխատանքներից հետո, ապրիլի 12-ին տեղի է ունեցել Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու ներքնահարկի սրահի բացման արարողությունը, որն այսուհետ պետք է ծառայի որպես հոգևոր-մշակութային համախմբման վայր: «Մայրություն և Հարություն» խորագիրը կրող հոգևոր-մշակութային երեկոն կայացավ Արցախի թեմի և ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության համատեղ ջանքերի շնորհիվ։ Կազմակերպվել էր ցուցահանդես, որին ներկայացված էին Արցախի նկարիչների միության 15 նկարիչների մոտ 40 աշխատանքներ: Արարողությունը համեմված էր հոգևոր գեղեցիկ համերգով, որը մեկնարկեց Արցախի Հանրապետության պետական օրհներգով` Արցախի պետական ակադեմիական երգչախմբի կատարմամբ: Միջոցառման ընթացքում հնչեցին մի շարք հոգևոր երգեր, որոնք առավել հոգեթով երանգ ստացան եկեղեցու պատերից ներս:
Արարողությանը մասնակից էին հանրապետության երկրորդ և երրորդ նախագահներ Արկադի Ղուկասյանն ու Բակո Սահակյանը, ԱՀ պետնախարար Գուրգեն Ներսիսյանը, Արցախի մի շարք պաշտոնատար անձինք, տարբեր ոլորտներ ներկայացնող բազմաթիվ գործիչներ և հավատացյալներ:

Церемония открытия подвального зала церкви Св. Богородицы
По благословению главы Арцахской епархии епископа Вртанеса Абрамяна, после обширных работ по благоустройству, 12 апреля состоялась церемония открытия подвального зала церкви Св. Богородицы Степанакерта, который послужит местом духовно-культурных собраний. Духовно-культурный вечер под названием «Материнство и воскресение» состоялся благодаря совместным усилиям Арцахской епархии и Министерства образования, науки,культуры и спорта Арцахской Республики. Была организована выставка, на которой было представлено около 40 работ 15 художников Союза художников Арцаха. Церемония была украшена ​​прекрасным духовным концертом, который начался с государственного гимна Республики Арцах в исполнении Арцахского государственного академического хора. Во время мероприятия прозвучал ряд духовных песен, которые приобрели более душевный тон внутри церкви.
В церемонии приняли участие второй и третий президенты республики Аркадий Гукасян и Бако Саакян, государственный министр Арцаха Гурген Нерсисян, ряд официальных лиц Арцаха, многие деятели, представляющие различные сферы, и верующие.