«Պիցիրանանք Շուշի» խորագրով ցուցահանդես
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի օրհնությամբ, Համազգային հայ կրթական ու մշակութային միության Արցախի գրասենյակի նախաձեռնությամբ և Համազգայինի Կենտրոնական վարչության հովանավորությամբ ՀԲԸՄ Հայաստանի ցուցասրահում կայացավ շուշեցի լուսանկարիչ Վլադիմիր Գևորգյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը։ Այն կրում էր «ՊԻՑԻՐԱՆԱՆՔ ՇՈՒՇԻ» խորագիրը։ 45 լուսանկարների միջոցով Վլադիմիրը պատմում էր Շուշիի հոգևոր֊մշակութային դիմագծի, անսահման լույսի ու ջերմության, քաղաքի մարդկանց, շրջապատող լեռների, բնության մասին։
Ցուցահանդեսը մեկնարկեց Արցախի հորովելով` երգիչ Արթուր Խաչենցի կատարմամբ։
Բացման խոսքում Համազգայինի Արցախի գրասենյակի տնօրեն Հերմինե Ավագյանը նշեց. «Այս լուսանկարներով մեզ է նայում հավերժական քաղաքը` Շուշին, որի հայացքում մերթ ուրախություն է, մերթ խորը թախիծ, մերթ մտահոգություն ու խոհ, մերթ էլ` անսահման սպասում։ Եթե ավելի խորը նայեք, ապա այն, ինչ կտեսնեք այս լուսանկարներում, այդ բոլորը մեր ներսում է, այդ լուսանկարները մենք ենք, քաղաքը մեր մեջ է քնում ու արթնանում։ Այն մեր ներսում ապրելու է այնքան ժամանակ, քանի մենք կանք ու հավատում ենք հավերժության խորհրդին։ Դեպի Շուշի տանող ամենակարճ ճանապարհը մեր սրտերից մինչեւ Շուշի հասնող ճանապարհն է։ Այն ոչ ոք չի կարող շրջափակել, անցակետեր դնել, խաղաղապահ կանգնեցնել, խլել-տանել մեզնից։ Դա մեզնից դեպի մեզ տանող միակ ճամփան է։ Եվ քանի այդ ճամփան կա, ուրեմն Արցախը ապրելու է, և պայքարի կայծերը հաստատ արթնանալու են, երազանքը մի օր նպատակ է դառնալու, նպատակը`վերադարձ»:
Խոսք ասացին պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Վահրամ Բալայանը, Համազգայինի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Միքայել Հաջյանը, լուսանկարիչ Դավիթ Ղահրամանյանը։
Լուսանկարների հեղինակ Վլադիմիր Գևորգյանը շնորհակալություն հայտնեց Համազգայինի Արցախի գրասենյակին` համագործակցության և ցուցահանդեսի կյանքի կոչման համար։

Photo Exhibition "Ascending to Shushi"
With the blessing of His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, Primate of the Artsakh Diocese, the Artsakh office of the Armenian General Benevolent Union (AGBU), in collaboration with the Hamazgayin Armenian Educational and Cultural Society, hosted a photo exhibition titled “Ascending to Shushi.” The event took place at the AGBU Armenia Gallery, showcasing the works of photographer Vladimir Gevorgyan. Through 45 photographs, Vladimir portrayed the spiritual and cultural essence of Shushi, its radiant light, warmth, the city’s people, surrounding mountains, and nature.
The exhibition opened with a performance of an Artsakh folk song by singer Arthur Khachents..
In her opening remarks, Herminé Avagyan, director of Hamazkayin’s Artsakh office, noted: "These photos present the eternal city of Shushi, whose gaze reflects joy, deep sorrow, concern, contemplation, and boundless anticipation. Looking deeper, one sees that these images mirror ourselves. Shushi lives within us, awakening and resting in our hearts. As long as we exist and believe in the eternity of Shushi, the road to Shushi will always pass through our hearts. This path cannot be blocked, checkpointed, or taken from us—it is the sole road that leads from us to ourselves. As long as this road exists, Artsakh will live, the sparks of resistance will ignite, dreams will become goals, and those goals will lead us home."
Remarks were also made by Dr. Vahram Balayan, professor of history, Michael Hajyan, a member of Hamazkayin’s Board of Trustees, and photographer David Ghahramanyan.
Vladimir Gevorgyan expressed gratitude to Hamazkayin’s Artsakh office for their collaboration in realizing the exhibition.