Մամուլի ասուլիս թեմակալ առաջնորդի հետ
Այսօր «Արցախ» մամուլի ակումբի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել է ասուլիս ՀԱՍԵ Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես Եպիսկոպոս Աբրահամյանի հետ: Ասուլիսի ընթացքում Սրբազան Հայրը անդրադարձել է Արցախի հետ կապված 3 կարևոր հարցերի:
Առաջին կարևոր հարցը վերաբերում էր ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից օկուպացված հայ հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանմանը: Թեմակալ առաջնորդը նշեց թե ինչպիսի ջանքեր են գործադրվել ԱՀ իշխանությունների և Եկեղեցու կողմից՝ թշնամու վայրագությունները կանխարգելու համար: Նա առանձնապես նշեց այս հարցի շուրջ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի կատարած մեծ աշխատանքը, որի տնօրինությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում հաստատվել է Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության հարցերով գրասենյակ, ինչպես նաև դիմում է ներկայացվել բազմաթիվ երկրներ, համաշխարհային եկեղեցական կազմակերպություններ, քույր եկեղեցիներ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ: Սակայն Ադրբեջանը դեռ շարունակում է իր կործանիչ քաղաքականությունը: Ըստ Սրբազան Հոր՝ ադրբեջանական ձեռագիրը փոխվել է` ավելի վատն է դարձել։
Հաջորդ հարցը վերաբերում էր Արցախ-Հայաստան կապին, թե ինչու՞ է թուլացել այդ կապը պատերազմից հետո: Թեմակալ առաջնորդը պատասխանեց, որ ՀՀ իշխանությունները չեն ուզում ոչ մի քայլ անել և իրենց օգտակարությունը բերել Արցախին: Այսպիսի բարդ իրավիճակում դժվար է պատկերացնել Արցախը առանց իր Մայր Հայաստանի, այս արժեքավոր կապի պահպանումը, բայց, ցավոք, դրական արձագանք չենք ստանում:
Սրբազան հայրը նշեց, որ Արցախի թեմը Սբ. Հարության տոնից մեկ շաբաթ առաջ միասնական աղոթքի կոչով է հանդես եկել, որը ուներ մի կարևոր նպատակ՝ համախմբել հայ ազգը և դառնալ առ Աստված: Վրթանես Սրբազանը կարևորեց 3 հիմնական գործոն Արցախի գոյության և պետականության պահպանման համար. ազովի համախմբվել, համազգային քայլ կատարել դեպի Արցախ և համահայկական ծրագրեր իրականացնել Արցախում: Նա կարևորեց յուրաքանչյուր հայի ներկայությունը Արցախում, քանզի Արցախում ապրելով ենք ապրեցնում մեր հայրենիքը:
Երրորդ հարցը վերաբերում էր Արցախում հոգևոր կյանքի կազմակերպմանը: Թեմակալ առաջնորդը նշեց, թե ինչպիսի գործունեություն է իրականացնում Արցախի թեմը հոգևոր կյանքի ակտիվացման նպատակով: Սրբազան Հայրը ընդգծեց այն ծրագրերը, որոնք իրականացվում են թեմի կողմից, մասնավորապես նոր ծխական համայնքների գործարկումը, ուխտագնացությունների կազմակերպումը, կիրակնօրյա դպրոցների բացումը: Խոսվեց նաև Արցախի թեմի ապագա անելիքների և ծրագրերի մասին:
Ամփոփելով իր խոսքը Սրբազան Հայրը շեշտել է, թե ինչքան կարևոր է հիմա լինել Արցախի պետականության կողքին, ամեն գնով պահպանել այն, քանզի պետականությունը կորցնելու դեպքում ամբողջ Արցախը կհայաթափվի:

Пресс-конференция с Главой Арцахской Епархии
Сегодня по инициативе пресс-клуба “Арцах” была организована пресс-конференция с главой Арцахской епархии ААСЦ, Его Преосвященством епископом Вртанесом Абрамяном. В ходе пресс-конференции Его Преосвященство затронул 3 важных вопроса, связанных с Арцахом.
Первый важный вопрос касался сохранения армянского духовно-культурного наследия, оккупированного азербайджанскими вооруженными силами. Глава епархии отметил усилия властей Арцаха и Церкви по предотвращению зверств врага. Он в этом вопросе особо отметил огромный труд Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, под руководством которого в Первопрестольном Святом Эчмиадзине было создано учреждение по вопросам духовно-культурного наследия Арцаха. Однако Азербайджан продолжает свою деструктивную политику. По словам епископа Вртанеса Абрамяна, рукопись Азербайджана изменилась- стала еще хуже.
Следующий вопрос был о связи Арцаха с Арменией, почему ослабла эта связь после войны? Глава епархии ответил, что власти Армении не желают предпринимать никаких шагов, чтобы принести пользу Арцаху. В такой непростой ситуации сложно представить Арцах без его Матери-Армении, без поддержании этой связи, но, к сожалению, положительного ответа мы не получаем.
Его Преосвященство отметил, что за неделю до св. Воскресения Арцахская епархия призвал к единой молитве, которая имела одну важную цель - объединить армянский народ и принять в себе Бога. Епископ Вртанес отметил важность 3 основных факторов для сохранения существования и государственности Арцаха: всенародно объединиться, сделать шаг навстречу Арцаху, осуществить общеармянские программы в Арцахе. Он отметил важность присутствие каждого армянина в Арцахе, потому что живя в Арцахе мы оживляем свою родину.
Третий вопрос касался обеспечении духовной жизни в Арцахе. Глава епархии упомянул о деятельности Арцахской епархии по активизации духовной жизни. Его Преосвященство подчеркнул программы, реализуемые Арцахской епархией, в частности, открытие новых приходов, организации паломничества, открытие воскресных школ. Обсуждались также дальнейшие задачи и планы Арцахской епархии.
Обобщая свое выступления, Его Преосвященство подчеркнул, насколько важно сейчас быть рядом с Арцахом, сохранить его любой ценой, ведь если государственность будет потеряна, в Арцахе не останется ни одного армянина.