Միջոցառում նվիրված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման տոնին
Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի օրհնությամբ Արցախի թեմը կազմակերպել էր միջոցառում, որը նվիրված էր Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման տոնին:
Միջոցառման սկիզբն ազդարարվեց Հայաստանի ու Արցախի պետական օրհներգներով: Այնուհետև հոգևոր հայրերի առաջնորդությամբ հնչեց Տերունական աղոթքը:
Արցախի թեմի գրասենյակի պատասխանատու տիկին Մելանյա Բալայանն իր սրտի խոսքն ասաց ներկաներին` շնորհավորելով բոլորին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման գալիք տոնի առթիվ:
Միջոցառման ընթացքում ելույթով հանդես եկան ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող պարոն Գագիկ Բաղունցը, ԱՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ պարոն Աշոտ Ղուլյանը, ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան պարոն Գեղամ Ստեփանյանը, ԱՀ նախկին Մարդու իրավունքների պաշտպան պարոն Արտակ Բեգլարյանը, Արցախի թեմի թեմական խորհրդի ատենապետ պարոն Լեռնիկ Հովհաննիսյանը:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև Շուշիի Վարանդա երգչախմբի հիմնադիր պարոն Զաքար Քեշիշյանը, ով իր ելույթի վերջում շվիով նվագեց Արցախի հորովելը, ինչի տպավորության տակ ներկաները մի պահ մտովի տեղափոխվեցին դեպի արցախյան բարձրադիր լեռները:
«Դիզակ Արտ» կենտրոնի սաները ժողովրդական երգերով գեղեցիկ երանգ հաղորդեցին մթնոլորտին:
Միջոցառման վերջում Վրթանես Սրբազանն իր ամփոփիչ խոսքը հնչեցրեց` շնորհակալություն հայտնելով բոլորին ներկա գտնվելու համար: Սրբազան Հայրը հորդորեց միասնական ու անկոտրում լինել, որպեսզի կրկին կարողանանք Արցախում նշել Հանրապետության հռչակման տոնը:

Event Dedicated to the Proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic
Under the blessing of His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, Primate of the Diocese of Artsakh, the Diocese organized an event dedicated to the Proclamation of the Nagorno-Karabakh Republic.
The event commenced with the national anthems of Armenia and Artsakh, followed by the Lord’s Prayer led by the clergy.
Mrs. Melanya Balayan, head of the Artsakh Diocese office, addressed the attendees, offering heartfelt words and congratulating everyone on the upcoming anniversary of the Proclamation of the Republic of Nagorno-Karabakh.
The event featured speeches by Mr. Gagik Baghunts, Acting Chairman of the National Assembly of Artsakh; Mr. Ashot Ghoulyan, former Chairman of the National Assembly; Mr. Gegham Stepanyan, Artsakh Human Rights Defender; and Mr. Artak Beglaryan, former Human Rights Defender of Artsakh. Mr. Lernik Hovhannisyan, Chairman of the Diocesan Council of Artsakh, also delivered remarks.
Notably, Mr. Zakhar Keshishyan, founder of the Shushi Varanda Choir, performed the traditional Artsakh folk tune "Horovel" on the flute. The performance transported attendees, in spirit, to the highlands of Artsakh.
Students from the "Dizak Art" Center enriched the atmosphere with their renditions of traditional Armenian songs.
In his concluding remarks, Bishop Vrtanes expressed his gratitude to all those present, urging unity and resilience so that one day the Republic's Proclamation Day may again be celebrated in Artsakh itself.