Քահանայական ձեռնադրություն Արցախի թեմում
Այսօր նոյեմբերի 13-ին, օրհնությամբ Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և ձեռամբ Արցախի թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի Ստեփանակերտի Ս. Աստվածածին Մայր Տաճարում առաջին անգամ կատարվեց քահանայական ձեռնադրություն:
Հընթացս պատարագի Վրթանես Սրբազանը քահանայության է կոչել ընծայեալին Սրբալույս Մյուռոնով օծելով նրա ճակատն ու ձեռքերը՝ շնորհելով հոգևոր նոր անուն: Բարեշնորհ Գոռ սարկավագ Գյուրջյանն այլևս իր սուրբ առաքելությունը կշարունակի Տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյան անվամբ ի պատիվ Արցախի եկեղեցանվեր և ազգանվեր արքա Վաչագան Բարեպաշտի:
Իր խոսքում թեմակալ առաջնորդը շնորհավորեց և իր երախտիքը հայտնեց Հայոց Հայրապետին, ապա շնորհավորելով նորաօծ Տեր Հորը և ողջ հավատավոր ժողովրդին, իր քարոզում մասնավորապես նշեց.
«Այսօր Աստծո աներևույթ ներկայությամբ, ձեր վկայությամբ և մեր միջնորդությամբ ահա այս աստիճաններով հին մարդը բարձրացավ և այստեղ՝ հայրերի սրբազան կանոնների, աղոթքների և շարականների ներքո Սուրբ Հոգու շնորհներն իջան նվիրյալի ամբողջ էության վրա, և փոխվեց մարդու ինքնությունը, փոխվեց մարդ արարածը, նախկին բարեշնորհ Գոռ սարակավագ Գյուրջյանն այլևս նոր մարդ է՝ արժանապատիվ Տեր Վաչագան քահանա Գյուրջյան»:
Նորաօծ Տեր Հայրը, կիսվելով իր տպավորություններով, ասաց. «Քահանայության կարգին արժանանալը միանգամից և՛ մեծ ուրախություն է, և՛ մեծ պատասխանատվություն՝ կրելու Քրիստոսի լուծը և դառնալու Քրիստոսի ծառան ժողովրդի առաջ: Այսօր, ի տես ժողովրդի, մենք խոստում տվեցինք ծառայելու Քրիստոսին, պատարագելու նրա Մարմինը և Արյունը: Սրանից ավելի մեծ խորհուրդ գոյություն չունի: Ձեռնադրության ժամանակ այսօր ինձ տրվեց Վաչագան անունը հայտնի Վաչագան Բարեպաշտի անունով, ով եղել է Արցախի թագավորը, և որի օրոք Արցախը իր հզորության գագաթնակետին է հասել։ Այդ կերպարը այսուհետ ինձ էլ է ուղեկցելու ամբողջ կյանքում, զինվորներին էլ կպատգամեմ, որ ապրեն Վաչագան բարեպաշտի կյանքի ուղով»:

Рукоположение в сан священника в Арцахской епархии
Сегодня, 13 ноября, по благословению Католикоса Всех Армян Гарегина II, и рукой главы Арцахской Епархии, Его Преосвященства епископа Вртанеса Абрамяна в церкви Св. Богородицы Степанакерта впервые было совершено рукоположение в сан священника.
Во время литургии епископ Вртанес призвал к священническому сану новопосвященного, помазав его лоб и руки Святым Миром, дав ему новое духовное имя. Диакон Гор Гюрджян продолжит свою святую миссию с именем Отец Вачаган Гюрджян в честь царя Арцаха Вачагана Благочестивого.
В своей речи глава епархии поздравил и выразил благодарность Католикосу Всех Армян, затем, поздравляя новопомазанного Отца и всех верующих людей, в частности отметил в своей проповеди.
«Сегодня при незримом присутствии Божием, при вашем свидетельстве и нашем заступничестве, прежний человек поднялся по этим ступеням и здесь, по священным правилам, молитвам и песнопениям святых отцов, благодати Святого Духа сошли на всю сущность преданного, и изменилась сущность человека, человек изменился, прежний диакон Гор Гюрджян стал теперь новым человеком - преподобный отец Вачаган Гюрджян».
Новопомазанный Отец, делясь своими впечатлениями, сказал: «Удостоится сана священника — это и великая радость, и большая ответственность нести ярмо Христово и стать служителем Христовым перед людьми. Сегодня в глазах народа мы дали обещание служить Христу, поклоняться Его Телу и Крови. Нет лучшего таинства, чем это. Сегодня во время рукоположения мне было присвоено имя Вачаган в честь знаменитого Вачагана Благочестивого, который был царем Арцаха и при котором Арцах достиг пика своего могущества. Этот персонаж отныне будет сопровождать меня всю оставшуюся жизнь, и я возвещу солдатам, чтобы они также следовали пути Благочестивого Вачагана».