Արցախի Թեմի ՔԴՔԿի արդյունավետ գործարկման ծրագիր
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմը հոգևոր քարոզչությանը նոր թափ հաղորդելու նպատակով 2022թ. հունվար ամսից վերագործարկեց Արցախի թեմի Քրիստոնեական դաստիարակության և քարոզչության կենտրոնը։ Թեմի ՔԴՔԿ-ի խնդիրն է տարատեսակ ծրագրերի և համագործակցությունների միջոցով Քրիստոսի Ավետարանի լույսը դարձնել ավելի մատչելի և հասանելի ժողովրդի լայն շրջանակների համար։ Կենտրոնի աշխատանքների հասցեատերերի շրջանակը պայմանականորեն բաժանվում է երկու մասի՝ հանրակրթական հաստատություններ (մանկապարտեզ, դպրոց, համալսարան) և հասարակությունը իր ամբողջության մեջ՝ որպես քարոզչության հասցեատեր։
ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԵՒ ՔԱՐՈԶՉՈՒԹՅԱՆ Կենտրոնի ծավալած աշխատանքները
Արցախի թեմի ՔԴՔԿ աշխատանքային ծրագիր
Նպատակը
- Աջակցել ԱԹ-ին ԱՀ-ում բարձրացնելու հանրության հոգևոր-բարոյական մակարդակը, նպաստելու արցախցու ոգու բարձրացմանն ու հոգու զորացմանը, որով և հայրենի դրախտային երկրի պահպանմանը:
- Մեծացնել Արցախում գործնական հավատացյալների շրջանակը, նպաստել Արցախի թեմի հոգևոր հոտի անհատական բարոյական որակական առաջընթացին, մոլուցքներից ու մեղսալի երևույթներից ձերբազատմանն ու առաքինությունների մեջ հաստատմանը։
Հիմնական գործառույթները
- Պատրաստել և տպագրել եկեղեցու խորհուրդների ու տոների մասին մեծ քանակությամբ թերթոններ, որոնք հասանելի կլինեն Արցախի թեմի բոլոր գործող եկեղեցիներում (Ներկայումս տպագրվում են քիչ քանակությամբ թերթոններ)։
- Պատրաստել մատաղի մասին ուսուցողական պաստառներ և տեղադրել սրբավայրերում։
- Պատրաստել և կպչուն թղթերի վրա հրատարակել կարճ աղոթքներ` հանրային տրանսպորտներում, մեքենաներում կամ այլ վայրերում կպցնելու համար:
- Պատրաստել Աստվածաշնչյան համարներով մեծ պաստառներ և ցուցանակներ՝ Արցախի տարբեր բնակավայրերում տեղադրելու համար։
- Կազմակերպել ՔԴՔԿ գրադարանային ֆոնդի արդյունավետ օգտագործումը:
- Շրջիկ քարոզչության կազմակերպում Արցախի բնակավայրերում:
- Կրոնա-բարոյական, ազգային-հոգևոր, քրիստոնեական քարոզչական հոդվածների հրապարակում մամուլում, սոցիալական ցանցերում և տեղեկատվական այլ հարթակներում:
- Հանդիպումներ ներթեմական երիտասարդաց և տիկնանց միությունների, թեմի ներսում գործող այլ կառույցների հետ:
Ուսումնական հաստատություններում քրիստոնեական կրթության կազմակերպում:
- ԱՀ տարածքի բոլոր համայնքներում նպաստել կիրակնօրյա դպրոցների հասանելիությանն ու զորացմանը:
- Կազմակերպել եկեղեցու պատմության ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ:
- Քարոզչության նպատակով սերտ կապ հաստատել ԱՀ բոլոր ուսումնական հաստատությունների հետ, մասնավորաբար ԲՈՒՀ-երի հետ։
- Իրականացնել դեռահասության շրջանում գտնվող դպրոցականների հետ հոգևոր-հոգեբանական միջոցառումներ՝ դեռահասության:
- ԱՀ հանրակրթական դպրոցներում կազմակերպել հոգևոր երգի փառատոններ և հոգևոր թեմաներով շարադրությունների մրցույթներ:
- Ամռանը դպրոցականների համար կազմակերպել ցերեկային ճամբարներ:
- Կազմակերպել Աստվածաշնչային ընթերցումներ և ուսուցումներ:
- Կազմակերպել ընթերցումներ եկեղեցու հայրերի գործերից և սրբերի վարքերից:
