Հոգևոր-մշակութային հաղթանակ. Սուրբ Հակոբավանքի վերածնունդը
Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի ինստիտուտ Մատենադարանի դահլիճում սեպտեմբերի 26-ին կայացավ «Արցախի Ս․ Հակոբավանքի վերականգնումը և Քոլատակ համայնքի զարգացումը» խորագրով համաժողով։
Համաժողովի աստվածահաճո գաղափարի հիմքում ընկած էր վանքի համալիր վերականգնումը և հանրահռչակումը: Այս գաղափարի շուրջ են հավաքվել մի շարք կազմակերպություններ, գիտնականներ, մտավորականներ և, առհասարակ, շահագրգռված անձինք, ովքեր ցանկություն ունեն իրենց ներդրումն ունենալ հայրենիքի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման սրբազան գործում:
Համաժողովի սկիզբն ազդարարվեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ուղերձի ընթերցմամբ, որով Հայոց Հայրապետը իր օրհնությունը բերեց համաժողովի մասնակիցներին՝ հայտնելով իր գոհունակությունը ծրագին:
Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը, ում օրհնությամբ և հայրական սատարությամբ մեկնարկեց ծրագիրը, իր խոսքը հնչեցրեց ի ոգեշնչում համաժողովի մասնակիցների: Սրբազան Հայրը նշեց թե ինչպիսի կարևորություն ունի Ս. Հակոբավանքի վերականգնումն ու պահպանումը երկրի հոգևոր-մշակութային զարգացման համար՝ հնագույն սրբավայրը որակելով որպես արցախահայության հարատևման խորհրդանիշ:
«Հակոբավանքի վերածնունդը պետք է դառնա ոչ միայն տվյալ վանքի և տարածաշրջանի հոգևոր վերազարթոնքի առիթ, այլև մեր դարավոր մշակույթի դեմ սկսված ոչնչացման կամ կեղծ աղվանականացման արշավի հակընդեմ պայքարի խորհրդանիշ»,-իր ելույթում նշեց Սրբազան Հայրը:
Համաժողովի ընթացքում կայացավ նաև պ.գ.թ., ազգագրագետ, հոգեբան, կոմպոզիտոր Լիլիթ Սիմոնյանի «Սուրբ Հակոբ Մծբնա հայրապետի հիշատակը հայոց մեջ» գրքի շնորհանդեսը։

Духовно-культурная победа: Возрождение святого Акобаванка
В зале Матенадарана – в институте древних рукописей Месропа Маштоца, 26 сентября состоялась конференция на тему «Восстановление Св. Акобаванка и развитие общины Колатак».
Богоугодная идея конференции основывалась на всестороннем восстановлении и популяризации монастыря. Вокруг этой идеи собрался ряд организаций, ученых, интеллигенции и, в целом, заинтересованных лиц, желающих внести свой вклад в священное дело сохранения духовного и культурного наследия Родины.
Конференция началась оглашением послания Католикоса Всех Армян Гарегина Второго, которым Армянский Патриарх благословил участников конференции, выразив свое удовлетворение.
Глава Арцахской епархии, Его Преосвященство епископ Вртанес Абрамян, с благословения и отеческой поддержки которого была запущена программа, воодушевил участников форума своей речью. Епископ Вртанес Абрамян отметил важность восстановления и сохранения Св. Акобаванка для духовного и культурного развития страны, считая древнюю святыню символом увековечения арцахцев.
«Возрождение Св. Акобаванка должно стать не только поводом для духовного пробуждения данного монастыря и региона, но и символом борьбы против экспедиции разрушения или ложного представления монастыря как албанского, начатой ​​против нашей многовековой культуры», — сказал в своем выступлении Святейший Отец.
В ходе конференции состоялась презентация книги кандидата исторических наук, этнографа, психолога, композитора Лилита Симоняна «Память Патриарха Св. Якова среди армян».