Հարցազրույց «Դիալոգ» հասարակական կազմակերպության նախագահ պարոն Յուրի Նավոյանի հետ
«Դիալոգ» հասարակական կազմակերպությունը, որը հիմնադրվել է ութ տարի առաջ, զբաղվում է միջազգային հարաբերությունների, ռուս-հայկական համագործակցության և հայկական սփյուռքի հարցերով։ Ինչպես ընդգծում է «Դիալոգ»-ի նախագահ Յուրի Նավոյանը. «Մենք միշտ փորձում ենք ցանկացած մշակութային միջոցառման և ռուս-հայկական հարաբերությունների մեջ արցախյան շեշտադրում ունենալ»։
«Դիալոգ»-ը ոչ այքան թրենդային կազմակերպություն է: Այն զբաղվում է մշակույթի և կրթության ոլորտներով։ Կազմակերպությունն իրականացնում է բազմաթիվ ծրագրեր՝ ուղղված Արցախին և արցախցիներին։ Համագործակցում է Եկեղեցու հետ։ Եվ ամենակարևորը՝ բոլոր ծրագրերը դնում է մասնագիտական հենքի վրա։ Արդյունքում աշխատանքի արդյունավետությունը չափազանց բարձր է։
Այսօր «ԴԻԱԼՈԳ»-ի ուշադրության կենտրոնում է Վ. Փափազյանի անվան Ստեփանակերտի Դրամատիկական թատրոնը․ նպատակ է դրվել Հայաստանի թատերական գործիչների միության հետ համատեղ վերականգնել գրեթե հարյուրամյա ավանդույթներ ունեցող մշակութային այս օջախը։
— Պարոն Նավոյան, Ձեր կազմակերպության կողմից իրականացվող ծրագրերը զարմացնում են ոչ միայն իրենց քանակով և հետաքրքրությունների բազմակողմանիությամբ, այլև՝ որակով։ Ինչպե՞ս է դա Ձեզ հաջողվում։
— Մեզ համար յուրաքանչյուր ծրագիր պարզապես դրվագային կամ միօրյա միջոցառում չէ։ Մենք երբեք «ինչ-որ բան անելու» փնտրտուք չունենք․ մեր ծրագրերը շարունակական, տևական գործընթացներ են։ Արցախյան համատեքստում էլ, մարդիկ և մոտեցումները փոխվել են, սակայն մենք միշտ ձգտել ենք վեր կանգնել պահական կոնյուկտուրայից։ «Դիալոգ»-ի բոլոր նախագծերը իրականացվում են մեկ միասնական գաղափարախոսության և նույն հարթակի շրջանակում։
Օրինակ՝ մեր լայնածավալ «Գրքային դիվանագիտություն» ծրագիրը ներառում է բազմաթիվ ուղղություններ։ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջպետական հարաբերությունների 30-ամյակի առիթով մենք երկլեզու երեքհատորանոց ժողովածու հրատարակեցինք, որն ընդգրկում է երկու երկրների միջև ստորագրված բոլոր պայմանագրերը․ աննախադեպ քայլ։ Մյուս կողմից, գործում է «ԴԻԱԼՈԳ» մատենաշար, որի շրջանակում արդեն պատրաստվում է տպագրվել 11-րդ գիրքը։ Այդ շարքում արդեն լույս են տեսել արցախցի գրողների ստեղծագործություններ, Վիկտոր Կոնոպլևի հոդվածների ժողովածուն Հայաստանի և Արցախի մասին, Նիկիտա Շանգինի ուսումնասիրությունը՝ նվիրված Արցախի պատմա-ճարտարապետական ժառանգությանը, Ալեքսանդր Կռիլովի քաղաքական հետազոտությունը Հարավային Կովկասի երկրների վերաբերյալ։ Ինչպես տեսնում եք, այս մատենաշարը ներառում է և՛ գեղարվեստական, և՛ գիտական ու ակադեմիական աշխատություններ՝ Հայաստանի և Արցախի վերաբերյալ։
