«Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան նվիրյալ քահանային
Նախագահ Հարությունյանը «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան է հանձնել Մարտակերտի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը փետրվարի 25-ին ընդունել է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանին ու Մարտակերտի հոգևոր հովիվ Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է պետություն-եկեղեցի կապերին, Արցախի առջև ծառացած արտաքին և ներքին մարտահրավերներին, ներհայկական միասնականությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Երկուստեք կարևորվել է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու դերակատարությունը պետականաշինության և հայ ազգային ինքնության պահպանման գործում, ինչպես նաև պետության ու եկեղեցու ջանքերի համատեղման անհրաժեշտությունը՝ առկա մարտահրավերների ու համազգային խնդիրների լուծման նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Հարությունյանը «Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան է հանձնել Տեր Հովհաննես քահանա Հովհաննիսյանին՝ հոգևոր արժեքների պահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի և մատուցած 30-ամյա անձնվեր ծառայության համար:

Орден «Месроп Маштоц» самоотверженному священнослужителю
Президент Арутюнян вручил пастырю Мартакерта священнослужителю Ованесу Ованнисяну орден «Месроп Маштоц»
25 февраля президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял предводителя Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви епископа Вртанеса Абрамяна и пастыря Мартакерта священнослужителя Ованеса Ованнисяна.
В ходе встречи был обсужден широкий круг вопросов, касающихся связей между государством и церковью, внешних и внутренних вызовов, стоящих перед Арцахом, внутриармянского единства.
«Մեսրոպ Մաշտոց» շքանշան
Обе стороны подчеркнули важную роль Армянской Апостольской Святой Церкви в деле государственного строительства и сохранения армянской национальной идентичности, а также необходимость объединения усилий государства и церкви для решения существующих вызовов и общенациональных проблем.
В ходе встречи президент Арутюнян вручил священнослужителю Ованесу Ованнисяну орден «Месроп Маштоц» за значительный вклад в дело сохранения духовных ценностей и 30-летнюю самоотверженную службу.