Արցախի թեմի առաջնորդի օրհնության խոսքը Արցախի շրջանավարտներին
Սրտի անկեղծ ջերմությամբ շնորհավորում ենք Ձեզ՝ Ձեր կյանքի առաջին կարևոր շրջափուլի ավարտի առիթով: Մեր հոգին լցվում է ուրախությամբ, երբ տեսնում ենք, թե ինչպիսի լուսավոր երտասարդներ են մեծանում Արցախում: Արցախի արհեստական շրջափակման պայմաններում, երբ միասին կրում ենք բազմաթիվ զրկանքներ, երբ մեր վաղվա օրը շատ անորոշ է թվում, Ձեր երիտասարդական եռանդն ու կյանքի հանդեպ սերը գալիս են գոտեպնդելու և զորացնելու մեր սրտերը:
Դպրոցական տարիներին ստացած ձեր գիտելիքները, ուսուցիչների խրատներն ու փոխանցած փորձառությունը կօգնեն ձեզ կյանքում գտնելու Ձեր ճիշտ տեղն ու կոչումը։ Մեր մաղթանքն է, որ դուք կյանքում ինչ դիրքի և աստիճանի էլ հասնեք, չմոռանաք ձեր ամենամեծ կոչումը. արցախցու համար ամենամեծ կոչումը իր երկրում ապրելն է և մեր նահատակների, ովքեր Ձեզ նման պայծառ երիտասարդներ էին, արյամբ սրբացած այս հողին տեր կանգնելը։ Չկտրվեք ձեր արմատներից, որովհետև ծառի նման իր արմատից կտրված յուրաքանչյուր մարդ բարոյապես ենթակա է չորացման և անհետացման։
Աղոթում ենք, որ Աստված մշտապես ուղեկից լինի Ձեր կյանքի հետագա տարիներին, իսկ դուք Ձեր բոլոր քայլերը փորձեք կատարել Աստծո կամքի համաձայն, փնտրեք իմաստություն և ճշմարտություն, որպեսզի գտնեք կատարյալ խաղաղություն և ազատություն: Անմնացորդ սիրով սիրեք մեր հրաշք երկիրը և կերտեք ձեր արժանապատիվ երջանկությունը ազատ ու անկախ Արցախում:

Blessing speech of the Primate of the Artsakh Diocese to the graduates of the Artsakh
We sincerely congratulate you on the completion of the first important period of your life. Our soul is filled with joy when we see what bright young people are growing up in Artsakh. Under the conditions of the artificial blockade of Artsakh, when we are experiencing many hardships together when our tomorrow seems very uncertain, your youthful enthusiasm and love for life cheer up and strengthen our hearts.
The knowledge that you received during your school years, the instructions of your teachers and the experience that they shared will help you find your place and title in life. We wish that no matter what position and rank you reach in life, you will not forget about your greatest calling: the greatest calling of people of Artsakh is to live in our country and stand up for our land, sanctified by the blood of our fallen heroes, which were bright young people like you. Do not be cut off from your roots, because, like a tree, every person, cut off from his roots, is morally subject to withering and disappearing.
We pray that God will always be your companion in the later years of your life, and you will try to take all your steps according to the will of God, seek wisdom and truth in order to find perfect peace and freedom. Love our beautiful country completely and build your worthy happiness in a free and independent Artsakh.