Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. ԳԱՐԵԳԻՆ Բ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԱՆՔԻ ԵՎ ՕՐՀՆՈՒԹՅԱՆ ԽՈՍՔԸ
Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում Ձեզ և ջերմորեն շնորհավորում ծննդյան 60-րդ տարեդարձի առիթով:
Գոհունակությամբ ենք անդրադառնում ավելի քան երեսնամյա Ձեր նվիրյալ և նախանձախնդիր ծառայությանը եկեղեցական անդաստանում:
Երջանկահիշատակ Վազգեն Ա Հայրապետի օրհնությամբ հոգևորականի Ձեր ուխտը կնքելով Միածնաէջ Սուրբ Սեղանի առջև՝ Դուք հովվական ծառայության նշանակվեցիք Արցախի թեմում որպես Ամարասի վանահայր, ապա Արցախի թեմի առաջնորդական փոխանորդ: Այնուհետև հովվական աշխույժ գործունեություն ծավալեցիք Ս. Հռիփսիմե վանքում, Գուգարաց թեմում, Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմում: Արդյունաշատ և գովարժան եղավ երկարամյա Ձեր ծառայությունը ՀՀ Զինված Ուժերում, երբ Ձեր հոգևոր առաջնորդության ներքո առավել ամրապնդվեց հայոց բանակում գնդերեցների սպասավորությունը՝ դառնալով մեր Եկեղեցու կարևոր կառույցներից մեկը:
Բարձր գնահատելով Ձեր նախանձախնդիր ծառայությունը՝ Արցախյան 44 օրյա պատերազմից հետո Ձեզ նշանակեցինք Արցախի թեմի առաջնորդ, որպեսզի ամենայն հանձնառությամբ ու անձնուրաց ծառայությամբ ձեռնամուխ լինեք արցախահայության հոգևոր կյանքի զորացմանը:
Սիրելի Սրբազան, ուրախ ենք անդրադառնալու Արցախի թեմում Ձեր արդյունավոր առաջնորդական գործունեությանը, որ որպես հովիվ քաջ և հավատարիմ շարունակում եք անդուլ ջանքեր ներդնել և Տիրոջ կենաց խոսքի քարոզությամբ հույսի և հավատի մեջ գոտեպնդել արցախահայությանը՝ առաջնորդելով նրանց հայրենաշեն ու եկեղեցանպաստ բարի արարումների:
Գոհունակություն էր Հայրապետիս համար տեղեկանալ, որ Ձեր ծննդյան հոբելյանական առիթով, ի գնահատություն Ձեր անձնվեր ծառայության, Արցախի Հանրապետության նախագահը պարգևատրել է Ձեզ «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով:
Թող Տերը օրհնի և պահապան լինի Ձեզ, պարգևելով քաջառողջություն և կենաց արևշատություն ի պայծառություն Արցախի թեմի և Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու:

CONGRATULATIONS AND BLESSINGS OF THE SUPREME PATRIARCH AND CATHOLICOS OF ALL ARMENIANS GAREGIN II
From the Mother See of Holy Etchmiadzin We bring you our patriarchal blessing and congratulate you on your 60th birthday.
We are pleased to mention your more than thirty years of dedicated and diligent service in the church.
With the blessing of the blessed memory of His Eminence Vazgen the First, having made vows at the Most Holy Altar, you were appointed to the pastoral service as abbot of Amaras of Artsakh diocese, then Vice Chaplain of the Artsakh diocese. After that, you began an active pastoral activity in the monastery of St. Hripsime of the Gugark diocese, as well as in the Russian and Novo-Nakhichevan diocese. Your many years of service in the Armed Forces of the Republic of Armenia was very fruitful and commendable, when, under your spiritual leadership, the ministry of chaplains in the Armenian army was further strengthened, becoming one of the important structures of our Church.
Your many years of service in the Armed Forces of the Republic of Armenia was very fruitful and commendable, when, under your spiritual leadership, the ministry of chaplains in the Armenian army was further strengthened, becoming one of the important structures of our Church.
Dear Bishop, we are pleased to note your fruitful leadership in the Artsakh diocese, that as a brave, faithful pastor, you continue to make tireless efforts and preach the word of the hope of the Lord, strengthen the faith of the people of Artsakh, encouraging them to patriotic and church good deeds.
As a Patriarch, I was pleased to learn that on the occasion of your birthday, as a token of gratitude for your selfless service, the President of the Republic of Artsakh awarded you with the “Pious Vachagan” medal.
May the Lord bless and keep you, giving you good health, long life for the well-being of the Artsakh diocese and our Holy Apostolic Church.