- Կազմակերպել նպատակային ուխտագնացություններ՝ խոնարհված սրբավայրերի մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ, չգործող և խոնարհված եկեղեցիներում պատարագների և հոգևոր այլ ծեսերի ու արարողությունների կազմակերպում:
- Արցախի թեմի գործող եկեղեցիներին կից բացել հոգևոր երգեցողության դասարաններ:
- Կազմակերպել հոգևոր ինտելեկտուալ խաղեր:
- Կազմակերպել ազգային պարերի ուսուցում:
Համագործակցություն
- Համագործակցել Մայր Աթոռի Քրիստոնեական դաստիարակության և քարոզչության կենտրոնների հետ:
- Քարոզչության համար Արցախ հրավիրել ՀԱՍԵ հայտնի քարոզիչ-վարդապետների:
- ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ կազմակերպել ազգային-հոգևոր տոնակատարություններ:
- Կազմակերպել հոգևոր ֆիլմերի դիտումներ և քննարկումներ:
- Այցելություններ հիվանդանոց, ծերանոց, մանկատուն և այլ խնամքի կենտրոններ:
- Արցախի հասարակական կազմակերպությունների, կուսակցությունների երիտասարդական թևերի, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ուսխորհուրդների հետ:
- ՀՀ և սփյուռքի թեմական կառույցների և հոգևոր-մշակութային կենտրոնների հետ:
Նպաստել Արցախում Արցախի թեմին կից սոցիալ-հոգեբանական կենտրոն բացելուն
- Մշակել կոնկրետ ծրագրեր հասարակության խոցելի խմբերի խոցելիության մակարդակը իջեցնելու համար։
Արցախի թեմի ՔԴՔԿ-ին ներկայումս անհրաժեշտ է նյութատեխնիկական ամուր բազա, որն ավելի կբարձրացնի կենտրոնի գործունեության արդյունավետությունը և կմեծացնի ազդեցության տարածքները։
Կենտրոնի առաջնային կարիքներն են`
| Գույք | Գին (ՀՀ դրամ) |
|---|---|
| 1 հատ սեղանի օֆիսային համակարգիչ — ASUS/AIXO, ALFA Core i5 | 209.000 |
| 1 հատ օֆիսային Նոութբուք- HP 470G7(Core i5, 8GB RAM, 256GB SSD) | 443.000 |
| 1 հատ գունավոր պրինտեր / սկաներ/xerox-CANON I-SENSYS MF643CDW | 257.000 |
| 1 հատ պրինտեր (3-ը մեկում՝ քսերոքս և սկաներ) — HP LaserJet Pro MFP M28w | 216.000 |
| Թվային ֆոտոխցիկ — CANON POWERSHOT SX540 HS 1067C002 | 220.000 |
| Տրանսպորտ (ամենագնաց ավտոբուս)` Կենտրոնի ծառայության պատշաճ կազմակերպման և Արցախի բոլոր բնակավայրեր հասանելիությունը ապահովելու համար: | 8.800.000 |

Программа эффективной работы центра Христианского Воспитания и Пропаганды Арцахской Епархии
С целью придать новый импульс духовной проповеди, Арцахская епархия Армянской Апостольской Святой Церкви в январе 2022 года привела к действию Центр христианского воспитания и пропаганды Арцахской епархии. Задача ЦХВП – сделать свет Евангелия Христова более доступным для широкого круга народа посредством различных программ и коллабораций. Круг адресатов работы центра условно делится на две части: государственные образовательные учреждения (детский сад, школа, университет) и общество в целом, как адресат пропаганды.
ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ ОСУЩЕСТВЛЕННАЯ ЦЕНТРОМ ХРИСТИАНСКОГО ВОСПИТАНИЯ И ПРОПАГАНДЫ
ПРОГРАММА РАБОТЫ ЦХВП АРЦАХСКОЙ ЕПАРХИИ
Цель пожертвования
• Поддерживать Арцахскую епархию для повышения духовно-нравственного уровня населения Республики Арцах, способствовать поднятию духа и укреплению душ арцахцев, тем самым сохраняя родную райскую страну.
