Թեմակալ առաջնորդը հյուրընկալել է ԿԳՄՍ նախարարին
Սույն թվականի մարտի 3-ին Արցախի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վրթանես եպիսկոպոս Աբրահամյանը Արցախի թեմի առաջնորդարանում ընդունեց ԱՀ ԿԳՄՍ նորանշանակ նախարար Անահիտ Հակոբյանին։ Թեմակալ առաջնորդը շնորհավորեց նախարարին նոր պաշտոնի ստանձման կապակցությամբ՝ մաղթելով ուժ ու կարողություն այդ պատասխանատու առաքելությունն իրականացնելու համար։
Նախանշվեցին համագործակցության ուղիները, ապագա անելիքներն ու ծրագրերը՝ հանուն Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանման և հոգևոր անվտանգության ապահովման:
Թեմակալ առաջնորդը նշեց, որ երկրի անվտանգության ապահովման գործում առանցքային դեր ունի հոգևոր անվտանգության պահպանումը, որի իրականացման ուղղությամբ արդեն իսկ Արցախի թեմը հանձն է առել ևս մեկ գործնական քայլ՝ վերաբացելով Արցախի թեմի ՔԴՔԿ գրասենյակը:
Նշվեց նաև, որ վերջինս մշտական կապի մեջ կլինի թե՛ ԿԳՄՍ նախարարության և թե՛ ԱՀ բոլոր կրթական հաստատությունների հետ՝ փորձելով վերոնշյալ համակարգում ընդգրված անձանց ուղղորդելու դեպի Աստծո լուսավոր ուղին։ Եվ հենց այդ սուրբ առաքելության մեջ ենք տեսնում նաև Արցախի փրկության ճանապարհը:

The primate of Artsakh Diocese received the minister of ESCS
On March 3 of this year, the Primate of the Artsakh Diocese, His Grace Bishop Vrtanes Abrahamyan received the newly appointed Minister of ESCS of Artsakh, Anahit Hakobyan. The Primate of the diocese congratulated the minister on his appointment to a new position, wishing her strength and opportunities to carry out this responsible mission.
The ways of cooperation, plans for the future and programs for preserving the spiritual and cultural heritage of Artsakh and ensuring spiritual security were outlined.
The Primate of the diocese noted that the preservation of spiritual security plays a key role in the process of ensuring the security of the country, in the direction of which the Artsakh Diocese has already taken another practical step by reopening the office of the Center for Christian Education and Propaganda of the Artsakh Diocese.
It was also noted that it will be in constant contact both with the Ministry of ESCS and with all educational institutions of the Artsakh Republic, trying to direct those involved in the above-mentioned system to the bright path of God. And it is in this holy mission that we see the way to save Artsakh.