Պատարագ Բերձորի Սուրբ Համբարձման եկեղեցում
Անցած տարվա պատերազմից հետո, Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջկենտրոն Բերձոր քաղաքի Սուրբ Համբարձման եկեղեցում նոյեմբերի 15-ին երկրորդ անգամ մատուցվեց Սուրբ Պատարագ՝ ձեռամբ Տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանի և հանդիսապետությամբ Արցախի թեմի Առաջնորդ Տեր Վրթանես Եպիսկոպոս Աբրահամյանի: Սուրբ արարողությանը ներկա են եղել այժմ Բերձորում բնակվող մեր հայրենակիցները՝ Քաշաթաղի շրջվարչակազմի ղեկավար Մուշեղ Ալավերդյանը, Բերձորի քաղաքապետ Նարեկ Ալեքսանյանը։
Սուրբ Պատարագից հետո Աղավնո գյուղի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցում տեղի ունեցավ մկրտության արարողություն՝ ձեռամբ Տեր Բենիամինի։
Տեր Բենիամինը մինչ պատերազմը Քաշաթաղի շրջանի հոգևոր հովիվն էր և մշտապես այցելում էր գյուղեր, կատարում օրհնման ու ոգեկոչման կարգեր։ Պատերազմից հետո էլ նա մնաց Արցախում և այժմ իր հոգևոր ծառայությունը շարունակում է Ասկերանի շրջանում։ Այս տարվա մայիսին՝ Սուրբ Համբարձման տոնին, Բերձորի եկեղեցում առաջին անգամ մատուցվեց Սուրբ Պատարագ, դարձյալ արժանապատիվ տեր Բենիամին քահանա Ծատուրյանի ձեռամբ՝ հանդիսապետությամբ ՀԱԵ Արցախի թեմի փոխառաջնորդ, հոգեշնորհ տեր Սահակ վարդապետ Շաքարյանի և մասնակցությամբ այլ քահանաների, սարկավագների։
Սուրբ Համբարձման եկեղեցին կառուցվել է 1996-98 թվականներին։ Հիմնարկեքից հետո մինչ օրս այստեղ մշտապես է մարդաշատ եղել, կատարվել են հոգևոր տարբեր արարողություններ։ Եկեղեցու բակում կանգուն են Հայոց մեծ եղեռնի 90-ամյակին և Սպիտակի երկրաշարժին նվիրված խաչքար-հուշակոթողները։

Литургия в церкви Св. Вознесения в Бердзоре
15 ноября, во второй раз после прошлогодней войны в церкви Св. Вознесения в Бердзоре отслужил Божественную литургию. Литургия была отслужена отцом Бениамином Цатуряном под председательством Предстоятеля Арцахской епархии епископа Вртанеса Абраамяна. На священной церемонии присутствовали наши соотечественники, ныне проживающие в Бердзоре, глава администрации Кашатагского района Мушег Алавердян, мэр Бердзора Нарек Алексанян.
После Святой Литургии отец Бениамин провел обряд крещения в храме Св. Мучеников села Агавно.
До войны отец Вениамин был священником Кашатагского района, он всегда посещал села, совершал обряды благословения и поминовения. После войны он остался в Арцахе, сейчас продолжает свою духовную службу в Аскеранском районе. В мае этого года, в праздник Вознесения Господня, в Бердзорском храме впервые была отслужена Божественная литургия преподобным Бениамином Цатуряном под председательством заместителя предстоятеля Арцахской епархии ААЦ, преподобного отца Саака Шакаряна, с участием других священников и диаконов.
Церковь Св. Вознесения была построена в 1996-98 гг. С самого момента основания здесь всегда было многолюдно - проводились различные церемонии. Во дворе церкви установлены хачкары-памятники, посвященные 90-летию Геноцида армян и Спитакскому землетрясению.