Միաժամանակ, ՛՛Արնո Բաբաջանյան՛՛ հիմնադրամի հետ համատեղ մենք նախաձեռնել ենք մեծ երգահանի ամբողջական ժողովածուի հրատարակությունը։ Լույս կտեսնի շուրջ 30 հատոր՝ երեք բաժնով՝ դաշնամուրային, վոկալ և նվագախմբային գործեր։ Առանձնահատուկ արժեք ունի այն, որ հրատարակվելու են նաև մինչ այժմ չհրատարակված ստեղծագործություններ, այդ թվում՝ սիմֆոնիկ։ Օրինակ՝ «Աստղային բալլադը», որը գրվել է հատուկ Սանկտ Պետերբուրգի բալետային խմբերից մեկի համար։ Բեմադրությունը չի կայացել, և զարմանալի է, որ այդ գործը երբևէ չի հրատարակվել ու չի ներկայացվել։
Անցած տարվա հունվարից մենք հովանավորում ենք «Գրական Հայաստան» հանդեսը․ այս մեծ ու փառավոր պատմություն ունեցող ամսագրին ֆինանսական խնդիրներ էին սպառնում, սակայն մեր աջակցությամբ արդեն լույս է տեսնում վեցերորդ համարը։
— Ձեր գրքերում և ալբոմներում հաճախ հանդիպում է «Արցախի թեմի հետ համատեղ» մակագրությունը։ Նման համագործակցությունը սկզբունքային նշանակություն ունի՞։
— Իմ համոզմամբ, ամենից լեգիտիմ և ժամանակի ընթացքում անընդմեջ գործող կառույցը, որը կարող է զբաղվել արցախցիների խնդիրներով՝ եկեղեցին է՝ Արցախի թեմը։ Այս պայմաններում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը չի հրաժարվել դրանից։ Անցած տարվա հուլիսից մենք աջակցեցինք թեմի կենտրոնական գրասենյակի ձևավորմանը։ Թեմը զբաղվում է և՛ արցախցիների սոցիալական ու մշակութային հարցերով, և՛ ամենակարևորը՝ Արցախի պատմամշակութային ժառանգության պահպանության, և դրա ներկայացմամբ ու պաշտպանությամբ միջազգային հարթակներում։ Այդ իսկ պատճառով մենք թեմի հետ միասին հիմնել ենք ևս մեկ մատենաշար, որի երկրորդ հատորը՝ նվիրված Արցախի պատմամշակութային ժառանգությանը, շուտով լույս կտեսնի։
Իսկ ընդհանրապես, թեմի հետ համատեղ աշխատանքը ամենօրյա, բայց ոչ միշտ տեսանելի գործունեություն է․ սա ահռելի «թղթային» աշխատանք է՝ փաստաթղթեր, տեղեկանքներ միջազգային հարթակներում հիմնավոր ներկայացնելու համար։ Միևնույն ժամանակ՝ մեծ աշխատանք արցախցիների հետ Հայաստանի բոլոր մարզերում․ շատերին անհրաժեշտ է հոգեբանական աջակցություն, վերականգնողական բուժօգնության, հատկապես հաշմանդամ երեխաներին։ Թեմի ներկայացուցիչներն ամեն ինչով զբաղվում են։ Այստեղ հարկ է առանձնահատուկ նշել Տ. Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանի դերը՝ խորամուխ մտքերի և մեծ գործերի մարդ։ Մենք օգնում ենք, որքանով կարող ենք։
— Դուք ձգտում եք ներկայացնել Հայաստանի և Արցախի մշակույթը առավել քան հիմնավոր կերպով։ Արդի ժամանակներում, երբ գերակշռում է սերը նկարների և անտարբերությունը տեքստերի ու մտքերի նկատմամբ, արդյո՞ք դա արդյունավետ է։
— Մենք միշտ ձգտել ենք աշխատել մասնագիտական, անգամ՝ ակադեմիական միջավայրի հետ։ Ինքս այդ միջավայրից դուրս եկած մարդ լինելով՝ միշտ համոզված եմ եղել, որ հասարակական-քաղաքական կյանքը չպետք է կտրվի դրանից։ Մեր բոլոր ծրագրերը դրվում են մասնագիտական հիմքերի վրա։ Կարծում եմ՝ հասարակական կազմակերպությունները գործին պետք է մոտենան ոչ պակաս, իսկ գուցե նույնիսկ ավելի մեծ պատասխանատվությամբ, քան ակադեմիական, դիվանագիտական կամ պետական կառույցները։ Հակառակ դեպքում շատ դեպքերում հասարակական նախաձեռնությունները պարզապես