Մայր Աթոռի արձագանքը Վատիկանի հակահայկական միջոցառմանը
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի արձագանքը Ադրբեջանի կողմից Հռոմում կազմակերպված հակահայկական ուղղվածություն ունեցող միջոցառմանը։
Սույն թվականի ապրիլի 10-ին Հռոմի պապական Գրեգորյան համալսարանում Սուրբ Աթոռում Ադրբեջանի դեսպանության և ադրբեջանական որոշ կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել «Քրիստոնեությունը Ադրբեջանում. պատմություն և արդի ժամանակներ» վերտառությամբ միջոցառում՝ տարբեր երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Միջոցառման ընթացքում ադրբեջանական քարոզչամեքենայի նախաձեռնությամբ հերթական անգամ փորձ է արվել ժխտելու Հայաստանի և Արցախի պատմամշակութային ժառանգության հայկական պատկանելությունը, խեղաթյուրելու պատմական իրողությունները՝ այն հետագայում յուրացնելու չարամիտ նպատակով։
Այս ամենը տեղի է ունենում, երբ տակավին միջազգային հանրության կողմից պատշաճ գնահատականներ չեն տրվել Ադրբեջանի իրականացրած ցեղասպան գործողություններին, Արցախից բռնի տեղահանված ողջ հայության հիմնարար իրավունքների ոտնահարմանը, Բաքվի բանտերում պահվող հայ ռազմագերիների նկատմամբ իրականացվող անօրինական ու նվաստացուցիչ գործողություններին, Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության յուրացման և հայկական հետքերի իսպառ ոչնչացման դեպքերին։
Ցավում ենք, որ կաթոլիկ բարձրագույն կրթական հաստատության հարկից ներս թույլատրվել է կազմակերպել նման հակագիտական միջոցառում։
Այս առնչությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը միջեկեղեցական հաղորդակցության ընկալյալ շրջանակներում նախաձեռնելու է անհրաժեշտ քայլեր։

The Response of the Catholicos to the Vatican’s Anti-Armenian Event
The Response of the Catholicos of Holy Etchmiadzin to the Anti-Armenian Oriented Event Organized by Azerbaijan in Rome
On April 10 of this year, at the Pontifical Gregorian University in Rome and under the initiative of the Azerbaijani Embassy along with several Azerbaijani organizations, an event entitled “Christianity in Azerbaijan: History and Modernity” was held.
During the event, by the initiative of the Azerbaijani propaganda machine, another attempt was made to deny the Armenian character of the historical and cultural heritage of Armenia and Artsakh, and to distort historical realities for the ulterior purpose of eventual appropriation.
All of this is unfolding while the international community fails to duly recognize the genocide perpetrated by Azerbaijan, the fundamental rights of the Armenian nation that have been trampled upon in Artsakh, the inhumane and degrading actions against Armenian soldiers held in prisons in Baku, and the blatant looting and annihilation of the spiritual and cultural heritage of Artsakh.
We deeply regret that a Catholic higher education institution has been granted permission to organize such an anti-Armenian event.
In this regard, the Catholicos of Holy Etchmiadzin will, within the context of inter-church communication, undertake all necessary measures.