Հոգեհանգստյան կարգ Մարաղայի զոհերի հիշատակին
30 տարի առաջ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա ավանի շուրջ 50 խաղաղ բնակիչ խոշտանգվել և սպանվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից։
ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության երիտասարդության հարցերի բաժնի նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի հուշահամալիրում Սուրբ Աստվածածին Մայր Տաճարի հոգևոր հովիվ Տեր Ներսես քահանա Ասրյանը հոգեհանգստյան կարգ կատարեց Մարաղայի սպանված բնակիչների հիշատակին։
Հոգեհանգստյան կարգին ներկա էին նաև Մարաղա գյուղի բնակիչներից, ովքեր 2020թ. պատերազմից հետո երկրորդ անգամ տեղահանվեցին՝ թողնելով իրենց տները։ Ներկաները մեծ ցավով հիշատակեցին Մարաղայի ողբերգությունը՝ որակելով այն որպես ցեղասպանություն։

Панихида в память жертв трагедии в Мараге
Тридцать лет назад около 50 мирных жителей села Марага Мартакертского района были замучены и убиты азербайджанскими вооруженными силами.
По инициативе отдела по делам молодежи Министерства образования, науки,культуры и спорта Арцахской Республики, пастор кафедрального собора Пресвятой Богородицы в Степанакерте отец Нерсес Асрян отслужил панихиду в память о погибших жителей села Марага.
На панихиде присутствовали, также, и жители села Марага. После войны 2020 года, они были перемещены во второй раз, оставив свои дома. Присутствующие с большой болью вспоминали марагинскую трагедию, называя ее геноцидом.