ձախողվում են։ Մեր համագործակցությունները կառուցվում են հենց այս սկզբունքի վրա։ Դրա հիման վրա մենք պարբերաբար համագործակցում ենք «Monument Watch»-ի հետ, որը գործում է Երևանի պետական համալսարանի մշակութաբանության ամբիոնի հիման վրա և որի ղեկավարը իմ ընկերն է՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Համլետ Պետրոսյանը։ Նրանք զբաղվում են պատմա-ճարտարապետական ժառանգության հետազոտությամբ և դրա ներկայացմամբ։ Մասնագետներն եկել են այն եզրակացության, որ Արցախի պետականության շրջանի ամենախոշոր գիտական ձեռքբերումն եղել են Տիգրանակերտի պեղումները, որոնց արդյունքները մինչ այժմ չեն հրապարակվել։ Այժմ մենք պատրաստում ենք տպագրության մի ծավալուն հատոր՝ շատ լուրջ ուսումնասիրություն, որի վրա աշխատել է 21 հեղինակ։ Մենք առաջարկել ենք աշխատանքը թարգմանել ռուսերեն և հրապարակել Մոսկվայում՝ «Դիալոգ» մատենաշարի շրջանակում։ Ուրախալի է նաև այն, որ սա խթան դարձավ գրքի հայերեն տարբերակի հրատարակության համար, որը բառացիորեն օրեր անց լույս կտեսնի։
Մեր դրամաշնորհի շրջանակում գիտնականների մի ամբողջ խումբ ավելի քան տաս ամիս աշխատել է և պատրաստել գիտական ուսումնասիրություն՝ նվիրված Աղվանից կաթողիկոսության նստավայրերին։ Այն կհրապարակվի և՛ Երևանում, և՛ Մոսկվայում։ Սա շատ կարևոր է, քանի որ, ինչպես հայտնի է, Ադրբեջանը ստիպված է ընդունել, որ Դադիվանքն ու Գանձասարը և տաճարային ճարտարապետության մյուս գլուխգործոցները քրիստոնեական են, բայց պնդում է, թե դրանք հայկական չեն, այլ՝ աղվանական։ Դրան պետք է տրվի գիտական հիմնավորված պատասխան։
— Մայիսին հնարավորություն եղավ ներկա գտնվելու «Արցախ» ջազ համերգին, որը ծնվել է «Դիալոգ»-ի շնորհիվ և հասցրել է մասնակցել հեղինակավոր փառատոների։ Ջազը, սակայն, բոլորովին այլ ժանր է։ Ինչո՞ւ այդպիսի հետաքրքրությունների համադրություն։
— Մենք մշտապես կապված ենք եղել Արցախի, նրա կրթական և մշակութային կառույցների հետ, և մեզ համար սկզբունքային էր չդադարեցնել այդ աշխատանքը անգամ ներկայիս պայմաններում։ Այսօր գուցե նույնիսկ ավելի կարևոր է շարունակել այս գործը պատշաճ մակարդակով։ Մենք նպատակ դրեցինք նպաստել, որ Արցախի արվեստի հաստատությունները վերաձևավորվեն, վերածնվեն և շարունակեն իրենց գործունեությունը։ Ես վստահ եմ, որ կոլեկտիվ հիշողությունը պահպանելու լավագույն միջոցը մշակույթն է, ինչպես նաև գիտական ու արվեստի ինստիտուտների աշխատանքը։ Ստեղծագործությամբ շարունակ զբաղվելը ոչ միայն կոլեկտիվ հիշողության պահպանում է, այլև ավանդույթների՝ թատերական, երաժշտական, գեղարվեստական ժառանգության պահպանություն։
— Դուք նշեցիք «թատերական»։ Նույնիսկ նպաստեցիք Ստեփանակերտի Ռուսական թատրոնի ստեղծմանը…
— Մենք իսկապես աջակցեցինք այդ թատրոնի ստեղծմանը, որը գործեց ավելի քան մեկ տարի, իսկ էթնիկ զտումների ողբերգությունից հետո մեզ համար պատվի խնդիր էր անել ամեն ինչ, որպեսզի թատրոնի կյանքը շարունակվեր։ Գրեթե մեկուկես տարի մենք ֆինանսավորեցինք դրա գործունեությունը, մինչև համոզվեցինք, որ ղեկավարությունը կարող է ինքնուրույն շարունակել աշխատանքը։ Թեև այսօր էլ աջակցում ենք նրանց, բայց արդեն առանձին ծրագրերի շրջանակում։ Օրինակ՝ վերջերս հովանավորեցինք թատրոնի մասնակցությունը Մուրմանսկում կայացած «Արկտիկական բեմ» փառատոնին։
