Միասնական աղոթք հանուն Արցախի
Այսօր՝ օգոստոսի 12-ին, Արցախի թեմի բոլոր գործող եկեղեցիներում երեկոյան ժամերգության ընթացքին տեղի ունեցավ շաբաթապահքն ամփոփող միասնական աղոթք։
Հավատավոր ժողովուրդն Աստվածամոր Վերափոխման տոնի նախօրեին համախմբվեցին եկեղեցիններում և Աստվածամոր բարեխոսությունը խնդրեցին Արցախ աշխարհի խաղաղության և հայ ազգի միասնության համար:
Ժամերգության ընթացքում հնչեց թեմակալ առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի ուղերձը, որում մասնավորապես նշված էր. «Տառապանքը վատ է և ոչ մեկ չպետք է արհեստականորեն փնտրի այն, բայց ավելի վատ է անիմաստ տառապանքը. իսկ իմաստը պետք է գտնել հենց տառապանքի մեջ: Տեսնելով ներկա կյանքի ցավերը՝ մեր հայացքները պիտի ուղղենք դեպի երկինք, դեպի հավիտենականություն: 102-րդ սաղմոսը մեզ հիշեցնում է, որ ունայն ու անիմաստ են մեր բոլոր ջանքերն ու հույսերը, եթե դրանք կենտրոնացած են բացառապես մարմնավոր ու նյութական կյանքի վրա»: Վրթանես Սրբազանի` հայրական աղոթքով ու օրհնությամբ լեցուն ուղերձը, գոտեպնդեց և հույս ներշնչեց ժողովրդին:
Ստեփանակերտի Սուրբ Աստվածածին առաջնորդանիստ եկեղեցում կայացած միասնական աղոթքին իրենց մասնակցությունն են բերել ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը և այլ պաշտոնատար անձինք:

Joint prayer for Artsakh
Today, August 12, in all the functioning churches of the Artsakh Diocese, during the evening service, a joint prayer was performed, ending the weekly fast.
On the eve of the feast of the Assumption of the Holy Mother of God, the faithful gathered in churches and asked for the intercession of the Holy Mother of God for the peace of Artsakh and the unity of the Armenian people.
During the evening service, the message of the Primate of the diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan, was heard, which, in particular, said: “Suffering is bad, and no one should artificially strive for it, but senseless suffering is worse, and the meaning must be sought in the very suffering. Seeing the torment of the present life, we must direct our gaze to heaven, to eternity. Psalm 102 reminds us that all our efforts and hopes are futile and meaningless if they are focused solely on the carnal and material life. The message of Bishop Vrtanes, full of fatherly prayers and blessings, cheered up the people and gave them hope.
President of Republic of Artsakh Arayik Harutyunyan and other officials took part in a joint prayer held at the Church of the Holy Mother of God in Stepanakert.