Արցախի Թեմի ՔԴՔԿի արդյունավետ գործարկման ծրագիր
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմը հոգևոր քարոզչությանը նոր թափ հաղորդելու նպատակով 2022թ. հունվար ամսից վերագործարկեց Արցախի թեմի Քրիստոնեական դաստիարակության և քարոզչության կենտրոնը։ Թեմի ՔԴՔԿ-ի խնդիրն է տարատեսակ ծրագրերի և համագործակցությունների միջոցով Քրիստոսի Ավետարանի լույսը դարձնել ավելի մատչելի և հասանելի ժողովրդի լայն շրջանակների համար։ Կենտրոնի աշխատանքների հասցեատերերի շրջանակը պայմանականորեն բաժանվում է երկու մասի՝ հանրակրթական հաստատություններ (մանկապարտեզ, դպրոց, համալսարան) և հասարակությունը իր ամբողջության մեջ՝ որպես քարոզչության հասցեատեր։
ՔՐԻՍՏՈՆԵԱԿԱՆ ԴԱՍՏԻԱՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԵՒ ՔԱՐՈԶՉՈՒԹՅԱՆ Կենտրոնի ծավալած աշխատանքները
Արցախի թեմի ՔԴՔԿ աշխատանքային ծրագիր
Նպատակը
- Աջակցել ԱԹ-ին ԱՀ-ում բարձրացնելու հանրության հոգևոր-բարոյական մակարդակը, նպաստելու արցախցու ոգու բարձրացմանն ու հոգու զորացմանը, որով և հայրենի դրախտային երկրի պահպանմանը:
- Մեծացնել Արցախում գործնական հավատացյալների շրջանակը, նպաստել Արցախի թեմի հոգևոր հոտի անհատական բարոյական որակական առաջընթացին, մոլուցքներից ու մեղսալի երևույթներից ձերբազատմանն ու առաքինությունների մեջ հաստատմանը։
Հիմնական գործառույթները
- Պատրաստել և տպագրել եկեղեցու խորհուրդների ու տոների մասին մեծ քանակությամբ թերթոններ, որոնք հասանելի կլինեն Արցախի թեմի բոլոր գործող եկեղեցիներում (Ներկայումս տպագրվում են քիչ քանակությամբ թերթոններ)։
- Պատրաստել մատաղի մասին ուսուցողական պաստառներ և տեղադրել սրբավայրերում։
- Պատրաստել և կպչուն թղթերի վրա հրատարակել կարճ աղոթքներ` հանրային տրանսպորտներում, մեքենաներում կամ այլ վայրերում կպցնելու համար:
- Պատրաստել Աստվածաշնչյան համարներով մեծ պաստառներ և ցուցանակներ՝ Արցախի տարբեր բնակավայրերում տեղադրելու համար։
- Կազմակերպել ՔԴՔԿ գրադարանային ֆոնդի արդյունավետ օգտագործումը:
- Շրջիկ քարոզչության կազմակերպում Արցախի բնակավայրերում:
- Կրոնա-բարոյական, ազգային-հոգևոր, քրիստոնեական քարոզչական հոդվածների հրապարակում մամուլում, սոցիալական ցանցերում և տեղեկատվական այլ հարթակներում:
- Հանդիպումներ ներթեմական երիտասարդաց և տիկնանց միությունների, թեմի ներսում գործող այլ կառույցների հետ:
Ուսումնական հաստատություններում քրիստոնեական կրթության կազմակերպում:
- ԱՀ տարածքի բոլոր համայնքներում նպաստել կիրակնօրյա դպրոցների հասանելիությանն ու զորացմանը:
- Կազմակերպել եկեղեցու պատմության ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ:
- Քարոզչության նպատակով սերտ կապ հաստատել ԱՀ բոլոր ուսումնական հաստատությունների հետ, մասնավորաբար ԲՈՒՀ-երի հետ։
- Իրականացնել դեռահասության շրջանում գտնվող դպրոցականների հետ հոգևոր-հոգեբանական միջոցառումներ՝ դեռահասության:
- ԱՀ հանրակրթական դպրոցներում կազմակերպել հոգևոր երգի փառատոններ և հոգևոր թեմաներով շարադրությունների մրցույթներ:
- Ամռանը դպրոցականների համար կազմակերպել ցերեկային ճամբարներ:
- Կազմակերպել Աստվածաշնչային ընթերցումներ և ուսուցումներ:
- Կազմակերպել ընթերցումներ եկեղեցու հայրերի գործերից և սրբերի վարքերից:
- Կազմակերպել նպատակային ուխտագնացություններ՝ խոնարհված սրբավայրերի մաքրման և բարեկարգման աշխատանքներ, չգործող և խոնարհված եկեղեցիներում պատարագների և հոգևոր այլ ծեսերի ու արարողությունների կազմակերպում:
- Արցախի թեմի գործող եկեղեցիներին կից բացել հոգևոր երգեցողության դասարաններ:
- Կազմակերպել հոգևոր ինտելեկտուալ խաղեր:
- Կազմակերպել ազգային պարերի ուսուցում:
Համագործակցություն
- Համագործակցել Մայր Աթոռի Քրիստոնեական դաստիարակության և քարոզչության կենտրոնների հետ:
- Քարոզչության համար Արցախ հրավիրել ՀԱՍԵ հայտնի քարոզիչ-վարդապետների:
- ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ կազմակերպել ազգային-հոգևոր տոնակատարություններ:
- Կազմակերպել հոգևոր ֆիլմերի դիտումներ և քննարկումներ:
- Այցելություններ հիվանդանոց, ծերանոց, մանկատուն և այլ խնամքի կենտրոններ:
- Արցախի հասարակական կազմակերպությունների, կուսակցությունների երիտասարդական թևերի, բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ուսխորհուրդների հետ:
- ՀՀ և սփյուռքի թեմական կառույցների և հոգևոր-մշակութային կենտրոնների հետ:
Նպաստել Արցախում Արցախի թեմին կից սոցիալ-հոգեբանական կենտրոն բացելուն
- Մշակել կոնկրետ ծրագրեր հասարակության խոցելի խմբերի խոցելիության մակարդակը իջեցնելու համար։
Արցախի թեմի ՔԴՔԿ-ին ներկայումս անհրաժեշտ է նյութատեխնիկական ամուր բազա, որն ավելի կբարձրացնի կենտրոնի գործունեության արդյունավետությունը և կմեծացնի ազդեցության տարածքները։
Կենտրոնի առաջնային կարիքներն են`
| Գույք | Գին (ՀՀ դրամ) |
|---|---|
| 1 հատ սեղանի օֆիսային համակարգիչ — ASUS/AIXO, ALFA Core i5 | 209.000 |
| 1 հատ օֆիսային Նոութբուք- HP 470G7(Core i5, 8GB RAM, 256GB SSD) | 443.000 |
| 1 հատ գունավոր պրինտեր / սկաներ/xerox-CANON I-SENSYS MF643CDW | 257.000 |
| 1 հատ պրինտեր (3-ը մեկում՝ քսերոքս և սկաներ) — HP LaserJet Pro MFP M28w | 216.000 |
| Թվային ֆոտոխցիկ — CANON POWERSHOT SX540 HS 1067C002 | 220.000 |
| Տրանսպորտ (ամենագնաց ավտոբուս)` Կենտրոնի ծառայության պատշաճ կազմակերպման և Արցախի բոլոր բնակավայրեր հասանելիությունը ապահովելու համար: | 8.800.000 |

Effective work program for the center for Christian education and propaganda of the Artsakh Diocese
In order to give a new impetus to spiritual preaching, the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church in January 2022 launched the Center for Christian Education and Propaganda of the Artsakh Diocese. The task of the CCEP is to make the light of the Gospel of Christ more accessible to a wide range of people through various programs and collaborations. The circle of addressees of the center's work is conditionally divided into two parts: state educational institutions (kindergarten, school, university) and society as a whole, as the addressee of propaganda.