— Դա, իհարկե, հրաշալի է, սակայն առաջանում է լիովին արդարացված հարց․ իսկ ի՞նչ կլինի Վ. Փափազյանի անվան Ստեփանակերտի դրամատիկական թատրոնի հետ, որն ունի գրեթե հարյուրամյա պատմություն։
— Այս հարցը բազմիցս հնչել է թե՛ ԶԼՄ-ներում, թե՛ մասնավոր զրույցներում։ Ինձ նույնպես հետաքրքրում էր այն, առավել ևս, որ խոսքը վերաբերում է ոչ միայն պատմություն ունեցող, այլև փառավոր պատմություն ունեցող թատրոնի մասին։ Թեև, անկեղծ ասած, ես պատասխանը գիտեի, և այն գուցե համեստ չհնչի․ Ռուսական թատրոնը գործում էր, որովհետև նրան աջակցում էր «ԴԻԱԼՈԳ»-ը, և հավանաբար մեր աջակցությամբ կվերածնվեր նաև Փափազյանի թատրոնը։ Եվ ես սկսեցի փնտրել Փափազյան թատրոնին մոտենալու ուղիներ։
Մայիսին մենք հանդիպեցինք Թատերական գործիչների միության նախագահ Հակոբ Ղազանչյանի հետ։ Միությունն արդեն ձեռնարկել էր բազմաթիվ քայլեր՝ խումբը պահպանելու համար, և նույնիսկ հրատարակել էր Ստեփանակերտի թատրոնին նվիրված ալբոմ-գիրք։ Ես համոզվեցի, որ մենք համախոհներ ենք։ Քանի որ վստահ եմ, որ որակի և երկարաժամկետ արդյունքի համար ամեն ինչ պետք է արվի մասնագիտական հիմքի վրա, համոզվեցի, որ թատրոնի վերածննդի գործում Միությունը պետք է դառնա հիմնական հարթակը։ Հաջորդ հանդիպմանը մեզ միացավ նաև Ռուզան Խաչատրյանը՝ Ստեփանակերտի թատրոնի նախկին գեղարվեստական ղեկավար։ Սա արդեն շատ կոնկրետ խոսակցություն էր․ ինչ և որքան ժամանակ է պետք լիարժեք ներկայացում բեմադրելու համար և ինչ ներկայացում պետք է լինի այն։ Ռուզանն առաջարկեց ներկայացում արցախյան բարբառով՝ պրոֆեսոր Մանասյանի ստեղծագործությամբ։ Սա կարևոր էր ներքին վստահության համար։ Մենք համաձայնեցինք։
Օգոստոսի սկզբից խումբը սկսեց փորձերը։ Մի քանի օր առաջ մենք պաշտոնականացրինք այս աշխատանքը՝ ստորագրելով հուշագիր Թատերական գործիչների միության և «ԴԻԱԼՈԳ»-ի միջև, որոնք ստանձնեցին Փափազյանի անվան թատրոնի վերականգնման պատասխանատվությունը։ Այնուհետև Հակոբ Ղազանչյանը արեց հրաշալի առաջարկ, որն անմիջապես ընդունվեց․ Գալյա Նովենցի անվան արվեստի դպրոցում բացել հատուկ դասընթաց արցախցի երիտասարդների համար։ Հակոբ Ղազանչյանը անձամբ կղեկավարի այդ դպրոցը։ Այսպիսով, կարելի է ասել, որ արդեն կայացել է ընտրություն 15 արցախցի երիտասարդների համար, և հանձնաժողովը շուտով կհրապարակի արդյունքները։ Նրանք կսովորեն վարպետ Հակոբ Ղազանչյանի դասընթացում՝ Ռուզան Խաչատրյանի մասնակցությամբ։ Հետևաբար երկրորդ հուշագիրը մենք ստորագրեցինք Նովենցի անվան արվեստի դպրոցի հետ։ Սա շատ կարևոր է․ երիտասարդները կմիանան Երևանի թատերական կյանքին և կստանան կրթություն բարձրակարգ մասնագետների ձեռքից։ Մյուս կողմից, Ստեփանակերտի թատերախումբը անձնակազմի հետ կապված խնդիրներ չի ունենա։
