«Պիցիրանանք Շուշի» խորագրով ցուցահանդես
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի օրհնությամբ, Համազգային հայ կրթական ու մշակութային միության Արցախի գրասենյակի նախաձեռնությամբ և Համազգայինի Կենտրոնական վարչության հովանավորությամբ ՀԲԸՄ Հայաստանի ցուցասրահում կայացավ շուշեցի լուսանկարիչ Վլադիմիր Գևորգյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը։ Այն կրում էր «ՊԻՑԻՐԱՆԱՆՔ ՇՈՒՇԻ» խորագիրը։ 45 լուսանկարների միջոցով Վլադիմիրը պատմում էր Շուշիի հոգևոր֊մշակութային դիմագծի, անսահման լույսի ու ջերմության, քաղաքի մարդկանց, շրջապատող լեռների, բնության մասին։
Ցուցահանդեսը մեկնարկեց Արցախի հորովելով` երգիչ Արթուր Խաչենցի կատարմամբ։
Բացման խոսքում Համազգայինի Արցախի գրասենյակի տնօրեն Հերմինե Ավագյանը նշեց. «Այս լուսանկարներով մեզ է նայում հավերժական քաղաքը` Շուշին, որի հայացքում մերթ ուրախություն է, մերթ խորը թախիծ, մերթ մտահոգություն ու խոհ, մերթ էլ` անսահման սպասում։ Եթե ավելի խորը նայեք, ապա այն, ինչ կտեսնեք այս լուսանկարներում, այդ բոլորը մեր ներսում է, այդ լուսանկարները մենք ենք, քաղաքը մեր մեջ է քնում ու արթնանում։ Այն մեր ներսում ապրելու է այնքան ժամանակ, քանի մենք կանք ու հավատում ենք հավերժության խորհրդին։ Դեպի Շուշի տանող ամենակարճ ճանապարհը մեր սրտերից մինչեւ Շուշի հասնող ճանապարհն է։ Այն ոչ ոք չի կարող շրջափակել, անցակետեր դնել, խաղաղապահ կանգնեցնել, խլել-տանել մեզնից։ Դա մեզնից դեպի մեզ տանող միակ ճամփան է։ Եվ քանի այդ ճամփան կա, ուրեմն Արցախը ապրելու է, և պայքարի կայծերը հաստատ արթնանալու են, երազանքը մի օր նպատակ է դառնալու, նպատակը`վերադարձ»:
Խոսք ասացին պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Բալայանը, Համազգայինի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Միքայել Հաջյանը, լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանը։
Լուսանկարների հեղինակ Վլադիմիր Գևորգյանը շնորհակալություն հայտնեց Համազգայինի Արցախի գրասենյակին` համագործակցության և ցուցահանդեսի կյանքի կոչման համար։

Выставка под названием «Поднимемся в Шуши»
По благословению главы Арцахской Епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна, по инициативе Арцахского офиса Всемирного армянского образовательного и культурного союза и под покровительством Центрального управления Всемирного армянского союза, в выставочном зале АВБС Армении прошла выставка фотографий фотографа из Шуши Владимира Геворкяна. Выставка носила название «Поднимемся в Шуши». С помощью 45 фотографий Владимир рассказывал о Шуши, бескрайнем свете и теплоте города, его людях, окружающих горах и природе.
Выставка началась с арцахского Оровела, исполненного певцом Артуром Хаченцем..
В своем вступительном слове директор Национального офиса Арцаха Эрминэ Авагян отметила: «Эти фотографии показывают нам вечный город — Шуши, взгляд на который то полон радости, то глубокой грусти, то беспокойства и размышлений, то безграничного ожидания. Если взглянуть глубже, то то, что вы увидите на этих фотографиях, — это все внутри нас, эти фотографии — это мы, город спит и просыпается в нас. Он будет жить внутри нас, пока мы здесь и верим в символ вечности. Кратчайший путь в Шуши — это путь от наших сердец до Шуши. Никакие блокировки, контрольные посты, миротворцы не могут остановить его, отнять у нас. Это единственный путь, ведущий от нас к нам. И пока этот путь существует, Арцах будет жить, искры борьбы снова загорятся, мечта однажды станет целью, а цель -возвращением».
С речью выступили доктор исторических наук, профессор Ваграм Балаян, член Совета попечителей «Национальный» Микаэл Хаджян, фотограф Давид Каграманян.
Автор фотографий Владимир Геворгян поблагодарил «Национальный» офис Арцаха за сотрудничество и реализацию выставки.