• Увеличить круг действенных верующих в Арцахе, способствовать индивидуальному, нравственному, качественному прогрессу духовной паствы Арцахской епархии, избавиться от исступлении и греховных явлений и укреплятся в добродетелях.
ОСНОВНЫЕ ФУНКЦИИ
1. Подготовить и напечатать большое количество листовок о таинствах и праздниках Церкви, которые будут доступны во всех действующих храмах Арцахской епархии (в настоящее время печатается небольшое количество листовок).
2. Создавать обучающие плакаты о жертвоприношениях и разместить их в святилищах.
3. Подготовить и издавать короткие молитвы на стикерах, чтобы приклеивать их в общественном транспорте, автомобилях и других местах.
4. Создавать большие плакаты и вывески с библейскими номерами для размещения в разных населенных пунктах Арцаха.
5. Организовать эффективное использование библиотечного фонда ЦХВП.
6. Организовать выездное проповедничество в населенных пунктах Арцаха.
7. Публикация религиозно-нравственных, национально-духовных, христианских пропагандистских статей в прессе, социальных сетях и других информационных платформах.
8. Встречи с внутриепархиальными молодежными и женскими союзами, другими структурами, действующими в епархии.
ОРГАНИЗАЦИЯ ХРИСТИАНСКОГО ВОСПИТАНИЯ В ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫХ УЧРЕЖДЕНИЯХ
1. Способствовать обеспечению досупности и развитию воскресных школ во всех общинах на территории Республики Арцах.
2. Организовать курсы повышения квалификации для учителей истории Церкви.
3. В целях пропаганды установить тесную связь со всеми учебными заведениями Арцаха, в частности с университетами.
4. Провести духовно-психологические мероприятия со школьниками в период подросткового возраста.
5. Организовать фестивали духовной песни и конкурсы сочинений на духовные темы в общеобразовательных школах Арцаха.
6. Летом организовать дневные лагеря для школьников.
7. Проводить чтение и обучение Библии.
8. Проводить чтения творений отцов церкви и деяний Святых.
9. Организовать целевые паломничества, уборку и благоустройство недействующих святынь, а также организовать литургии и другие духовные обряды и церемонии в недействующих храмах.
10. Открыть группы духовного пения при действующих церквях Арцахской епархии.
11. Провести духовные интеллектуальные игры.
12. Организовать обучение национальным танцам.
СОТРУДНИЧЕСТВО
• Сотрудничать с центрами Христианского Воспитания и Пропаганды Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
• Пригласить известных проповедников ААСЦ в Арцах для проповедования.
• Совместно с Министерством образования, науки,культуры и спорта Республики Арцах организовать национально-духовные праздники.
• Организовать духовные кинопросмотры и дискуссии.
• Посещать больницы, дома престарелых, детские дома и другие центры ухода.
• Сотрудничать с общественными организациями, молодежными крылами партий, студенческими советами высших учебных заведений Арцаха.
• Сотрудничать с епархиальными структурами и духовно-культурными центрами Республики Армения и Диаспоры.
ПОДДЕРЖИВАТЬ ОТКРЫТИЕ СОЦИАЛЬНО-ПСИХОЛОГИЧЕСКОГО ЦЕНТРА В АРЦАХЕ ПРИ АРЦАХСКОЙ ЕПАРХИИ
• Разработать конкретные программы по снижению уровня уязвимости уязвимых групп общества.
В настоящее время ЦХВП Арцахской епархии нуждается в материально-технической базе, что еще больше повысит эффективность деятельности центра и расширит сферы влияния.
Первичными потребностями Центра являются:
Предмет Цена (AMD ֏)
1 шт. настольный офисный компьютер – ASUS/AIXO, ALFA Core i5 209.000
1 шт. офисный ноутбук — HP 470G7 (Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD) 443.000
1 шт. цветной принтер/сканер/xerox-CANON I-SENSYS MF643CDW 257.000
1 шт. принтер (3 в 1: копир и сканер) HP LaserJet Pro MFP M28w 216.000
Цифровой фотоаппарат – CANON POWERSHOT SX540 HS 1067C002 220.000
Транспорт (вездеход), чтобы должным образом организовать обслуживание Центра и обеспечить доступ ко всем населенным пунктам Арцаха 8.800.000