Վերածնված Ստեփանակերտի թատրոնը՝ իր 93-ամյա պատմությամբ, կրկին կսկսի գործել, կվերականգնվի և կպահպանի իր ավանդույթները, որոնց սկիզբը դրվել էր դեռևս 19-րդ դարում։ Չի կարելի մոռանալ, թե ինչպիսի կենտրոն էր Շուշին հայկական մշակույթի համար։ Եվ չի կարելի մոռանալ, որ հենց Շուշիում է ծնվել Մուրացանը, և նրա հանրահայտ «Ռուզան»-ը դեռևս նրա կենդանության օրոք բեմադրվել է թե՛ Շուշիի, թե՛ Թիֆլիսի թատրոններում։ Ահա թե ինչու ամենայն հավանականությամբ հենց այդ ստեղծագործությունը կդառնա վերածնվող Ստեփանակերտի թատրոնի երկրորդ բեմադրությունը։

Интервью с председателем общественной организации «Диалог» господином Юрием Навояном
«Диалог» — общественная организация, основанная 8 лет назад, занимается вопросами международных отношений, российско-армянского сотрудничества, армянской диаспоры. Следует отдельно добавить: как утверждает председатель «Диалога» Юрий НАВОЯН, «мы всегда стараемся внести арцахский акцент в любые культурные и российско-армянские отношения».
«Диалог» — организация сильно нетрендовая. Занимается культурой и образованием. Реализует множество программ по Арцаху и арцахцам. Сотрудничает с Церковью. Что совсем некстати, все свои проекты ставит на профессиональную основу. И, представьте себе, КПД работы просто зашкаливает.
Сегодня в фокусе внимания «Диалога» оказался Степанакертский Драматический театр им. В. Папазяна — поставлена цель совместно с Союзом театральных деятелей Армении возродить очаг культуры с почти вековыми традициями.
— Господин Навоян, реализуемые вашей организацией проекты удивляют не только количеством и многосторонностью интересов, но и качеством. Как вам это удается?
— Любые программы для нас — не эпизодическое мероприятие. Мы никогда не ищем, чем бы заняться, наши программы это пролонгированный процесс. Так было и в контексте Арцаха: менялись люди, подходы, но мы всегда старались встать над сиюминутной конъюнктурой. Все проекты «Диалога» реализуются в рамках единой идеологии, единой платформы.
Например, наша масштабная программа «Книжная дипломатия» складывается из многих векторов. К 30-летию межгосударственных отношений между Арменией и Россией мы издали на двух языках трехтомник, включающий все договора, заключенные между нашими странами: случай беспрецедентный. С другой стороны, цикл «Диалог», в котором готовится к изданию уже 11-я книга. В нем уже вышли в свет произведения арцахских писателей, сборик статей Виктора Коноплева об Армении и Арцахе, исследование Никиты Шангина по историко-архитектурному наследию Арцаха, политологическое исследование стран Южного Кавказа Александра Крылова… Как видите, этот цикл включает как художественные произведения, так и научные, академические исследования по Армении и Арцаху.
