Միասնական աղոթք հանուն Արցախի
Այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, Արցախի թեմի բոլոր գործող եկեղեցիներում երեկոյան ժամերգության ընթացքին տեղի ունեցավ շաբաթապահքն ամփոփող միասնական աղոթք։
Հավատավոր ժողովուրդն Աստվածամոր Վերափոխման տոնի նախօրեին համախմբվեցին եկեղեցիններում և Աստվածամոր բարեխոսությունը խնդրեցին Արցախ աշխարհի խաղաղության և հայ ազգի միասնության համար:
Ժամերգության ընթացքում հնչեց թեմակալ առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի ուղերձը, որում մասնավորապես նշված էր. «Տառապանքը վատ է և ոչ մեկ չպետք է արհեստականորեն փնտրի այն, բայց ավելի վատ է անիմաստ տառապանքը. իսկ իմաստը պետք է գտնել հենց տառապանքի մեջ: Տեսնելով ներկա կյանքի ցավերը՝ մեր հայացքները պիտի ուղղենք դեպի երկինք, դեպի հավիտենականություն: 102-րդ սաղմոսը մեզ հիշեցնում է, որ ունայն ու անիմաստ են մեր բոլոր ջանքերն ու հույսերը, եթե դրանք կենտրոնացած են բացառապես մարմնավոր ու նյութական կյանքի վրա»: Վրթանես Սրբազանի` հայրական աղոթքով ու օրհնությամբ լեցուն ուղերձը, գոտեպնդեց և հույս ներշնչեց ժողովրդին:
Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցում կայացած միասնական աղոթքին իրենց մասնակցությունն են բերել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:

Единая молитва за Арцах
Сегодня, 12 августа, во всех действующих церквях Арцахской епархии во время вечернего богослужения была совершена единая молитва, заверщающая недельный пост.
Накануне праздника Успения Св. Богородицы верующие собрались в церквях и просили заступничества Божией Матери для мира Арцаха и единства армянского народа.
Во время вечернего богослужения прозвучало обращение главы епархии, Его Преосвященства Епископа Вртанеса Абрамяна, в котором, в частности, говорилось: «Страдание — это плохо, и никто не должен искусственно стремиться к нему, но бессмысленное страдание — хуже, а смысл нужно искать в самом страдании. Видя муки нынешней жизни, мы должны направить свой взор к небу, к вечности. Псалом 102 напоминает нам, что все наши усилия и надежды тщетны и бессмысленны, если они сосредоточены исключительно на плотской и материальной жизни. Послание епископа Вртанеса, полное отеческих молитв и благословений, подбодрило народ и вселило надежду.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян и другие официальные лица приняли участие в совместной молитве, состоявшаяся в церкви Св. Богородицы Степанакерта.