Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. ԳԱՐԵԳԻՆ Բ ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍԻ ՇՆՈՐՀԱՎՈՐԱՆՔԻ ԵՎ ՕՐՀՆՈՒԹՅԱՆ ԽՈՍՔԸ
Մայր Աթոռ Սուրբ էջմիածնից Հայրապետական Մեր օրհնությունն ենք բերում Ձեզ և ջերմորեն շնորհավորում ծննդյան 60-րդ տարեդարձի առիթով:
Գոհունակությամբ ենք անդրադառնում ավելի քան երեսնամյա Ձեր նվիրյալ և նախանձախնդիր ծառայությանը եկեղեցական անդաստանում:
Երջանկահիշատակ Վազգեն Ա Հայրապետի օրհնությամբ հոգևորականի Ձեր ուխտը կնքելով Միածնաէջ Սուրբ Սեղանի առջև՝ Դուք հովվական ծառայության նշանակվեցիք Արցախի թեմում որպես Ամարասի վանահայր, ապա Արցախի թեմի առաջնորդական փոխանորդ: Այնուհետև հովվական աշխույժ գործունեություն ծավալեցիք Ս. Հռիփսիմե վանքում, Գուգարաց թեմում, Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմում: Արդյունաշատ և գովարժան եղավ երկարամյա Ձեր ծառայությունը ՀՀ Զինված Ուժերում, երբ Ձեր հոգևոր առաջնորդության ներքո առավել ամրապնդվեց հայոց բանակում գնդերեցների սպասավորությունը՝ դառնալով մեր Եկեղեցու կարևոր կառույցներից մեկը:
Բարձր գնահատելով Ձեր նախանձախնդիր ծառայությունը՝ Արցախյան 44 օրյա պատերազմից հետո Ձեզ նշանակեցինք Արցախի թեմի առաջնորդ, որպեսզի ամենայն հանձնառությամբ ու անձնուրաց ծառայությամբ ձեռնամուխ լինեք արցախահայության հոգևոր կյանքի զորացմանը:
Սիրելի Սրբազան, ուրախ ենք անդրադառնալու Արցախի թեմում Ձեր արդյունավոր առաջնորդական գործունեությանը, որ որպես հովիվ քաջ և հավատարիմ շարունակում եք անդուլ ջանքեր ներդնել և Տիրոջ կենաց խոսքի քարոզությամբ հույսի և հավատի մեջ գոտեպնդել արցախահայությանը՝ առաջնորդելով նրանց հայրենաշեն ու եկեղեցանպաստ բարի արարումների:
Գոհունակություն էր Հայրապետիս համար տեղեկանալ, որ Ձեր ծննդյան հոբելյանական առիթով, ի գնահատություն Ձեր անձնվեր ծառայության, Արցախի Հանրապետության նախագահը պարգևատրել է Ձեզ «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալով:
Թող Տերը օրհնի և պահապան լինի Ձեզ, պարգևելով քաջառողջություն և կենաց արևշատություն ի պայծառություն Արցախի թեմի և Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու:

СЛОВА ПОЗДРАВЛЕНИЯ И БЛАГОСЛОВЕНИЯ ВЕРХОВНОГО ПАТРИАРХА И КАТОЛИКОСА ВСЕХ АРМЯН ГАРЕГИНА ВТОРОГО
От Первопрестольного Святого Эчмиадзина Мы приносим Вам наше патриаршее благословение и поздравляем Вас с 60-летием.
Мы с удовлетворением упоминаем ваше более чем тридцатилетнее преданное и усердное служения в церкви.
По благословению блаженной памяти Его Преосвященства Вазгена Первого, заключив обеты у Святейшего Алтаря, Вы были назначены на пастырское служение как настоятель Амараса в Арцахской епархии, затем местоблюстителем Арцахской епархии. После этого Вы начали активную пастырскую деятельность в монастыре Св. Рипсиме Гугарской епархии, а также в Российской и Ново-Нахичеванской епархии. Ваша многолетняя служба в Вооруженных Силах Республики Армения была очень плодотворной и похвальной, когда под Вашим духовным предводительством еще более усилилось служение капелланов в армянской армии, став одной из важных структур нашей Церкви.
Высоко оценив Ваше усердное служение, после 44-дневной Арцахской войны Мы назначили Вас главой Арцахской епархии, чтобы Вы всей своей целеустремленностью и самоотверженным служением приступили к укреплению духовной жизни арцахцев.
Уважаемый Епископ, мы рады отметить Вашу плодотворную руководящую деятельность в Арцахской епархии, что как смелый, верный пастырь Вы продолжаете прилагать неустанные усилия и проповедовать слово надежды Господней, укреплять веру арцахцев, побуждая их к патриотическим и церковным добрым делам.
Мне как Патриарху было приятно узнать, что по случаю вашего дня рождения, в знак признательности за ваше самоотверженное служение, Президент Республики Арцах наградил Вас медалью «Вачаган благочестивый».
Да благословит и хранит Вас Господь, даруя Вам крепкое здоровье, долгих лет жизни для благосостояния Арцахской епархии и нашей Святой Апостольской Церкви.