Параллельно вместе с фондом Арно Бабаджаняна мы инициировали издание полного собрания сочинений великого композитора. В свет выйдут порядка 30 томов тремя блоками — фортепианные произведения, вокальные и оркестровые. Что особенно ценно, будут изданы ранее не опубликованные произведения, в том числе симфонические. Например, «Звездная баллада», написанная специально для одной из балетных трупп Санкт-Петербурга. Спектакль не состоялся, но удивительно, что это произведение не издано и никогда не исполнялось.
С января прошлого года мы спонсируем журнал «Литературная Армения» — у этого альманаха с большой и славной историей были финансовые проблемы, и вот уже 6-й номер выходит при нашей поддержке.
— На книгах и альбомах с вашим логотипом не раз приходилось видеть «совместно с Арцахской епархией». Подобное сотрудничество принципиально?
— На мой взгляд, самая легитимная и непрерывная во времени организация, которая может заниматься вопросами народа Арцаха, — это церковь, Арцахская епархия. В создавшихся условиях Святой Эчмиадзин не отказался от нее. С июля прошлого года мы способствовали формированию ее штаб-квартиры. Епархия занимается и социальными, и культурными вопросами арцахцев, что очень важно — сохранением историко-архитектурного наследия Арцаха и его защитой в международных инстанциях. Так что, вместе с епархией мы основали еще один книжный цикл, и в ближайшее время выйдет в свет второй том большого альбома, посвященного историко-культурному наследию Арцаха.
А вообще, совместная работа с епархией — это ежедневный труд, не всегда заметный общественному глазу. Это огромная «бумажная» работа — справки, документы для представления за рубежом по разным вопросам… А еще это большая работа с арцахцами во всех регионах — многим требуется психологическая помощь, реабилитация, особенно детям. Представительство епархии всем этим занимается. И здесь нужно особо отметить роль епископа Вртанеса Абрамяна, человека глубинных мыслей и больших дел. Мы помогаем, чем можем.
— Вы стараетесь представлять культуру Армении и Арцаха более чем капитально. В эпоху любви к картинкам и нелюбви к текстам и мыслям это работает?
— Мы всегда стремимся работать с профессиональной, даже академической средой. Сам будучи выходцем из этой среды, я всегда считал, что общественно-политическая жизнь не должна отходить от нее. Все наши программы положены на профессиональную основу. Мне кажется, что общественные организации должны подходить к делу с не меньшей, а может быть, с еще большей ответственностью, чем академические, дипломатические, государственные учреждения. Иначе во многих случаях общественные инициативы уходят в песок. Наши контакты строятся именно по такому критерию. Исходя их него, мы на регулярной основе сотрудничаем с «Монумент Вотч», которая действует на базе кафедры культурологии Ереванского государственного университета и которой руководит мой друг, доктор наук, профессор Гамлет Петросян. Они занимаются мониторингом историко-архитектурного наследия и его презентацией. Вот специалисты пришли к выводу, что самым крупным научным достижением периода Арцахской государственности были раскопки Тигранакерта, а их результаты до сих пор не были опубликованы. Сейчас мы готовим к изданию объемный том — очень серьезное исследование, над которым работал 21 автор. Мы предложили перевести работу на русский язык и опубликовать в Москве в рамках цикла «Диалог». Особенно отрадно, что это стало стимулом для публикации армянского варианта книги, которая выйдет в свет буквально на днях.
На наш грант целая группа ученых работала более 10 месяцев, и уже готово научное исследование, посвященное резиденциям Агванского католикосата. Оно будет опубликовано и в Ереване, и в Москве. Это очень важно, поскольку, как известно, Азербайджан вынужден согласиться с тем, что Дадиванк, Гандзасар и остальные шедевры храмовой архитектуры — христианские, но утверждает, что они не армянские, а агванские. На это должен быть дан научный ответ.