ACTIVITIES CARRIED OUT BY THE CENTER FOR CHRISTIAN EDUCATION AND PROPAGANDA
WORK PROGRAM OF THE CCEP OF THE ARTSAKH DIOCESE
Purpose of the donation
• To support the Artsakh Diocese in order to raise the spiritual and moral level of the population of the Republic of Artsakh, to help raise the spirit and strengthen the souls of the Artsakh people, thereby preserving their native paradise country.
• To increase the circle of active believers in Artsakh, to promote the individual, moral, qualitative progress of the spiritual flock of the Artsakh Diocese, to get rid of frenzy and sinful manifestations and to strengthen in virtues.
MAIN FUNCTIONS
1. To prepare and to print a large number of leaflets about the sacraments and holidays of the Church, which will be available in all functioning churches of the Artsakh Diocese (a small number of leaflets are currently being printed).
2. To create educational posters about sacrifices and place them in the shrines.
3. Prepare and publish short prayers on stickers to stick on public transport, cars, and other places.
4. To create large posters and signs with biblical numbers to be placed in different settlements of Artsakh.
5. To organize the effective use of the library fund of the CCEP.
6. To organize traveling preaching in the settlements of Artsakh.
7. Publication of religious-moral, national-spiritual, Christian propaganda articles in the press, social networks, and other information platforms.
8. Meetings with intradiocesan youth and women's unions, other structures operating in the diocese.
ORGANIZATION OF CHRISTIAN EDUCATION IN EDUCATIONAL INSTITUTIONS
1. To promote the availability and development of Sunday schools in all communities on the territory of the Republic of Artsakh.
2. To organize refresher courses for Church history teachers.
3. For the purpose of propaganda, to establish close relations with all educational institutions of Artsakh, in particular with universities.
4. To conduct spiritual and psychological activities with schoolchildren during adolescence.
5. To organize spiritual song festivals and essay competitions on spiritual topics in the secondary schools of Artsakh.
6. To organize day camps for schoolchildren in the summer.
7. To provide Bible reading and teaching.
8. To provide readings of the works of the Church Fathers and the Acts of the Saints.
9. To hold targeted pilgrimages, cleaning and beautification of inactive shrines, as well as organizing liturgies and other spiritual rites and ceremonies in inactive churches.
10. To open groups of spiritual singing at the functioning churches of the Artsakh Diocese.
11. To organize spiritual intellectual games.
12. To hold training in national dances.
COOPERATION
• To cooperate with Christian Education and Propaganda Centers of the Mother See of Holy Etchmiadzin.
• To invite well-known AAHC preachers in Artsakh for preaching.
• Together with the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of the Republic of Artsakh to organize national-spiritual holidays.
• Organize spiritual film screenings and discussions.
• To visit hospitals, nursing homes, orphanages, and other care centers.
• To cooperate with public organizations, youth wings of parties, student councils of higher educational institutions of Artsakh.
• To cooperate with diocesan structures and spiritual and cultural centers of the Republic of Armenia and the Diaspora.
SUPPORT THE OPENING OF A SOCIO-PSYCHOLOGICAL CENTER IN ARTSAKH UNDER THE ARTSAKH DIOCESE
• To develop specific programs to reduce the vulnerability of vulnerable groups in society.
At present, the CCEP of Artsakh Diocese needs a material and technical base, which will further increase the efficiency of the center and expand its spheres of influence.
The primary needs of the Center are:
Item Price (AMD) ֏
1 pc. desktop office computer – ASUS/AIXO, ALFA Core i5 209.000
1 pc. office laptop – HP 470G7 (Core i5, 8 GB RAM, 256 GB SSD) 443.000
1 pc. color printer/scanner/xerox-CANON I-SENSYS MF643CDW 257.000
1 pc. printer (3 in 1: copier and scanner)HP LaserJet Pro MFP M28w 216.000
Digital camera – CANON POWERSHOT SX540 HS 1067C002 220.000
Transport (all-terrain vehicle) to properly organize the service of the Center and provide access to all settlements of Artsakh. 8.800.000