— В мае довелось побывать на концерте джаз-оркестра «Арцах», который родился благодаря «Диалогу» и даже успел побывать на престижных фестивалях. Джаз — это совсем из другой оперы. Почему такой синтез интересов?
— Мы всегда были связаны с Арцахом, с его образовательными и культурными структурами, и для нас было принципиально не прекращать эту работу даже в нынешних условиях. Сегодня, наверное, даже еще важнее делать эту работу и на уровне. Мы поставили целью способствовать тому, чтобы арт-учреждения Арцаха переформатировались, возродились и продолжили работу. Я уверен, что лучшее средство сохранения коллективной памяти — это культура, работа научных и арт-институтов. Продолжать заниматься творчеством — это не только сохранение коллективной памяти, но и сохранение традиций — театральных, музыкальных, художнических.
— Вы сказали «театральных». Даже способствовали рождению Степанакертского Русского театра…
— Мы действительно помогли в создании этого театра, который проработал больше года, а после трагедии этнической чистки для нас было делом чести сделать все, чтобы жизнь театра продолжалась. На протяжении еще почти полутора лет мы финансировали его деятельность — пока не почувствовали, что руководство может продолжить работу самостоятельно. Хотя и сегодня мы оказываем им поддержку, уже по отдельным программам. Например, недавно спонсировали участие театра в фестивале «Арктическая сцена» в Мурманске.
— Это, конечно, прекрасно, но возникает вполне резонный вопрос: а как же Степанакертский Драматический театр имени Папазяна с почти 100-летней историей?
— Этот вопрос звучал не раз и в СМИ, и в частных разговорах. Меня он тоже интересовал, тем более, что речь о театре не просто с историей, но славной историей. Хотя, если честно, я знал ответ, и он прозвучит нескромно — Русский театр действовал, потому что его поддерживал «Диалог», и, наверное, при нашей поддержке возродился бы и Папазяновский театр… И я начал искать подходы к Папазяновскому театру.
В мае мы встретились с председателем СТД Акобом Казанчяном — Союз уже предпринял многие шаги для сохранения труппы, издал книгу-альбом о театре Степанакерта. Я понял, что мы единомышленники. Поскольку уверен, что для достижения качества и пролонгированности во времени все следует делать на профессиональной основе, я убедился, что в деле возрождения театра Союз должен стать основной платформой. В следующий раз мы встретились уже втроем — к нам присоединилась Рузан Хачатрян, бывший худрук Степанакертского театра. Это был уже очень конкретный разговор — что и сколько времени понадобится для создания полноценного спектакля и что это будет за спектакль. Рузанна предложила пьесу на арцахском наречии, языке профессора Манасяна — для внутренней уверенности правильно начать с этого. Мы согласились.
С начала августа труппа приступила к репетициям. А несколько дней назад мы легализовали эту работу меморандумом между СТД и «Диалогом», которые берут на себя ответственность восстановить театр им. Папазяна. А дальше Акоб Казанчян сделал прекрасное предложение, принятое нами безоговорочно — открыть в арт-школе им. Гали Новенц специальный курс для арцахцев. Причем Казанчян сам будет руководить этой мастерской. Так что, можно считать, что для 15 юношей и девушек из Арцаха отборочный конкурс уже состоялся и комиссия на днях опубликует его итоги: повезло учиться на курсе мастера Акоба Казанчяна с ассистентом в лице Рузан Хачатрян. Соответственно, второй меморандум мы подписали с арт-школой имени Новенц. Это очень важно — ребята вольются в ереванскую театральную жизнь и будут получать образование из рук больших профессионалов. С другой стороны, труппа Степанакертского театра не будет иметь проблем с кадрами — органическое вливание свежей крови.
Степанакертский театр с 93-летней историей снова начнет работать, возродится и сохранит свои традиции, которые берут начало еще из 19 века. Не стоит забывать о том, каким центром армянской культуры был Шуши! Как не стоит забывать о том, что именно в Шуши родился Мурацан, и его знаменитая «Рузан» еще при его жизни была поставлена на сцене Шушинского и Тифлисского театров. Это я к тому, что скорее всего именно это произведение станет вторым спектаклем возрожденного Степанакертского театра.